Turtsumine ja nina "sügamine"

Kas on viga, mis on viga, mis teha, kuidas vältida jms. Kõik terviseprobleemid, mis rotiga ette tulla võivad.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Turtsumine ja nina "sügamine"

PostitusPostitas Lili (Teema autor) » 17. detsember 2013, 11:07

Nii, minu uuel poisil probleemid ei lõppe.
Ütlen kohe ära, et plaanis ka arstiga konsulteerida, aga kuna natuke kahtlen siinse arsti pädevuses nii pisikeste loomade puhul, siis küsin ka siit nõu.
Tegelikult olen Nemo turtsumist tähele pannud juba mõnda aega. Kuna aga nina tatine ei ole, rott aktiivne ja elurõõmus, porfüriini pole, siis mõtlesin, et äkki tegu allergiaga. Kuidas seda aga kindlaks teha?
Ta ei turtsu nüüd meeletult palju, aga siis, kui aktiivne on, siis turtsub ja nö sügab käppadega nina.
Aluspanuks on Megazorb, kas ka see võiks allergiat tekitada?
Lili & Opaal
Kasutaja avatar
Lili
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 564
Teemad: 26
Pildid: 1
Asukoht: Sõmeru vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Tuju: Õnnis
Prindi postitus

Re: Turtsumine ja nina "sügamine"

PostitusPostitas Mercar » 17. detsember 2013, 12:56

Ma eeldaks, et megazorbi allergia on ebatõenäoline aga samas allergia võib olla põhimõtteliselt kõige vastu. Kunagi ei tea mille vastu organism võitlema asub. Näiteks autoimmuunhaigused on ju lihtsustatult võttes organismi allergia mingi enda osa vastu.

Kas sa kasutad riidest kiikesid puuris? Kas pesed neid ja kui siis millega (kas kasutad pesu loputusvahendit)? Kui teisele küsimusele vastasid jah, siis alustuseks mina kahtlustaks, et tundlikust põhjustab just see. Pesemiseks jätaks ära igasuguse pesuvahendi (äärmisel juhul kasutaks tsipa söögisoodat) ja kindlasti ka ilma loputusvahendita peseks. Peseks nii kuumaga kui kangas kannatab ja lihtsalt veega. Vajadusel topelt loputusega, sest pesumasinasse kuhjub pesukordadel pesuaine jääke ja ka pesuaineta pestes seda ikka pesule satub.
Pigem olgu asjal mõned plekid kui see keemia roti tundliku nina ääres.
Lisaks tasub mõelda kas praegusel jõuluajal ehk midagi muud mis teda ärritab. Kuusk, mandariinid (mandariini koores olevad aromaatsed ained põhjustavad isastel ju söömisel vähki, vaevalt need sisse hingateski head on), küünlad vms?
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Turtsumine ja nina "sügamine"

PostitusPostitas Lili (Teema autor) » 17. detsember 2013, 14:07

Aga põhimõtteliselt, kui ei ole eritist ninast ning porfüriini ja rott näeb muus osas täiesti terve välja, kas siis peaksin ikkagi kahtlustama just allergiat, mitte mingit hingamisteede haigust?
Puuris kasutan riidest kiikesid küll. Pesen neid masinas ja siiani olen lisanud veidi sapiseepi (riivinud masinasse trumlisse), pesuloputusvahendit ei kasuta. Kuidas võib sapiseep mõjuda, kas peaksin ka selle ära jätma?
Kuusk on meil kunstlik, küünlaid olen põletanud harva ja vaid neid pisikesi teeküünlaid, mis ei erita mingeid aroome. Mandariinid on kodus täitsa olemas, aga köögis ja seal toimub ka koorimine.
Kas võib tegu olla ka lihtsalt tolmulesta allergiaga? Toiduallergia vist turtsumist tekitada ei tohiks?
Ei kasuta toas ka mingeid aroomipihusteid.
Enda riideid pesen küll loputusvahendiga, puutub ta ju ka minu riietega kokku, kui koos diivanil oleme.
Külmetus või mõni muu haigus peaks tegema roti olemise halvaks, ta on aga selline sütik ja aktivist, et raske kahtlustada teda sellises asjas.
Lili & Opaal
Kasutaja avatar
Lili
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 564
Teemad: 26
Pildid: 1
Asukoht: Sõmeru vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Tuju: Õnnis
Prindi postitus

Re: Turtsumine ja nina "sügamine"

PostitusPostitas Mercar » 17. detsember 2013, 14:53

Eks see selles mõttes natuke jama on, et rott nagu paljud muud loomad ei näita haigust enne välja kui asi tõsine. Seega teada, kas kopsuhäda või allergia saabki nii väikeste sümptomitega kõige paremini katsetades. Püüda jälgida, kus rohkem turtsub, kas puuris või sinupeal? Püüda teha sellest järeldused.

Üldiselt toiduallergiad on seotud jah pigem nahaallergiaga. Ei tule küll meelde kellelgi toiduallergiat mis nohus/aevastamises avalduks. Toit võib heinanohu hullemaks ajada aga põhjuseks ei tohiks olla. Tolmulesta allergia vastu aitab igapäevane põrandapesu. See vähendab tolmulesta hulka ja võtab lendlevaid osakesi kinni. Eriti keskküttega ruumis oleks see abiks kindlasti. Samas kui palju ühe roti nimel koristada jaksad on ka küsimus. Mul omal tolmulesta astma ja ma ei ole just väga usin, kuigi oma tervis sellest sõltub. Samas mul sümptomid väga nõrgalt kah...

Mõneks nädalaks võiks kasutusse võtta tõesti vaid veega pestud kiiged, vaadata kas mõjub. Samaks ajaks vahetaks ma megazorbi samuti riidest aluspanu vastu (nt fliis pleed, enne kasutusse võttu peseks igas juhuks veel veega läbi). Vaataks, kas asi paraneb. Ma ei usu, et sapiseep eriti halb on, pigem on see kindlasti parem kui pesupulbrid aga samas mine tea, mis roti ninale just mõjub?

Püüa endale märkmeid teha, teda mingi aeg jälgida kirja panna palju turtsub (nt puuris x korda 15 min jooksul, või diivanil joostes x korda y min jooksul). Tee seda mitme päeva jooksul enne muudatusi ja ca nädal peale muudatust. Siis saad reaalselt võrrelda, kas asi paraneb kui muudatusi teed. Sest muidu on väga lihtne uskuda, et oleks ju nagu asi paremaks läinud...
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Turtsumine ja nina "sügamine"

PostitusPostitas Dolce » 17. detsember 2013, 15:19

Mina sellega vea tegin, et pidasin väikest hommikust turtsumist mingisuguseks allergiaks ega muretsenud sellepärast. Ja tegelikult tuli välja, et oli hingamisteede haigus :ups: Muidugi üks arst ka arvas esialgu, et see on allergia, käskis kõik inimeste toidu ära jätta kuna see olevat üldse rottidele täiesti vastunäidustatud ja käskis üle vaadata kõik, mis allergiat võiks tekitada, kaasa arvatud kõik pesuvahendid, mida näiteks põrandapesul kasutatakse jne. Sel korral allergiaga siiski tegu polnud.
Kui see jätkub siis pole vist muud kui arstile.
Kasutaja avatar
Dolce
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 283
Teemad: 7
Pildid: 14
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Turtsumine ja nina "sügamine"

PostitusPostitas Lili (Teema autor) » 17. detsember 2013, 18:02

Tänud asjalike nõuannete eest, hakkan nüüd aevastamise päevikut pidama ja annan tulemustest teada, kui need käes.
Lili & Opaal
Kasutaja avatar
Lili
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 564
Teemad: 26
Pildid: 1
Asukoht: Sõmeru vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Tuju: Õnnis
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 5 külalist

cron