Koduloomad ja metsloomad

Leidsid hüljatud või vigastatud looma, mis saab edasi?

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 23. jaanuar 2004, 02:05

Mõtlesin, et äkki tekitab see teema hoopis huvi ja tahtmist teistelgi midagi sekka öelda.
Mina ise tunnen, et sama ebakohane kui kodulooma lihtsalt loodusse tagasi lasta, on püüda kinni metsloom ja ta puuri panna.
Seda viimast ka sel praktilisel põhjusel, et metsikult ringijooksval loomal on palju suurem tõenäosus kanda igasuguseid pisikuid ja parasiite. Kodune tubane loom ei saa iial haigete liigikaaslastega kokku. Koduse roti käest on väga raske mõnd tõsist haigust saada, metsiku käest võid saada küll. Samamoodi nagu hulkuv koer-kass kirbud, puugid või seenhaiguse kaasa võib tuua.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Kairi » 23. jaanuar 2004, 09:56

Minu arust on metsloomadel, koduloomadel ja lemmikloomadel oma ülesanne ja koht siin päikese all.
Metsloomad elavad metsas, neil on kindel koht ja ülesanne sealses ökosüsteemis. Metslooma koju tuues ja puuri pannes on see üldjuhul looma piinamine, kuna ta on harjunud olema sõltumatu, vabalt elama, ilma piiranguteta ringi jooksma jne. Loomulikult nõrgemad hukkuvad ja tugevamad ja osavamad jäävad ellu - see on looduslik valik ja paratamatus.
Koduloomadel on jälle oma koht ja ülesanne toitumisahelas, mis on sajandite jooksul välja kujunenud. Ja ka nende kasvatamisse - hooldamisse ja toitmisse - tuleb suhtuda vastutustundeliselt, olenemata sellest, et ta varem või hiljem satub kellegi toidulauale. Nii kaua, kuni ta on elus tuleb tema eest korralikult hoolitseda.
Nüüd lemmikloomad - neid on samuti sajandite jooksul aretatud ja kodustatud ja sõltuvad täiel määral inimesest ja nende põhiline ülesanne on pakkuda inimesele seltsi ja rõõmu. Ja inimene omakorda peaks tundma rõõmu ja rahulolu oma lemmiklooma eest hoolitsemisest.
Lemmikloomad on harjunud olema inimeste seltskonnas ja inimestest sõltuma. Nii, et kui rott või küülik on aretatud lemmikloomaks ja põlvest-põlve elanud inimese juures, siis ta on lemmiloom , keda tuleb ka vastavalt kohelda. Neid loomi pole mõtet ukse taha tõsta või metsa viia, nad ei saa seal hakkama ja hukkuvad. (alati on ka erandeid, mis siiski kinnitavad reeglit).
Kairi
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 190
Teemad: 16
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas signe » 23. jaanuar 2004, 12:58

Liisa kirjutas:Mina ise tunnen, et sama ebakohane kui kodulooma lihtsalt loodusse tagasi lasta, on püüda kinni metsloom ja ta puuri panna. .

Absoluutselt nõus! Mitmel põhjusel - esiteks metsloom, kes tuuakse ära oma looduslikust keskkonnast, ei saa inimese juures elades end sama hästi ja loomulikult tundma kui oma looduslikus keskkonnas (isegi kui ta väiksest peast inimese juurde tuuakse), ning kui tema vabadust veel ka puuriga piiratakse, siis ... kommentaarid on liigsed; teiseks - võimalikud haigused, millest ka Liisa juba rääkis. Kolmas põhjus ka, mis inimese jaoks häirivaks (sageli ka ohtlikuks) teguriks on - metsloom ei muutu oma loomu poolest kunagi koduloomaks ning jääb alati palju ettearvamatumaks kui koduloom.
signe
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 27
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas signe » 02. veebruar 2004, 14:37

Metsikut hiirt või rotti ei maksa küll endale koju võtta - esiteks jäävadki sellised tegelased metsikuks (ka meie kodustatud närilistega on nii, et kui sa neid juba pisikesest peale inimesega ei harjuta, siis jäävad nad elulõpuni araks ja veidi metsikuks); teiseks kannavad metsikud hiired-rotid päris palju haigusi, millest mõned on päris ohtlikud ja võivad nakatuda ka inimesele.
signe
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 27
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 02. veebruar 2004, 20:51

Wild Rats in Captivity and Domestic Rats in the Wild
by Anne of anne_rats
Kuidas käituvad loodusest püütud loomad vangistuses ja kuidas toimub kodustamine ning taltsamaks muutumine põlvkondade vältel.
Ja ka vastupidi, millised on kodustatud looma võimalused vabas looduses.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Metsloom või koduloom vms

PostitusPostitas Endised kasutajad » 09. juuli 2005, 20:12

Kas inimene pole juba kodustanud liiga palju loomi kõik närilised ja kassid ja veel hullem lehmad (keda vabas looduses enam pole) ja kuna inimene ei näiteks enam lehma eest hoolitseda ja vaaaala ongi lehmad välja surnud.Mõelge selle üle.Meie kodustamis buumiga me suretame loomi välja.Muidugi mina oleks ka õnnelik kui mul oleks kodus dresseritud krokodill aga liiale pole mõtet ka minna.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 14. juuli 2005, 21:00

Inksu, mis su point oli? Et lihaloomana kasvatatav veis sureb välja, sest enam keegi veiseliha ei söö? Mis lehmi sul seal vabas looduses enam pole? Aga mis saab metsikutest veislastest, kelle baasil kodustatud veis üldse arenenud on? Okei, genofond jääb mingite holstein-friisi kadunud geenide tõttu küll veidi vaesemaks, kuid vaid veidi, ja mestikuid veislasi see ei mõjuta, sest ristpaaritust nagunii ei toimu. Seebud, kahvripühvlid, gnuud, piisonid ja muud elajad (loodetavasti) elavad ja õilmitsevad edasi. Niisugust looma, nagu mürakas 500-kilone 10 000 liitrise aastase piimatoodanguga punane või musta-valgekirju lehm pole metsikus looduses kunagi olnud ega saa olema ka.
Too mõni konkreetne näide kodustatud loomadest. Senikaua ma toon sulle näiteid metsikutest loomadest, keda enam pole: dodo, kvagga, rändtuvi, tarpan (tagasi on nad aretatud KODUHOBUSTE, Poola konikute põhjal, ega ole enam 100% needsamad metshobused) ja nii edasi. Need olid kõige tavalisemad näited, mida teab igaüks, ja välja surnud metsikute liikide arv on tegelikult päratu suur. Kodustamine on vähemalt minu silmis üks viimaseid ohte, mis loomaliiki ähvardab - sest selle liigi geneetiliselt lähedasi metsikuid vorme leidub ikkagi. Aga sul on võimalus mind ümber veenda :P
/edu krokodilli dresseerimisel./
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Kuidas aidata hädas looma?

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline