Vöötorav talveks jahedasse kohta?

Kuidas vöödiliste eest kõige paremini hoolitseda? Puhastamisest jalutamiseni.

Moderaator: v66dik

Vöötorav talveks jahedasse kohta?

PostitusPostitas anka21 (Teema autor) » 23. detsember 2009, 13:15

Tere kõigile orava sõpradele. Ka minul oli plaanis kevadel see loomake võtta, aga siis lugesin nendest infi ja kõik kirjutavad et nende oravad muutuvad talvel kurjaks ja ründavad inimest, siis tekkis hirm selle looma ees, aga siiski ta lihtsalt nii meeldib mulle ja mõtlesin et küsin siit, et kas keegi oma oravat talveks jahedasse ruumi pole mõelnud viia, et ta talveunne jääks? Ise hakkasin küll mõtlema, et võiks viia, aga kui jahedasse teda üldse võib panna? Kui ta talveunne jääb, siis ju ei pea puuri ka koristama, aga süüa peab vist ikkagi panema, kuna ta pidi söömas käima või?
Loomad on võrratud.
anka21
Vastutustundetu loomapidaja
 
Postitused: 22
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorav talveks jahedasse kohta?

PostitusPostitas v66dik » 23. detsember 2009, 15:57

Minul kaks vöötoravat (emane ja isane), kuid kumbki ei ole kuri :-)
Jahedasse ei ole ka puuri tõstnud, puur on elutoas.
Ja talveunne on jäänud ainult isane vöödik. Kui seda päris talveuneks pidada saabki, sest ööpäeva jooksul käib ta ikka korra väljas söömas-joomas ja häda tegemas.
Emane läheb õhtul 22 ajal magama ja hommikul 9-10 ajal tõuseb. Kogu päeva ajab omi asju ning talveunele ei mõtlegi :-D
Kasutaja avatar
v66dik
Vöötoravate varakamber
Vöötoravate varakamber
 
Postitused: 247
Teemad: 5
Pildid: 19
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vöötorav talveks jahedasse kohta?

PostitusPostitas nuff » 23. detsember 2009, 20:43

Eks see hammustada saamine on nagu lotovõit, kunagi ei tea ette, millal see juhtuda võib :-)

Oravaid pidi saama terveks talveks õue jätta. Mees, kes mulle Naxi müüs ütles, et tal on tuttav, kes pidi selleks talveks orava õue jätma. Püüan saada selle kohta infot, kuidas õnnestus. Kujutan ette, et selleks on õues suur puur ja paks puutüvi selle sees, mis on seest õõnes ja ukseaugud sees ja kusagil sügaval on talvemoona täis pesa.
nuff
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 570
Teemad: 10
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorav talveks jahedasse kohta?

PostitusPostitas nuff » 14. aprill 2010, 19:49

Minu Nix elab selle oravadaami juures, kellest eelmises postituses juttu on, kes möödunud krõbeda talve õues elas. Ta oli jäetud juba sügisel õue (et kohaneks külma saabumisega, kasvataks aluskarva ja harjuks jahedaga). Talle oli sügisel antud ohtralt söögipoolist, mille ta kõik samblaga ja põhuga vooderdatud pesakasti vedas. Seal veetis ta oma talveune ja lume sulades tuli vöödipreili pesast välja. Kevadel oli pool pesa toidumoona täis, kuid suur osa sellest oli uriini ja väljaheitega segamini.

Netist lugesin erienvatelt saitidelt vöötoravate talvitumise kohta. Kirjutan kokkuvõtte, mis loetust meelde jäi. Ehk siis olulisem, mida võiks teada talveks vöötorava õue jätmisega seoses.
Enamus vöötoravad kaevavad oma talvepeuru u 45-85 cm sügavusele maa sisse. Pesa (tunneli lõpus) on 15 cm läbimõõduga (sissepääsutunnel on u 5-10cm), mis on sambla ja heinte, rohu ja hakitud lehtedega vooderdatud. Selliseid pesasid on leidnud loodusuurijad. Üksikutel juhtudel on loodusuurijad leidnud ka 4 meetri sügavusel olevaid mitme keerdkäigulise väljapääsutunneliga vöötorava urge. Tunnelid on olulised seetõttu, et sinna lükatakse toidukestad ja fekaalid (et urg puhta ja kuivana hoida). Sissepääsud kaevatakse alati mingi objekti juurde, mis võib olla puu, suur kivi, känd. Vöötorav kaevab uru esikäppadega, lahtikrabitud materjal lükatakse maapinnale. Sügavus varieerub vastavalt ilmastikule. Toidu jaoks kaevatakse eraldi hoiuruum, kuhu suvest sügiseni ohtralt seemneid, pähkleid ja kuivanud puuvilju kokku veetakse. Hoiuruumis on jahedam ja toit seisab värske. Isane vöötorav tuleb talveunest maapinnale kevadel niipea, kui lume alt tulevad välja maapinna laigud. Emane vöötorav tuleb talvepesast välja u 2 nädalat hiljem.
nuff
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 570
Teemad: 10
Pildid: 0
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Hooldus

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline

cron