Fliis merisea aluspanuna

Kuidas hoolitseda notsu eest? Puhastamine, pesemine, küüntelõikus, jalutamine jne.

Moderaatorid: triini22, nirgike

Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 01. detsember 2008, 01:54

Kuna meie foorumisse on jõudnud fliisi aluspanuna kasutamise vaimustus, siis otsustasin selle kohta natukene uurimistööd teha erinevates välismaistes foorumites. Leidsin selle väga põhjaliku ja huvitava teksti fliisaluspanust.

-----------------------------------

Projekt: Fliis!

Fliisi ei seostata tavaliselt merisigade aluspanuga, kuid süvenedes natukene selle plussidesse ja miinustesse, on arusaadav, miks üha rohkem meriseapidajaid just seda eelistab.

Kõigepealt põhitõed

Inglise keeles sõnaraamat ütleb: “Fleece: n. Any fabric with a soft deep pile.
Mis tähendab: "Fliis: Suvaline kangas sügava pehme kattekihiga.

Keskmise meriseapidaja jaoks, kes pole varem midagi fliisist kui aluspanust kuulnud, tundub selline kirjeldus hägusena. Vaja läheb sellist fliisi, mida ei oskaks villaga seostadagi ning mis koosneb 100% polüestrist (polyester). Fliise on eri liike, millest kõige soovitavam on osta polaarset (mõlemad pooled erinevad) või sellist fliisi, millel ei teki pestes ja kasutades pisikesi karvatupse pinnale.

Fliisi saab osta suhteliselt hea hinnaga peaaegu suvalisest poest; ainus pood, kus sa tõenäoliselt fliisi ei kohta, on loomapood.

Tõenäoliselt on suhteliselt soodne osta seda kangapoest meetriga ja siis lõikuda ise vastavateks tükkideks. Samas müüakse tihti fliistekke ja pleede ka tavalistes supermarketites ja väiksemates kodukauba poekestes. Kuna need fliistekid ja pleedid on väga erinevate suurustega, siis peaks kindlasti pakil olema mõõdud kirjas ning parimal juhul on isegi mõni tekk/pleed näidisena välja pandud.

Fliise on väga erinevates värvitoonides ja väga erinevate mustritega. Kui supermarketites võib värvi-/mustrivalik olla väiksem, siis kangapoodidest peaks leidma igaüks omale sobiva. Värvivalik ulatub eredatest pastelsete toonideni ja mustreid on suurtest uhketest lilledest kuni pealuude ja kalaluudeni. On ka pehmete õrnade ruutudega või täiesti mustrita fliise. Seega saab igaüks valida omale just tema koju sobiva värvi.
Kindlasti tekkis küsimus, et kas merisead eelistavad mõnda värvi teisele. See pidavat olema täiesti individuaalne. Mõnele meriseale meeldib suurte oranžide spiraalide ja kollaste mummudega fliis, teised eelistavad musta kalaluudega fliisi ja kolmandatele istub hoopis mahedates toonides beež fliis, millel on üksikud maasikad.

Fliis ei tule aluspanuna kallim kui saepuru, kuna erinevalt saepurust annab seda korduvalt kasutada. Sa ei pea mõne kuu jaoks kümneid fliistekke ostma. Samas on soovitav hankida omale 2-3 puurisuurust fliisikomplekti, et oleks neid mugav vahetada ja sul oleks aega eelmine fliis ära pesta. Eestis maksab fliistekk (u. 130cm x 180 cm - need erinevad suhteliselt palju) umbes 60-100 krooni, kallim ja kvaliteetsem fliistekk võib maksta ka kuni 250 krooni. Kangapoe hindadest mul kahjuks ülevaade puudub. Loomulikult on eri linnades ja eri poodides hinnad väga erinevad!

Reeglina peab fliis vastu kuid ning vahel ka aastaid. Paljud vahetavad oma fliiside komplekte välja umbes kahe aasta tagant. Loomulikult oleneb palju sellest, kuidas fliis ise säilib (erinevad fliisid ei pruugi nii vastupidavad olla).

Fliisi mitte kasutajate kõige suuremaks mureks on ohutus. Kas mu merisiga võib seda omale sisse süüa? Kas mu merisea tervis on ohus? Kas mu merisiga võib jääda fliisi sisse kinni? Kas merisiga võib üle kuumeneda, kui ta fliisi alla poeb?
Tuhanded meriseapidajad üle maailma ei ole fliisi regulaarselt aluspanuna kasutamises mingeid ohte märganud. Juhtumid, kus merisiga on fliisi lõime tõttu lämbunud või muid eluohtlike tervisekahjustusi saanud, on väga haruldased. Merisiga ei saa fliisi sisse kinni jääda, kui sealt just lahtisi niite või silmuseid meriseale kättesaadavas kohas välja ei ulatu. Selleks, et merisiga ei saaks pugeda fliisi alla või seda servast närida, tuleb panna fliisi servadele takistusi (majad, torud, pissikastid jms.), et meriseal ei tekiks sellist võimalust. Samuti võib fliisi klambrite, kahepoolse teibi või takjapaela abil puuri külge kinnitada.

Seega on fliisi kasutamise risk isegi madalam kui traditsionaalsete aluspanude kasutamisel. Näiteks saepuru võib nahka ja hingamisteid ärritada, Megazorb jms. võivad märjaks saades paisuda ja sisse söömisel tekitada kõhuhädasid ning lämbumist. Samas on arusaadav, et meriseapidajana tahad sa olla kindel, et see aluspanu tõesti on su merisigadele ohutu. Seega soovitatakse algul katsetada puuris fliisinurka - katad vaid osa puurist fliisiga ja vaatad, kuidas sead käituvad. Mõned põrsad lihtsalt ei ole fliisisõbralikud ja neile ei meeldi see materjal.

Fliis on käes

Sa oled nüüd oma uue fliisiga koju jõudnud, tahad kõik oma vanad aluspanud välja visata ja uue pehme fliisi kohe paika panna. Oota natuke! Enne fliisi mõõtmist ja lõikumist tuleks see paar korda läbi pesta. Selleks on kaks põhjust:

  1. Fliis peab niiskusega kohanema.
  2. Fliis saab kokku tõmbuda (mida ta hiljem eriti ei tee), enne kui sa ta millimeetri täpsusega ära mõõdad.


Selleks tuleks pesta fliisi vähemalt kaks korda tavalise pesuvahendiga, nõnda nagu sa seda ka edaspidi plaanid pesta. Ära kasuta loputusvahendeid ja riidepehmendajaid, kuna see takistab fliisil niiskuse läbi laskmist.

Inglise meriseapidaja ja kaua aegne fliisist aluspanu kasutaja ütleb: "Mina reeglina pesen ja kuivatan fliisi vähemalt kolm korda, enne kui seda aluspanuna kasutan. Sellega murtakse läbi veetõkkest, mis fliisil reeglina uuest peast on. Kui fliisi niiviisi mitu korda pesta, laseb see niiskuse endast läbi, selle asemel, et see oma pinnale jätta."

Fliis aluspanuna

Esimene küsimus, mis inimestel tavaliselt tekib, on see:

"Kas fliis imab uriini?"
Vastus on: Ei

"Miks siis soovitatakse fliisi aluspanuna kasutada, kui see ei ima uriini? Ilmselgelt on imavus aluspanu üks tähtsamaid omadusi!"
Vedelik vajub läbi fliisi alumisse aluspanusse, jättes fliisi pinna kuivaks.

Paljud leiavad, et fliis siiski ei lase piisavalt vedelikku läbi, kuid reeglina on see põhjustatud sellest, et nad on nii mõndagi valesti teinud:

  1. Nad ei pese fliisi enne kasutamist 2 - 4 korda läbi, et muuta fliisi veesõbralikumaks.
  2. Neil on liiga palju või liiga vähe fliisikihte.
  3. Neil on vilets alumine aluspanu, mis ei ima korralikult vedelikku.
  4. Nad kasutavad fliisi pesemisel pesuloputusvahendeid ja riidepehmendajaid.

Ideaalseks imavuseks peaks puuri asetama 1-2 kihti fliisi ja 1-2 kihti käterätte. Alumine aluspanu määrab fliisi imavusvõime ja töökindluse. On mitmeid erinevaid alumisi aluspanusid, mida võib fliisi all kasutada. Siin nad on koos oma plusside ja miinustega:

Ajalehed
Plussid - laialt saadaval, odav, kiire paigaldada.
Miinused - ei ima väga hästi, hakkab kiirelt haisema, vajab tihedamat vahetamist kui fliis ise, ei saa uuesti kasutada, võib märjaks saades laguneda ja fliisi külge kinni jääda.

