Planeeritud pesakond vs. planeerimata pesakond

Kõigest, mis seotud pisinotsude soetamisega.

Moderaatorid: triini22, nirgike

Planeeritud pesakond vs. planeerimata pesakond

PostitusPostitas Nöbsike (Teema autor) » 03. november 2008, 19:08

Tere. Ma käisin täna loomapoes merisiga ostmas, küsisin kas emane või isane ja kui vana. Öeldi et 10.09.08 sündinud ja arvatavasti emane, aga et ma läheks igaks juhuks loomaarsti juurde kontrollima. Merisiga siis umbes kaks kuud vana. Ma mõtlesin et ma ostaksin isase, aga kuna see emane on nii - nii super armas seal, ja Nössu moodi ka natuke, siis ostan tema. Mu ema ka lubab emase osta, ja ütles et kui pojad tulevad, siis anname ära, ja Nössule jätame isase põrsa seltsiliseks ja emale emase. Küsims siis selline. . olen kuulnud et emane merisiga võib tiineks jääda alates kuuendast kuust kuni kaheksa kuuni. Aga kas ma võin kahe kuuse notsu isase juurde panna, et kas ta jääb tiineks või ei?
Aitäh kui vastate. Muide merisiga täna ei ostnud kuna mul kaardil limiit peal kui palju võin päevas kulutada, ja liiga palju maksis notsu, nii et ostan homme.

Nössu & Maris :)
Nöbsike
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 680
Teemad: 19
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas Kellu » 03. november 2008, 20:06

Loogiiline, et jääb! Aga kuni 6 elukuuni ta alles areneb nii, et 2 kuuselt merisealt juba poegi tahta...No ma ei tea, se oleks midagi sarnast sellele, et nõuaksin, et tütar sünnitaks mulle 14-15 aastaselt lapse(kuigi ta võib ju selleks isegi võimeline olla, siiski ei peeta seda ometigi normaalseks)... Tõsiselt kummaline (peaks, ütlema, et väga omalõbu püüdlik) mõtlemine sul.

Soovitaksin Sul parem kas isast merisiga edasi otsida või kui sa tõesti ei saa jätta mõne merisea eluga riskimatta siis hoia seda emast merisiga vähemalt 6 kuuseks saamiseni kuskil isasest eraldi.

Muide, merisiga ei saa ainult kuni 8 elukuuni tiineks jääda. See tähendab seda, et selle aja sees on soovitatav esimene sünnitus meriseal ära sünnitada(kui tõesti on vaja neid põssa poegi) aga tiineks jäämise oht on tal ikka mitu aastat!
Kasutaja avatar
Kellu
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 203
Teemad: 4
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 29
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas nirgike » 04. november 2008, 10:22

Kellu jutule lisaks veel niipalju, et plaan pidada kas emast ühes puuris + kaks isast teises puuris, ei läheks sul läbi. Nimelt, isased lähevad omavahel kaklema, kui tunnevad emaste lõhna. Isegi kui sul endal ei ole emaseid sigu, siis näiteks sõbranna emastega mängimas käies tuleks käed enne ära pesta, kui oma isaseid sigu näppima lähed.

Lisaks sa ei kujuta ette, mis lärmi nad jooksuajal teha võivad. Isased võivad minna pööraseks, kui tunnevad, et emastel on jooksukas - nad võivad kisada öö läbi, üritada puurivõresid närida jms. Mul väiksena oli nii, et ühes toas elasid emased, teises isased. Ükskord öösel üks isane pääses välja puurist ja oleks peaaegu end läbi ukse närinud, et emaste juurde pääseda.

Ja lisaks võib Kellu sulle rääkida, kui "lihtne" see meriseapoegade äraandmine on - emastega veel kuidagi saab, aga isased võivad sulle vääga pikaks kätte jääda. Ja lõpuks viid sa nad loomapoodi.

Nii et kui soov poegi saada ikka suur, siis peaksid käituma nagu iga korralik kasvataja/kennel: arvestama juba ette võimalusega, et pead sündinud meriseapoegi niikaua enda juures pidama kuniks leiad head omanikud - see tähendab, et vajadusel (kui isased pojad läbi ei saa omavahel, mõnikord ei saa ka mõned emased läbi) ostad või laenad neile eraldi puurid ja leiad kodus koha, kus neid hoida.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas Nöbsike (Teema autor) » 04. november 2008, 18:48

Kellu kirjutas:Loogiiline, et jääb! Aga kuni 6 elukuuni ta alles areneb nii, et 2 kuuselt merisealt juba poegi tahta...No ma ei tea, se oleks midagi sarnast sellele, et nõuaksin, et tütar sünnitaks mulle 14-15 aastaselt lapse(kuigi ta võib ju selleks isegi võimeline olla, siiski ei peeta seda ometigi normaalseks)... Tõsiselt kummaline (peaks, ütlema, et väga omalõbu püüdlik) mõtlemine sul.

Soovitaksin Sul parem kas isast merisiga edasi otsida või kui sa tõesti ei saa jätta mõne merisea eluga riskimatta siis hoia seda emast merisiga vähemalt 6 kuuseks saamiseni kuskil isasest eraldi.

Muide, merisiga ei saa ainult kuni 8 elukuuni tiineks jääda. See tähendab seda, et selle aja sees on soovitatav esimene sünnitus meriseal ära sünnitada(kui tõesti on vaja neid põssa poegi) aga tiineks jäämise oht on tal ikka mitu aastat!


Mida sa ajad, et mis mõtlemine mul on, ega ma ei tahagi kahe kuust poega tiineks teha, ma küsisin ju kas ta üldse jääb. Miks minuga alati õiendatakse, ja muide sa võid rahulikuks jääda, seda merisiga ma ei saanud ja ei saa ka, teise merisea Nössule seltsiliseks.
Viimati muutis Nöbsike 05. november 2008, 18:18, kokku muudetud 1 kord.
Nöbsike
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 680
Teemad: 19
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas mammu17 » 05. november 2008, 01:15

Ma arvan et enne kui uue looma muretsed mõtle ikka kõik läbi ja loe ka kirjandust või foorum hoolikalt läbi ja siis saad teada millal notsikuid paaritada tohib ja millal nad võivad juba tiineks jääda. Samas mõtle hoolikalt läbi mis sa ikkagi võtad. Sest isased võivad ikkagi tülitsema minna. Et uuri et kui ei saa algul kohe omavahel läbi et äkki saad veel tagasi viia, sest muidu sul on kaks isast eraldi puuris ja koos neid jooksma lasta ei saa jne. Mõtle hoolikalt, mis on see mis sina ja su pere tahavad ja loe foorum hoolikalt läbi.
Kasutaja avatar
mammu17
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 239
Teemad: 18
Pildid: 2
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Suurem merisiga kiusab väiksemat

PostitusPostitas samton » 05. november 2008, 18:40

Nöbsike kirjutas: ega ma ei tahagi kahe kuust poega tiineks teha,


Ja ikkagi panid oma kahekuuse emase isasega kohe kokku?!
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Suurem merisiga kiusab väiksemat

PostitusPostitas Liisu- » 05. november 2008, 20:50

Ma ka ei saa aru. Tõesti mõnda teist puuri polnud või? :huh:
Selleks, et olla õnnelik on tegelikult vaja väga vähe...
Aga keegi lihtsalt ei mõista seda.
Kasutaja avatar
Liisu-
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 328
Teemad: 8
Asukoht: Lagedi
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Suurem merisiga kiusab väiksemat

PostitusPostitas triini22 » 05. november 2008, 21:18

Uus notsik on viie kuune.
Sa pead ostma varsti ka uue puuri, sest isane tuleb tiinuse lõpu poole emasest eraldada, et ta teda ei kiusaks.
Liivahiirte omanikud ühinege: Eesti Liivahiirte Selts
Minu liivakate kodukas
Kasutaja avatar
triini22
Liivahiirte loss & Merisigala
Liivahiirte loss & Merisigala
 
Postitused: 1362
Teemad: 24
Pildid: 8
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas nirgike » 06. november 2008, 00:02

Nöbsike kirjutas:Pojad on meil juba planeeritud.


Ei usu, et planeeritud. Lihtsalt otsustasite, et oh äge, teeme pojad, küll pärast vaatame, mis saama hakkab.
Või olen mina aja jooksul liiga skeptiliseks muutunud...
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas Kissu » 06. november 2008, 09:51

Nõustun Nirgikesega, see "tahaks pisikesi notsupoegi näha" ei ole planeerimine. Samuti ei saa planeerimiseks nimetada vaid seda "kui emase ja isase ostan, siis tulevad pojad" teadmist.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas mammu17 » 06. november 2008, 11:27

Samas siin kohale ei tohiks väiksele tüdrukule liiga ka teha. Äkki tõesti tal on sõpru, kes tahavad endale notsikut ja kui ema ka teadlikult lasi nad kokku siis ikka peab seal ka vanema mõistust sees olema. Seega võib olla ka võimalik, et poegadele on mõned kodud vähemalt planeeritud.

Vahemärkusena: Ma olen märganud, et tihti vanemad olijad kipuvad väga agresiivselt suhtuma uustulnukate märkustesse. Eesmärk on siin vist siiski harida mitte ajada uue loomapidaja hari nii punaseks, et ta ei tahagi enam siia tulla. Kuigi tean, et märkused on asjakohased ja kindlasti kogemustest.
Kasutaja avatar
mammu17
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 239
Teemad: 18
Pildid: 2
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kahe kuune merisiga

PostitusPostitas nirgike » 07. november 2008, 12:03

mammu17 kirjutas:ja kui ema ka teadlikult lasi nad kokku siis ikka peab seal ka vanema mõistust sees olema.


Sageli just vanemad need kõige vastutustundetumad ongi, sest loomapidamiskultuur on uuema aja nähtus ja vanasti käisid asjad teistmoodi.

Kui mu Villi veel elas, siis minu ema kilkas ka "oh laseme nad kokku, äge ju, küll pojad saab pärast loomapoodi anda!" Hoolimata sellest, et isane Villi oma geneetilise päritolu tõttu ei sobinud aretuseks ja emased Vontsu ning Mursa olid juba aasta vanused, s.t. vaagnaluud kinni kasvanud. Nende argumentide peale arvas ema, et äh suguluspaaritus ei loe midagi ja küll neil emastel ka pojad tagumikust välja sikutame. :nono:

Kusjuures kahjuks olen siin foorumis ka märganud, et suur poegade tegemise õhin lõpeb sageli sellega, et umbes nädal-paar pärast poegade sündi on murelik laps foorumis: "Kui ma kohe poegadele omanikke ei leia, siis ema viib nad loomapoodi ära, tal on villand".


Ja loomade paaritamise planeerimine tähendab laiemat kui vaid tuttavatest soovinimekirja koostamine, ja see ei olegi primaarne tegelikult (paaritades pead võtma vastutuse, et kui mõni pojake ei leiagi uut kodu, siis jääb ta sinu juurde elama).
Planeerimine algab juba paarituseks sobivate isendite väljavalimisega - eesmärk peaks olema tugevad, terved ja hea iseloomuga järglased. Seega oleks hea osta loomad otse omanikult, kes teab oma loomade ajalugu (et ei oleks nt õe-venna või ema-poja suguluspaarituse järglane), veel parem osta kuskilt kasvandusest, kus heade omaduste jälgimisega paar loomade-põlvkonda juba tegeldud.
Seejärel tuleks varuda puurid, kus poegade isa ja hiljem ka erisoolisi poegi hoidma hakatakse.
Kiiresti uute kodude leidmine ei peagi olema primaarne, mina näiteks ei pane pahaks, kui paaritama asudes pole ühtegi soovija-kandidaati välja otsitud. Sest planeerimine ongi see, et sa planeerid ka poegadele enda kodus eluruumid ja seal nad viibivad niikaua kuniks sa leiad neile omanikud, kellega su süda rahule jääb.

Praegusel hetkel tundub ainus tõeliselt planeeritud pesakond olevat Ringhills'il.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas kahekuune tiinestub?

PostitusPostitas Nöbsike (Teema autor) » 21. november 2008, 15:09

Misasja te ajate et ma panin kahe kuuse merisea oma üle aastase isasega kokku? Mul polegi mingit kahe kuust merisiga. Ma tean seda kõike et isane tuleb eraldada ja mul on puur ka olemas kus Nössu enne üksi elas. Ma tean kui kaua neid tuleb emaga koos hoida, mul on olnud varem ka merisea poegi. No võibolla ma sõnastasin valesti et "palneeritud" ütleme siis nii, et me teame et me laseme poegadel ära sündida, ja kindlasti ei vii me loomapoodi poegi kes kohe kodu ei leia. Ja mina oleksin isegi ennemini ostnud isese merinotsu, aga ema just tahtis pesakonda ja ütles et ära jäta seda merisiga sinna poodi. Igatahes.. pojad sünnivad ja ma arvan et teil pole vaja minuga nii tihti õiendada.
Nöbsike
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 680
Teemad: 19
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kas kahekuune tiinestub?

PostitusPostitas awely » 23. november 2008, 04:13

Nöbsike kirjutas:Misasja te ajate et ma panin kahe kuuse merisea oma üle aastase isasega kokku? Mul polegi mingit kahe kuust merisiga. Ma tean seda kõike et isane tuleb eraldada ja mul on puur ka olemas kus Nössu enne üksi elas. Ma tean kui kaua neid tuleb emaga koos hoida, mul on olnud varem ka merisea poegi. No võibolla ma sõnastasin valesti et "palneeritud" ütleme siis nii, et me teame et me laseme poegadel ära sündida, ja kindlasti ei vii me loomapoodi poegi kes kohe kodu ei leia. Ja mina oleksin isegi ennemini ostnud isese merinotsu, aga ema just tahtis pesakonda ja ütles et ära jäta seda merisiga sinna poodi. Igatahes.. pojad sünnivad ja ma arvan et teil pole vaja minuga nii tihti õiendada.



Kas ma mäletan valesti, et eelmise pesakonna ema suri ja sealt pesakonnast pojad läksid justnimelt poodi? PS. Ära unusta, et valel on lühikesed jalad...
awely
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kas kahekuune tiinestub?

PostitusPostitas Kellu » 23. november 2008, 12:36

Awely- Sa mäletad õieti. Ka mina mäletan seda (seetõttu ma paratamatul niimoodi siin teemas reageerisingi) Tuulasin veits ta postitustes ning leitsin selle:
Nöbsike kirjutas:Minul juhtus nii et mu emane merisiga Vissi sünnitas 3 poega, umbes ühe nädala ajapärast ta suri. Siis jäid pojakesed üksi!Kas juhtub midagi kui ühe nädalased pojad üksi ilma emmeta jäävad? Praegu on nad juba kahe nädalased ja midagi pole olnud, ainult väike igatsus on.

PS - poegadega ei juhtunud midagi, viisime loomapoodi, kuna keegi nei omale ei tahtnud, nad osteti sealt ära, ja neil on loodetavasti head kodud!


Tundub aga, et Nöbsike tahab nö puhtalt lehelt alustada ning teha nii nagu seda poleks olnutki. Samas saan ma temast aru. Tal on nö minu mõistes "kummaline" ema kes pole vist lapsepõlves piisavalt nukkudega mängida saanud ning nüüd mängib loomade peal.:ups: Kui minu ema selline oleks siis ei julgeks ma talle ka niimoodi vastu hakata ning hirmust teeksin seda mida ema käsib (sihukestele emadele lihtsalt ei saa niimoodi vastu hakata.
Kasutaja avatar
Kellu
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 203
Teemad: 4
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 29
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kas kahekuune tiinestub?

PostitusPostitas Kissu » 23. november 2008, 13:02

Tegelikult nii kurb kui see ka pole, on tihti peale täiskasvanud inimesed veel vähem informeeritud loomade vajadustest ja tingimustest, kui nende lapsed. Kui noor loomapidaja vähemalt tuleb ja uurib internetist ning foorumist, kuidas see asi käib, siis lapsevanem reeglina üritab lihtsalt üldisi teadmise loomakasvatusest (olgu see siis koer või kass, kelle pidamisega ta on kokku puutunud) rakendada ka teiste loomade peal. Samas kuidas sa lapsena saadgi vanemale vastu vaielda, kui tema teab paremini. Ja siis on veel see motivatsiooni küsimus, et kas üldse tahadgi vanemale vastu vaielda, kui notsubeebid on tegelikult ka üliarmsad.

Kahjuks on nii noorel inimesel raske tõmmata seda piiri, et milliste juhtudel tuleb vanematele vastu astuda ja millistel mitte. Vanemad on siiski autoriteedid, kelle sõna tuleb kuulata ja kelle arvamus on (peaaegu) alati õige.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kas kahekuune tiinestub?

PostitusPostitas Nöbsike (Teema autor) » 24. november 2008, 14:06

No mõni ei saa vist mitte midagi aru.
" Valel on lühikesed jalad " ? Mida ma valetanud olen? Et ma viisin on EELMISE pesakonna lemmikloomapoodi. Jah viisin küll, siis ei külastanud ma nii palju pisi.ee'd ja ma ei olnud sellekohta lugenud ,et nad võivad halva kodu saada. Ja ma tõesti püüdsin neile kodusi saada, aga ma ei teadnud et sinna on halb viia. Ja selle pesakonna ma EI VIIKSpoodi ära. Olgu arvake mis arvate. Ma siin teemas tahtsin ainult küsida kas emane 2 kuune tiinestub.
Nöbsike
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 680
Teemad: 19
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kas kahekuune tiinestub?

PostitusPostitas mammu17 » 25. november 2008, 16:22

Tegelikult paljudel juhudel kahjuks just nii noorelt see notsik oma esimese pesakonna maha paneb. Ei lahutata õigeaegselt isaseid emastest, poes pannakse kõik kokku jne. Minu emane oli ka tiine, kuigi kinnitati et ei ole ja nüüd on mul kodus veel kolm pojakest. Pojad on terved ja ema ka. Aga kindlasti ma üritan isased (kui neid on- pole veel neid uurinud) kiirelt eemaldada, et veel kord sugulus paaritust ei tekiks- sest siis vist ei oleks kõik korras.
Kasutaja avatar
mammu17
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 239
Teemad: 18
Pildid: 2
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 37
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist