Miks rotid pissivad igale poole?

Miks ta nii teeb? Kuidas õpetada rottidele trikke jne. Häid nippe rotiomanikele.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Miks rotid pissivad igale poole?

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 07. veebruar 2012, 20:57

Pissitilgad kui tutvumiskuulutus

Täiskasvanud rotid jätavad igale poole pissitilku, et kuulutada teistele rottidele oma seksuaalset valmisolekut. Pissitilk sisaldab roti kohta palju vajalikku infot, see on nagu CV ja sealt võib lugeda välja - liigi, vanuse, sotsiaalse staatuse, viljakuse, tesosterooni taseme jms.

Mõned näited:

2 päeva vanune piss: "Kuum, terve alfa isane otsib emast rotti. Ma olen kõrge testosterooni tasemega viljakas tüüp! Teeme koos pesakonna!"
5 päeva vanune piss: "Beeta isane otsib emast rotti. Ma olen küll kaotanud palju kaklusi ja seega on mu testosterooni tase madalavõitu, kuid mulle meeldiks sinuga siiski kohtuda!"
15 minuti vanune piss: "Seksikas emane rott otsib ilusat, kogenud ja dominantset isast, et pesakonda saada. Mul on homme jooksuaeg, seega kiirusta!"

Täiskasvanud ja eriti sotsiaalselt domineerivad isased märgistavad kõige enam. Märgistamise hulk tõuseb, kui läheduses on tunda emase lõhna. Isaste märgistamine on seotud testosterooni hulgaga, seega kastreeritud rotid märgistavad vähem.

Emased rotid märgistavad vähem ja enamus märgistamisest tehakse päev enne jooksuaega (iga 4 päeva tagant). Märgistamine on agaram ka siis, kui haistetakse läheduses teisi rotte. Emased eelistavad kõrge testosterooniga isaseid.

Mina olin siin!

Tegelikult ei märgista rotid vaid teise sugupoole leidmiseks.

Rottidele meeldib, kui asjad nende ümbruses lõhnavad koduselt ehk siis nagu nemad ise. Nad tunnevad ennast mugavalt ja turvaliselt, kui nende ümbruses on palju oma lõhna. See aitab neil ka mingi alaga tutvuda ja seal orienteeruda. Märgistamise järgi teavad nad täpselt, kus nad on käinud, ning kõik objektid, mis on liikunud mujale, tuleb uuesti ära märgistada.

Uusi objekte tuleb kindlasti märgistada. Pane mingi uus asi neile puuri ja märkad peagi, et seda on märgistatud. Mida uuem on selle asja lõhn (nt. võõras rott, piparmünt vms.), seda enam seda märgistatakse.

Kas märgistamine on märk territoriaalsusest?

Laialt on levinud arvamus, et imetajad märgistavad oma territooriumi, et peletada eemale sissetungijaid. Siiani ei ole seda uurimustega üheselt tõestatud. Rottide puhul on saadud väga vastuolulisi tulemusi. Mõned uuringud on näidanud, et isaste rottide märgistatud alalt hoiavad teised isased rotid eemale. Samas teised uuringud on näidanud, et teiste isaste märgistatud territoorium tõmbab just võõraid isaseid ligi. Seega ei saa kindlalt väita, et rotid märgistavad territoriaalselt.

Miks rotid märgistavad oma toitu?

Rotid pissivad ka toidule. Ei tasu öelda "iuuu", sest rottide jaoks on toidu valimine tõsine väljakutse. Rotid elavad üle kogu maakera ja seega suudavad süüa väga erinevaid toite - aedvilju, vilja, liha jne. See on väga erinev näiteks pandast, kes sööb ainult bambust, või koaalast, kes sööb ainult eukalüptilehti.

Kuidas peab rott teadma, mida võib süüa ja mida mitte? Toidu valikul vigade tegemine võib olla surmav! Kui rott sööb kogemata kasvõi natuke mürgist lehte või rotimürki, võib ta sussid püsti visata. Samuti peab rott olema väga ettevaatlik, kuna ta ei saa mürgist toitu ka välja oksendada.

Rottidel on mitmeid erinevaid strateegiaid, kuidas turvaliselt toitu valida. Esiteks võetakse uuest toidust ainult imepisike amps ja kui see halvasti mõjub, siis välditakse seda toitu edaspidi. Samuti õpivad rotid üksteiselt - kui mõni rott sõi seda toitu ja midagi ei juhtunud, siis tõenäoliselt võib seda ka teine rott süüa. Rotibeebid eelistavad toitusid, mida nad on emapiimast maitsnud, ja noored rotid eelistavad toitusid, mida nad on teineteise hingeõhust tundnud.

Lisaks eelnevale kasutavad rotid ka märgistamist, et märkida ära turvalised toidud. Neid toiduhunnikuid kasutavad eriti just noored rotid, kuna nad ei tea veel, millised toidud on ohutud ja millised mitte. Siiani pole leitud, et rotid märgistaksid eraldi ohtlikke toiduhunnikuid hoiatavate pissitilkadega.

Miks rotid üksteist märgistavad?

Emane märgistab isast: "Sa meeldid mulle!"

Emased rotid märgistavad neid isaseid enam, kes neile meeldivad. Enamasti meeldivad emastele agressiivsemad ja kõrgema testosterooni tasemega isased. Selliste isastega on tulusam paarituda, kuna nad on viljakamad kui väheagressiivsed ja vähese testosterooniga isased.

Enamasti märgistavad emased isaseid kõige rohkem siis, kui neil ei ole jooksuaega. Tõenäoliselt aitab see neil tulevikus jooksuajal kiiremini leida õige isase, kellega paarituda. See on siiski vaid oletus ja pole tõestatud.

Isane märgistab emast

Isased märgistavad emaseid olenemata sellest, kas emasel on jooksuaeg või mitte. Siiani pole selgusele jõutud selle märgistamise põhjustes, aga võib oletada, et see on jällegi justkui kuulutus "Ma olen vaba! Paaritu minuga!"

Noored märgistavad täiskasvanuid ja vastupidi

Noored rotid alustavad oma ümbruskonna märgistamist tavaliselt alles puberteedieas. Samas teisi rotte hakkavad nad märgistama juba varakult. Oma märgistamisega ütlevad nad "Ma olen alles laps, ära ründa mind!" Mida vanemaks rott saab, seda vähemaks selline märgistamine muutub, kuna võimalus teisele rotile selga ronida kahaneb.

Isased märgistavad ka teisi isaseid

On leitud, et dominantne rott märgistab oma alluvaid umbes kolm korda rohkem, kui nemad teda märgistavad. See tuleneb sellest, et alfa rott ronib üle oma alluvate tunduvalt enam, kui nemad üle tema.

Alluvad rotid märgistavad üksteist ja alfat täpselt ühe palju. Kuna üle alfa ronimist esineb vähem, siis tehakse vahe tasa sellega, et alfat märgistatakse kahekordse pissihulgaga.

Kokkuvõtteks

Märgistamine on tähtis osa roti elust ja omab väga palju eri tähendusi. Märgistamise teel suhtlevad rotid omavahel, orienteeruvad mingil alal, märgivad omale tuttavat ala, objekte, turvalist toitu ja üksteist jne.

Teksti allikas - Hanson, Anne; "Why do rats pee everywhere?"; Rat behavior; 11.08.2005 [07.02.2012]
Teksti tõlkis - Kissu
Kogu eestikeelne tõlge kuulub Pisi.ee foorumile.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid pissivad igale poole?

PostitusPostitas elsa » 28. oktoober 2013, 21:20

Minul on selline ,küsimus jah nad pissivad ja märgistavad küll .Minul jooksevad nad lahtiselt oma toas ja kui nende juurde lähen jooksevad nad mul mööda jalga üles ,rabelevad võidu süles, vahest on tunne ,et armukadetsevad üksteise peale :-) ja siis pissivad mu süle täis :sad: ,käivad mööda kätt ja lasevad ka käe peale ,märgistavad nagu mind ,miks nad just siis ,kui mu sülle ronivad hakkavad minu peale pissima,mida teha.Mul on kaks poissi :-)
elsa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rotid pissivad igale poole?

PostitusPostitas Kissu (Teema autor) » 28. oktoober 2013, 21:36

Eks nad taha üksteisele märku anda, et "minu inimene" või "ei see on hoopis minu inimene" jne. Kelle pissi rohkem selle oma oled rohkem. :D
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rotid pissivad igale poole?

PostitusPostitas Caballo » 25. juuli 2015, 00:08

error
Mina suren siis, kui surevad kõik loomad. Ilma loomadeta pole elu ja ilma eluta pole loomi.
Caballo
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 15
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 24
Sugu: Naine
Tuju: Rahulolev
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 5 külalist