Rott tundub segaduses, ei võta toitu käppade vahele

Kas on viga, mis on viga, mis teha, kuidas vältida jms. Kõik terviseprobleemid, mis rotiga ette tulla võivad.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Rott tundub segaduses, ei võta toitu käppade vahele

PostitusPostitas Lili (Teema autor) » 16. juuli 2014, 07:32

Eile hommikul enne tööle tulekut, kui Chillile antibiootikumi andsin (Chillil hingamisteedega midagi), ei märganud ma, et kellelgi midagi halvasti oleks, minu teada olid kõik ninapidi puuri ukse juures uurimas, mida ma teen.
Õhtul, peale tööd ja trenni, kui võtsin neid välja, et natuke neil joosta lasta ja puuri riiuleid pesta, ei tulnud Nööbik uksele vastu. Mõtlesin, et las siis magab seal puuri põrandal karbis. Ühel hetkel pistis ta oma nina sealt välja ja vaatasin kohe, et ta ei ole tema ise! :sad:
Silmad vidukil, karv sassis ja ise selline meeltesegaduses. Hakkasin teda kätte võtma, siis võpatas. Lasin ennast siis enne nuusutada, siis lasi ilusti kätte võtta. Esimese asjana kuulasin kõrva ääres, kas ka mingi jama hingamisega, kurjakuulutavat raginat ma aga ei kuulnud.
Ta oli aga kuidagi väga segaduses, ei saanud aru, kuhu poole kõnnib, muutis kogu aeg suunda (ei kõnni ringiratast, vaid lihtsalt sihitult). Panin ta teiste juurde diivanile, pesin riiulid, vahetasin kiiged ja panin neile kurki, porgandit, banaani.
Kui nad puuri panin, siis kõik tormasid sööma, Nööbik jäi alumisele riiulile, kus on kuivtoit ja ta ei saanud midagi aru. Käis kraapsas hambaga kuivtoitu, siis tatsas ringi ja nii mitu korda. Kõik ju sebisid ringi ja sõid midagi paremat, kui kogu aeg ees olev kuivtoit, ta aga ei saanud üldse aru, kust "paremat" saab (see oli asetatud ülemisele riiulile). Mööda puurivõret ta ronida ei üritanudki, jäi jännis näoga alumisele riiulile.
Tõstsin ta siis üles värske toidu juurde. Kohe hakkas ahnelt sööma, aga mis kõige veidram, ta ei võtnud toitu esikäppade vahele, vaid hammastega haaras, palju sai, tõstis siis toidu enda ette maha ja vasak esikäpp oli justkui jõuetult käpa küljele toetumas, varvastele ta ei toetunud. Kui kõndis, siis olid käpad ilusti maas. Kukkus sealt ülevalt riiulilt maha, sest ei ei osanud servadega arvestada :umm:
Ma ei saagi aru, kas ta ei näe ka hästi, või tal lihtsalt ei ole koordinatsiooni taju, sest ta kõnnib asjadele otsa ja ei saa ise ka aru, kus ta on. Kurb teda vaadata.
Otsustasin talle veel õhtul kell 23 putru teha, tegin talle teise puuri mõnusa olemise. Seal pole vähemalt riiuleid, kust alla kukkuda ja keegi ei söö toitu eest ära, sest eile õhtul haarasid teised tal toidu lausa suust ära ja tallusid tal otsas.
Hommikul panin talle veel banaani ja paar juustukildu, kuivtoitu ta söönud ei olnud öösel, putru oli veidike järel.
Täna helistan arstile, aga kardan, et ta ei oska teda väga aidata, sest mul on tunne, et tal on olnud insult või võib tal ajus kasvaja olla?
Ma olen ise tööl seitsmeni ja arsti vastuvõtt on 15:00-18:00. Ma ei ole üldse kindel, kas mul lubatakse töölt ära käia.
Ma ei tea, mida teha, olen nukker ja nõutu! :mellow:
Lili & Opaal
Kasutaja avatar
Lili
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 564
Teemad: 26
Pildid: 1
Asukoht: Sõmeru vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Tuju: Õnnis
Prindi postitus

Re: Rott tundub segaduses, ei võta toitu käppade vahele

PostitusPostitas Kissu » 16. juuli 2014, 13:39

Tundub, et tegu on mingi neuroloogilist laadi probleemiga. Kahjuks on sellistel juhtudel rotti üldse väga keeruline aidata. Esiteks juba konkreetse põhjuse kindlaks tegemine nii väikesel loomal on äärmiselt keeruline. Teiseks puuduvad ravimid, millega ravida - näiteks ravim millega insuldi järgselt aju turgutada keelati Eestis ära. Minu loomaarst laiutab käsi, et lihtsalt ei ole ravimeid. Esialgu mida sa teha saad on sööta-joota teda süstlast. Hoian pöialt, et saad arstilt mingit ravi ja Nööbik siiski taastub.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Rott tundub segaduses, ei võta toitu käppade vahele

PostitusPostitas Mercar » 16. juuli 2014, 13:49

Ajukasvaja puhul ei tohiks probleem tulla nii äkki. Et ükspäev korras ja teinepäev selline. Insuldi puhul saavad arstid teha süste, mis leevendab turset? ning sellega vähendab probleemi. Süst on ka selles osas oluline, et ega see juba tekkinud ajukahjustust ravi, aga edasise kahjustumise peatab.
Sageli peavad loomad uuesti sööma õppima sest kordinatsiooniga seotu on justkui peapeale keeratud. See võtab aega ja on alguses väga raske vaadata. Aga eks sama ole ka inimestega, kes raskema insuldi läbi elavad.
Loodan, et saad arstile temaga.
Kindlasti siis sööda-jooda nii mitu korda päevas kui võimalik. St mitte sundsöötmist aga pakud pudelit nina alla ja rahus pehmemat sööki, mida saab edukalt süüa ilma seda käppade vahele võtmata. Ka kõvemat närimist nii, et hoiad seda ise kinni talle mugava nurga all. Alguses minu Pleig püüdis selliseid asju mul käest ära kiskuda aga õppis, et ise ei saa neid süüa ja siis sõigi minu käest.
Mul olnud nii ajukasvajaga rott kui insuldiga rott. Mõlemast sa asja :)
Muidugi sai mõlemat ka arstile näidatud, ei oska kosta, kas ilma arsti juures käimata oleks lugu nii edukas.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Rott tundub segaduses, ei võta toitu käppade vahele

PostitusPostitas Lili (Teema autor) » 16. juuli 2014, 15:42

Sain töölt ära käia, et Nööbikuga arstile minna.
Siinne arst ei osanud nagu väga midagi arvata. Aga Nööbiku silmad on turses ja ka roti kaela katsudes ütles arst, et kael on turses. Ise ma seda tähele ei pannud, aga arst küsis kohe, et kas tal silmad paistes. Millele selline silmade ja kaela turse viidata võiks? Kaela turset näha pole, aga katsudes saab aru, et lõua all justkui paksem kogum/kott.
Arst tegi talle turseid alandava süsti ja ütles, et ma helistaks talle homme hommikul. Lubas konsulteerida oma kolleegiga, kellel närilistega kogemusi.
Nööbik muidu sööb ilusti, kui tal söök ligi on. Lihtsalt ta ei võta seda käppade vahele.
Eile, kui ta teise puuri panin, siis seadsin talle sinna karbi, kus magada, ta ronis selle katusele ja alla enam tulla ei osanud. Ta nagu ei saa aru, kui kõrgel ta on, jääb üle serva vahtima, aga alla ei lähe.
Ja täna ta katsus mind mitu korda hambaga, suht kõvasti isegi. Ma siis ei tea, kas ta ei tundnud mind ära või ta ei saanud aru, et see mu käsi ja üritas siis selgeks teha, mis see on.
Viisin ta koju, panin talle värsket toitu ette, hakkas sööma. Ise pidin tööle tulema, eks näis, mis seis õhtul peale seitset on.
Lili & Opaal
Kasutaja avatar
Lili
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 564
Teemad: 26
Pildid: 1
Asukoht: Sõmeru vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Tuju: Õnnis
Prindi postitus

Re: Rott tundub segaduses, ei võta toitu käppade vahele

PostitusPostitas Kissu » 17. juuli 2014, 18:07

Ajukasvaja puhul võib probleem äkki ka tulla - kui kasvaja murrab läbi mingisse konkreetsesse ajuossa. See ei pruugi alati olla aeglane ning pikaajaline protsess, eriti kiiresti arenevate pahaloomuliste kasvajate puhul. Probleem võib tekkid ka vabalt "üleöö". See lihtsalt infoks.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Rott tundub segaduses, ei võta toitu käppade vahele

PostitusPostitas Lili (Teema autor) » 17. juuli 2014, 22:25

Jõudin 22:30 paiku töölt koju ja kartlikult vaatasin Nööbiku puuri. Ta oli karbi peal ja vaatas mulle otsa. Oluliselt reipama olekuga, kui eile. Silmad küll kissis, aga minu meelest mitte paistes, võtsin ta kätte ja uurisin lähemalt ka kaela. Peale vaadates ei saa küll aru, et paistes oleks.
Praegu nuuman teda hea ja paremaga, panin talle kartulit ja hakkliha kastet, mida ta isukalt sööma hakkas, hommikul pandud kurgi ja banaani oli kõik ära söönud :), panin ka neid juurde. Käppade vahele endiselt toitu ei võta, aga tundus, et liigub puuris rohkem ringi, kui eile ja täna hommikul.
Homme läheme arstile.
Lili & Opaal
Kasutaja avatar
Lili
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 564
Teemad: 26
Pildid: 1
Asukoht: Sõmeru vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Tuju: Õnnis
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist