Puhur/propeller roti tuulutamiseks/jahutamiseks

Kuidas pikasabaliste sõbrakeste eest hoolitseda? Küüntelõikusest vaba ajani.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Puhur/propeller roti tuulutamiseks/jahutamiseks

PostitusPostitas Suur Hiir (Teema autor) » 16. aprill 2004, 17:52

Liisa kirjutis
Ja palava ilmaga võib rottidele ka puhuri panna, sellise jaheda - siis ei ole ka tõmbetuulekartusest juttugi. Kuna jahutamine olulisem kui misiganes muud kaalutlused.

Kas sellest võib järeldada, et ka nn. propellerit võib veidi rottide poole suunata? Propeller tekitab muidu niisugust inimese jaoks mõnusat leige õhu liikumist. Päris tõmbetuule moodi see vast ei ole? Meie korter on ühel pool maja ja akendega päikese poole. Suvel töötab tuulik oma tarbeks nagunii, äkki saavad rotid ka veidi õhku.
Suur Hiir
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 165
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 16. aprill 2004, 18:12

Mhmhm. :)
Suvel, kui ikka 30 poole temperatuur on, on hea nipp ka plastpudelid sügavkülmas jääks lasta ja siis puuri jahedust tekitama panna.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine

PostitusPostitas Liina » 27. mai 2004, 00:35

Suur Hiir kirjutas:Liisa kirjutis
Ja palava ilmaga võib rottidele ka puhuri panna, sellise jaheda - siis ei ole ka tõmbetuulekartusest juttugi. Kuna jahutamine olulisem kui misiganes muud kaalutlused.

Kas sellest võib järeldada, et ka nn. propellerit võib veidi rottide poole suunata? Propeller tekitab muidu niisugust inimese jaoks mõnusat leige õhu liikumist. Päris tõmbetuule moodi see vast ei ole? Meie korter on ühel pool maja ja akendega päikese poole. Suvel töötab tuulik oma tarbeks nagunii, äkki saavad rotid ka veidi õhku.

Ma isiklikult eriti ei soovitaks puhurit rottide poole suunata, kui, siis tõesti ainult lühiajaliselt. Nagu inimesel, nõnda ka rotil tekitab pidev puhurikasutus hingamisteede kuivamist, ja kuna rottidel on üldse hingamisteedega tihti probleeme, siis ei tohiks puhurit kasutades roti tervisega riskida.
Üks variant, mida saaks puhuri asemel kasutada on ju näiteks suvel rottidele jaheda veega topsiku või "minikausi" panemine puuri, kus nad vajaduse korral saaksid käia end seal supeldes jahutamas.
Samas peaks puuri kindlasti paigutama varjulisse kohta, ning kui seda pole võimalik teha, siis lihtsalt mingi heledamat värvi riie visata kasvõi üle poole puuri. PS! Kindlasti mitte kasutada tumedat riiet (nagu näiteks musta või tumelillat jne), sest see tõmbab enda peale kogu soojuse. Kui heledat värvi kaltsu pole, siis parem jäta puur nii nagu ta on.
Liina
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 11. juuli 2005, 22:23

Kordan siia teemasse ka ideed, kuidas suvise palavaga rotte jahedamas hoida.
Võtad tühjad plastpudelid.
Lased vett täis.
Paned sügavkülma.
Võtad läbikülmunud pudeli ja paned puuri katusele.
Pudeli ümber tekib jahedam õhk, mis vajub alla.
Samal ajal uued pudelid külma.
Pudeli võib panna ka puuri, aga arvestama peab, et kui see pole kõrgel kohal, ei ole temast nii palju kasu.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas Kerly91 » 12. juuli 2005, 19:02

Kuidas jahutada rotti autosõidu ajal?
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Andra » 12. juuli 2005, 19:08

Noo, samamoodi : paned külmavee (või isegi jäätunud) pudeli roti puuri. Lihtne!
Andra
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 247
Teemad: 26
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas avalanche » 12. juuli 2005, 20:33

Mina ladusin jaheda vee pudelid rottide puuri ümber. Aitab vist ka päris kenasti.
Teine variant on roti puur rõdule või õue tõsta, kuid tuleb vaadata, et see otsese päikese kätte ei jääks.
Ilma järelevalveta pole julgenud rottide puuri rõdule jätta, kuna kardan, et mõni uudishimulik herilane võib rottidele liiga teha.
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas Kerly91 » 12. juuli 2005, 20:36

Kui panna talle sinna karpi/puuri kus rott on, külma veega pudel. Kas ta siis ära ei külmeta? Või panna mingi riie ümber?
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas avalanche » 12. juuli 2005, 20:40

Ma arvan, et kui nt puuri ümber või selle katusele külma vee pudelid panna, siis ei külmeta. Praeguse palavusega on pigem kuumarabanduse oht. Kui on jahedam ilm, siis lihtsalt ei pane pudelit.
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas Kerly91 » 12. juuli 2005, 20:53

Aga kui rott papp karbis on? Kuidas siis panna? Kui panna väiksem pudel ja riie või midagi ümber panna, siiis vist ei ole liiga külm?
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 12. juuli 2005, 23:57

No võib kasutada ka küülikute jahutamise võtteid - kõrvad märjaks, käpad märjaks, roti puhul ka saba märjaks, veega pritsida. Vesi aurab ära ja nemad jahtuvad sellevõrra.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 14. juuli 2005, 09:01

Liisa viimane soovitus on isegi rottidele meeltmööda. Nimelt asetasin neile külma veega suure kausi puuripõhja. Nüüd nad käivad iga 10 minuti järel jalgu ja saba ja nina sinna kastmas. :D
Väga elavad ja õnnelikud. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas Siretike » 14. juuli 2005, 11:31

Mul oli kah eelmisel suvel veekauss, aga nad ei käinud seal ikkagi suplemas. Panin siis ka jääpudeli puuri, minu õhkus seda külma vähe. Pole ka ime, oleksin pidanud puuri peale panema, muidu seal all ei liigu külm õhk piisavalt ringi.
Siretike
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 183
Teemad: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Riel » 17. juuli 2005, 01:33

Hommikuti, kui päike juba küpsetamiskõrgusel on ning mina oma sammud pärast ärkamist rotipuuri juurde sean, vedelevad kõik kolm puuripõrandal selili nagu laibad... Ju siis puuripõhi on pisut jahedam kui saepuru-aluspanu. (Kuigi ka veekauss on puuris nendel kuumadel päevadel 24/7 olemas.)
Pärast siin soovitatud läbikülmunud veepudelite asetamist puuri katusele vaatasid nad mulle küll hirmtänulike silmadega otsa ning sättisid ennast katusealusesse kiike ümber.
Kuid üldiselt on nii minul kui ka rottidel palavusest üsna siiber juba...
Riel
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 41
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas nuu » 17. juuli 2005, 10:10

eelmise pühapäeva õhtul tulin Saaremaalt koju ja ei olnud mitu päeva oma rotte näinud. Esialgu olid kõik rotid muidugi puuriseina küljes rippu - "vaata-vaata-meie-oleme-siin-tule-mängi-ometi", kui ma aga peale esialgseid koduseid kohmitsemisi puuri juurde tagasi jõudsin, oli neljast üks puudu - Nelli leidsin puuri põhjas lebamas käpad taeva poole, silmad lahti.... oo õudust... üritasin röökides Nelli tähelepanu tõmmata, aga ei midagi, üks tagakäpp vaid liikus pisut, nagu viimases tõmbluses... Ise juba veendunud, et nüüd on ka Nellil "minek", sirutasin käe, et talle õrnalt pai teha ja - raksti - olid juba-peaaegu-surnud roti kikud sügaval minu sõrmes. Nell ise selle peale muidugi täiesti ärkvel ja suures segaduses, et millega ta nüüd hakkama sai. :D Möödunud pühapäev oli jube palav ilm, eriti siin meie korteris - ju vist tegi ka rotid laisaks ja segaseks. Igatahes nägin ma esimest korda, et rott end palavaga selili tukkuma sätib - tavaliselt laotavad nad ennast kas kõhuli või külili võimalikult pikalt mõnele jahedamale pinnale...
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas Kerly91 » 17. juuli 2005, 10:21

Õnneks oli eile vihma ja ei olnud nii palav. Vähemalt rott on okey :)
See palavus on ikka suur nuhtlus vahel. Ma ikka vahepeal pristsin rotte veega.
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti tuulutamine ja jahutamine

PostitusPostitas avalanche » 18. juuli 2005, 10:27

Olen rottide puuri ümber pidevalt külma vee pudeleid hoidnud ja paar päeva katsetasin isegi basseiniga- panin suuremasse küpsisekarpi (u 15x25cm) jaheda vee ning kivid põhja, et rotid karpi kummuli ei keeraks. Vesi neid ei huvitanud, kuid järgmiseks hommikuks olid kõik kivid basseinist välja tassitud (va kõige suurem, millest neil jõud üle ei käinud). Üritasin küll puuri juures valvata, kuid ei sattunud kordagi peale, mismoodi rott kivi üle suhteliselt kõrge basseiniääre vinnab. Kivid on ka üsna suured ja ebamäärase kujuga, nii et hambusse neid võtta ei saa. Basseini võtsin ära, sest ei näinud, et rotid oleks seal end jahutamas käinud. Külma vee pudelid on puuri ümber endiselt.
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas cougar » 28. juuli 2005, 10:34

Võisid veeretada nina ja käppadega. Ehk sai kiku kuhugi servakese taha kinni haagitud ja siis.. Ehk oled näinud, kuidas skarabeused sõnnikukuulikesi veeretavad? Vot rotid teevad samamoodi, ainult vastupidi, enamasti tirivad enda poole, mitte ei lükka ninaga ees. Need märjad kivid olid neile head jahutuseks küllalt, sest kivi jahtub aeglaselt, aga soojeneb ka aeglaselt, niiet külje all hea jahe. Teinekord kuula, kui hakkab kolin peale, siis hiili ligemale. Rotil on päris palju jõudu nii pisikese loomakese kohta, niiet kui tõesti sai hamba kuhugi serva taha, siis võis üles tõsta ka, käpaga kaasa aidata ja - minekit!
Majahaldjate Heaolu Edendamise Selts ja Võlukunsti Ministeerium On Jobud Grupp teatavad: "Mehed, kes surmakuulutusi loevad, ei tea kunstist midagi!"
Kasutaja avatar
cougar
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1599
Teemad: 25
Pildid: 0
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 57
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Puhur/propeller roti tuulutamiseks/jahutamiseks

PostitusPostitas Sara » 09. juuni 2011, 21:54

Leidsin siit selle vana teema.. kuidas viimase aja kuumus teie rottidele mõjunud on? Otsese kuumuse eest püüan neid küll eemal hoida, aga andke veel häid nippe, et nad end palava ilmaga hästi tunneksid :)
Kasutaja avatar
Sara
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 12
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Puhur/propeller roti tuulutamiseks/jahutamiseks

PostitusPostitas Kissu » 09. juuni 2011, 22:04

Mina kasutan vannitamist õhtuste jalutuskäikude ajal ning jäätunud veepudeleid puuri katusel. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Puhur/propeller roti tuulutamiseks/jahutamiseks

PostitusPostitas Kuldhai » 10. juuni 2011, 09:11

Aken pärani, kardinad ette, veenõu puuri. Üldiselt saavad ilusti hakkama. Naljakat selili magamist on ka ette tulnud vanematel rottidel.
Kasutaja avatar
Kuldhai
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 3645
Teemad: 13
Pildid: 15
Asukoht: Järvamaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 56
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Hooldus

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist