Roti toitumine (ehk mida rotid siis ikkagi söövad?)

Mida süüa anda, kui palju, kui tihti? Mida vältida?

Moderaatorid: E4-, Amelia

PostitusPostitas katzik » 09. juuni 2004, 11:15

seda ma tean et rottidele ei tohi shokolaadi anda..annan ainult närilistele möeldud shokolaadi dropse ja neid ka mitte palju..ega ma enam ei anna kah neile rabarberit siis..täna avastasin et neile meeldivad minu harilikud pliiatsid.. :P kyll tuli alles vägev tagaajamine..rotid ees pliiatsidega ja mina järel...
There are rats in my house.
Kasutaja avatar
katzik
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 213
Teemad: 6
Asukoht: Viljandi
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti toitumine

PostitusPostitas Andra » 09. juuni 2004, 19:31

Kui palju te rotile jogurtit annate?
Mul on Gefiluse Õuna-Pirni-Aprikoosi jogurt. Andsin talle näpu pealt ja palin taldriku peale ka natuke sõi tublisti kõik ära.
Aga kas midagi tuleb jälgida ka topsiku pealt, et mida on palju ja mida vähe jne?
Andra
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 247
Teemad: 26
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 03. detsember 2004, 15:59

Vähem rasvast ja vürtsist, soolast, magusat, pluss mõnda asja ei tohi anda. Ja inimeste rämpstoit ka ei sobi. Muidu kõik inimeste toit sobib. Loe erinevaid teemasid, seal on konkreetselt ka kirjas, mida ei või ja mis rottidele rohkem meeldib.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas avalanche » 07. detsember 2004, 10:42

See info on siin muidugi korduvalt läbi jooksnud. Tegu on copy-paste'iga Nuu märkmetest.
ETTEVAATUST! - piimatooted võivad ärritada seedimist
- ülearune valk (üle 15 – 18 %) võib põhjustada allergiat, eriti isasloomadel.
- päevalilleseemned ja pähklid sisaldavad palju rasva
- avokaado sisaldab palju rasva
- shokolaad – shokolaadi on sageli arvatud nende ainete hulka, mida rotid üldse süüa ei tohiks ja seda seetõttu, et katsetes koertega on tõestatud, et suurtes kogustes võib shokolaad tekitada neuroloogilist mürgistust ja veel suuremates kogustes võib shokolaadi söömine põhjustada koera surma. Mürgitust tekitavaks koguseks peetakse 13 mg piimashokolaadi 1 kehakaalu kilogrammi kohta. Sarnases uuringus rottide kohta selgus aga, et isegi kui rottidele söödeti 5-7 päeva järjest 500mg shokolaadi kehakaalu kilogrammi kohta, ei juhtunud midagi peale selle, et mõned isasrotid muutusid steriilseks kuna shokolaad kahjustas sugurakke. Mingid muud rakud ei kahjustunud ja midagi ei juhtunud isegi tiinete emastega. Igal juhul on shokolaadil väga väike toiteväärtus ja sisaldab palju suhkrut, nii et tervislik toit ei ole see rotile kindlasti. Samas aga vahel harva võib ju neilegi killukese lubada, ilma et peaks kartma, et rott sellesse sureb... Neile tõesti maitseb shokolaad väga...
- rämpstoit on rottidele sama kahjulik kui inimestelegi
- kuivatatud mais - võib sisaldada suurt hulka seene eoseid, mis põhjustavad rottidel maksavähki
KEELATUD! - sinihallitusjuust – see hallitus on rottidele mürgine
- lagrits – põhjustab rottidel neuroloogilist mürgitust
- toored kuivatatud oad ja maapähklid – sisaldavad aineid, mis hävitavad A vitamiini ja ensüümid mida on vaja proteiini ja tärklise seedimideks ning põhjustavad punaliblede klompumist.
- toores maguskartul – sisaldab komponente mis kõhus ühinevad tsüaniidiks (mürk)
- brüsseli e rooskapsas – sisaldab aineid, mis hävitab thiamiini (vitamiin B1)
- toored artishokid – raskendab proteiinide seedimist
- rohelised banaanid – pidurdab tärklise seedimiseks vajalikke ensüüme
- roheline kartuli koor ja “silmad” - sisaldavad solaniini (mürk)
- putukad – võivad kanda haigusi
- rabarber -
- lahtine tofu (sojajuust) – võib sisaldada baktereid
- tsitruseliste (apelsin, mandarin...) koored ja mahl – ainult isastele rottidele keelatud. Apelsini koorest satub mahla aineid, mis põhjustavad neeruvähki. Puhas apelsini viljaliha on ohutu.
- gaseeritud joogid – rotid ei saa röhitseda
- alkohol – on mürk ja rotid ei saa oksendada
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas Kissu » 08. detsember 2004, 17:57

Mina annan ka shokolaadi. Kui anda natuke ja harva siis ei ole see probleemiks.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas Sandra » 14. jaanuar 2005, 19:25

Mina pole rottidele eriti kodutoitu andnud olen rohkem rotitoiduga piirdunud, aga peaks kodutoitu andma see maitseks neile kindlasti rohkem!
Tuhkrukasvatus Quicksilver http://quicksilverferretry.weebly.com
Kasutaja avatar
Sandra
Quicksilver
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 630
Teemad: 17
Asukoht: Tallinn/Pärnu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas nuu » 15. jaanuar 2005, 13:27

No tõttöelda paigutaks mina selles loetelus kah praegu juba enamuse asjadest rubriiki "ettevaatust", sest paljud asjad on sellised, mis väikeses koguses ei tohiks katastroofi esile kutsuda... Lausmürgised asjad võib-olla jätaks rangelt keelatute hulka. :roll:
Ja kui suur on võimalus, et meie eesti putukad mingeid rotile ohtlikke haigusi kannavad, ma ka kahjuks tõesti ei tea.
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas Endised kasutajad » 26. märts 2005, 19:26

avalanche kirjutas:See info on siin muidugi korduvalt läbi jooksnud. Tegu on copy-paste'iga Nuu märkmetest.
KEELATUD! -
- toored kuivatatud oad ja maapähklid – sisaldavad aineid, mis hävitavad A vitamiini ja ensüümid mida on vaja proteiini ja tärklise seedimideks ning põhjustavad punaliblede klompumist.

ei saa aru.ostsin endale just roti ja siis kaasa ka toitu Vitakraft Premium Menu. Ja seal sees on küll maapähklid. Müüja veel poes ütles,et see pidi mingi uus eliittoit olema..
oskab keegi midagi ütelda?
Viimati muutis Endised kasutajad 27. märts 2005, 21:03, kokku muudetud 1 kord.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 26. märts 2005, 22:45

Need toidu sees olevad maapähklid on kergelt kuumtöödeldud, et nad ei hakkaks idanema ega hallitama.
Samamoodi on külmutatud köögiviljadegude asjad enne külmutamist kergelt kuumtöödeldud ja seega need herned pole enam toored. :)
Mina olen sellest nii aru saanud.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas m » 11. aprill 2005, 20:59

erx kirjutas: mul selline kysimus, et rotid vast kõike söövad mida ette antaxe :lol: aga kas nad ise vahet ka teevad et milline toit on tema jaoks liiga soolane või vürtsikas
Rotid ei söö sugugi kõike, mida ette antakse. Aga tervislikkus paraku ei ole oluliseks kriteeriumiks, mille järgi toitusid valitakse :(
m
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 162
Teemad: 8
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas Kissu » 11. aprill 2005, 21:01

Rottidel on siiski omad maitseeelistused, kuid liiga soolast, liiga piprast jne. nad väga eraldama ei kipu. Kui ikkagi nämma asi, siis nad söövad selle ära.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas aiku » 11. aprill 2005, 22:44

üks minu rotu on küll väga valiv toidu suhtes. Mõnda toitu võid küll ise süüa, kui tahad muidugi.
aiku
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 178
Teemad: 3
Asukoht: Võru
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 50
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas aiku » 11. aprill 2005, 23:56

Ma isegi ei tea mis produktid minu rotud kõrvale jätavad. Üks, mida nad ei söö, on porgand.
aiku
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 178
Teemad: 3
Asukoht: Võru
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 50
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas krinx » 12. aprill 2005, 06:09

Kuna meite oma on kindlalt otsustanud mitte hakata vegetaarlaseks..siis eile avastasin ta ... oma suureks üllatuseks... peadpidi salatikausist :lol: kus oli juurviljadele lisatud tilgake õli ... paistab, et sellise serveeringuga lähevad toored asjad peale küll :wink:
Kasutaja avatar
krinx
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 23
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 47
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 01. mai 2005, 09:58

Rotile v6ib anda koeratoitu muu toidu hulgas, kuid mitte peamise toiduna.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas avalanche » 03. mai 2005, 08:49

See on pigem hea, ma arvan. Ka minu rotid saavad kogu aeg kodutoitu ning rotikrõbinad hoitakse mustadeks päevadeks.
Ära talle ainult liiga magusat, soolast ja rasvast anna. See pole kasulik.
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas cougar » 05. mai 2005, 11:02

Loomad, nagu ka inimesed, avastavad peatselt nn mittekasuliku toidu eelised. ja erinevalt inimesest ei suuda sa talle selgeks teha, et maitsev asi on tegelikult kahjulik, ja kasulikku asja tuleb süüa, sest et on kasulik, irw! Kass mul näiteks, kui pole eriti nämma toit, kraabib ja teeb nägusid, eriti nämmi asja aga õgiks tulikuumalt ja lauspipraselt. sama lugu on ka rotiga. Terad - klassikaline hiire- ja rotitoit - kui suur peaks olema nälg, et neid söödaks? Seemnetest tehakse valik, samuti pähklitest. Eile ostsin melonit, Bim ahnitses kuis jaksas meloniseemneid, Põnta võttis..kah nii... veidi pika hambaga... kapsast ja porgandit kohe üldse ei sööda, kuigi omakasvatatud porgandit isegi veidi prooviti. Poeporgand on täiesti out. Kui saaks, söödaks ainult jäätist ja toorjuustu ja igasugust liha. Noorem kass armastas hirmsasti Nutellat. Maapähkleid rotid õnneks eriti ei tahagi, kuigi minema tassitakse küll. Üldse olen tähele pannud, et kui antakse midagi uut, siis võetakse see üsna hästi vastu, just sellepärast, et see on uus asi. Kui teist korda sama asja pakud, ja eriti nämmiks ei osutunud, siis võid ise süüa! Siis hallitavad ja kuivavad need asjad kuskil pesas, sööma neid mingi hinna eest ei hakata.
Majahaldjate Heaolu Edendamise Selts ja Võlukunsti Ministeerium On Jobud Grupp teatavad: "Mehed, kes surmakuulutusi loevad, ei tea kunstist midagi!"
Kasutaja avatar
cougar
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1599
Teemad: 25
Pildid: 0
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 57
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas avalanche » 05. mai 2005, 14:21

Kasulikest asjadest söövad mu rotid innuga ainult magusaid puuvilju- viinamari, papaia, pisut väiksema entusiasmiga ka õunu ja pirne. Tomat, kurk, arbuus ja ananass läheb ka. Lisaks meeldivad oliivid (nad on lausa fännid), krabipulgad ja tailiha (kuigi ma ei kahtle, et pekk läheks ka!).
Jogurt ja must leib maitseb samuti.
Õnneks söövad rotid inimese kõrval ikkagi piisavalt vähe, nii et suurt eelarveauku igasuguste heade asjade söötmine ei tekita. :wink:
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas Kissu » 05. mai 2005, 16:38

Muide kui sa plaanid toorest liha anda siis ole ettevaatlik. Nimelt minu plikad arvavad, et kui mul sõrm katki siis see ka nende söögipoolis. :P
Aga üldiselt mina annan oma plikadele: jogurdit (hapukoort kui jogurdit parajasti pole, kuigi see rasvane ning seda annan sellevõrra vähem), kodujuustu, kohupiima, keedetud muna, kodutoitu (kartulit ja kastet, suppi, makarone hakklihaga, friikartuleid, pelmeene, keedetud või külmutatud aedvilju, pasteeti, kalakonservi, suitsukala, leiba, saia, koerakonservi, juustu, vorsti, viinerit, sinki - kõike mis parajasti külmkapis leidub ja ise söön. Üldiselt on vähe asju mida rotid tõesti süüa ei tohi. Ning võin öelda, et on väga vähe asju mida minu neiud kaussi alles jätavad (nüüd kus neid on 6 ühes puuris siis reeglina kausid läigivad).
Ühesõnaga peaks jälle kord tsiteerima Nuu postitust:
Nuu kirjutas:teen nüüd ühe pikema kopi-paste oma märkmetest (üritasin suvel rotiteemalist kodulehte teha, aga see on praeguseks sinnapaika jäänud):
________________
Rotid on omnivoorid e. kõigesööjad nagu inimesedki. Rott vajab oma toiduks ka loomseid komponente ja erineb selle poolest mitmetest taimetoidulistest närilistest (küülik, merisiga). Looduses söövad rotid lisaks juur- ja puu- ja teraviljadele, seemnetele ning pähklitele ka ussikesi, mune, surnud loomi ning püüavad-tapavad konni, kalu, roomajaid, linde, ka imetajaid. Seega on nad pooleldi kiskjad ja vajavad mitmeid aineid, mis on kõige kättesaadavamad just loomsetest allikatest. Roti suurem arukus võrreldes taimetoiduliste närilistega ongi seotud vajadusega küttida -- peab ju saakloomadest nutikam olema.
Rotid söövad meeleldi peaaegu kõike seda, mida inimesedki ja just nagu inimestelegi maitseb neile kõige rohkem see, mis neile tegelikult kõige vähem kasulik on: magus ja rasvane. Seega oleme meie need, kes peavad otsustama, kas me tahame, et meie rotid toituksid tervislikult ja oleksid terved, või me hellitame nad ära kookide, kartulikrõpsude ja kommidega.
Kõige tervislikum oleks ise kodus värsketest keemiavabadest toiduainetest roti vajadustele vastavalt valmistatud rotisöök. Enamasti on lihtsam ja mugavam siiski korraga valmistada suurem kogus mingit kauem säilivat sööta (kuivsegu) kui iga päev rottidele eraldi sööki valmistada. Tavaline inimeste toit neile päris hästi ikka ei sobi, sest on sageli liiga magus, soolane, vürtsine või rasvane. Inglisekeelsetelt netilehekülgedelt võib leida kuivsegu retsepte, millistest Eesti oludele kergemini kohandatav paistab olevat Suebee dieet. Loomulikult võiks vajalike ainete tabelite järgi ka ise menüü koostada.
Poes müüdav näriliste toit ei ole rotisöögiks kindlasti piisav, sest kui üks asi on mõeldud kõigile, siis ei ole ta tegelikult kellelegi päris hea. Enamasti arvestatakse närilisetoidu valmistamisel just taimetoiduliste liikidega, rott aga vajab kindlasti ka loomseid komponente. Veel vähem sobivad spetsiaalselt küülikute või merisigade või hamstrite vajadustega arvestavad toidud. Samas ei näe ma mingit probleemi, kui neid vahel muule toidule lisaks ja vahelduseks pakkuda. Arvestada võid muidugi sellega, et suur osa ettepandust võib söömata jääda, sest vähemalt mina ei ole veel näinud ühtegi rotti, kes oleks heinagraanuleid või lausa heina söönud. Tegelikult võib rottidele rahulikult pakkuda ka madala valgu- ja rasvasisaldusega kvaliteetset koera või kassisööki, mis neile üldjuhul väga maitseb, aga ka see on sobilik ainult teistele söökidele lisaks ja toidulaua rikastamiseks.
Loomapoest ostetud spetsiaalselt rottidele toodetav söök peaks olema väga hea valik (kuigi võrreldes kodutoiduga sisaldab kindlasti rohkem värv- lõhna- säilitus- jms –aineid). Kahjuks ei ole kahest margist (Sluis, Kolibri - kriitika), mida olen poest leidnud, kumbagi minu rotid nõustunud korralikult sööma. Kui nad aga poole välja praagivad, siis ei ole kasu sellest, et kusagil laboris on välja arvutatud, et see toit sisaldab kõiki aineid just rotile vajalikus koguses.
Mujal maailmas kasutavad paljud rotipidajad oma loomade põhisöödana laboris kasvatatavate/kasutatavate rottide söötmiseks toodetavat toitu (lab blocks), mis on väljanägemiselt sarnane koeratoidule – pruunikas, koosneb suurtest kuubikujulistest tükkidest. Sellise toiduvaliku plussiks on kindlasti see, et rott ei saa endale maitsvamaid (ja seega tõenäoliselt ebatervislikumaid) palasid välja valida ja ülejäänut järgi jätta, sest kõik on läbisegi ühes tükis. Üks soovitatumaid kaubamärke on näiteks Harlan Teklad, mis sisaldab vähem säilitus- ja lisaaineid ning mille koostisest ei moodusta enamust mais. (oleks tore, kui seda oleks võimalik ka Eestis saada). Kriitikud ütlevad aga, et suurte uurimislaborite jaoks toodetav sööt ei ole siiski kõige mõistlikum valik, sest laboratooriumides on tavaliselt vajalik, et loom püsiks mingi aja vältel tippvormis, aga kas ta selle toidu najal ka rõõmsate vanaduspäevadeni elaks, kui lastaks, seda ei tea keegi...
Ükskõik missugust kuivsegu rotile ka ei anna, igal juhul on vaja lisaks pakkuda värskeid toiduaineid nagu puu- ja köögiviljad, keedetud muna, liha, maks, tervislikumad “jäänused” oma toidulaualt jne. Uus toiduports tuleks anda iga päev, värsket kraami võib anda isegi mitu korda päevas. Kindlasti peab kogu aeg olema saadaval kvaliteetne joogivesi. Veepudelit ja teisi toidunõusid võiks iga päev pesta.
Eelistada tuleks värskeid või külmutatud aed ja puuvilju. Konservid sisaldavad konservante, soola, suhkrut.
Rotid ei saa oksendada. Mingil juhul ei tohi neile anda riknenud toitu. Ka eelmisest lõikamisest jäänud kuivanud ots juur- ja puuviljadel tuleks ära visata.
SOOVITATAVAD (nimekiri ei ole kindlasti täielik, loetelu eesmärgiks on vaid lugeja mõtet liikuma panna): peakapsas, lillkapsas, broccoli, porgand, kartul, kaalikas, spinat, tomat, kurk, herned, kõikvõimalikud oad (värskelt, külmutatult või keedetult, aga mitte kuivatatult). Igasugu marjad (eriti kasulikud on mustikad, vaarikad, jõhvikad), õunad, kirsid, ploomid, pirnid, arbuus, kõiksugu melonid, apelsinid (ainult viljaliha), viinamarjad, banaanid, virsikud. Veel: teraviljad (ka helvestena), leib, pasta (keedetud või keetmata), puder, suhkruvaene müsli või (maisi)helbed, sojatooted, muna, maks, kana, kala, seemned, idandid.
MAIUSTAMISEKS: päevalilleseemned, pähklid, kuivataud puuviljad (ka jogurtiglasuuris), avokaado, kodujuust, popkorn, poe närilisemaiustused (vähese suhkru ja rasvasisaldusega), koeraküpsised.
NÄRIMISEKS: Kuigi see, et rotid peavad tingimata saama hammaste kulutamiseks kõva toitu, on tegelikult müüt (terve rott hõõrub ise hambaid kokku, et hoida neid õiges pikkuses ja õige teravusega), võiks rottidele midagi närimiseks anda, sest neile lihtsalt meeldib see. Sobivad näiteks: keedetud kanakondid, koorega pähklid, koerte närimiskondid (eelnevalt purustada rotile parajateks tükkideks või siis riputada puuri sellisesse kohta, kus see ei saaks uriiniga määrduda), puuvilja mahlas leotatud puuklotsid, jäätisepulgad, papagoide puidust mänguasjad.
ERIOMADUSTEGA:
- Sojatooted, viinamarjad (eriti punased), broccoli, tomat- aitavad ennetada kasvajaid
- kuivataud ploomid, seller, petersell, apelsinid - aitavad ennetada rabandust (soovitatakse vanadele rottidele ja neile, kel suguvõsas on rabandusi esinenud)
- banaan, ploomid, küüslauk, tee, baklazhaan, vaarikad, sibul, sinep – antibiootiliste omadustega
- jõhvikad, ploomid, maasikad, sibul – kaitsevad viirushaiguste eest
nelk, datlid, ingver, küüslauk – on head liigesepõletiku korral
ETTEVAATUST!
- piimatooted võivad ärritada seedimist
- ülearune valk (üle 15 – 18 %) võib põhjustada allergiat, eriti isasloomadel.
- päevalilleseemned ja pähklid sisaldavad palju rasva
- avokaado sisaldab palju rasva
- shokolaad – shokolaadi on sageli arvatud nende ainete hulka, mida rotid üldse süüa ei tohiks ja seda seetõttu, et katsetes koertega on tõestatud, et suurtes kogustes võib shokolaad tekitada neuroloogilist mürgistust ja veel suuremates kogustes võib shokolaadi söömine põhjustada koera surma. Mürgitust tekitavaks koguseks peetakse 13 mg piimashokolaadi 1 kehakaalu kilogrammi kohta. Sarnases uuringus rottide kohta selgus aga, et isegi kui rottidele söödeti 5-7 päeva järjest 500mg shokolaadi kehakaalu kilogrammi kohta, ei juhtunud midagi peale selle, et mõned isasrotid muutusid steriilseks kuna shokolaad kahjustas sugurakke. Mingid muud rakud ei kahjustunud ja midagi ei juhtunud isegi tiinete emastega. Igal juhul on shokolaadil väga väike toiteväärtus ja sisaldab palju suhkrut, nii et tervislik toit ei ole see rotile kindlasti. Samas aga vahel harva võib ju neilegi killukese lubada, ilma et peaks kartma, et rott sellesse sureb... Neile tõesti maitseb shokolaad väga...
- rämpstoit on rottidele sama kahjulik kui inimestelegi
- kuivatatud mais - võib sisaldada suurt hulka seene eoseid, mis põhjustavad rottidel maksavähki
KEELATUD!
- sinihallitusjuust – see hallitus on rottidele mürgine
- lagrits – põhjustab rottidel neuroloogilist mürgitust
- toored kuivatatud oad ja maapähklid – sisaldavad aineid, mis hävitavad A vitamiini ja ensüümid mida on vaja proteiini ja tärklise seedimideks ning põhjustavad punaliblede klompumist.
- toores maguskartul – sisaldab komponente mis kõhus ühinevad tsüaniidiks (mürk)
- brüsseli e rooskapsas – sisaldab aineid, mis hävitab thiamiini (vitamiin B1)
- toored artishokid – raskendab proteiinide seedimist
- rohelised banaanid – pidurdab tärklise seedimiseks vajalikke ensüüme
- roheline kartuli koor ja “silmad” - sisaldavad solaniini (mürk)
- putukad – võivad kanda haigusi
- rabarber -
- lahtine tofu (sojajuust) – võib sisaldada baktereid
- tsitruseliste (apelsin, mandarin...) koored ja mahl – ainult isastele rottidele keelatud. Apelsini koorest satub mahla aineid, mis põhjustavad neeruvähki. Puhas apelsini viljaliha on ohutu.
- gaseeritud joogid – rotid ei saa röhitseda
- alkohol – on mürk ja rotid ei saa oksendada
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas cougar » 06. mai 2005, 11:41

Bimmuke on saanud ka lihast puhastatud seakooti (mitte toorest), kuhu ta siis kunstipäraseid mustreid sisse näris. Suuremate kontidega käis nii, et õõnestati avaus sisse, kust üdi kätte sai - kõik. Kuid suure seakoodi krõmpsluu meeldis talle väga ja kondiots on ju pehme, siledat ja kõva keskosa ta muidugi ei puutunud. Ja kui tal sellest villand sai, siis lükkas lihtsalt pesast välja ja ma sain aru, et aeg on see kobakas ära koristada. Tegelikult nüüd ongi hea, et midagi ei lähe ka kanast kaduma - kassile-koerale ju kanaluid anda ei või, rott aga hekseldab need puha peeneks.
Majahaldjate Heaolu Edendamise Selts ja Võlukunsti Ministeerium On Jobud Grupp teatavad: "Mehed, kes surmakuulutusi loevad, ei tea kunstist midagi!"
Kasutaja avatar
cougar
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1599
Teemad: 25
Pildid: 0
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 57
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas nuu » 04. juuni 2005, 18:29

panen oma uusima toidukogemuse siia samasse teemasse...
kunagi Lontu algus-aegadel oli meil siin väikselt arutelu sibula üle - Liisale oli silma jäänud, et sibulat ei maksa anda, mina jälle olin vastupidist lugenud, et sibul on kasulik... Nüüd olen jõudnud järeldusele, et mõlemal oli õigus... :wink:
Vahe võib tegelikult olla selles, kas pakkuda mugulsibulat või rohelisi sibulapealseid. Kuna ma rohelist sibulat ise ei armasta, siis pole ka rotid seda enne saanud kui nüüd möödunud nädalal. Kevadel on ju tore vaadata kui kiiresti sibul aknalaual kasvab, aga kuna me ise teda ei söö, ja otse ära visata tundus imelik, siis torkasin midagi mõtelmata naljaviluks sibulapoti rotipuuri. Minu üllatuseks mõni rottidest huvitus isegi päris tükiks ajaks - näksis natuke, tegi imelikke nägusid ja näksis siis veel - (toorest mugulsibulast näiteks keelduvad nad küll kõik...) Poole tunni pärast tuppa tagasi tulles aga leidsin ühe huviliśe - Nelli - kahtlaselt lurisevaid hääli tegemas, nina endal vesine ja silmad poolkinni. Minul muidugi paanika, aga parajasti oli pühapäev ja ühtki arsti ei õnnestunud telefonile püüda. Õnneks umbes poole tunni või tunniga läks see hoog üle. Esmaspäeval käisime kohe igaks juhuks arsti juures ja arst kinnitas minu oletusi - tõepoolest võib sibul hingamisteid nii kõvasti ärritada...
Nii et sibulaga tasub tõesti ettevaatlik olla!
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas avalanche » 04. juuni 2005, 19:22

Minu omad on siiani saanud vaid kuumutatud mugulsibulat ja see pole küll midagi teinud. Aga eks kuumutamine võtab teravat maitset ka vähemaks.
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas Saara » 04. juuni 2005, 19:22

avalanche kirjutas:See info on siin muidugi korduvalt läbi jooksnud. Tegu on copy-paste'iga Nuu märkmetest.
ETTEVAATUST! - piimatooted võivad ärritada seedimist
- ülearune valk (üle 15 – 18 %) võib põhjustada allergiat, eriti isasloomadel.
- päevalilleseemned ja pähklid sisaldavad palju rasva
- avokaado sisaldab palju rasva
- shokolaad – shokolaadi on sageli arvatud nende ainete hulka, mida rotid üldse süüa ei tohiks ja seda seetõttu, et katsetes koertega on tõestatud, et ...

Kas see info käib ka teiste näriliste, nt hamstrite, hiirte jne kohta? :eek:
Kasutaja avatar
Saara
Hamstriurg
Hamstriurg
 
Postitused: 850
Teemad: 16
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 20. oktoober 2005, 10:22

Leivaga soovitati mõneti ettevaatlik olla, selle käärimise protsess võib kõhus edasi toimuda ning tekitada rotile häda. :(
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kõik söögiks?

PostitusPostitas avalanche » 20. oktoober 2005, 16:05

Minu rotid on küll suured leivasõbrad. Tean, et leib tekitab rohkem gaase kui sai, kuid usun, et normaalse seedimise ja õige leivavalmistamise protsessi juures (korralikult kergitatud taigen) ei tohiks leivas küll midagi kahjulikku olla.
Rottide põhitoit peaks idee kohaselt olema teravili ja miks mitte anda seda neile pisut muudetud kujul - nt leivana või pudruna.
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re:

PostitusPostitas Lind1100 » 04. september 2007, 16:02

[quote="rotik"]Minu Rotu on alati õunte seest õuna seemneid söönud...ei tea kas see on kahjulik või mitte?[quote]

Õunaseemned on mürgised ja neid ei tohi anda. Kuskilt lugesin et 35 seemet oli rotile surmav. :umm:

Mais oli söödamatu vaid tõlvikuga koos, sest seal vahel võib olla hallitus.

Kas toorest muna tohib anda? Keedetult küll oli öeldud, et tohib aga toorest?
Meil on oma kana. :roll:
Inimesed, märgake head, mitte halba! Kõik pole nii nagu paistab.
Ettevaatust, rott on väljas!
Kasutaja avatar
Lind1100
Rottloom.
Mängujuht
Mängujuht
 
Postitused: 2569
Teemad: 36
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti toitumine (ehk mida rotid siis ikkagi söövad?)

PostitusPostitas lohmus » 07. august 2008, 20:42

Mina annan enda rotile tema põhitoitu värskeks anna talle kindlasti kurki ja niisama kui ta nurub (eriti õhtuti:-)) siis maisihelbeid ühe peotäie ja sifkasid.
lohmus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 6
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti toitumine (ehk mida rotid siis ikkagi söövad?)

PostitusPostitas Kuldhai » 27. oktoober 2008, 13:12

Minul ka nüüd kurvad kogemused musta leivaga...Siiani oli rottide üks lemmikumaid sööke sepik. Nüüd hakkasin andma leiba ja märkasin, et rottidel läks kõht lahti. Mõtlesin, et millest küll.Hakkasin uurima toidu teemasid ja leidsingi Kissu kirjutise, et leib võib seedehäireid põhjustada. Enam leiba igatahes ei anna!
Kasutaja avatar
Kuldhai
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 3645
Teemad: 13
Pildid: 15
Asukoht: Järvamaa
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 56
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti toitumine (ehk mida rotid siis ikkagi söövad?)

PostitusPostitas mierju » 27. oktoober 2008, 17:50

kas maksa peaks ära keetma/praadima või võib ka anda toorest?
Kasutaja avatar
mierju
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 115
Teemad: 13
Asukoht: Raplamaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Roti toitumine (ehk mida rotid siis ikkagi söövad?)

PostitusPostitas Diana » 27. oktoober 2008, 17:57

Peab keetma.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

EelmineJärgmine

Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist