Jaapani amadiinid

Arutelud erinevate suleliste liikide üle

Moderaator: Annie

Jaapani amadiinid

PostitusPostitas SaluKat (Teema autor) » 30. september 2009, 17:43

Tere!
Ma otsisin kõikjalt igasugust infot amadiinide kohta, aga ei google, ega neti ega ka pooled foorumid ei anna mitte mingisuguseid vastuseid. Seega otsustasin, et küsin siit natuke informatsiooni. Igatahes mul on plaan soetada omale Jaapani amadiinide paar, kuid ma ei tea nendest lindudest just kuigi palju. Praegu on mul viirpapagoi, niiet lindudega kogemusi on mul küll ja küll.

Tean vaid selliseid asju, nagu, et amadiinid armastavad vett ning nad elavad 5-15 aastat. Lisaks veel seda, et nad paljunevad palju ning nad on vaiksed ja söövad hirssi.

Äkki oskab keegi veel rääkida nende kohta midagi? Kindlasti tahaksin teada, kui suur võiks olla puur, kas tavaline, viirude puur sobib ning kus kohas peaks puur asuma. Kas õrteks tuleb võtta pilliroog või sobivad õunapuu ja pirnipuu oksad ka? Mis toitu neile veel anda ning kui vanad nad peaksid olema, enne, kui pesa puuri panna? Loodetavasti teavad amadiinide kasvatajad veel, mida ma peaksin amadiinide kasvatamisel teadma.

Aitäh, Kadri
Kasutaja avatar
SaluKat
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 286
Teemad: 12
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jaapani amadiinid

PostitusPostitas nuki8 » 30. september 2009, 17:58

Amadiinid peavad olema aastased, et neid paljundada. Munele hakkavad emased juba varem. Munad peab ära korjama. Noored võivad välja hautud pojad hooletusse jätta. Nad paljunevad nagu kärbsed. Teevad pesa, igasse võimalikku kohta.
Amadiinid tahavad palju taimset toitu. Muna vajavad ja vahel võid neile putukaid püüda. Riivi porgandit ja õuna. Kurki ning salati lehti riputa puuri. Söövad nad samu asju mis viirud. Sama toidusegu võib olla, kuid eraldi on ka müügil neile. Väga räpakad sööjad. Pilluvad seemneid paremale ja vasakule. Looduses aitavad nad nii taimede paljunemisele kaasa.
Veeloomad. Kui neil sulgi poleks, siis peaks ma neid kaladeks :D
Väga tundlikud, mürgiste aurude suhtes.
Kui inimeste vahel on pingeid, siis nad hakkavad vahet pidamata laulma. Amadiinid on selles suhtes nagu indikaatorid.



Mulle saadeti kunagi selline kiri. Kahjuks ma ei tea, kes autoriks on...

Amadiinid on väga armsad ja ilusad, kuna nende olemuses on mingi eriline võlu. Tundub nagu oleks nende tugevad koonusekujulised nokad vahast ja valminud osava meistri käe läbi; korallpunased, oranzhid, kollased, punakasroosad ja mustad nokad on kaetud imelise sileda katte ja neile iseloomuliku vahaläikega. Inimene, nähes neid esmakordselt puuris, on tihti üllatunud hüüatades "milline hurm! Imetillukesed, armsad linnupojad!"

Enamik amadiine on toidu suhtes vähenõudlikud ja saavad pikka aega hakkama ühe toiduannusega.
Munast koorudes on viljaterad ja kõvaks keedetud peenestatud muna väga kasulik toit kõigi amadiinide jaoks. Talvel võib neile anda riivitud kapsast ja porgandit, peenestatud magusat õuna.
Mõned liigid vajavad kõrgendatud määraga valkude sisaldusega toiduportsjonit. Näljased linnud käituvad rahulolematult, häälitsevad, ja kurnatud ajavad tihti sulgi turri ja tukuvad.
Tuleb pidevalt kontrollida joogi- ja supelnõu olemasolu. Peab jälgima, et veeanumasse ei satuks prahti. Veetase supelnõus ei tohi ületada 2 cm, kuna linnupojad ja ka täiskasvanud amadiinid võivad uppuda. Vett peab vahetama igapäevaselt: lindudele meeldib väga supelda puhtas vees. Suplemine on kindel märk tervest linnust.
Inimeste poolt kodustatud amadiinid ehitavad pesad enamasti spetsiaalsetesse majakestesse.Standartne majake sebra amadiini ja jaapani amadiini suuruste lindude jaoks on 12x12x12, verikurk amadiinil 15x15x15, teemant amadiini ja riisilinnu puhul 18x18x20 cm. Pesa katus on eemaldatav. Pesamaterjal: pehme peen hein, värske vesihein, suled. Vatti ja niiti lisada ei tohi.
Kõikide liikide ühised reeglid: sigitamiseks soovitakse valida mitte nooremaid kui 1 aasta ja vanemaid kui 5-7 aasta isendeid.
Haudumise ajal antakse munasööta lindudele harva ja vähehaaval. Päevast, kui pojad hakkavad kooruma, peab toitu olema vanematel külluses. Ei tohi unustada ka idandatud terasi. Puur sigivate lindudega peab olema kõige vaiksemas ja valgemas toaosas, kuid mitte otsese päikesevalguse käes.
Inimesesse puuri läheduses suhtutakse rahulikult, kuid kardetakse, kui segada neid nende territooriumil. Pesi, kus on mune või veel sulgedeta poegi, on parem mitte puutuda, kuna see ehmatab täiskasvanud linde.
Isane ja emane amadiin saavad omavahel läbi sõbralikult ja neid on eriliselt huvitav jälgida.
Amadiinide seas on väga vähe häid laululinde. Ilusti laulab enamasti maasik-amadiin.
Sellepärast ei ole ka mõtet neid võtta kui laululinde ja vaid laulmise pärast....
Enamik amadiine on ja jäävad haruldasteks ja kalliteks eksootilisteks lindudeks olgugi, et neid kodustatakse ja nad on vähenõudlikud.
Amadiinid – on hinnatud linnud vilunud harrastajate ja loodusvaatlejate seas.



Jaapani amadiin

Ajast, mil Jaapani amadiine hakati kodudes puurides pidama , on neist aretatud mitmeid erinevaid värvivariatsioone ja peatutivorme. Põhivärvid on tumepruun, roosakaskollane ja valge. Ülemine noka pool on sinakas-must, alumine pisut heledam. Isas ja emaslooma sulestik on ühesugune. Neid on võimalik eristada laulu järgi. Emane ei laula vaid toob kuuldavale talle omase vaikse häälitsuse. Täiskasvanud isane aga nagu tantsiks laulmise ajal hüpates ühel kohal, seejuures vaikselt siristades.
Euroopasse toodi nad eelmise sajandi keskel Jaapanist, kust tuleneb ka nende nimetus. See vähenõudlik linnuke sai populaarseks tänu võimalusele kasutada teda kui toitjat raskestiaretatavate amadiini liikide juures. Rahulik iseloom võimaldab teda hoida teiste amadiini liikidega ühes puuris.
Toidetakse Jaapani amadiine erinevat sorti idandite ja päideroo seemnetega. Nende kõrvalt võib anda idandatud kaera- ja nisuteri ja ka rohelist. Mõnikord, eriti sügis-talve perioodil antakse neile peeneks lõigatud kapsast või riivitud porgandit, õunatükke, värsket kurki ja salatilehti. Ööpäevane teranorm linnu kohta on üks teelusikatäis. Puuris peab alati olema eraldi nõu mineraalsete ainetega
nagu jäme jõeliiv ja peenestatud munakoor.
Normaalseks loetakse Jaapani amadiinide puhul 2-3 pesitsusaega aastas. Sigitamist on kõige parem läbi viia kevad -suvel, kui püsib pikk valge päevaperiood (kuni 15 tundi).
Jaapani amadiinid võivad pesitseda erinevates pesa tüüpi ehitistes. Pesas on 4-6 linnupoega. Munad on valget värvi ja emane tõstab neid kõrvale igapäevaselt ühekaupa. Esimese muna tulekuga veedavad linnud suurema osa ajast pesas haududes kordamööda, öösel aga on pesas koos. Haudumine kestab 14 päeva. Kui vanemad toidavad poegi korrapäraselt lendavad nad pesast välja 3-nädalaselt, kuid 8-10 päeva jooksul jätkavad täiskasvanud linnud nende toitmist.
Niipea kui pojad kooruvad on vanematel vaja niinimetatud pehmemat toitu. Enamasti on selleks keedetud kanamuna riivituna, kaetud kuivikutega suhtes 1:1.Nädal pärast koorumist lisatakse söödale riivitud porgandit ja suurendatakse kuivikute kogust, et segu ei kleepuks käte külge ja oleks pude. Segule lisatakse 1-2 Ca tabletti, eelnevalt purustades need pulbriks. Pehme toidu kogus sõltub poegade vanusest ja hulgast. Rohelist ei lisata lindude toidu sisse mitte enne poegade nädalaseks saamist
Vanematest eraldunud noored pojad hakkavad õige pea sulgima,vahetades oma noore tuhmi karva eredama täiskasvanulikuma vastu. Samal ajal hakkavad noored isased häält katsetama pundunud kõriga vaikselt siristades. Laulmine on ainus märk, mille järgi eristada Jaapani amadiini sugu.
Aretades tutilisi Jaapani amadiine peab üks lindudest olema ilma tutita, muidu tulevad järglased palja pealaega. Jaapani amadiinid paarituvad kergelt Aafrika leetamadiiniga, India leetamadiiniga, sebra amadiiniga ja ka teiste amadiini liikidega.
Loodan,et olin abiks.Sul on väga hea kodukas.Loodan,et saad varsti selle täitsa valmis.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jaapani amadiinid

PostitusPostitas SaluKat (Teema autor) » 30. september 2009, 18:44

nuki, suured tänud sulle. Sain kohe targemaks! Aga kuidas ja missugust muna neile anda? Tavalist kanamuna, nagu ma aru saan, aga kas keedetult, toorelt või praetult? Viimast vist küll mitte?
Kasutaja avatar
SaluKat
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 286
Teemad: 12
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jaapani amadiinid

PostitusPostitas nuki8 » 30. september 2009, 20:04

Keeda kanamuna ja pressi kahvliga katki, koos koorega. Koort pudista näpu vahel. Õhtul viska vana muna neil eest ära, sest muna roiskub ruttu.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jaapani amadiinid

PostitusPostitas SaluKat (Teema autor) » 30. september 2009, 20:29

Kas mõtekam poleks siis pigem neile anda väike osa munast? Näiteks ise söön pool ära ja lindudele annan mingi osa sellest poolest?
Kasutaja avatar
SaluKat
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 286
Teemad: 12
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jaapani amadiinid

PostitusPostitas SaluKat (Teema autor) » 22. juuni 2013, 16:50

Jaapani amadiinidel saab väidetavalt sool vahet teha hääle järgi. Isased pidavat laulma. Kui lind pole kolme päeva jooksul kordagi laulnud, aga mingit teist vaikselt häälitsust teeb (mida teine lind, kes on emane, teeb), siis kas võib järeldada, et mõlemad linnud on emased?
Kasutaja avatar
SaluKat
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 286
Teemad: 12
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jaapani amadiinid

PostitusPostitas nuki8 » 23. juuni 2013, 12:05

Isane jaapani amadiin tansib.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Jaapani amadiinid

PostitusPostitas SaluKat (Teema autor) » 24. juuni 2013, 14:05

Seda ma tean ja seda pole ma ka veel kordagi näinud. Ju siis on mõlemad emased.
Kasutaja avatar
SaluKat
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 286
Teemad: 12
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Liigid

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist