Hamstrite terviseprobleemid

Hool ja mure hamsude tervise pärast.

Moderaatorid: E4-, Saara

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas sindrinahk (Teema autor) » 21. juuli 2007, 14:07

Lõpuks peale pikka mõtlemist sai tõlgitud mõned hamstritel esinevad haigused ja probleemid inglise keelest eesti keelde.

Siin välja toodud ravi all olevad soovitused on kõigest soovituslikud. Tõsisema probleemi puhul tuleb koheselt pööruda veterinaari poole.

Haiguste ja probleemide kirjeldused võivad olla üldistavad. Mõningatel juhtudel võivad mitmed sarnased sümptomid olla erinevatel haigustel, seega selgitamaks välja õige haigus tuleks konsulteerida veterinaariga.

Minu tõlgitud tekstis võib esineda kirjavigu ja lausete ülesehitus võib olla kohmakas. Probleemid ja haigused on kategooriatesse jagatud minu äranägemise järgi. Kui mõni haiguse või probleemi tõlge/sõnastus/vms.. on jäänud arusaamatuks pööruda otse minu poole. Enda arust olen püüdnud võimalikult täpselt edastada tõlgitud teksti. Osadele haigustele ei ole eestikeelset otsetõlget, seega olen tuletanud ise kõige lähema sobiva vaste, mis iseloomustab haigust.

Antud tõlget võib kasutada ainult selle foorumi siseselt :!: Väljaspool selle foorumi keskkonda ei ole lubatud tõlget kasutada.

Tõlked pärinevad:
http://www.petwebsite.com/hamsters/hamster_health.htm
http://hamsterhideout.com/forum/index.p ... opic=10605
http://www.ask-the-vet.com/hamster-illn ... seases.htm
http://www.ahc.umn.edu/rar/MNAALAS/Hamsters.html
http://www.animalhospitals-usa.com/smal ... neral.html
http://www.radil.missouri.edu/info/dora ... amster.htm
http://netvet.wustl.edu/species/hamsters/hamsters.txt
http://exoticpets.about.com/cs/hamsters ... health.htm
http://www.popularpets.net/hamsters/health.php
http://www.simplepetcare.com/pet-diseases/10/HAMSTER/
http://www.animal-protection.ch/tierhal ... mster.html

Aitähh Kissu :-)

Hamstrite terviseprobleemid

Naha ja hingamisega seotud probleemid:

Allergia
Okaspuu laastud/saepuru võib tekitada allergiat ja hingamisteede probleeme, seega pole soovitatav seda kasutada. Hamster võib allergiline olla ka teatud toidule ning samuti ka toidule, milles on liiga palju energiat nt. Kaer, nisu, mais ja muud teraviljad. Tekkida võivad nahaärritused ja hamster hakkab ennast väga palju kratsima. Samuti võivad allergiat põhjustada pesamaterjal, puuri puhastusaine, tolm jne... Allergia sümptomid on: aevastamine, hingeldamine, nahaärritus, vesised silmad, karvade eemaldumine. Aluspanu vastu allergia võib väljenduda ka kõhulahtisuse ja jalgade punetuse/vigastumisena.
Ravi
Tuleb välja selgitada, mis allergiat põhjustas. Tuleb välja selgitada, kas hamstri igapäevases rutiinis muutus midagi, mis võis allergiat põhjustada nt. kas midagi uut on hamstrile ostetud või on vahetatud toitu või allapanu ja kas ruumi, kus hamster paikneb, on ostetud midagi uut. Kui on allergia aluspanu vastu tuleb see kindasti välja vahetada. Toiduallergiat aitab välja selgitada, kui toita hamstrit kindla toiduga (nt *koerakrõbuskitega) mõni päev, siis selgub kas hamster oli allergiline aluspanu või toidu suhtes. *see on ainult soovituslik, isiklikult pole katsetanud. Kui allergiaallikas on leitud tuleks see eemaldada ja hamster paraneb ruttu. Kui tekivad hingamishäired tuleb koheselt pöörduda veterinaari poole.

Aspergillis Fungus
On seen, mis tekib ümbrusesse kuhu hamster urineerib. Kui seen kasvab ja hakkab levitama spoore (eos), on selle mõju hamstrile kõige suurem. Seent on võimalik tuvastada, kui algul tekib valge kiht ümbrusesse kuhu hamster urineerib, mis hiljem muutub mustaks. Kui hamster on nakatunud muutub ta uimaseks, on hingamisraskused, sügelev ja põletikuline nahk, vahel ka krooniline kõhulahtisus.
Ravi
Kõige parem on seent ennetada. Puuri tuleks aegajalt desinfitseerida vältimaks seene teket. Seen võib samuti tekkida mädanevatest köögi- ja aedviljadest, mis tuleks puurist kindlasti eemaldada. Koheselt tuleb pöörduda veterinaari poole. Vajalikud on antibiootikumid. Varajane arstiabi vajalik, sest seen võib saada hamstrile surmavaks. Seen levib õhu kaudu, mistõttu tuleb teisi lähedal asuvaid hamstreid ka kindlasti ravida.

Ainult naha ja karvastikuga seotud probleemid:

Ebaõige toitumine
Hamstrit tuleb toita nii, et ta saaks kätte kõik vajalikud toitained. Ebaõige toitumine võib põhjustada terviseprobleeme. Teistele loomadele mõeldud toidud ei sisalda piisavalt hamstrile vajalikke toitaineid. Mõned toidud võivad isegi hamstrit kahjustada. Seega on oluline sööta hamstrit just hamstritele mõeldud toiduga. Ebaõige toitumine põhjustab karvakaotust ja uimasust.
Ravi
Kui on tuvastatud toitainete puudus, tuleks vahetada toitu ja lisada joogiveele vitamiinitilku. Kui hamster ei parane nädala jooksul või hamstri seisund halveneb ja tekivad uued sümptomid tuleks konsulteerida veterinaariga. Kui hamstri toitu vahetada nii et saab kätte vajalikud toitained paraneb seisund nädala või kahe pärast.

Karvakaotus
Hamstrid vahetavad karva kogu suve jooksul ja sügisel, sel ajal võib nende karv olla hõredam ning mõnes kohas võib karv olla puudu. Äkilise temperatuuri muutuse korral võib hamster karva maha visata ja seega võivad ilmneda suured karvutud laigud. Tavaliselt ei ole tarvis muretseda, sest uus karv kasvab tagasi mõne nädala jooksul. Kõik liigid vahetavad karva, kuid hiina ja roborovski hamstrid on sellest vähem mõjutatud kui vene liigid ja süüria hamster. Imetavatel emastel võib sageli esineda karvakadu imetamise ajal, kuid muretsemiseks pole põhjust, sest see on tavaline ning karvad kasvavad tagasi peale imetamine lõppemist. Karvakadu võib esineda samuti vanadel loomadel. Esimesena kaob karv kõhult ja puusadelt. Karvakaotus võib olla ka sümptomiks, et võib olla nahapõletikud, nahaallergia, puugid, kärntõbi, toitainete puudus või kilpnäärme probleemid. Kui on ilmneneud karvakadu tuleks hamstri nahka kontrollida, kas on märke ärritustest, helbelisusest, kärnadest või haavadest. Hamstrit tuleks jälgida ka, et kas ta sügab või on tal teisi haigustunnuseid nt. uimasust, kaalukadu. Kui hamstril esineb märke eelpool nimetatud sümptomitest koos karvakaoga tuleks hamster koheselt teistest eraldada ja konsulteerida veterinaariga.
Ravi
Kui tegemist on tavalise karvakaotusega, saab karva panna kiiremini tagasi kasvama vitamiinitilkadega, mida on lisatud veele.

Karvutud laigud kehal
On nahahaigus, mis on põhjustatud seeninfektsioonist. Sümptomid: hamstril on ringikujulised paljad laigud, kus nahk on väga kuiv ja kaetud koorikuga ning hamster võib ennast sügada.
Ravi
Hamster tuleb koheselt eemaldada kõigist teistest loomadest ning konsulteerida veterinaariga, sest vajalik kohene ravi.

Kärntõbi
Kärntõbi on tõsine problem, mis on põhjustatud puukidest/kirpudest/lestadest. See võib edasi kanduda teistele hamstritele (nt. heinaga või kokkupuutudes haige hamstriga) ning põhjustab ka tõsiseid põletikke. Sümptomid: hamster sügab ennast palju, eriti kõrvade ümbrusest, kuiv ja helbeline nahk ja silmaga nähtav karvakaotus, eriti selja pealt. Samuti võib kõrvade, nina ja suguelundite ümbrus olla kärnane.
Ravi
Haige hamster tuleb eemaldada teiste hamstrite juurest. Puur tuleb korralikult desinfitseerida. Hein tuleb asendada paberallapanuga ning koheselt tuleb pöörduda veterinaari poole. Veterinaar võtab nahaproovi ja teeb kindlaks kas tegemist on kärntõvega.

Lõhnanääre kõhul (vene kääbushamstritel)
Isastel vene kääbushamstritel paikneb lõhnanääre kõhul, naba piirkonnas. See on tavaliselt kehast pisut kõrgemal, väike täpp keskel, mis võib vahepeal olla kleepuv. Lõhnanäärme ümbruses olev karv võib vahepeal koos olla kuivanud eritisega, kuid paanikaks pole põhjust, sest see on normaalne. Alatine kleepumine või märg olemine, punetus või paistetus võivad olla aga märgiks, et on lõhnanäärme põletik. Tugev paistetus ilma eritiseta võib olla märgiks, et nääre on ummistunud. Igasuguse põletiku korral tuleb hamstrit näidata veterinaarile, sest võibolla on vajalik antibiootikumidega ravi.

Naha ärritused
Hamstril võib tekkida nahaärritus, mis on põhjustatud parasiitide, kärntõve, allergia või mõnest must asjast näiteks seenhaigustest. Sümptomid: karvakadu, ärritatud või helbeline nahk, tugev kratsimine või nahatundlikkus.
Ravi
Karva tuleb uurida, kas tegu võib olla parasiitidega ja kas on toimunud muutusi hamstri ümbruskonnas, mis võiks põhjustada allergilise reaktsiooni. Kui naha ärrituse põhjust pole tuvastatud tuleb konsulteerida veterinaariga.

Parasiidid
Parasiidid kanduvad edasi tavaliselt kontaktist teiste loomadega või heinaga, milles on parasiidid. Parasiidid ärritavad hamstri nahka ning panevad hamstri intensiivselt sügama. Nahk muutub tundlikuks ja võib esineda karvakadu. Lähedalt vaadates näeb, et pisikesed täpid liiguvad hamstri karvastikus ringi. Mõndasid parasiite on parem näha pimedas taskulambiga vaadates.
Ravi
Kui parasiite on vähe võib neid ravida parasiidivastase ravimiga. Ettevaatlikult tuleb pritsida, et ravim silma ei satuks. Puur tuleb puhastada ja samuti ravimiga üle pritsida, pesamaterjal tuleb ka välja vahetada. Kui parasiidid ei kao tuleb tegevust korrata. Parasiitidega hamster tuleb teistest eraldada, et parasiidid ei leviks teistele loomadele. Kui ravi ei aita või on tegemist tugeva parasiidirünnakuga või hakkab ilmnema kärntõbi, tuleb pöörduda veterinaari poole.

Puusa laigud (süüria hamstrid)
See pole haigus, kuid põhjustab hamstriomanikele muret, kui on just alles avastatud. Süüria hamstritel on laigud mõlemal puusal. Need on lõhnanäärmed ning täiesti normaalne, et süürialastel need on. Hamster hõõrub oma puusi vastu puuri, et levitada oma lõhna ja anda märku, et see on tema territoorium. Need lõhnanäärmed võivad vahel olla kleepuvad. Lõhnanäärmed on rohkem näha isastel hamstritel. Väga harva võivad hamstri lõhnanäärmed olla põletikulised või ummistunud. Seetõttu võib lõhnanääre muutuda valulikuks ja põletikuliseks ning sellisel juhul tuleks nõu pidada veterinaariga.

Põletikud ja mädased paised:

Abstsess (mädanik, põletiku puhul tekkiv piiratud mädakogum)
Võib tekkida, kui hammustus, kriimustus või haav nakatub ja moodustub mäda naha alla, mille tulemuseks on kühm. Tavaliselt võidakse kühmu ajada segamini kasvajaga. Kui hammustust või kriimu on näha, siis sellisel juhul on tegu abstsessiga. Vahel võib hamster oma põsetaskuid terava objektiga vigastada, põsetasku läheb paiste ja täitub mädaga. Enamasti arvatakse, et hamstril on põskedes söök, kuid tegelikult on abstsess. Kui hamstril on koguaeg nagu põsed täis tuleb kontrollida, kas tegu võib olla abstsessiga.
Ravi
Vajalik on mäda välja lasta, vajadusel tuleb hamstrit ravida antibiootikumidega, et põletik ei leviks. Ekstreemsetel juhtudel on vaja mäda eemaldada mitu korda enne kui põletik paraneb. Mäda võib eemaldada ainult veterinaar. Hamstrid paranevad abstsessist tavaliselt väga kiirelt, kui korralikult ravida.

Kõrvapõletik
Kui hamstril on kõrvapõletik, siis tal on tasakaaluhäired ja ta võib kukkuda ümber. Samuti võib hamster hoida pead viltu.
Ravi
Vajalik on antibiootikumidega ravi, seega tuleb konsulteerida veterinaariga.

Põie- ja neerupõletik
Kõige tavalisemad sümptomid on pidev urineerimine, veri uriinis ja pidev janu. Teised sümptomid on häälitsemine urineerimise ajal.
Ravi
Põie- või neerupõletikuga hamster vajab antibiootikumide ravi, et ravida põletikku. Samuti on vajalik hoida hamstrit soojas. Samuti on soovitav puhastada puuri tihedamini ning kasutada desinfitseerivaid aineid, et ei hakkaks arenema Aspergillis Fungus kohtadesse kuhu hamster urineerib. Tavaliselt ravi saamisel paraneb hamster mõne päeva jooksul. Harva võivad tekkida tõsised neerukahjustused ja tõsine neerukärbumine. Kahjuks pole sellised tõsised probleemid ravitavad. Riskialtimad on hamstrid keda toidetakse ebaõigelt liiga rasvase või lahja toiduga, mis muudab uriini leeliseliseks.

Silmaprobleemid
Aegajalt võib juhtuda nii et silmalaud võivad kleepuda kokku. Nii võib juhtuda kui silma on midagi sattunud (nt. tolm), hamster on saanud külma või hamstril esineb allergiat. Kinnist silma tuleb puhastada õrnalt leige veega või kummelikompressiga. Tavaliselt see aitab, kuid juhul kui silmad ei avane tuleb õrnalt silmad lahti tõmmata. Kui hamstril on probleeme märgade või kleepuvate silmadega või silm on hägune, siis hamstril võib olla silmapõletik. Silma võib puhastada kummelikompressiga 2-3 korda päevas või küsida nõu veterinaarilt muude lahuste tegemiseks. Kui hamster ei ilmuta paranemise märke tuleb konsulteerida veterinaariga, kes vajadusel määrab antibiootikumide kuuri. Harva võib hamstril tekkida kae, mille sümptomiks on helehallikas hägune silm. Kuigi kaed ei ole võimalik ravida tasub konsulteerida veterinaariga, sest sarnased sümptomid võivad olla silmapõletikul, mis on ravitav. Vahel võib juhtuda, et hamster kaotab oma silma õnnetuse või haiguse läbi, kuid on ka juhtumeid kus silma puudumine on geneetiline viga. Silma kaotus või pimedus ei mõjuta hamstri edaspidist elu, sest nende silmanägemine on ka muidu kehv ja nad peamiselt orienteeruvad ümbruses lõhna ja kuulmise järgi.

Jäsemetega seotud probleemid:

Jäseme kaotus
Hamster võib kaotada oma jäseme õnnetuse tagajärjel või on tegemist geneetilise veaga. Kui hamster on kaotanud oma jäseme õnnetuse tagajärjel on vajalik veterinaarne abi, et vältida põletikku. Kui hamstril pole jäset geneetilise vea tõttu, siis ei tohi seda hamstrit kasutada aretuses, sest viga võib päranduda järglastele. Hamster kohaneb ilma puuduva jäsemeta üllatavlt hästi ja ta ei tunne sellest puudust.

Liiga pikad küüned
Tavliselt võivad hamstri varbaküüned liiga pikaks kasvada. Kääbus campelli, ja vene hamstritel ongi väga pikad küüned täiskasvanuna ning tavaliselt pole nende puhul muretsemiseks põhjust. Kui hamster sügab ennast pesemise käigus liiga pikkade küüntega, siis hakkavad küüned kaarduma jalatalla alla ning neid on vaja lõigata.
Abinõud
Liivapaber jooksuratta ümber aitab kulutada hamstriküüsi (liivapaber ei tohi koguaeg jooksuratta ümber olla). Kui see ei aita on vaja hamstrite küüsi lõigata. Küüsi tuleb lõigata väga ettevaatlikult, et ei lõikaks hamstrile sisse ega küüsi liiga lühikeseks. Vajadusel tuleb hamster viia veterinaari juurde, et küüned lühemaks lõigata.

Murtud jäsemed ja saba
Kui hamster kukub või vigastab end võib tekkida okk, kui nii on vajalik kohene abi. Kahjuks nende pisikese kasvu tõttu pole võimalik siduda hamstri murtud jäset (ning hamster närib selle niikuinii otsast) seega tuleks see jätta loomulikule paranemisele.
Ravi
Tuleks vältida hamstri liigset liikumist ajal kui jäse paraneb ning tuleb eemaldada puurist asjad, mille peal hamster ronima võib hakata. Söötes piimas leotatud saia või koerakrõbuskeid, mis on kõrge kaltsiumisisaldusega, aitab luul paraneda. Kui hamster murrab jäseme nii, et luu tungib naha seest välja, tuleb hamster koheselt viia veterinaari juurde. Vajadusel tuleb anda antibiootikume, et vältida infektsiooni. Kui vajalik tuleb luu katta uuesti nahaga, et see ei jääks nähtavale. Murdunud saba või jäse paraneb mõne nädalaga, kuigi hamster võib jääda lühema saba või jäsemega. Muretsemiseks pole põhjust see ei põhjusta hamstrile lisastressi ja hamster kohaneb eluks ilma saba/jäsemeta.

Kasvajad:

Kasvajad ja vähk
Kasvajaid ja vähki esineb rohkem vanematel hamstritel ja on rohkem tavaliselt emastel loomadel kui isastel. Sisemised kasvajad, mis mõjutavad siseelundeid on keerulisem ravida kui väliseid kasvajaid, mida on võimalik edukalt eemaldada. Kui hamstril on vähk, tekib kõva kühm, mis suureneb väga kiiresti. Vahel on väga raske teha vahet kasvajal ja abstsessil. Kasvajaga kaasneb tavaliselt karvakadu, uimasus, kehv üldine seisund või looma kokku kuivamine, kuid mitte alati. Kui on avastatud mõni kühm tuleks koheselt konsulteerida veterinaariga, sest varajasel avastamisel on suurem tõenäosus edukalt kasvaja eemaldada. Nende väikese kasvu tõttu võib ohtu kujutada narkoos, kuid on juhtumeid, kus isegi vanadel hamstritel on kasvaja narkoosiga edukalt eemaldatud.

Papova viirus
Papova viirus on viirus, mis põhjustab nahapealseid kasvajaid, lümfi- ja neerunakkuseid, seejärel levib viirus uriini kaudu põhjustades järgmisi nakkusi. Esimesed sümptomid on sõmerjad tükid, mida võib tunda kaela peal. Seejärel tekivad tüükataolised kühmud näo ümbrusesse, pea ja kael paksenevad. Siis hakkab viirus levima sisemiselt põhjustades verejookse ja hamster muutub uimaseks.
Ravi
Haigus on surmav ja antud hetkel pole ühtegi teadaolevat viisi seda ravida.

Suuga seotud probleemid:

Probleemid hammastega
Hamstrite hambad kasvavad kogu aeg. Hamster hoiab oma hambaid korras, kui närib midagi kõva. Paljud hamstrid kasutavad selleks puurivõresid või puidust pesa/mänguasju. Õunapuu oksad ja kõvad maiustused aitavad samuti hamstri hambaid kulutada. Kui hamstril pole midagi närida kasvavad hambad liiga pikaks ja võivad läbistada suu lae või lõua. Hambaprobleemid võivad olla ka kaasasündinud. Seega ei tohi aretuses kasutada loomi kellel on kaasasündinud probleemid hammastega. Hamstrid on ühed vähesed loomad, kes sünnivad täielikult väljaarenenud hammastega. Vahel harva võib hamster murda oma hamba ja seega kasvab murdunud hamba vastashammas liiga pikaks, sest et hambal pole teist hammast ees, mis takistaks sellel liiga pikaks kasvada. Vanematel hamstritel võivad hambad murduda ja kasvada viltu, seega on oluline kontrollida oma hamstri hambaid iga natukese aja tagant. Seda on võimalik teha lihtsalt selja pealt nahka kokku tõmmates ja sundides oma hamstrit nö naerma, et paljastuksid hambad. Kui hamstri hambad kasvavad liiga pikaks tuleb neid lühemaks lõigata kasutades küünetange. Kuid seda tuleb teha äärmiselt ettevaatlikult, et ei vigastaks hamstri suud. Kõige parem on lasta seda teha veterinaaril. Vanematel hamstritel võib olla tõsiseid probleeme hammaste pideva murdumise pärast, muutes söömise äärmiselt raskeks. Vanematel hamstritel, kellel on raske süüa, tuleks sööta ise nt pehme saia, purustatud muna, pudru, hamstri seguga, mida on leotatud piimas või vees. Kui hamstri toidus (nt. päevalilleseemned) on vähe kaltsiumit murduvad hambad kergemini. Koerakrõbuskid, kaltsiuminärimiskivid, juust ja piim on head kaltsiumi allikad. Hambakivi leidub hamstritel üha rohkem, see on tavaliselt seotud magusate maiustustega, mida üha rohkem poodides leidub. Märgid hambakivist on: hamstril on raske süüa, näo paistetus ja süljevoolus. Hambakivi on võimalik eemaldada hammastelt üldnarkoosis olles (eestis tõenäoliselt nii väiksele loomale narkoosi ei tehta ja hambakivi ei eemaldata). Samuti võib pea viltu olla kõrvapõletiku tõttu.

Põsetasku probleemid
Hamster kasutab oma põsetaskuid, et kanda toitu ja pesamaterjali. Vahel võib mõni ese jääda põse ”voodrisse” kinni. See juhtub tavaliselt koheva pesamaterjali või kleepuva toidu tõttu. Teravad esemed või toit võivad kuhjuda ja jääda põske kinni. Hamster ei suuda põsetaskutest seda välja ajada, mis võib viia põletikuni või mäda tekkimiseni. Kui ilmneb, et hamster ei suuda oma põsetaskuid tühjendada või on pidevalt need punnis, siis tuleks hamstrit veterinaarile näidata.
Ravi
Sooja veega loputades, eemaldab vesi häiriva objekti. Võib juhtuda ka nii, et põsk tuleb keerata teist pidi, et füüsiliselt segav objekt eemaldada. Kui on tekkinud põletik võib olla vajalik antibiootikumidega ravi. Kui on korralikult ravitud, siis paraneb hamster mõne päevaga.

Pärakuga ja suguelunditega seotud probleemid:

Kõhukinnisus
Esineb tavaliselt siis kui on veepuudus, maokinnisus või kui hamster on söönud liiga palju kuiva toitu. Sümptomid on: hamster kakab vähe või puuris on silmnähtavalt liiga vähe junne. Junnid võivad olla pisikesed ja kõvad. Hamstril võib nähtavalt olla probleeme kakamisega või on hamster küüru tõmbunud nagu oleks tal valus. Teised sümptomid on vähene söögiisu ja ka pepu ümbrus võib olla märg.
Kõhukinnisus
Kõhukinnisus puhul tuleb hamstrile sööta puu- ja köögivilju. Tilgake juurviljaõli (nt oliiviõli) aitab samuti leevendada kõhukinnisust. Kui hamster ei ilmuta paranemise märke järgmisel päeval tuleks hamster viia veterinaari juurde, kes määrab ravimi, mis leevendab kõhukinnisust.

“Märg saba” ja kõhulahtisus
Märg saba on haigus, mida on seostatud stressiga ning sageli on just noortel võõrutusealistel hamstritel, sest see on stressirohke aeg. Seetõttu on oluline, et kui osta uus hamster, siis tal oleks puur juba ette valmistatud ja hamster jäetaks peale puuri panekut rahule, et hamster saaks tutvuda oma uue keskkonnaga ja sellesse sisse elada. Samuti võib märga saba põhjustada kehvad elamistingimused, mis samuti põhjustavad stressi. Märg saba võib tekkida bakteriaalsest infektsioonist või kui loomulikud bakterid maos on tasakaalust väljas ning seda on sageli segamini aetud kõhulahtisusega. Kuigi hamstril, kellel on märg saba on ka kõhulahtisus, siis kõhulahtisus on nii tõsine, et hamster pole märg mitte ainult päraku ümbrusest, vaid samuti on märg ka saba. Kõhulahtisusega käib kaasas tavaliselt tugev hais. Junnid on heledat värvi ning väga pehmed ja võivad sisaldada lima. Sellisel juhul kõnnib hamster selg küürus ringi, on nõrk ja uimane ning võib valust häält teha. Märja saba sümptomid ilmnevad seitsme päeva jooksul ning haigus on sageli surmav. Seetõttu on vajalik kohene arstiabi, kui hamstril on märja saba sümptomid. Hamstrid, kellel on märg saba surevad sageli vedelikupuudusesse mitte märga sabasse, sest nad lihtsalt keelduvad söömast ja joomast. Kaasneva kõhulahtisuse tõttu võib tekkida päraku punnitus. Veterinaariabi koosneb antibiootikumidest, kõhulahtisust ravivatest ravimitest ja abist vedelikupuuduse vältimiseks. Kui hamstrit ravitakse, tuleb teda hoida soojas ja vaikses kohas ning häirida nii vähe kui võimalik. Märg saba on nakkav hamstrilt hamstrile ning seega tuleb haige hamster teistest eraldada ning puur tuleb desinfitseerida, samuti tuleb peale haige hamstri puutumist käed pesta enne kui teist hamstrit puutuda. Samuti tuleb vältida hamstril stressi tekkimist. Haige hamstri puuri tuleks puhastada üle 2-3 päeva. Kui hamster on surnud märga sabasse siis enne tema puuri uuesti kasutamist tuleb see korralikult desinfitseerida, et haigus ei leviks edasi teistele loomadele. Märga saba on seostatud just süüria hamstritega ning pole seostatud kääbushamstritega. Kääbushamstritel võib olla tugev kõhulahtisus, kuid mida pole seostatud märja sabaga. On arvatud, et märg saba on geneetiliselt päritav haigus ning seega kui on esinenud märga saba ei tohiks hamstrit paarituseks kasutada.

Päraku punnitus
Hamstril on päraku punnitus kui seedekulgla on surutud läbi päraku väljaspoole keha. Kui seedekulgla pole kahjustatud võib veterinaar seedekulgla tagasi kehasse lükata. Kui seedekulgla on kahjustunud võib see osutuda võimatuks. Sageli on selle põhjuseks kõhulahtisus või kõhukinnisus.

Vaginaalne verejooks (emastel hamstritel)
Emastel hamstritel pole menstruaaltsükleid, kuid üks või kaks korda elus võib neil esineda väikeses koguses vaginaalset verejooksu. See verejooks on väga väike ”täpp” ning ilmneb ainult paari päeva jooksul. Selle verjooksu põhjust pole teada, kuid see ei ole seotud ühegi haigusega. Kauakestev või tugev verejooks viitab emakapõletikule või mõnele muule haigusele ning seda peab uurima veterinaar.

Muud probleemid:

Infarkt
Ka hamstrid võivad saada infarkti. Tavaliselt juhtub see öösel kui hamster on kõige aktiivsem. Sümptomid: hamstril võivad esineda tasakaaluhäired koos osalise halvatusega ühel poole keha, väljendudes pea viltu olemisega ja hamster pole võimeline käima otse. Samuti võib hamster koguaeg ümber kukkuda ja ta ei suuda seista püsti. Paljud hamstrid paranevad infarktist hästi, kuid on oluline, et paari päeva jooksul peale infarkti hamster ikka sööks ja jooks korralikult. Kui hamster pole iseseisvalt võimeline sööma tuleb teda ise toita ja joota. Samuti on soovituslik asetada toidukauss ja joogipudel pesale võimalikult lähedale. Tavaliselt hakkab hamster paranemise märke näitama mõni päev peale infarkti ja paraneb mõne nädala jooksul taastades oma liikumise ja tasakaalu, kuigi pea võib jääda natuke viltu. Samuti võib viltune pea ja tasakaaluhäired olla märk sellest, et hamstril võib olla hoopis kõrvapõletik. Kui hamstri seisund ei näita paranemise märke tuleb konsulteerida veterinaariga.

Kuumarabandus
Kuumarabandus tekib siis kui temperatuur on liiga kõrge. Hamster lamab lapikult puuri põrandal on jõuetu ja võib tõmmelda kui puudutatakse. Tavaliselt hamster liigutab kui ta peale puhkuda, kuid kui hamster ei reageeri sellele tuleb ta viia jahedamasse kohta, et hamster maha jahutada. Kui hamster ei näita paranemise märke mõne aja jooksul tuleb hamstrit piserdada jahedama ”uduvihmaga”. Kui hamster ikka ei reageeri tuleb koheselt pöörduda veterinaari poole. Hamstrit ei tohi kunagi panna akna lähedusse või jätta autosse kuumal suvepäeval – need on põhilised põhjused miks hamster saab kuumarabanduse. Kui hamstril on kuumarabandus, siis tõenäoliselt on tal ka vedelikupuudus.

Külmetus
Hamstrid võivad ka külmetuda. Neile on nakkav isegi inimese gripp. Seega kui sul on gripp tuleks vältida kokkupuudet hamstriga. Hamster võib külmetuda tõmbetuulest või kui hamstrit on vannitatud. Sümptomiteks on aevastamine ja vesine nina. Tõsisematel juhtudel on hamstri silmad vesised, uimasus, kaalukaotus, söögist ja veest keeldumine, vaevanõudev korisev/kähisev hingamine.
Ravi
Kui sümptomiteks on ainult aevastamine ja vesine nina, kuid hamster on aktiivne ja sööb/joob korralikult, tuleks hamster paigutada sooja kohta. Lisapesamaterjal aitab ka sooja hoida. Sellisel juhul paraneb hamster mõne päevaga. Kui hamster ei parane mõne päevaga ja seisund halveneb tuleb konsulteerida veterinaariga, sest vajalik võib olla antibiootikumidega ravi. Kui ilmnevad kohe tõsised sümtomid tuleb koheselt konsulteerida arstiga, sest võib tekkida kopsukatarr või kopsupõletik, millest on raske paraneda. Sooja vee, piima ja mee segu aitab samuti hamstril paraneda.

Kõrge vanus
Kui hamster saab aastaseks hakkavad ilmnema vanaduse tundemärgid nagu näiteks karvakadu, kaalukaotus, kuiv nahk ja üleüldine liikumise aeglustumine, vahel ei ole vanaduse tundemärke näha kuni kõrge vanuseni. Kui hamster jääb aeglasemaks või magab rohkem kui tavaliselt, siis tuleks vähendada treeninguid ja tuleb eriti suure hoolega hamstri eest hoolitseda, samuti tuleb jälgida, et hamstril oleks soe. Sageli tuleb kontrollida hambaid ja jälgida, et need ei oleks katki või ülekasvanud, mis võivad põhjustada probleeme söömisel. Kõiki haigusemärke tuleb koheselt kontrollida, sest vana hamster on vastuvõtlikum haigustele.

Pisikesed ussid väljaheites
On vähem tuntud parassiidid hamstritel. Need imepisikesed ussid ei põhjusta tavaliselt ühtegi sümptomit. Neid on võimalik diagnoosida veterinaari juures mikroskoobiga väljaheidet uurides. Kui usside munad väljuvad väljaheidetega võivad need põhjustada tugeva sügamise päraku piirkonnas. Need ussid ei põhjusta haigusi inimestele.

Šokk
Mõnikord võib hamster ennast vigastada või kukkuda ning tagajärjeks on okk. Vahepeal ei ole võimalik tuvastada, miks hamstril okk tekkis. Sümptomid: hamster on vaikne ning näib oimetuna ja pulss on väga kiire ning hamster võib mõningatel juhtudel longata. Samuti võib hamstri temperatuur olla jahedam kui muidu.
Ravi
Hamstrit tuleks õrnalt masseerida, et vereringe hakkaks uuesti käima ning panna kuhugi kus on soe, pime ja vaikne. Kui hamster ei parane mõne minutiga on vajalik konsulteerida veterinaariga. Vigastatud hamster võib samuti vajada veterinaari abi.

Talveuni (alajahtumine)
Süüria hamstrid võivad minna talveunne kui nende elukeskkonnas on äkiline temperatuurilangus, vähene vee olemasolu jne… Talveunes hamster võib näida kange ja külmana väheste hingamismärkidega. Seega on paljud hamstriomanikud arvanud, et nende talveunes hamster on hoopis surnud. Hoolikalt vaadates selgub, et hamster ikka hingab. Hamstrid ei planeeri talveund, kuid keskkonnaolude muutudes võivad nad jääda talveunne, et elada üle ebasobivad ajad, kuid siis tuleb jälgida, et hamster ei jääks nälga ja et tal poleks vedelikupuudust.
Abinõud
Hamster tuleks viia soojemasse kohta, kus temperatuuri tuleks aeglaselt tõsta. Hamstrit ei tohi panna radiaatori ega tule lähedusse või teise kohta kus on äärmiselt kuum. Kui hamster hakkab tõusma, siis ta hakkab värisema ja tõmblema ning kehatemperatuur hakkab aeglaselt tõusma ning tõmblemine intensiivistub. Täieliku ärkamiseni talveunest võib aega minna 30...60 minutit. Kui hamster on ärkvel tuleb talle võimaldada palju vett ja süüa ning hamster tuleb jätta rahule. Kääbushamstrid taluvad palju paremini külma kui süüria hamstrid ja pole teada, et kääbikud oleks olnud talveunes.

Vedelikupuudus
Hamstril võib tekkida vedelikupuudus, kui tal on kõhukinnisus või ta on saanud kuumarabanduse. Sümptomid: hamster on nõrk ja hingamine on raskendatud ja keha paistab kõhnemana. Vedelikupuudust saab kontrollida, kui nahka õrnalt kehalt eemale tõmmata. Kui nahk tõmbub aeglaselt tagasi (tegelikult peaks kiiresti), siis hamstril on vedelikupuudus.
Ravi
Hamstrile võib anda vett, millesse on segatud natuke suhkurt ja soola (kasutada süstalt, millelt on eemaldatud nõel ja tilgutada aeglaselt mõned tilgad hamstrile suhu). Samuti aitab, kui sööta kõrge veesisaldusega köögivilja (kurk).


Eutanaasia (looma magamapanek)
Võib juhtuda nii et haigust ei ole võimalik ravida, või on hamstriga juhtunud väga tõsine õnnetus, mida ei ole võimalik ravida. Sellisel juhul on kõige südamlikum või ainus võimalus panna hamster magama, et ta ei piinleks ja ei sureks piinarikkasse surma.
Alati on raske kaotada on lemmik, keda sa oled nii väga armastanud, kuid raskem on teha otsus ja lasta veterinaaril panna hamster magama. Võib juhtuda nii et ainus südamlik asi, mida sa saad teha oma lemmiku heaks on võtta ära talt valu saates ta igavesele unele. Loom tuleb viimsele unele saata alati veterinaari poolt, kes paneb looma kiiresti ja inimlikult magama.
_________________
Koerainimene
Kasutaja avatar
sindrinahk
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1728
Teemad: 41
Pildid: 2
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas Gerbil » 21. juuli 2007, 14:21

Väga tubli kirjatükk, nägid kindlasti tõlkimisega palju vaeva. Tubli Sindrinahk! :happy:

Kasulik info igale hamstriomanikule.
Loomatu! {Barbara, Amanda}
r.i.p. ~Rotu, Roosi, Roberta, Ruudi, Ronja, Rosiina, Kutt~
Kasutaja avatar
Gerbil
Uudishimulik hiireke
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 905
Teemad: 76
Pildid: 11
Asukoht: Vinni vald
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas kriisa24 » 03. jaanuar 2010, 22:50

lugesin siit et hamsude küüsi aitab kulutada kui liivapaberit panna jooksurattasse. Aga kui peenike see olema peab ja kuidas seda sinna kinnitada?
Armasta oma loomakesi nii nagu sa tahad et sind armastatakse!
--vöödikud Pätu ja Kriimu ning viiru Rage :)
Kasutaja avatar
kriisa24
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 128
Teemad: 13
Pildid: 12
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas E4- » 03. jaanuar 2010, 23:45

Arvan, et kõige peenem, mis olemas on, liiga suured terad teevad käppadele haiget. Mis kinnitamisesse puutub, siis hästi ei kujuta ette küll, ehk kasutada kahepoolset teipi või mingit liimi. Pärast peab ainult jooksuratta korralikult ära puhastama, et hamster liimijääke kuidagi sisse ei sööks.
Liisi ja Zap. ♥
Jänkud südames
Kasutaja avatar
E4-
Rotiusku
Rotipesa & Hamstriurg
Rotipesa & Hamstriurg
 
Postitused: 755
Teemad: 18
Pildid: 14
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas sindrinahk (Teema autor) » 04. jaanuar 2010, 18:58

Kõige peenem liivapaber on selleks kõige sobilikum. Liivapaberi saab ratta ümber pingule tõmmata ja siis teibiga kinni teipida (mitte ratta külge). Mainin igaks juhuks veel, et liivapaberit ei tohi koguaeg hoida, muidu võivad jalad ja varbad tõsiselt kahjustatud saada.
Koerainimene-koerad sügaval südames.
Suller
Kasutaja avatar
sindrinahk
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1728
Teemad: 41
Pildid: 2
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas Liizkaa » 07. detsember 2010, 15:30

Mul endal on liivapaber , aga mitte rattas ! Lihtsalt ülemiselkorrusel söögikausi ja joogikausi juures , aga nad ei käi seal peal üldse ! Astuvad peale ja jooksevad kohe ära . ei lepi selle liivapaberiga :nono:
Kasutaja avatar
Liizkaa
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 35
Pildid: 5
Asukoht: tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 24
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas Sipsuka » 07. detsember 2010, 15:47

Ega hamstrid ei lähegi peale küüsi kraapima nagu kassid/koerad. Nad kulutavad selle peal enda küüsi, kui nad jooksevad seal peal. Kuna hamstrid on ööloomad võivad nad öösiti seal peal olla. Koguaeg ei tasuks küll seda liivapaberit seal hoida.
Tuhkrud Jok-Jok ja Sviby;
Hiir Muska;
Mälestustes Terror, Duracell, Mömmi ja Hassu
Kasutaja avatar
Sipsuka
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1020
Teemad: 10
Pildid: 3
Asukoht: Hiiumaa/Jõgeva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Milliste ainete puudus?

PostitusPostitas Hamstrike200 » 07. detsember 2010, 18:11

Nii, tere :happy: ,,
Siin saate teada siis, mis ainet on teie hamsikul vaja. Kohe numbri taga on sümptom, selle järel (puuduvad) mis aine puudub, ja selle taga (millises toidus sisaldub) on kirjas mis toit aitab. Loodan, et saab teile kasuks . Ja ma väga vabandan, kui siin on mõned kirjavead.


1)Vilets kasukas, karv lahti, kopsupõletik, sigimatus või järglaste kasvu peetus, sõjakus (nii puuduse kui ka ülekülluse ajal).
Puuduvad: Valgud ; Millises toidus sisaldub: Herned, Oad, Soja, Juust.

2)Kopsupõletik, silma limaskesta kahjustused, kasvupeetus, kõhulahtisus ja üldised nakkused, krambid, väikesed pesakonnad.
Puuduvad: Vitamiin A ; Millises toidus sisaldub: Juurviljad, munarebu, värske roheline, banaanid, puuviljad, juust.

3)Karvade väljalangemine, vähenenud viljakus, kaalukaotus, värinad, närvilisus, aneemia, nakkused.
Puuduvad: Vitamiin B ; Millises toidus sisaldub: Kaerahelbed, värske roheline, puuviljad, ristik, banaan, koeraküpsised, teravili.

4)Hamster toodab seda ise, see on harva probleemiks, kasvuprobleemid, kehv luustik.
Puuduvad: Vitamiin C ; Millises toidus sisaldub: Värsked taimed, puuvili.

5)Liigne vitamiin D põhjustab kaltsiumikaotust luudes ja kaltsiumipoodes veresoontes.
Puuduvad: Vitamiin D ; Millises toidus sisaldub:Piimatooted, munarebu.

6)Sigimatus, lihaseinfektsioonid, närviprobleemid, veritsemine, järglaste kehv kasv.
Puuduvad: Vitamiin E ; Millises toidus sisaldub: Munarebu, idud, teravili, värske roheline.

7)Verejooks (ninast), haavade halb paranemine, kasvuprobleemid.
Puuduvad: Vitamiin K ; Millises toidus sisaldub: Värske roheline.

8)Normaalselt tekib organismis. Jõuetus, kaltsiumi puudus luudes ja katkised hambad.
Puuduvad: Kaltsium ; Millises toidus sisaldub: Mineraalide prepaarid, piimatooted, mitmekesine toit.

9) Kaalukaotus, südamehäired, kõhuvesitõbi.
Puuduvad: Kaalium ; Millises toidus sisaldub: Puuvili.

10) Esineb vaid raske kõhulahtisuse korral.
Puuduvad: Naatrium ; Millises toidus sisaldub: Juust, mitmekesine toit.

11) Rahutus, ärrituvus, krambid, kõhulahtisus, karvade väljalangemine.
Puuduvad: Magneesium ; Millises toidus sisaldub: Värske roheline, teravili.

12) Kehvveresus, kõhu- ja soolestikuprobleemid, sigimatus.
Puuduvad: Raud ; Millises toidus sisaldub: Vörske roheline, teravili, liha.

13) Ainevahetushäired ja kilpnäärme talitlushäired.
Puuduvad: Jood ; Millises toidus sisaldub: Värkse roheline, teravili, vesi.


Info on saadud raamatust "Lemmikloomad: Hamster"
Elu on joonistamine ilma kustukummita.
Tipsi - 19.Oktoober, 2010 - 11.Märts, 2011
Kasutaja avatar
Hamstrike200
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 114
Teemad: 11
Pildid: 5
Asukoht: Tallinn, Järveotsa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas lleee » 09. märts 2011, 18:21

Oleks üks küsimus. Nimelt, kas kääbushamstrid jäävad ka talveunne? Või ainult süüria hamstrid?
Kasutaja avatar
lleee
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 62
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas Saara » 09. märts 2011, 23:14

Hea küsimus, millele leidsin vastuse siit, kus hamstrite talveune kohta päris pikalt ja põhjalikult kirjutatud. Kääbushamstrid ei jää talveunne, kuna nad pärinevad väga külmadest paikadest maakeral, nagu näiteks Siberist ja Mongoolia ja Hiina kõrgetelt mägedelt.
Kasutaja avatar
Saara
Hamstriurg
Hamstriurg
 
Postitused: 850
Teemad: 16
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Hamstrite terviseprobleemid

PostitusPostitas lleee » 10. märts 2011, 14:48

Väga suur tänu sulle. Ma ise ka kuskilt kunagi kuulsin, et kääbushamstrid ei jää talveunne, kuid siin sellele kinnitust ei olnud. Aitäh. :)
Kasutaja avatar
lleee
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 62
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline