Lehekülg 1/1

Merisigade tiinuse ja paaritamisega seotud ohud

PostitusPostitatud: 30. oktoober 2007, 22:04
Postitas Kissu
Tiinus ja poegimine on meriseale väga rasked ja kurnavad. Pojad sünnivad üsna suurtena ning neil on juba karvad seljas. Reeglina on pesakonnas mitu kutsikat ning emase merisea kaal võib tiinuse käigus lausa kahekordistuda. See koormab emase merisea vereringet ning teisi organeid. Isegi parima hoolitsusega tiinel meriseal võib tekkida komplikatsioone. Näiteks ei ole emane võimeline loodet ise ilmale tooma ilma kõrvalise abita (dystocia), samuti võib neil esineda kaltsiumi puudulikkust (hypocalcemia), emaka väljalanget (a prolapsed uterus) või rasedustoksikoosi (pregnancy toxemia). Kui sa tahad, et su lemmik elaks pika, terve ja õnneliku elu, ära paarita teda!

Rasedustoksikoos on väga tõsine haigus.
Selle sümptomid on: emane lõpetab söömise, on masendunud ning küürus ja turris välimusega, sülje eritus võib märgatavalt suureneda ning tema hingeõhk võib lõhnata ketoonide järgi (nt. atsetoon). Haiguse kulgedes tekivad krambid ja järgneb surm. Tihti kulgeb see väga kiiresti. Toksikoos ilmneb tihedamini kuumade ilmadega.

Kui sa oled kogemata ostnud erisoolise paari merisigu ning emane on juba tiineks jäänud, lahuta isane merisiga koheselt emasest. Emane merisiga võib kohe pärast poegimist uuesti tiineks jääda, seega peaks isane merisiga olema juba eelnevalt puurist ära tõstetud. Koheselt pärast sünnitust uuesti tiineks jäämine on emasele meriseale väga kurnav ning ei ole soovitatav.

Bioloogiline informatsioon:

Meriseakutsika normaalkaal sündides: 70-100 grammi
Tüüpiline merisigade pesakonna suurus: 2-5 kutsikat (võib varieeruda 1-7)
Tiinuse pikkus: 59-73 päeva
Emapiimast võõrutamise vanus: 14-21 päeva
Emapiimast võõrutamise kaal: 150- 200 grammi
Innatsükkel: 15-17 päeva
Emapiima koostis: 3.9% rasva, 8.1% proteiine ja 3.0% laktoosi
Emase suguküpsus saabub: 4 nädala vanuselt
Isase suguküpsus saabub: 3 nädala vanuselt


Kuna merisead saavutavad suguküpsuse varakult, juhtub tihti, et emane merisiga on jäänud tiineks oma 24 päevasest meriseakutsikast. Soovitatav oleks isased kutsikad emast lahutada hiljemalt 3 nädala vanuselt.

Väga noorelt tiineks jäämine on emasele väga raske ja kurnav. Tema arengule hädavajalik toit läheb siis hoopis loodetele kasvamiseks ja arenemiseks. Kuigi nõnda noorelt paaritamine ei ole soovitatav, sünnitavad noored emised tihti terved ja tublid pojad.

Üle 8 kuu vanust merisiga, kes ei ole varem poeginud, ei ole soovitav paaritada, kuna see võib lõppeda merisea surmaga. Tema vaagnaluud on selleks ajaks hakanud kokku kasvama ning sünnitus võib olla komplitseeritud ja/või lõppeda surmaga.

Merisead, kelle vaagnaluud on kokku kasvanud, vajavad tihti loomaarsti abi poegade ilmale toomisel. Kahjuks on sellise poegimise üle elanud merisigade arv siiski väga väike. Merisigade kastreerimine ja steriliseerimine on samuti suhteliselt ohtlik operatsioon, isegi kui seda sooritab asjatundlik loomaarst. Kõige targem on hoida eri soost merisead lahus või võtta omale ainult emased või isased merisead. Ka kõrges eas merisead võivad tiinuse lõpuni kanda ning poegimine võib olla edukas, kuid kõrge riski tõttu tuleks seda siiski vältida. Igasugune tiinus on riskantne!

Kui vanem merisiga on jäänud tiineks, siis kõige ohutum on lasta tiinusel kulgeda oma tavapärast rada pidi, kuid hoida loomaarst käepärast, kui peaks tekkima komplikatsioone. Teine võimalus on tiinuse katkestamine, mida saab teha loomaarst, kuid pea meeles – igasugune operatsioon on riskantne!


Innatsükkel:

Merisea innatsükkel on 15-17 päeva. Kuna enamusel merisigadel on kohe pärast sünnitust innaaeg (umbes 2-15 tundi), eralda isane merisiga emasest juba varakult enne poegimist. Koheselt uuesti tiineks jäämine on emasele meriseale ohtlik ja kurnav. Merisea innaaeg kestab 24-48 tundi, millest 6-11 tundi on emane nõus isasega paarituma.

Lisainfo saamiseks võib lugeda: Harkness and Wagner „The Biology and Medicine of Rabbits and Rodents“



Lühendatud tõlge!

Tõlgitud 28.10.2007.

Originaal - http://www.guinealynx.info/reproduction.html
Tõlgitud lehe omaniku loal.

Tõlge kuulub http://www.pisi.ee foorumile ja selle kopeerimine ja loata levitamine on keelatud!