Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

Miks mu hiir nõnda käitub? Kuidas hiired tavaliselt..? Ja palju muud. Kuidas ta teiste loomadega läbi saab?

Moderaator: triini22

Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

PostitusPostitas Lancelot (Teema autor) » 27. detsember 2011, 16:28

Eile õhtul 26.12.11 siis see esimest korda juhtuski! Uskumatu aga tõsi!

Kuulsin terraariumis paiknevast liivakate majakesest tugevat müdinat. Tavaliselt on nad ikka sellised mürgeldised ja vigurvändad, seega ma esmaselt sellest välja ei teinud. Kuid siis märkasin toa teises otsast et liivakate majakesest veeres välja nagu mingi pallikujuline moodustis. Asi tundus mulle kahtlane, läksin terraariumi juurde ja mida ma pidin oma ihusilmaga nägema. Vennakesed Sniff ja Tupsu olid sõjakalt üksteise kõris kinni ning tuuseldasid väsimatult teineteist.

Pajakindaid ega teisi tihedamaid kindaid meil terraariumi juures polnud. Pealegi arvasime sinisilmselt, et ega meie vennakestest liivakad küll ealseki kaklema ei hakka. Kaklevad ikka teiste perede agressiivsed ja kurjad liivakad. Teadsin liivakate löömingu juttudest ja videodest, et kui paljakäsi vahele lähed siis lõhkised käed endale saad. Hambad liivakatel teravad kui nõelad. Tegemist ju pole minihamstritega kes hammastega süütult ja veretult näpuotsas ripuvad. Toksasin siis paar korda tugevalt vastu terraariumi klaasseina, hetkeks liivakad justkui peatusid kuid siis veeresid pallina edasi. Lõpuks aitas see kui lõin tugeva palksuga terraarimui kohal paar korda käsi kokku. Teate nagu teatris või konserdil olles. Liivakad pelgavad kõrgeid ja teravaid helisid. Kaklejad taganesid seejärel eri suundadesse. Tupsu tuterdas magamis majakesse ja Sniff lõõpas terraariumi nurka. Juhust kasutades võtsin Sniff'i paljakäsi terraariumist ära ning panin pisikesse transpordi terraariumisse.

Tõsine kaklus kestis 3 minutit, üle 75% ajast võideldi magamis majakeses. Sniff'i ja Tupsu ninal, kurgul ning esikäppadel on verised haavad. Kuid mõlemad liiguvad. Seega midagi fataalset pole, poiste tugev ja verine lööming. Sniff (musta värvi) tundus olevat agressiivsem, sest ajas kakluse ajal Tupsu't paar ringi terraariumis taga. Sniff'i ka eraldasin. Sniff on üldse loomult temperamentsem ja aktiivsem liivakas. Mitte ükski selle pesakonna liivakas pole meid kunagi hammustanud.

Tegemist on ühe pesakonna poole aastaste isaste liivakatega, kes on sõbralikult koos elanud 2011 aasta juulist kuni käesoleva hetkeni. Ligikaudu 2 kuud tagasi hakkasid nad üksteise seljas vaheldumisi "ratsutama", seda harrastatakse nüüdki. Liivakate vahel toimuvad mingid "isaste võimumängud".

On tekkinud palju küsimusi.
Millal ja kas üldse võib Sniff'i suurde terraariumi tagasi panna?
Kas vennakesed hakkavad suure tõenäosusega uuesti kaklema?
Millest nii järsku tekkis verine kaklus?


Kummaline on see, et tavaliselt väidetakse ja räägitakse et emased või eri pesakondade liivakad kaklevad. Meil juhtus aga kahjuks vastupidine, 4 vennakest kes kuni tänase päevani elasid üksmeeles ja rahus, pidevalt pesid ja sügasid üksteist, läksid tõsiselt kaklema.

Kui meie liivakad üksteisega kaklevad, siis tuleb üks kaklejatest kahjuks ära anda. Sisetunne samas ütleb mulle, et rahu Sniff'i ja Tupsu vahel ei tule, seega see lööming ei pruugi jääda viimaseks. Eraldi me liivakaid oma kodus pidada ei sooviks.

Hetkel on terraariumis selline sõbralik õhkkond, et kui Tupsu läheneb teistele liivakatele kas Kilu'le või Pipo'le, siis viskavad vennakesed ennast alandlikult Tupsu ees selili ning sellega asi lõppebki. Hierarhia oleks justkui terraariumis paika pandud. Ma ei tea kas on tõene väide, et kui liivakad on 3 siis mingi aja jooksul hakatakse nõrgemat terroriseerima.
Kas vastab liivakate suhtes tõele see 3 isendilise grupi mittesobivus?

Sama on ju väidetud inimeste grupipsühholoogias, et 3 inimest omavahel koostöövalmilt ei suhtle ega tegutse. Üksmeelt ei teki.

Liivakad Sniff ja Tupsu ei tea jõulurahust ning sõprusest mitte kui midagi :sad:
Kasutaja avatar
Lancelot
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 8
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

PostitusPostitas Pinto » 27. detsember 2011, 16:59

Kahjuks ei tea liivahiired jah ei jõulurahust, ega üksteise sallimisest teatud olukordades midagi.

Poole aastased on just sellised, kes tahavad hirmsasti võimumänge harrastada ja mida suurem grupp, seda suurem võimalus ka kakluse esinemiseks. Ollakse nüüd ju täiskasvanu mõõtu. Siis üritatakse võtta teistelt võimu ja ennast kehtestada. Relvadeks hambad, millega päris korralikult teineteist lõhkuda. Mõnikord tunduvad haavad isegi pisikesed, aga üsna tihti on ka sisemisi vigastusi, nii et jälgi, et keegi apaatseks nüüd ei muutu. Mõnda aega paku ka lisavedelikku värske näol (kurk ja salat on eriti head).

Sniffi teiste juurde tagasi panemise osas pead ise otsustama. Lase nad neutraalsel pinnal ükshaaval kokku (kindad kätte!!!) ja vaata reaktsiooni. Samas on sellistel puhkudes üsna kindel, et mõne aja möödudes algab kaklus uuesti. On olnud küll ka erandeid ja hiljem elatakse kenasti koos. Kui ta sul aga juba algusest peale olnud võimukas ja ülbik, siis ega teda ei paranda. Mõne endast noorema pisikese hiirega ehk suudaks edaspidi rahumeelselt elada, seal saab ta kohe algusest peale peajagu üle olla võimu poolest. Terraariumi kaheks jagamine pole vist teie terra ehituslikust seisukohast ka väga võimalik. Muidu saab neid taastutvustada ka nii.

Kui nad sul juba mõnda aega on üksteise seljas ratsutanud (kontrolli, et kõik ikka isased on, äkki algas tüli hoopis emase pärast), siis ei alanud see kaklus nii järsku. Pinged olid nende vahel juba varem.

See, kas kaklema lähevad erineva pesakonna liivahiired (mitte tutvustamise ajal vaid kunagi hiljem) või vennad, ei mängi mingit rolli- nad ei tea, kes on nende õde või vend. Emaste gruppides (üle 2 hiire) on üldiselt jah kaklemise tõenäosus suurem, aga pole see mingi erand ka isaste puhul. Kõik oleneb pigem hiire enda temperamendist.

Mina pole kuskilt seda 3 hiire sobimatuse teooriat lugenud ja ka enda kogemustest ei julge seda väita. Mõnikord elavad 3 hiirt nii ilusti koos, teinekord ei saada kahekesigi hakkama.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

PostitusPostitas elen500 » 27. detsember 2011, 17:07

Minul on hetkel viies seltskond liivahiiri. Esimene oli üksik, järgmised 2 venda,siis 2 õde, siis veel 2 emast ja nüüd 3 õde. Kõik seltskonnad v.a. üksik ja peaegused 3 õde on üks kord tõsiselt ja veriselt kaklema läinud. Põhjust ei tea. Isased olid ~1.5 aastat ilusti elanud aga ühel päeval läksid lihtsalt kaklema, umbes sama oli mõlema seltskonna emastega. Mina eemaldasin teise hiire päevaks või paariks ja siis panin uuesti kokku. Ei tea kui õige see teguviis oli aga edaspidi elati kenasti edasi, ilma tülideta.
Praegused 3 õekest saavad siiani hästi läbi,tegutsevad koos ja on parajad kaagid. Minu meelest kolmega on selles suhtes raskem,et välja võttes panevad nad eri suundades ajama:). Võibolla on nad lihtsalt isemoodi kuna kõrgust nad ka ei karda ja kui mul kõik teised on kenasti diivanil ja laual püsinud siis nemad hüppavad põrandale.
Kasutaja avatar
elen500
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 118
Teemad: 14
Pildid: 6
Asukoht: Põlva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

PostitusPostitas triini22 » 27. detsember 2011, 20:49

Ma soovitaks liivahiirte haavad lähemalt üle vaadata, tihti ei ole sügavaid hammustusi karvade vahelt näha. Haavad võivad ravita põletikuliseks minna. Haavadele soovitan panna haavasalvi, mida saab loomaarsti juurest (mina sain Tatari kliinikust). Rohtu saab osta ka arsti aega eelnevalt kinni panemata, siis ei pea ka looma arsti juurde kaasa võtma. Rohu nimi on Speciorlac.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

PostitusPostitas Lancelot (Teema autor) » 29. detsember 2011, 15:59

Tänan olemasolevate vastuste eest.

Hetkel olukord selline, et Sniff on ikka eraldi pisikeses terraariumis. Ma ei sooviks Sniff'i tagasi suurde terraariumi panna, sest kaklemise risk on väga suur.
Foorumeid lugedes on vähestel liivakate omanikel sellise olukorra puhul positiivseid lahendeid. Õnneks kakeldi nii et midagi rasket ei juhtunud, oleks võinud õnnetumalt lõppeda.

Suures terraariumis aga selline lugu, et alguses peale kaklust oli terve päev vaikne, siis Tupsu kosus ning sealgi elavnes elu. Kuid siis hakkasid toimuma sellised poksimise ja maadlemise mängud.
Kilu ja Pipo pidevalt maadlevad oma vahel, kohati üritavad jälle vastakuti "ratsutada". Tupsuga keegi maadelda ja "ratsutada" ei taha, tundub et tema on nüüd terra boss. Me väga loodame et seal uuesti löömaks ei lähe.

Olen sellelegi mõtelnud et ehk jäi terraarium suurusega 50x50x50 neljale liivakale väikseks. Kuigi majake ja lisaehitised annavad ruumi juurde. Soome skeemi järgi on see nelja liivaka jaoks miinimum. Vahest hakati terraariumis jagama territooriumi ja võimu ning siis läkski arvete klaarimiseks.

Lastega on Sniff'i asi läbi räägitud, kisub kahjuks sinnapoole et me anname Sniffi'kese ära.
Kahju anda, aga Sniff ja Tupsu jäävad vähemalt ellu ning elavad oma muretut liivakaelu edasi.

Sniff näeb meil välja selline: https://sites.google.com/site/mongoliangerbil65/ :-)
Kasutaja avatar
Lancelot
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 8
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

PostitusPostitas Pinto » 29. detsember 2011, 22:37

Eks neil ühe hiire kadumisega on nüüd uued alluvussuhted vaja paika panna. Rahulikuks jääb siis, kui üks teisest üle suudab piisavalt olla. Loodetavasti pole selleks vaja verd valada, et seda määrata.

Terraariumi suurus võis üheks põhjuseks olla, aga mis neid täpselt tülli pööras, seda ei saa kunagi teada. Nad teatavasti väga ei taha rääkida.

Loodetavasti leiate Sniffile hea kodu :)
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veriselt kaklema

PostitusPostitas Lancelot (Teema autor) » 04. märts 2012, 15:21

Hetkel siis meie liivakate peres olukord selline, et suures terras eluolu rahunenud. Tupsu, Pipo ja Kilu elavad lööminguteta. Samas aga aru saada, et kes siis nüüd on terra boss on küllaltki keeruline. Nüüd ratsutavad nad vaheldumisi kõik aeg ajalt üksteise seljas, toimub ka maadlemist. Seega ei saa 100% väita, et Tupsu kes Sniffi'ga 2011 jõulurahu ajal kakles on pealik.

Meie Sniff'ikesega lõppes aga asi kurvalt. Pärast löömingut eraldasime tema kui agressiivse ja tugevama liivaka suurest terrast. Panime ta eraldi 40x25cm pealt õhustatud ja kaanega kaetud akvaariumi. Hakkasime talle ka uut kodu otsima, tulutult. Sniff oli selles uues akvaariumis kästi rahtu ja rabeleja. Ta õppis ära ka uue järjekindla ja ebameeldiva harjumuse. Ta hakkas tegema "vigurhüppeid" vastu akvaariumi õhustatud kinnist kaant. Hüppas käppadega vastu kaant ja maandus saltoga aluspanule. Need hüppamised kestsid ligikaudu 1.5 kuud.

Ühel õhtul ütles vanem laps, et Sniff on kuidagi imelik ja uimase olemisega. Liigub vähe ja konutab akva nurgas. Samal ööl, vaatasin Sniffi ning ta tundus tõesti kuidagi uimane ja tuterdav olevat. Otsustasime siis, et hommikul vaatame mida teeme ning kuidas tegutseme.

Järgmise päeva hommikuks oli Sniff ennast hästi pikaks sirgu tõmmanud ja surnud. Võtsin ta kätte et lähemalt uurida, kaelalüli selgroo ülemineku juures oli tal tugev kõva kühm. Sniff oli oma "vigurhüppeid" teges murdnud kaelalüli.

Ma annaksin nüüd nõu teistele liivakate pidajatele. Kuna on teada et liivakad on väga head hüppajad, siis ärge pidage neid 25-30cm kõrgusega akvades ega terrades. Või nagu Pinto soovitab, siis ehitage vahekorrus, et liivakas saaks seda kinnist kaant uudistada ja vajadusel sellel oma hambaid proovida. Vastasel juhul hakkavad liivakad vastu terra või akva lage hüppama ning varem või hiljem juhtub surmav õnnetus. :shock:

Sniffi enneaegne surm oli meie lastele suur üleelamine.

Meie kadunuke Sniff oli oma vennakestest kõige elavam, osavam ja võimukam liivakas.
Kasutaja avatar
Lancelot
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 8
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veris

PostitusPostitas liivasteffy » 14. veebruar 2013, 16:09

Mul juhtus Mirabelli ja Jassuga selline asi, et rikkusid sõbrapäeva meil ära. Eile olid täiesti sõbrad,aga täna kui poest koju tulin, oli Mirka arme täis... Võtsin ta kätte ja nägin, et tal on nina ja suu vahelt katki, siis kõhult, ühe silma juurest natuke ja vasakult küljelt natuke. :S Jassul oli aind 1 küljelt natuke verine. Seega oli tüli algatajaks ilmselt Jassu ja Bella aind üritas kaitsta. Mulle ei meeldi, et Bella verega koos on ja ma ei näe vere alt haavu ka. Kaua umbes võtab aega,et see veri sealt maha tuleks? Bella on natuke loium ka kui enne.. Mul ei ole enam vaba puuri ka, et neid lahutada ja praegu nad momendil pesevad üksteisr. Ma ei tea eriti mida teha. Seega lõpetan selle kommentaari. NB: mul võib kirjavigu olla, sest see tekst on telefoniga kiiresti kirjutatud, sest arvuti monitor on mul täiesti tuksis.

Olen ka seda avastanud, et varem Jassu ratsutas Bellal seljas ja tegi teatud liigutusi xD Jassu on kindlalt tüdruk.
Liivahiired ( Stephanie Rosalie ja Pinto Footon)
Rotsu (Rocky)[R.I.P]
Kass ♥ (Villu-Liis Reiljan)
Liivahiired on elu ♥♥♥
Kasutaja avatar
liivasteffy
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 258
Teemad: 15
Asukoht: Tartus, jaama tänaval...
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 24
Sugu: Naine
Tuju: Häbelik
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veris

PostitusPostitas Pinto » 14. veebruar 2013, 21:24

Jassu domineerib Bella üle ja seepärast ronib ka selga. Millegipärast talle nüüd sai Bellast villand ja tahtis ta minema ajada. Kas nad teiste loomade lõhnaga ei võinud kuidagi kokkupuutuda? See võib neid vahest tigedaks ajada. Pane neile palju pappi ja wc paberit, et neil oleks palju tegevust. Kindlasti ka kurki/salatilehte/hiinakapsast, et saaks vedelikku Bella. Vedeliku kaotus on kõige rängem peale suurt verekaotust. Sooja on samuti haavatud hiirele vaja, nii et võid ka kuuma veega pudeli sinna terraariumi panna, aga seda ei saa järelvalveta jätta, sest kui katki näritakse, siis on uputus.
Vere puhastavad nad ise homseks ära.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Sniff ja Tupsu rikkusid meie jõulurahu ning läksid veris

PostitusPostitas liivasteffy » 14. veebruar 2013, 23:01

Aitäh :) Praegu tudivad ilusti koos. Terraarium ongi meil vastu radikat, niiet sossu peaks neil olema. Ei teagi kuidas teiste loomade lõhna tunda on, sest siin minu toas on lisaks Steffy ja Footonile kaks kääbushamstrit Justin ja Johnny.. Niiet nende lõhn võib ka veitsa häirida.
Liivahiired ( Stephanie Rosalie ja Pinto Footon)
Rotsu (Rocky)[R.I.P]
Kass ♥ (Villu-Liis Reiljan)
Liivahiired on elu ♥♥♥
Kasutaja avatar
liivasteffy
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 258
Teemad: 15
Asukoht: Tartus, jaama tänaval...
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 24
Sugu: Naine
Tuju: Häbelik
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist