viirpapagoidele lisavalgus..

Kuidas suleliste eest hoolitseda - puhastamisest vaba ajani.

Moderaator: Annie

viirpapagoidele lisavalgus..

PostitusPostitas kalakene (Teema autor) » 29. jaanuar 2004, 22:11

Tere! Tahtsin küsida, et kas mu viirpapagoidele on vaja ka praegusel ajal lisavalgust?Kas lisavalguseks võib olla laualamp, mis on tavaline 11 W? Tekitab see sellist valget valgust, mitte kollast! Mis arvate muidu..
NB : Mu viirul tuli nüüd ültse kokku viies muna, kuid eelmised neli läkisd katki, õnnetuse tagajärjel.. Aga nüüd on mul siis pesakastis üks munakene, mida ema hoolega haub!
Tervisi kõikidele ja kõikide loomakestele/linnukestele/kalakestele/kilbkonnakestele :lol:
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas sateliit » 29. jaanuar 2004, 23:09

see valge valgus pole inimeste silmadele küll kasulik. vaevalt, et siis loomadele. minul endal hakkab nt pea valutama, kui mõnda aega selle valguse käes olla (nt poes)
sateliit
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 39
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 30. jaanuar 2004, 00:21

Misasi see valge valgus on? Päevavalguslamp, halogeenlamp, matistatud hõõglamp... ?
Kui linnud juba päeva piisavalt pikaks peavad, et muneda, siis pole vast lisavalgust vaja.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas SigneL » 30. jaanuar 2004, 16:45

Teadjad teavad rääkida, et viirpapagoide (ja ka teiste lindude) valguspäev peab olema piisavalt pikk - 10-12 tundi on soovitav; pesitsusperioodil veelgi rohkem - 12-14 tundi peetakse heaks. Pikk valguspäev soodustab linnukeste pesitsemist (ka looduses pesitsevad nad siis, kui päev on piisavalt pikk, st kevadel-suvel). Pimedal aastaajal viirpapagoide pesitsemine sageli ebaõnnestub. Liiga pikk pime periood tekitab neis sageli ka stressi.
Valguspäeva pikendamiseks piisab, kui hoiad viirukate toas lihtsalt tavalise laelambi põlemas (mina piirdun vahel ka laualambiga)..
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 23. veebruar 2004, 17:23

Pesitsemine pimedal ajal ebaõnnestub, sest pimedas viirud ei toida poegi ja need surevad nälga.
VAhel on vaja lampi ka selleks, et pesakasti soojendada ja kuivatada, sest linnupojad on väga vastuvõtlikud külmetusele ja kõhulahtisusele, aga ravida ei ole neid eriti võimalik.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: viirpapagoidele lisavalgus..

PostitusPostitas Endised kasutajad » 25. veebruar 2004, 12:19

Spetsiaalseid lindudele mõeldud päevavalguslampe nägin müügil Tallinnas Mustamäe Primas kaupluses. Ei ole küll kindel, kui hädavajalik on sellise spetslambi ost... mina olen piirdunud tavalise laelambi valgusega. Hinda ainult ei näinud tollel lambil.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas SigneL » 28. veebruar 2004, 16:43

Spetslampi ehk on siis mõtet kasutada kui linnud kunagi päikest ei saa (D vitamiini tekkmine organismis on päikesevalgusega seotud) .
Ise viin soojal ajal linde puuriga rõdule. muidugi peab olema osa puuri siis ka varjutatud, et vältida kuumarabandust.
Neile väga meeldib pääsukestega võidu kilgata!
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. veebruar 2004, 16:44

suvel tegin ma ka sama. et viisin nad rõdule. kisasid seal palju. tereve õu nede kisa täis..
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: viirpapagoidele lisavalgus..

PostitusPostitas Endised kasutajad » 01. märts 2004, 16:46

Õue viimine suveks (muidugi turvalisse paika) on lindudele üldse kõige tervislikum. Mul kahjuks sellist varianti pole, kuna rõdu pole ning maja (ja selle ümbrus on pidevalt ringiluusivaid kasse täis...:(
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: viirpapagoidele lisavalgus..

PostitusPostitas Endised kasutajad » 01. märts 2004, 22:22

Aga milleks neil seda valgust nii palju vaja?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: viirpapagoidele lisavalgus..

PostitusPostitas SigneL » 02. märts 2004, 12:15

esiteks - tervise pärast.
a) lisavalgus aitab lindude organismil omastada paremini D vitamiini (see kehtib muidugi kõikide elusolendite kohta)
b) lisavalgustus aitab vältida lindudel stressi ja masendust.
teiseks - lisavalgus on hea pesitsemise seisukohast - lindude pesitsemine õnnestub edukamalt valgel kui pimedal aastajaal.
Linnukasvatajad toonitavad üldse, et lindude tervise ja heaolu tagamiseks peab nende valguspäev olema vähemalt 10, parem aga, kui 12-14 tundi pikk.
SigneL
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 506
Teemad: 28
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: viirpapagoidele lisavalgus..

PostitusPostitas nuki8 » 19. oktoober 2010, 18:23

Kasutada võib ainult täisspektervalgust (värvitemperatuur: 5000 Kelvinit või rohkem, värviedastusindeks CRI: 90 või rohkem), kui ei taha, et linnu silma võrkest kahjustuks. http://users.mis.net/~pthrush/lighting/index2.html
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Hooldus

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 5 külalist

cron