Tulevase kääbusküüliku omaniku meelespea

Kikk- ja lontkõrvalised sosinad

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

Tulevase kääbusküüliku omaniku meelespea

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 28. veebruar 2005, 23:11

Tulevase kääbusküüliku omaniku meelespea


Lemmiklooma poode külastades olen näinud, kuidas vanemad on laste nõudmisel ostnud kääbusküüliku, ostu pikemalt kaalumata. Lapse esmareaktsioon on:” Vaadake kui armas pisike jänku, ma tahan teda endale”…. Aga ükski elusolend ei ole mänguasi. Tema eest on vaja hoolitseda ja tema nõudmisi teada.

Algaja jänesekasvataja võiks lähtuda alljärgnevatest näpunäidetest:

  1. Küülikut ei tohi kunagi kõrvadest tõsta, see on küülikule väga valus. Kõrvad on sel liigil kõige nõrgemad kehaosad ja mitte mõeldud tõstmiseks. Tõstes küülikut kõrvadest võid tekitada talle tõsiseid vigastusi (kõrvanärvi vigastustest kuni selgroo vigastusteni välja). Kõige lihtsam on loom suruda vastu maad ja siis võtta kinni turjast ja tõsta.. Tõstes ühe käega turjast, tuleks teise käega kindlasti toetada tagakäppasid, sest toetuspinna puudumisel hakkab küülik rabelema ja võib viga teha nii endale kui omanikule. Turjast ei maksa lahti lasta, kui loom ei ole veel teiega harjunud ja võib ära joosta.
  2. Kääbusküülikule on vaja piisavalt suurt puuri. Arvestada tuleks kohe ka looma kasvuruumiga, et puuri ostuprotsessi ei peaks mingi aja pärast kordama.
  3. Küülik on puhas loom ning oma puuris valib ta välja oma tarbeks ühe puuri nurga. Et omanik ei peaks iga nädal tervet puuri puhastama, soovitame panna looma poolt valitud nurka lemmikloomapoodides müügil olev tualetikast. Tualetti võib täita nii saepuruga kui ka spetsiaalselt väikestele närilistele mõeldud liivaga. Viimane hoiab efektiivselt ära ka ebameeldiva lõhna.
  4. Kui otsustate pikakarvalise kääbusküüliku kasuks, siis peaks teda ka koheselt harjutama kammi ja harjaga. Tehes seda iga paari päeva tagant väldite karva pulstumist ning hiljem on karva harjamine looma jaoks iseenesest mõistetav tegevus. Samuti peaks küülikut harjutama küünte lõikamisega. Kõige parem on seda alguses teha loomakliinikutes, et loomale viga ei teeks ning hiljem arsti juhendusel teha seda kodus spetsiaalsete küüntetangidega.
    Kindlasti ei tohi lõigata liiga palju, sest küüntes on veresooned ning nende vigastamisel võib tekkida põletik ning loom ei pruugi teil lasta teinekord oma küüsi lõigata. Põletiku vältimiseks ja verejooksu peatamiseks võib vatitikuga veritsevale küünele kaaliumpermanganaadi pulbrit asetada.
  5. Küüliku põhitoiduks on hein, kõik muu on tema jaoks lisatoit. Heinale lisaks võib anda kvaliteetset kuivtoitu, mida müüakse igas suuremas lemmikloomapoes. Maiustusena meeldib küülikutele kuivatatud leib ja sai, kuid seda ei tohiks pakkuda liiga tihti. Kevadel võib puuri panna ka värskeid õunapuu- või haava oksi, mille koor küülikutele maitseb ja mis on kasulik hammastele. Väikeses koguses võib anda ka kapsast ja porgandit, liigtarbimisel võib see teha kahju seedimisele. Kui märkate kõhulahtisust, tuleks värskete puu- ja juurviljade andmine ajutiselt lõpetada.
  6. Isane küülik saab suguküpseks 6-7 kuuselt, emane 8-9 kuuselt. Isajänese suguküpseks saamisest annab märku see, et ta võib hakata oma territooriumi märgistama, ka ruumis lahtiselt ringi joostes. Sellest vabanemiseks aitab küüliku kastreerimine.
  7. Kui otsustate järglaste saamise kasuks, siis tuleb hoolikalt uurida looma sugupuud, et vältida liig lähedast paaritamist, mille tulemuseks võib olla geenikonflikt. Oluline on ka juba eelnevalt välja selgitada, kas järglastele leidub uusi omanikke. Tiinele emasele tuleb kindlustada rahu ja vaikus ning sobiv dieet.
  8. Kääbusküülik võib ka lasta tuppa vabalt jooksma, veendudes, et jänku on kellegi järelvalve all. Kindlasti tuleks kinni katta kõik elektri- ja telefonijuhtmed, mis võivad ohustada tema elu ning kinni panna ruumide uksed, kuhu ta ei tohiks minna.
  9. Küülikuga on võimalik ka käia jalutamas, kuid see pole tema jaoks eluliselt vajalik. Kui aga omanik seda siiski soovib, siis tuleks jalutusrihmaga harjutamist alustada algul toas ja siis vähehaaval seda jalutamisaega pikendades ka õue minna. Samas ei ole siiski jänes mõeldud pikkadeks jalutuskäikudeks ja ta tunneb ennast siiski paremini omas harjunud keskkonnas. Suvel võib talle ehitada õues väikse aia jälgides, et ei oleks otse päiksepaiste all ning et aed oleks osaliselt maa sees, et ta ei saaks end välja kaevata. Samas peaks aed ka pealt kinnine olema, et teda ei ohustaks linnud ja et ta ei saaks tänu oma heale hüppevõimele sealt ise välja hüpata.

Kui teil on plaanis võtta küülik või on teil tekkinud kasvatamisel küsimusi, võite saada abi lisatud telefonil.

17.12.2004 Katrin Neemre (tel: 5083336)

Allikas: ELS-i uudistekirjast
Täiendatud 10.02.2012
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Tagasi: Üldised jutud

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist