Postitatud: 28. august 2005, 11:28
Postitas Celion
Märkus - arvutist, mida peale sinu ka teised kasutavad, tuleb kindlasti välja logida, kuna sul võib olla automaatne sisselogimine tööle pandud!
Ainult välja logimisest aga ka ei piisa - võib juhtuda, et brauseril on paroolide meeles pidamine peale pandud. Sel juhul tuleks vähemalt meeles peetud paroolid kustutada (meelespidamise mahavõtmine pole tingimata vajalik). Kuidas seda teha?

  • Internet Explorer
    Paroolide kustutamine - menüüst Tools - Internet Options - Content - AutoComplete... ja seal vajutada nuppu "Clear passwords" ning avanenud aknas OK. See kustutab meeles peetud paroolid.
    Paroolide meelespidamine - et brauser neid meeles ei peaks, tuleb võtta ära linnuke kastist "User names and passwords on forms". Selleks, et brauser kasutajanime meelde jätaks, aga küsiks, kas jätta parool meelde, peab olema linnuke nii "User names..." kui ka järgmise valiku "Prompt me to save passwords" ees. Sel juhul küsib ta, kas jätta parool meelde või mitte.
  • Mozilla Firefox
    Paroolide kustutamine - menüüst Tools - Options... - Privacy ja vajutada +-märgiga kastikesele "Saved Passwords" ees. Paroolide kustutamiseks vajutada nupule Clear ja uues aknas "Remove all passwords". Teine variant on kustutada ainult selle foorumi parool. Selleks valida seal "Saved passwords" lahtris "View Saved Passwords" ning otsida sealt üles rida, kus on http://pisi.ee ja sinu kasutajanimi. Siis märkida see rida ära seal peal hiirega klõpsates ning vajutada allservas nuppu "Remove".
    Paroolide meelespidamine - sealsamas "Saved Passwords" lahtris võtta ära linnuke "Remember passwords" eest.

Milline peab olema hea parool?
Selleks, et keegi teine sinu nime alt sisse ei saaks logida, peab kindlasti olema ka hea parool, mida ei saa kergesti ära arvata, muidu võib keegi su parooli teada saada kas üle õla vaadates või niisama katsetades. Omal ajal näiteks oli suur tõenäosus, et administraatori parooliks oli love, sex, secret või god. Samuti ei tasuks kasutada igal pool sama parooli.
  • Sisaldab kindlasti suur- ja väiketähti, paremal juhul ka numbreid (õnneks on see tänapäeval reeglina kohustuslik) ning kõige paremal juhul ka erisümboleid (/#% jne.)
  • On vähemalt 6 sümbolit pikk (samuti reeglina kohustuslik) ning mida pikem, seda parem.
  • Parooli vahetamisel peab uus parool vanast erinema reeglina vähemalt 3 sümboli võrra, seega kui vana parool on lendavlehm12, siis uueks parooliks ei sobi ei lendavlehm13 (ainult 1 number muutunud) ega lendavloom12 (ainult 2 tähte muutunud).
  • Parool ei tohiks olla mitte midagi endaga seonduvat (oma nimi, sünnipäev, lemmiklooma nimi või mida iganes) ja üldiselt ka mitte mingi lihtne sõna, mida on kerge ära arvata.
  • Üks võimalus on võtta mingi lause algus- või lõputähed ja nendega siis vajadusel veel trikke teha. Näiteks selline lause "must rott märgistas metsa ära, kui sellest üle lendas" (vabandused Suure Hiire ees), mille esitähtedest saab mrmm2ksyl ja lõputähtedest ttsaaites. Kui siis näiteks esimene neist Shift-klahviga kombineerida, saame näiteks MrmM2ksYl, mida ei ole võimalik ei kergesti ära arvata ega lahti murda.

Siin toodud paroole ei tasuks ka kasutada, kuna keegi pahatahtlik inimene võib ka seda teemat lugeda ja neid katsetada, seega mõelge enda paroolid ise välja!