Aluslinad (kutsikatele/voodihaigetele)
Plussid - laialt saadaval, kiire paigaldada, hea imavus.
Miinused - kallis, ei saa uuesti kasutada, sisse söömisel ohtlik.

Käterätikud
Plussid - laialt saadaval, mõistliku hinnaga, hea imavusega (olenevalt materjalist), korduvalt kasutatav.
Miinused - märjalt väga raske, võib haisema hakata.

Parimate tulemuste saavutamiseks soovitatakse neid kombineerida. Näiteks kõige alla aluslina või ajaleht ja peale käterätt.

Lõhnast rääkides võiks arvata, et selline aluspanu haiseb kõvasti, kuid see ei ole tõsi. Kasutades fliisi õigesti, koos alumise aluspanu ja eelpesuga, on halb lõhn minimaalne. Lõhna eemal hoidmisele aitab kaasa ka see, kui igapäevaselt fliisilt junnid eemaldada (nt. tolmuimejaga). Mõned fliisi kasutajad puhastavad merisea fliisi lausa kaks korda päevas, aga seda reeglina juhul, kui merisigu on üle 3 ja kui puur on merisea vajaduste jaoks liiga väike.
Õpetades merisea potil/pissinurgas käima kestab fliis palju kauem, eriti kui pissinurka regulaarselt puhastada (1-2 korda päevas). Sellegipoolest peaks puhastama puuri vähemalt korra nädalas, et puur oleks hügieeniline ning fliis puhas.

Fliisi nähtav puhtus (plekid jms.) sõltub kasutajast. See oleneb fliisi värvist ja mustrist, kui tihti fliisi pestakse, mitu merisiga sellel elab ja milline on merisigade tervis. Enamus plekke (sealhulgas aedvilja ja uriini plekid ) tulevad pestes välja. Kui merisiga saab liiga kaltsiumirikast toitu, võib ta eritada valget vedelikku, mis ei pruugi pesus välja tulla. Esimesed plekid võivad tekkida juba päev või paar pärast fliisi vahetust, kuid merisigu ennast need ei häiri. Plekid kuluvad enamasti juba mõne päevaga ära ning vahetamise ajaks ei pruugi sa neid konkreetseid plekke enam üleski leida.

Fliisi puhastamine

Fliisi puhastamine ja pesemine on kõige suurem töö fliisi aluspanuna kasutamise juures ning see on ka üks põhilisemaid põhjusi, miks fliisi kasutamisele käega lüüakse. Fliisi kasutamine nõuab omajagu tööd ja sellega kohanemine tahab harjumist.

Me kõik teame, et kuivatatud hein on merisea toidulaual tähtsamail kohal. Fliisi kasutades kipuvad aga heinakõrred tihti pugema fliisi sisse ja neid on sealt pärast raske välja noppida (samuti võib see fliisi kahjustada). On mõned viisid, kuidas seda vähendada või ära hoida:

  1. Kasuta heinaküna - see peaks hoidma enamuse heinast kenasti fliisist eemal, kui merisead just ei armasta heina omale külje alla tirida.
  2. Kasuta heinasõime - madalate servadega karbike/kastike/kausike, kuhu hein panna.
  3. Kasuta nii heinaküna kui heinasõime - heinaküna alla pannakse heinasõim ja kui merisiga tirib künast heina välja, siis kukub see sõime.
  4. Tekita eraldi heina söömise ala - näiteks eraldi korrus, kust hein ei jõua aluspanuni.

Ükskõik millist meetodit kasutada, ei suuda sa heina fliisist täielikult eemal hoida. Suurema osa võib küll maha raputada, kuid tõenäosus on, et pisikesed heinakõrred on fliisi sisse tunginud ja neid sealt nõnda lihtsalt kätte ei saa. Ka tolmuimejaga saab vaid osa heinast kätte. Seega soovitatakse kasutada sellist tsüklit: tolmuimeja - raputamine - harjamine - kloppimine.
Selline tsükkel võib küll eemaldada heina ja kaka, kuid tihti on fliisi peal veel hulk merisea karva. Kui see tsükkel ei suuda seda eemaldada, siis soovitatakse kasutada riidepuhastamise rulli.

See kõik valmistab fliisi ette pesuks. Kõige lihtsam on fliisi pesta pesumasinas. Pesemiseks võib kasutada tavalist pesuvahendit (kui see ei ole just väga tugeva lõhnaga), kindlasti ei tohiks aga kasutada loputusvahendeid ja riidepehmendajaid, kuna see vähendab fliisi efektiivsust. Soovitatav temperatuur fliisi pesuks on 30 - 60 kraadi. Kõrgema temperatuuri juures võib fliis kokku tõmbuda. Pesumasina võib toppida suhteliselt fliisi täis, kuid kui su fliis on eriti must, on soovitatav pesta korraga vähem.
Fliisis kahtlejate mureks on tihti see, et pesumasin võib fliisi pestes ummistuda. Kui fliis on korralikult enne pesemist puhastatud, ei saa seda juhtuda. Kui sul on tõsine mure oma pesumasina tervise pärast, siis võid pärast merisea fliisi pesemist lasta masinal ühe loputus-tsentrifuugimistsükli tühjalt teha, see peaks masina täielikult ära loputama.
Lisaks muretsetakse veel selle pärast, et võibolla jääb pesumasinasse merisea uriini lõhn, mis võib mõjutada muud pesu. Isegi ilma tühja loputus-tsentrifuugimistsüklita on tõenäosus selleks imeväike.

Fliisi võib ka käsitsi pesta. Selle juures on põhiliseks probleemiks märja fliisi kaal. Käsitsi pesemine on tõesti raske töö, kuid sellega harjub.

Fliisi tuleks kuivatada nagu tavalisi riideidki nööril. Kui vähegi võimalik on, siis tasuks teha seda väljas värske õhu käes - siis lõhnab fliis pärast värskelt ja mõnusalt. Kellel on pesukuivatusmasin, võib ka seal fliisi kuivatada, kuid sellisel juhul võib jääda fliisile õrn soe merisea lõhn juurde.

Mida väiksemal kuumusel fliisi pesta ja kuivatada, seda väiksem on tõenäosus, et see kokku tõmbub.

Reaktsioon fliisi kasutamisele

Merisigadele valdavalt meeldib fliis. See on mugav, pehme, suvel jahe ja talvel soe, huvitavalt värviline ja kuiv. Esimestel kordadel fliisi peale minnes võivad merisead rõõmust lausa keksida (autori kommentaar: "popcorned like there was no tomorrow"). Merisigade jaoks pole vahet, kas fliisil on mõned plekid või junnikesed, kuni neid liiga palju ei ole. Neile meeldib see, et nende jalad ei saa märjaks isegi pärast 5-7 päeva samal fliisil.
Külla tulevad inimesed võivad olla küll üllatunud seda ebatavalist aluspanu nähes, kuid reeglina kommenteerivad nad, et tore on näha merisigu elamas sellises luksuses.
Fliisi kasutamine aluspanuna on muutunud üha populaarsemaks. Küsitlustest, mis viidi läbi viies suuremas meriseafoorumis, on selgunud, et 269 vastanust 30% kasutab fliisi edukalt regulaarse aluspanuna.
Mis puutub sellesse, et merisead looduses ei ela fliisi peal, siis meie merisead on kodustatud merisead. Tõesti-tõesti Peruus elavad metsikud merisead ei ela fliisi peal, kuid samas ei ole need ka meie merisead!

-----------------------------------

Teksti allikas - CavieCages.com
Teksti tõlkisid ja täiendasid - Kissu ja Celion
Kogu eestikeelne tõlge kuulub Pisi.ee foorumile.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas otokas » 01. detsember 2008, 19:41

Fliisi kasutamine tuleb odavam kindlasti ja tasub end ära, aga ma ei suuda kujutada ette kuidas ma seda puhastan? :shock: Enne kui ma pesema hakkan, tuleb ju ära kloppida jah? Aga hetkel pole mul õrnematki aimu kus see koht võiks olla..rõdu pealt alla ma ei hakka ju ometigi oma junne kloppima :-D
Tegelikult on elu ilus!
Kasutaja avatar
otokas
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 178
Teemad: 7
Pildid: 3
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Ivar » 18. detsember 2008, 00:03

Huvitav idee muidugi ;).
Tegelikult on mul pisikene kogemus fliisii ja merisigade suhetest olemas. Meie esimene põrsahärra oli kõva seikleja ja talle meeldis hirmsasti mööda korterit vabalt ringi seigelda. Tema kõigekindlamkohtmaalimas oligi üks vaiksesse nurka maha pandud kokku volditud fliisist tekk (e. peene nimega pleed). Selle sisse armastas ta peitu põgeneda/pugeda, kui midagi häsihästihirmsatjajubedat juhtus või kui Unemati kimbutama tuli. Ja talle meeldis ka lihtsalt niisama seal sees ringi kaevata.
Ainus häda kogu asja juures oli aga see, et ka kõik oma hädad tehti sinna fliisi sisse ning vastavad lõhnad olid üsna kiiresti tekil juures. Seepärast tuli seda tekki päris tihti pesta (vähemalt kord või paar nädalas). Õnneks on fiis väga kergesti pestav ning ka kiirest kuivav. Ainus mida fliisist välja ei saanudki, olid karvad.
Mis nüüd aga fliisi puuris aluspanuna kasutamist puutub, siis pisut kahtlusi tekitab minus fliisi puuripõrandal paigal püsimine. See on teatavasti kerge materjal ning teades kuidas merisead armastavad end kõige alla/sisse kaevata, siis kardan, et nad ajavad fliisitüki lihtsalt kuskile ühte nurka hunnikusse kokku ja jooksevad siis mööda paljast plastmassi ringi. Ja kõhud ning käpad on märjad ja külmad.

Ajalehed aluspanuna? No kuulge!? Põrsad närivad muuhulgas ka ajalehti päris hea meelega, kui need ette satuvad. Aga trükivärv ei ole kohe üldse mitte tervislik söögipoolis. Ei meile enestele ega ka meie lemmikutele.
Kord nädalas oma lemmiku puuris saepuru vahetada ei ole ju nii raske (ja kulukas)?
Kui lõhn muret teeb, siis võib lisaks tavalisele näriliste saepurule ka pisut kasside tarvis ettenähtud saepurugraanuleid (selliseid pisemt sorti junne) kasutada. Endast lugupidavad merisead teevad tavaliselt enamuse oma hädasid ühte ja samma kohta. Puistake lihtsalt nendesse kohtadesse tavalise saepuru alla üks kiht kassigraanuleid, mis on tunduvalt suurema imavusega kui tavaline saepuru. Seda ka lõhna osas.
Ivar
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 136
Teemad: 2
Pildid: 19
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 60
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 18. detsember 2008, 08:12

Selleks ongi kirjas selles pikas esimeses postituses, et tuleb leida viis, kuidas fliis korralikult kinnitada puuri külge. Tõenäoliselt üks asjalikumaid oleks panna puuri külge kahepoolse teibiga need takjapael ja teine osa õmmelda fliisi külge ja selle abil fliis põrandale kinnitada. Samuti saab kasutada erinevaid raskemaid objekte - fantaasiat tuleb kasutada.

Ajalehed on pakutud fliisi aluseks aluspanuks ja seda eeldusel, et fliis on korralikult kinnitatud ja merisiga sinna alla ei pääse.

Üldiselt võiks lugeda läbi selle pika jutu, enne selle meetodi kritiseerima asumist. :ups:
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas nirgike » 18. detsember 2008, 10:39

Isegi peale esimese pika jutu läbilugemist tundub mulle, et fliis sobib ikkagi merisigadele, kes korralikult kasutavad WC-d. Kui aga merisiga pissib kõige rohkem sinna, kus ta ise kõige rohkem magab, siis tulemuseks oleks märg magamisase ja meriseal kehvem olla kui saepuru peal. Saepuru korral ma saan ma magamisnurgas pissise koha kühvliga välja vahetada või puhast saepuru peale puistata, aga fliisi korral peab siis olema mingi lapiteki moodi fliis, kust saaks lappe eraldi välja vahetada.

Lisaks on fliis kunstmaterjal (tehakse vanadest plastpudelitest näiteks) ja ta on sageli hirmsasti staatilist elektrit täis. Sellepärast mulle endale fliisdressipluus väga ei meeldigi, et juuksed hakkavad lendlema. Ma ei tea, kui väga merisigadele meeldiks elektrit täis olla.

Kummaline oli ka väide, et fliis on suvel jahe (!?). Minu meelest fliisi üks erilisi omadusi ongi see, et isegi külmas korteris hoitud külma fliistekki ümber võttes hakkab kohe soe. Palavas toas lendab mul fliisdressikas kohe seljast, muidu hakkan higistama. Palavaga on kõige parem linane riie.

Aga tegelikult oli mul ka plaanis siiski osta mingi tükk fliisi merisigadele - külmemal ajal hea transportpuur sellega ära vooderdada, sest nagu ma ütlesin, isegi külm fliis on soe.

Ja kes fliisi puuris kasutusele võtavad - kirjutage siia ka. Huvitav oleks kogemusi kuulda.
Kasutaja avatar
nirgike
Merisigala
Merisigala
 
Postitused: 1031
Teemad: 16
Asukoht: Võru/Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 39
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 18. detsember 2008, 20:12

(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Ivar » 18. detsember 2008, 20:29

Kissu kirjutas:Üldiselt võiks lugeda läbi selle pika jutu, enne selle meetodi kritiseerima asumist. :ups:


:nono: ei kritiseeri ;). Ja fanatasiat ma kasutasingi tegelikult. Võibolla olen ma lihtsalt liiga rahmeldiste ja uudishimulike merisigade otsa sattunud, sest mina oma vaimusilmas ei suutnudki välja mõelda seda meetodit, millega filiisi nii puuripõhja kinni saaks, et ükski uudishimulik nina, hammas, käpp ega küüs ei pääseks kuskilt vahele kinnituse tugevust proovima ja uurima mis seal ääre all ikkagi on. Ajalehtedega on aga see kogemus, et algaja meriseaomanikuna mõtlesin omastarust jube kavala mooduse välja, kuidas saepuru lihtsa vaevaga vahetada. Nimelt panin ka kõige alla ajalehed, et siis võtad kenasti saepru puurist väljasaamiseks ajalehe äärtest kinni ja tõstad kogu kupatuse korraga prügikotti. Aga juhtus hoopis nii, et see ajaleht kraabiti esimese asjana saepuru alt välja ja hakati tükkideks jahvatama.
Aga magamisasemele/kohta sobikb üks fliisitykk kenasti ja põrsastele meeldib see päris kindlasti. Meil on teglikult magamisasemeks isegi mitte fliis, vaid üks selline karvane (kunstkarusnaha moodi) riidetükk. Ostsime seda tegelikult abakani poest põrsapreilidele kiige ehitamiseks (vooderdamiseks). Kuna üks tükk jäi üle, siis sai see puuri nurka maha laotatud ja seda kasutatakse nüüd väga hea meelega magamisasemena (nende poolt kes parajasti kiige peale magama ei mahu). Ja muidugi armastatkse ka kogu aeg kontrollida, mis selle all on ;).
Ivar
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 136
Teemad: 2
Pildid: 19
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 60
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 18. detsember 2008, 23:08

Seda galeriid vaadates hakkas mulle endale silma veel üks huvitav viis seda fliisi nõnda kinnitada, et notsu sinna alla ei saa. Näiteks suurtel ferplasti puuridel oleks võimalik see üle aluskasti serva võre alla panna. Kinnituste kohalt lõigata auguke sisse. Võiks ju päris eduliselt püsida siis seal.

Mis ajalehtedesse puutub, siis omal ajal proovisin ka mina suure õhinaga saepuru alla ajalehti panna, et pärast oleks lihtsam. Tulemus oli see, et puur oli nagu seapesa (irw). Rääkimata sellest, et see ajalehe hekseldamine on üksjagu vali tegevus. Samas nagu ma mainisin, siin teemas on ajalehtedest siiski juttu vaid fliisi aluse aluspanuna ja eeldatakse, et merisead selleni ei jõua.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Ivar » 20. detsember 2008, 01:09

Vaatame nüüd seda pilti:
Pilt
Umbes samasugune konstruktsioon oli ka ühel eelnenud linkidel leidunud piltidest.
Ehk siis nii, et meil on üks puur, kus on allapanuks tavapärane saepuru ja siis juurdeehitusena teine puur jalutamiseks/hüppamimiseks/jooksmiseks või niisama trallimiseks, kus on allapanuks fliis või muu sarnane materjal. Meie põrsaperele on näituseks nn. jooksuaedikusse abakani poest alla ostetud kaks vannitoa vaipa, mida tuleb keskeltläbi üle kahe nädala vahetada (ja pesta), sest hädad tehakse parema meelega puuri, kus on aluspanuks saepuru. Ausõna ;). Ja nende vaipade eeliseks fliisi ees on ka see, et nad on küllalt rasked selleks, et põrsaste trallimise peale mitte paigast liikuda. Ning kuna nad on kummeeritud põhjaga, siis ei tee pisike (juhuslik) piss ka põrandale liiga (no ei mõisteta ju tänapäeval enam korralikku ja niiskusele vastupidavat parketti teha ;)).
Mina kaldun arvama, et kui on ainult üks puur, ilma eraldi tualetinurgata, siis ei jõua me lihtsalt nii tihti aluspanuks olevat fliisi vahetda/pesta, kui meie lemmikud seda märjata. Isegi kui me mõtleme välja piisavalt kavala meetodi selle kinnitamiseks.

Aga igal juhul on ainus võimalus tõe väljaselgitamiseks praktika ;). Muljetagem!
Viimati muutis Ivar 30. detsember 2008, 22:40, kokku muudetud 1 kord.
Ivar
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 136
Teemad: 2
Pildid: 19
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 60
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Roosaketss » 28. detsember 2008, 22:13

See on küll nüüd uudis et fliisi pannakse allapanuks, aga eks ta vast odavam ja praktilisem tule jah.
Seda, mida ma merisigade vastu tunnen ei saa sõnadesse panna, sest merisead on imelised!
♥ ♥ ♥ ♥
Kasutaja avatar
Roosaketss
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 335
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas mustankin » 29. jaanuar 2009, 18:11

Meil ka fliis ja nö üleääre, seega paigas ja selle all on saepurugraanulid, kui juhuslik piss väljaspoole WCd tuleb. Iga päev tõmban ainult minitolmuimejaga junnida kokku, ja nii saab julgelt mitu nädalat fliisivahetuseta olla. Ainult WCd puhastan mõne päeva tagant ka veel.
mustankin
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 4
Pildid: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Nöbsike » 07. august 2009, 13:36

Meil on samuti fliis üle ääre pandud. Aluspanuks on suur saunalina. Meriseale väga meeldib ja ka mullegi. :)
Pilt ka:
Pilt
Nöbsike
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 680
Teemad: 19
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas -ruigamnots- » 16. august 2009, 13:49

mustankin - kas need saepurugraanulid on väga suured, kui jah siis ma arvan et need võivad talle liiga teha.
Kasutaja avatar
-ruigamnots-
Õigekiri longab
 
Postitused: 115
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Liismari » 18. august 2009, 17:32

Aga kas peab ilmtingimata olema fliis või võib tavaline rätik ka olla? Ja et kas võib panna nii, et ei oleks üle ääre?
Never say never, but always say forever (c)
Kasutaja avatar
Liismari
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1417
Teemad: 53
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 18. august 2009, 18:33

Fliis on tunduvalt pehmem ja mõnusam kui keskmine käterätik. Frotee rätikuid kasutada ei saa, kuna notsu küüned jäävad sinna aasadesse lihtsalt kinni. Lisaks laseb fliis (õige töötlemise puhul) vedeliku läbi aga jääb ise pealt kuivaks. Rätik aga jääb märjaks ja niiskeks. Frotee

Kui sa ei pane seda üle ääre, siis pead selle servadest kuidagi puuri külge kinnitama. Loe esimene pikk postitus läbi ja saadgi teada, miks see vajalik on.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Liismari » 18. august 2009, 18:53

Aga kas on müügil loomapoodides mingi spets. fliis või peab ostma tavalisest poest?
Never say never, but always say forever (c)
Kasutaja avatar
Liismari
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1417
Teemad: 53
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 18. august 2009, 19:03

Ole hea ja loe see esimene postitus läbi. Seal on suhteliselt põhjalikult kirjeldatud, millist fliisi valida ja isegi kui palju see maksma läheb.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Robila » 10. oktoober 2009, 13:34

Aga kuhu nad siis pissima hakkavad
kui neile puuri fliis osta !??????????
Kasutaja avatar
Robila
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 21
Teemad: 5
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas samton » 10. oktoober 2009, 13:49

Palun loe selle teema esimene postitus läbi.
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Liismari » 23. november 2009, 21:46

Mul on küsimus, et kas fliisi ostes võib seda umbes 2 korda läbi pesta tavalise seebi ja veega või peab ilmtingimata pesupulbriga pesema?

Ja kui nt. puur on 80x50, siis fliis peab olema 90x60?
Never say never, but always say forever (c)
Kasutaja avatar
Liismari
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1417
Teemad: 53
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas samton » 23. november 2009, 21:54

Miks peaks seda üldse seebiga pesema - pesupulbrist rääkimata? Lihtsalt sooja veega pesemine on ju ka võimalik.
Mina näiteks ei kasuta isegi rottide kiikedeks oleva fliisi pesemiseks mitte kunagi mitte mingisugust pesupulbrit, vaid saan hakkama kõige tavalisema pesuseebiga.
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Liismari » 23. november 2009, 21:58

Mina pesin 2 korda deegu kiike pesupulbriga, kuid nüüd pesen taalise seebiga.

Aga äkki selle fliisi pesemine seebiga on parem, kui lihtsalt sooja veega? Teeb ehk fliisi paremaks, puhtamaks vms.

Kui palju üldse nt. 100x100cm fliisi maksab umbes?
Never say never, but always say forever (c)
Kasutaja avatar
Liismari
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1417
Teemad: 53
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas samton » 23. november 2009, 22:07

Eestis maksab fliistekk (u. 130cm x 180 cm - need erinevad suhteliselt palju) umbes 60-100 krooni, kallim ja kvaliteetsem fliistekk võib maksta ka kuni 250 krooni. Kangapoe hindadest mul kahjuks ülevaade puudub. Loomulikult on eri linnades ja eri poodides hinnad väga erinevad!


Mina olen Maximast saanud soodusmüükidel fliistekke (130x160 cm) 39-59 krooniga. Tegemist muidugi sellise õhema-niruma materjaliga.
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Liismari » 23. november 2009, 22:27

Aga kas on olemas üldse paksemat fliisi ja peenemat fliisi? Kumb on siis parem - paksem või peenem?
Never say never, but always say forever (c)
Kasutaja avatar
Liismari
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1417
Teemad: 53
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas samton » 23. november 2009, 22:35

Paksem on kahtlemata vastupidavam kui see õhemat sorti fliis. Pehmem samuti.
Handle every stressful situation like a dog.
If you can't eat it or play with it,
just pee on it and walk away.
Kasutaja avatar
samton
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 4493
Teemad: 72
Pildid: 126
Asukoht: Kohtla-Nõmme, Ida-Virumaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 63
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas mustankin » 26. märts 2010, 00:22

ruigamnots- mul on fliisi all väikesed saepurugraanulid, need on mõeldud nö kassi pissinurga jaoks. Nad on tillukesed kuid imavad hästi ja hoiavad hästi ka haisu ära.
mustankin
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 4
Pildid: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Jällu » 03. jaanuar 2011, 21:52

Mul oleks selline küsimus, et kui seda fliisi peab alguses 2-4 korda läbi pesema, kas siis vahepeal peab see ära ka kuivama enne järgmist pesemist?
Nirvana
Kasutaja avatar
Jällu
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 130
Teemad: 21
Pildid: 1
Asukoht: Tartu/Tammelinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Hypik » 25. jaanuar 2011, 18:58

Nii, ma surfasin 2 päeva ringi kaltsupoodides- saak oli hea. Sain mitu suurt froteerätti ja mitu suuremat fliisdressipluusi:) Käterätid alusteks ja dressikatest saab edukalt lõigata puuripõhja katvad tükid. Ei pea kalli raha eest uut fliisi ostma ja pestud on ka neid juba päääris palju. Käterättide asemel saaks ju ka kaltsukatest froteematerjali muudki- hommikumantlid jne. Tänase saagi maksumus oli 2 euro kanti.
Kasutaja avatar
Hypik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 8
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas Elllii » 13. august 2011, 16:04

Ma olen Youtube-st vaadanud merisigade puuridest videoid ja seal kasutavad enamik inimesi merisea allapanuks just fliisi, kuid tundub, et Eestis see värk väga levinud ei ole. Aga populaarsust kogub see kindlasti kiiresti. Ma arvan, et minagi hakkan üsna varsti fliisi allapanuna proovima. Kui sobib, jätangi nii :)
Nöpsik ♥ (22.09.10-21.08.13)
Kasutaja avatar
Elllii
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 284
Teemad: 12
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Fliis merisea aluspanuna

PostitusPostitas HelloKitty12 » 13. august 2011, 16:23

Kas fliis sobib ainult merisigadele allapanuks?
Kasutaja avatar
HelloKitty12
Kasutajakonto külmutatud
 
Postitused: 506
Teemad: 11
Pildid: 7
Asukoht: Pärnu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Hooldus

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline