Millal on poegimist oodata?

Kõigest, mis seotud pisinotsude soetamisega.

Moderaatorid: triini22, nirgike

Millal on poegimist oodata?

PostitusPostitas mikumanni (Teema autor) » 20. september 2009, 23:33

Augusti keskel tõin koju imetoreda päikselise iseloomuga meriseaneiu. Praeguseks on tal vanust umbes kolm kuud ja eksimisvõimalust enam pole - loomalaps on tiine. Seda ma ei osanud ilma vahendajateta merisiga ostes küll oodata, noorest meriseatüdrukust on päris kahju kohe. Minu juures on pika ja ilusa elu elanud isaste sigudike paar, kelle surma järel on sisse kolinud kaks emast põrsakest. Tiinuse ja poegadega puuduvad mul seni igasugused kogemused. Usun, et olen läbi lapanud enamuse eestikeelset veebimaterjali (võtaksin tänulikult vastu ingliskeelseid põhjalikke linke) ja saanud vihjeid ka siit foorumist. Paluksin siiski abi kogenumatelt ja küsiksin mõned asjad üle!

Kõigepealt püüan aru saada, mis järgus tiinus olla võib ning millal peaksin valmis olema poegade sünniks? Kuna ilmad on olnud suvised, siis septembrikuus olen mina olnud linnakodus ja merisead hea hoole all suvekodus. Mõni nädalavahetus on mul möödunud ka neid nägemata. Nädala eest oli pisinotsiku kõht suur, ümar ja pehme. Siga ise oli endiselt kiire ja liikuv. Ma ei jälginud siis spetsiaalselt, kas märkan kõhus liikumist või ei. Nüüd on kergel silitamisel poegi tunda, küljed siputavad aktiivselt ja mersisiga ise liigub juba üsna vaevaliselt. Tagajalgade kõhu alla tõmbamine on peaaegu võimatu, nots püüab liikuda pisikeste jänkuhüpetega, aga meelsamini lesib poolkülili. Millal poegade liigutused tavaliselt märgatavaks muutuvad? Mulle endale tundub küll, et siin ei tohiks minna enam rohkem kui nädal. Kui notsik veel laiemaks peaks paisuma, siis ei jaksa ta vist enam üldse olla. Kuidas targemad arvavad? Tõin loomad linna oma silma ja hoole alla ning püüan võimalikult parimal moel valmistuda pesakonna üleskasvatamiseks.

Teisele murele olen vist vastuse välja mõelnud. Ilmselt panen puurile siiski eraldava võre vahele. Vanem merisiga on veidi turtsakam ja pigem tüütab noorukest titemammat. Vist pole mõtet loota, et temast sünnituse järel abi oleks.
Kõhklen veel, kas panna puuri plastikust majake. Praegu on mu sead ilma majakeseta elanud ja tunduvalt julgemad, kui varem. Kardan, et majakese olemasolul peaksin noore mamma seisundi jälgimiseks iga kord ka majakest kangutama ja see häiriks teda kokkuvõttes veelgi enam. Ehk leian midagi kergemat, mille taga ta end turvalisemalt saaks tunda, aga oleks sellegipoolest jälgitav.

Noore mamma isu on ülimalt hea, kõhu kasvatamise kõrvalt on ta õnneks jaksanud ka ise tublisti kasvada. Värske rohu, salati, võilillelehtede, porgandite jms kõrval olen nüüd senisest suuremat tähelepanu pööranud ka joogivette lisatavale c-vitamiinile. Mida veel peaksin teadma või arvestama?
mikumanni
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Millal on poegimist oodata?

PostitusPostitas nirgike » 21. september 2009, 13:52

Oi vaene väikseke.
Tiinuse kestuse hindamise osas ma nõu anda ei oska, kuid varjualusena saab kasutada näiteks puuri otsa peale pandud saunalina või kui tahad madalamat varjualust, siis puuri varbade vahele kinnitatud papitükki.
Tiinele ja imetavale emale tuleb tõenäoliselt kaltsium kasuks, seda saab näiteks lutsernist ning enamik meil müüdavaid kuivtoite sisaldab lutsernit. Pojakeste tõttu võiks eelistada toitu, mis on värvimata (s.t. kus ei ole rohelisi, roosasid, punaseid tükke).
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Millal on poegimist oodata?

PostitusPostitas Ringhill » 22. september 2009, 12:11

Kui poegade liigutused on väga intensiivsed ja seda on ka merisea külgedelt silmaga näha, siis minu seniste kogemuste põhjal on poegimine olnud ühe-kahe nädala jooksul. Meriseaemmed on viimaseid päevi poegi kandes olnud väga erinevad - mõni jookseb enne poegimist veel viimasel päevalgi aktiivselt ringi, ise suur ja lai kui lest, mõni jälle on paar viimast nädalat enne poegimist väga väheliikuv ja eelistab lesida. Emme kõhu suuruse järgi on ka poegade arvu raska ennustada. Mõni, kellel sünnib kaks poega, võib olla tiinus lõppjärgus hoopis suurem kui mõni, kellel sünnib neli poega.

Praegu on oluline tiinet notsut mitte ülearu häirida. Teda ettevaatlikult tõsta ja tema kõhtu katsuda tohib ainult äärmisel vajadusel, näiteks kui puuri puhastate. Söötmise koha pealt on teil tehtud kõik õigesti. Peaasi, et lisaks rohelisele, hein ja jahe puhas joogivesi kogu aeg ees oleks. Kord päevas peaks andma ka merisigadele mõeldud kuivtoitu (jälgida, et see sisaldaks kindlasti C-vitamiini).

Puurile võib esialgu vahele panna võre. Samas võite ka jälgida, et kuidas vanem notsu põngerjatesse suhtub. Kui ta agressiivsust üles ei näita ja on heatahtlik, siis võre ei ole vajalik.
Majakest hetkel ei soovita puuri panna. Selle tõstmine häirib ja ehmatab tiinet notsut. Kui soovite notsu olemise turvalisemaks muuta, siis võite osa puurist katta mingisuguse kergema riide või rätikuga. Pool puurist oleks siis katteta ja sealt saaksite ilma häirimata puuris toimuvat jälgida.
Samuti ei paneks alguses majakest ka siis, kui pojad juba sündinud. Pojad harjuvad inimestega niimoodi kiiremini ja on hiljem julgemad.

Edu titade ootamisel ja kasvatamisel.
Kasutaja avatar
Ringhill
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 110
Teemad: 1
Asukoht: Läänemaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Millal on poegimist oodata?

PostitusPostitas mikumanni (Teema autor) » 24. september 2009, 09:09

Aitäh! Pisike emme on vahepeal veel veidi lapikumaks ja kandilisemaks paisunud. Mul on natuke keeruline mõista, kuidas tema emakas olevad pojad külgedelt rinnakorvi katma ulatuvad. Liikumisvõime pole sellest enam kehvemaks muutunud. Väikeste tagajalad-koos-jänkuhüpetega tõukab ta end edasi ja päevas on perioode, kus ta üsna meeleldi mööda puuri ringi koperdab. Ja on ka selliseid aegu, kus ta mitmeid tunde ühe koha peal külitab (ninapidi söögi juures, eks ole :-) ) ning ka häirimise puhul väga pikalt mõtleb, kas on ikka mõtet üldse reageerida. Teine notsik teeb tavaliselt mitmeid ehmumistiire, samal ajal kui tema ei pea igasuguseid segavaid asjaolusid piisavaks argumendiks, et end küliliasendist üles vedada. Silitamise peale hakkab ta varasemast veelgi meelsamini kurisema. Seega arvan, et siiani on kõik nii hästi, kui noore emme vanust arvestades olla saab. Jään väikese ärevusega lootma, et ta ka sünnitusega ilusti toime tuleb. Kui kõhtu mitte arvestada, siis täiskasvanud merisea mõõtu ta ju veel ei ole.
mikumanni
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Millal on poegimist oodata?

PostitusPostitas mikumanni (Teema autor) » 02. oktoober 2009, 21:43

Noor meriseaemme on oma ülesandega õnnelikult toime tulnud. :) Eile hommikul siputas kolm pisikest emme ümber. Kõik ema moodi mustad, väikeste valgete märkidega, pehme turris karvaga. Ma ei oska veel kindel olla, kas meil on üks poiss ja kaks tüdrukut või vastupidi. Kõik pisikesed sibavad ringi, turnivad emme otsas, puselevad kõhu all, näksivad kurki, maisilehti ja heinakõrsi. Emme laseb end külili lükata ja kuriseb täitsa isemoodi häälega, kui pisikesed piima limpsivad. Laste sabaaluseid puhastatakse aegajalt lausa kirgliku hoolega.
Vanem emane merisiga on siiski eraldi puuri pandud. Alguses oli ta kenasti aupaklik, aga siis hakkas end kehtestama ja pisikeste poole nähvama.
mikumanni
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist