Husky rotid.

Kuidas sinu roti värvi nimetatakse ja mida tähendavad erinevad värvilaigud rottidel jpm. Tervise ja iseloomuga seotud müüdid ja faktid seoses värvi või markeeringuga.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Mercar » 25. august 2007, 19:45

Kuna siit teemast palju postitusi kaduma läinud siis üritan väikse ülevaate kirjutada.

Esiteks paljudel kipub olema arusaam et husky tähistab värvi, nii see aga ei ole. Husky tähistab markeeringut, ehk siis kindlat viisi kuidas värv loomal jaotunud on. Huskysid võib olla kõiki värve, kuigi tavalisemad on must ja sinine. Eestis peaks olema ka aguuti huskysid.

Huskydele on iseloomulik et et näos silmade juures algab 2 tumedat kolmnurka, mis pealael kohtuvad ja laienevad üle seljale ulatuvalt laiaks triibuks.
Eesti keeles nimetatakse neid lihtsalt huskydeks, kuid tegelikult on neid kahte tüüpi:
  • banded husky / striped roan - seljal olev triip on kitsas LINK
  • husky / roan - selg ja enamus külgedest on värvunud LINK
Üks algeline joonis:
Pilt
Huskydele on veel iseloomulik et neil ei esine prektiliselt kunagi musti silmi: tavaliselt on silmad sügavat rubiinpunast värvi, heledat tooni (šampanja, beeš jne) huskydel ka lihtsalt puunased.
Lisaks huskyde karv muudab värvi järjest heledamaks. See on üks põhjusi miks neid väga mujal maailmas ei aretata (või aretatakse peamiselt tumedaid toone). Näituse elaliseks saades on nad lihtsalt heledad ja markeeringu jooned ei ole selged- ning nad saavad kohtunikelt vähe punkte. Mustadel huskydel muutub tavaliselt karv sinisekirjuks, vahel väga harva ka valgeks. Sinistel ja teistel heledamatel toonidel on karva valgeks muutumine tavaline.

Minu (banded) huskyl ei olnud päris perfektne markeering kuid heledamaks muutumist demostreerima ta siia ikka sobib. Tegu siis musta huskyga:
Pilt
Veidi alla kahe aastaselt surres oli ta praktiliselt juba valge (kõrval näitena siis must rott- nii tume oli alguses ka tema tume osa):
Pilt

Lisaks tahan südamele panna et huskydel esineb kahjuks väga sageli aganglionic megacolonit. Ääretult kurba surmavat geneetilist haigust. Sellest saab täpsemalt lugeda eesit keeles siit samast foorumi artiklist LINK. Tõenäoliselt just selle kätte surid ka ühe meie foorumikaaslase roti pojad ja arvatavalt (õnneks väga nõrgalt avaldunud) aganglionic megacolon oli ka minu roti surma üks põhjuseid. Üldiselt surevad rotid selle kätte väga piinarikkalt vanuses, mil minnakse emapiimalt üle tahkele toidule.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Molly » 26. august 2007, 11:15

Mercar, kirjutasid, et huskydel ei esine praktiliselt musti silmi. Minu sfinks Janina on husky ja tal on mustad silmad. Nii oli temale kaasa antud paberitel kirjas ja see on näha ka fotodel, mis Tirinipi temast tegi. Fotol on näha ka markeeringu piirjooned. http://foto.radikal.ru/f.aspx?i=aaa3087 ... cd076a6ace
Tegelikult ei ole ma tulnud selle peale, et ereda valguse käes tema silmi uurida- äkki ikkagi on näha punakat tooni. Peaks vist uurima.

Muutsin 7. oktoobril.
Tõepoolest- kui lasta Janinale valgust küljelt otse silma, siis silma sügavusest on näha tumepruuni värvi.
Juta, Marta, Kim, Amanda, Stephanie, Marie, Caroline
(Iris-Mirka, Truks, Trips, Kiku, Tibi, Serena, Fiona, Angela, Janina, Hilde, Reti, Hillary, Saara, Michelle, Vaska, Nina)
Molly
Rotipesa
Rotipesa
 
Postitused: 969
Teemad: 46
Asukoht: Paldiski-Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 65
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Diana » 09. aprill 2008, 22:02

Lisaksin juurde, et pärast karva heledaks muutumist võib mingi väike osa tagasi tumeneda. Niimoodi juhtus minu Matveiga, kes 2 kuuga praktiliselt valgest rotist "kasvatas" endale märgatava tumehalli laigu selja peale.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas mirramarra » 15. aprill 2008, 17:41

Minu Kräpsu on ka husky, väiksena oli beežikas, siis heledam ja nüüd on ta punakaks-oranžikaks läinud, on ka kellegil siin sarnast rotikest?


Siin on pildid temast suuremana ja väiksemana:

http://fotoalbum.ee/photos/mirramarra/sets/76165/
Rotid ja viirpapagoid on parimad!
Kasutaja avatar
mirramarra
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Lind1100 » 15. aprill 2008, 18:12

Järsku "roostetas" lihtsalt ära? :umm:
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Scratchy » 16. aprill 2008, 14:01

Väga imelik. Ega ta millegagi koos pole, lihtsalt millegagi kokku mäkerdanud ennast? Porfüriini moodi see ka ei tundu.
Roostetamise moodi see väga ei tundu. :umm: Kas valge ja beežika karvaga rotid üldse roostetavad?

Kas ta on sul siiam husky? Ühel pildil tundub, et tal oleks nagu tagumik tumedam.
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Kissu » 16. aprill 2008, 14:15

Tegelikult on minu Lynxil ka tekkinud valge karva sisse oranzikad karvad, ei tea millest need tulevad. Samas pole see selline roostetamine nagu mustadel rottidel, kellel on laiguti karvad pruunikad vaid pigem konkreetselt üksikud oranzikad karvad valge karva sees. Pildile selline asi kahjuks ei jää.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas mirramarra » 17. aprill 2008, 16:14

Scratchy kirjutas:Väga imelik. Ega ta millegagi koos pole, lihtsalt millegagi kokku mäkerdanud ennast? Porfüriini moodi see ka ei tundu.
Roostetamise moodi see väga ei tundu. :umm: Kas valge ja beežika karvaga rotid üldse roostetavad?

Kas ta on sul siiam husky? Ühel pildil tundub, et tal oleks nagu tagumik tumedam.


Ta ei saa millegagi koos olla, ma võin teda pesta, ta on ikka selline, koguaeg.
Mina ka ei tea, kas valge ja beežika karvaga rotid roostetavad..
Tal oleks nagu lihtsalt selline karv, sest muidu on ta puhas. :-)
Siiam husky ta pole.
Rotid ja viirpapagoid on parimad!
Kasutaja avatar
mirramarra
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 19
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas gityyy » 23. jaanuar 2009, 17:52

Minu hasky aga oli koju tuues valge , imeõrnalt karvaotsad sinakas-hallikad . Nädal hiljem oli aga selge kontuur et hasky, a siiski heledast tumedaks? Kas on üldse kindlad mallid kuidas loomakese karv muutub, peaks muutuma ja mis on normaalne mis mitte ja kes ning kust veab selle hapra piiri kust algab ja lõpeb normaalne areng või geneetiline mutatsioon?
Puurielu loomadele!?! - EI IIALGI!!!
Kasutaja avatar
gityyy
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 15
Teemad: 1
Pildid: 5
Asukoht: lõuna-eesti
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Külli » 17. november 2009, 01:14

Sain endale just alles reedel kaks imearmsat 1 kuust rotipojukest - tuhnisin siis natuke markeeringutes ja avastasin, et õekesed näevad välja nagu huskyd! (täpselt nagu mirramarral on Kräpsu - vaatasin mingit pilti)
Huvitav, kas võib olla, et nad on lihtsalt sellise markeeringuga, aga retsessiivset geeni ei kanna ja kasvades heledamaks ei lähe?
Aga igatahes, mu tibid on niiii vahvad! Ma nüüd muud ei teegi kui istun puuri ääres ja vaatan ja tutvun :) Nimesid pole kahjuks suutnud veel valida. Niiet esialgu ongi tibid, või tibud - kuidas kunagi. Mul on nüüd ka rotid!!! Ajee
Külli
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 8
Teemad: 2
Pildid: 9
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Lind1100 » 06. detsember 2009, 09:37

Nii heledaks muutumine kui ka markeering on ikka selle sama antud retsessiivse geeni tulemus: tegemist ei ole eraldi asjadega, vaid need käivad koos.

Küll on aga võimalus, et rotil on mõni sarnane markeering mis heledamaks ei muutu. (Vist käis sinna gruppi ka mustri poolest täpselt samasugune 'roan'?)
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas RatHouse » 09. november 2010, 18:19

aga miks huskyd üldse heledaks lähevad?
Everything in life happens for a reason.
Kasutaja avatar
RatHouse
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 48
Teemad: 10
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 29
Sugu: Naine
Tuju: Omadega läbi
Prindi postitus

Re: Husky rotid.

PostitusPostitas Lind1100 » 28. november 2010, 19:15

Geneetiliselt määratud. Tumedamat tooni karva sisse hakkavad vananedes heledamad (valged) karvad sisse kasvama.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Markeeringud ja tüübid

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist