Angoora küülik Malina

Meie kikk- ja lontkõrvalised sõbrakesed.

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

Foorumi reeglid
See foorum on mõeldud oma lemmiku(te)st rääkimiseks, mitte hoolduse alase nõu küsimiseks! Iga kasutaja teeb omale teema, kus on juttu tema lemmiku(te)st. Teema pealkiri võiks olla kujul nt. "Kissu rotid", "Foksi küülikud" vms.

Angoora küülik Malina

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 12. märts 2022, 17:39

Meie kodus elab albiino angoora küülik Malina, hellitusnimega Mammu. Mammu sündis 2020a juunis. Meile saabus ta 2020a 19 september. Sain kasvataja poolt kaasa teadmise, et tegu on saksa angoora küülikuga.
Malina nimi tuli vaarikate järgi. Tema saabumise ajaks olid meie hilised vaarikad küpseks saanud. Kuna küülik oli vene kodust pärit, siis sai ta selle auks nime Malina, mis vene keeles tähendab `vaarikas`.
Malina ostmise plaan algas minu pehmete lõngade huvist. Kuna vabrikutel on angoora villa saamisega seotud palju probleeme, siis otsustasin ise seda ketrama hakata. Nii saabus meie koju vokk ja üks valge karvapall, millel olid roosad kõrvad.
Malinast sai ruttu meie kõigi lemmik, sest tal on meeldiv, rahulik iseloom. Mammu ei lõhu meie kodu, ei näri mööblit ega juhtmeid. Ainult vaibanarmad tegi ta lühemaks. Malinale meeldib üle kõige meie juures pikutada ja paisid nuruda. Oma kiindumust väljendab ta ümber meie jalgade tiirutamisega, samal ajal ümisedes. Ja väike roosa keeleke ei püsi tal paigal vaid muudkui limpsib meie käsi.

Kuna ma pilte siia teemasse panna ei oska, siis saate vaadata Malinast pilte minu galeriist ja lühikesi videosi siit https://www.youtube.com/watch?v=3LlC-CfKvzM
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Angoora küülik Malina

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 13. märts 2022, 10:31

Malinale anname toiduks kõrrelist heina ja suvel kõike sobivat, mida niitudelt leiame. Talveheina saame tellida eesti angooraküülikute kasvatajalt ja natuke ka ise kuivatada. Kuna angoora küülik vajab karva kasvatamiseks rohkem kui ainult heina, siis igal hommikul pakume Malinale kuivatatud leiba ja õhtuti graanultoitu vahel kaerahelbeid. Ettevaatlikult oleme andnud ka bataati, porgandit, spinatit, lambasalatit, maapirni. Ettevaatlikult sellepärast, et Mammul on õrn seedimine.
Kuna Malina armastab õues käimist, siis eelmine ja sel kevadel lasime ta ära vaktsineerida müksomatoosi vastu. Korra on olnud Malinal ka kõrvalestad, mille saime kenasti likvideeritud rohuga xeno.

Angoora küüliku eest hoolitsemine pole niisama tavaline. Kui angoora küülikule järgi läksin, vooderdasin kandepuuri põhja saepuruga. Jänkul oli umbes 8cm pikk karv seljas ja kodus piilus puuri luugist välja saepurupall. Mammu kasukas oli saepuru täis.
Kasutame vetsu nurgas nüüd targalt Dr Sterni suuremaid saepurugraanuleid. Puuri põhjas on aga kutsikate ühekordne pissilapp. Vastasel korral oleks kasukal kollased pissilaigud peal. Igal õhtul ja hommikul koristame puuri põhja prahist puhtaks ja vahetame graanuleid. Ainult nii püsib jänku pikk karv ja kõrvatutid puhtad.
Kui karv kasvab pikemaks, pügan jänku taguotsa karvad lühemaks, et sinna midagi musta kinni ei jääks. Pika karva eest on Malinal raske hoolitseda. Angoora küülikute karva täispikkus saabub iga 3 kuu järel, kuid mina nii kaua ei oota. Natuke üle kahe kuu ja lõikan karva kääridega maha. Karva pikkus on siis umbes 6,5- 7 cm, kuid selline pikkus sobib ketramiseks hästi. Sel ajal hakkab Malina kõvasti karva ajama ja otsib toas jahedamaid nurkasi. Eelmisel suvel ma ei saanudki talt villa, sest hoidsin jänkut soojade ilmade tõttu lühikese karvaga.
Ostsime Malinale spetsiaalselt jahutusseadme ja panime voodi alla jahedad kahhelplaadid. Veel kasutame kuumadel päevadel jahutuseks jääpudeleid, mille asetame puuri riidest katte peale. Jahutus toimib hästi.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Angoora küülik Malina

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 15. märts 2022, 09:08

Malina armastab inimesi ja nendega otsest kontakti. Isegi võõrastega on ta sõber ja lubab end silitada. Isegi kõhu alt. Vahel keerab ta selle jaoks ise ennast külili. Kui jänku selili keerata, siis ta ka jääb mõneks ajaks selili. Paneb silmad kinni ja ootab mis head nüüd tamaga tehakse.
Oleme Mammut väikesest peale harjutanud traksides õues käima. Õues on Malina nagu magnet, mis tõmbab lapsi ligi. Ka suured inimesed tahavad jänkut paitada ja pildistada.
Ükskord tõi naabritädi Malinale maapirne ja tegi talle pai. Mõni nädal hiljem, kui parasjagu õues olime, kõndis naabritädi mitu meetrit eemal, jäi seisma ja kutsus Malinat mesimagusa häälega. Mammu ajas kõrvad kikki ja hetke pärast jooksis kiiresti kutsuja juurde.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Angoora küülik Malina

PostitusPostitas Lind1100 » 19. märts 2022, 13:14

Vat siis selline tegelane. Isegi kõrvad on pika karvaga, pea-aegu nagu inglitiivad jõulukaunistustel (vanaemal kunagi olid sellised karvaste tiibadega kuuseripatsid). :-)

Kõlab, nagu selline karv vajab kõvasti suuremat hoolitsust, kui tavalise pikakarvalise jänku oma. Samas, üldse ei imesta, et Malinat nähes enamik inimesi tahaks kohe käe välja sirutada. Näeb ta ju nii mõnusalt pehme välja. Hea iseloom on siin ilmselt palju abiks ka, enamus jäneseid, kes tuttavatel olnud on, on pigem sellised ettevaatlikumapoolsed olnud ja tulevad ainult siis võõrale ligi, kui vaikselt istuda.
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Angoora küülik Malina

PostitusPostitas nuki8 (Teema autor) » 25. märts 2022, 18:49

Lühikese karvaga on Malina küllaltki aktiivne. Eriti peale pügamist kargab ja kepsutab ringi. Esimesed kaks kuud on karv selline tavalise jänku karv. Jaa siis hakkab kasvama, kasvama, kasvama.. Jänku muutub järjest rahulikumaks, lösutab enamus aja kuskil. Täiesti teiseks küülikuks muutub, temperamendilt kui välimuselt. Selline tunne, et Mammu on korraga nii suureks kasvanud, et varsti ei mahu enam puuri ära.
Umbes sel ajal hakkab karv järjest kergemini naha küljest lahti tulema. On vaja olla ettevaatlik, et kasukat liiga usinalt ei kammiks, sest muidu jääb kasukas enne pügamist liiga hõredaks.
Pügamisse suhtub Malina rahulikult. Talle isegi meeldib see, sest soe kasukas on juba liiga soojaks muutunud. Pügan teda kahes või kolmes etapis, lastes jänkul vahepeal oma asju ajada. Ma ei ole kiire pügaja ja ei taha kiirustamisega jänkule sisse lõigata. Käärid peavad olema hästi teravad, sest muidu need angoorakarva ei lõika. Angooraküüliku karv on väga huvitav. Kerge nagu udusulg, pehme ja katsudes kergelt jahe. Küüliku kõrvadel ja kukla taga on veelgi pehmemad karvad kui mujal kehal. Kindalõnga sisse kedratud angoora muudab kinda eriliselt soojaks. Isegi kui kinnas saab märjaks ei hakka käsi külmetama ja kinnas ei tundu nii märg kui see tegelikult on.

Sellel pildil on jänku pügatud karv.
https://www.upload.ee/image/13995202/IM ... 17_042.jpg

Ja siin on jänku karvale juurde kedratud alpaca ja alaska malamuudi karva.
https://www.upload.ee/image/13995182/IM ... 194145.jpg

Pügatud Malina teeb lõunauinakut.
https://www.upload.ee/image/13995241/IM ... 16_779.jpg
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Meie küülikud

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline