Tuhkur ei ole puuriloom

Tuhkruvembud ja -tembud, läbisaamine teiste loomadega.

Moderaatorid: postituvi, Heleri, Sandra, väike kuradike

Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Gunnar (Teema autor) » 29. aprill 2012, 20:57

Tuhkur ei ole puuriloom ja seda tuleks siinses foorumis väga selgelt teadvustada uutele ja praegustele tuhkruomanikele. Puuriloom = vähest hoolt vajav, seltsi mitte nõudev, liikumisvajaduseta loom, keda on lihtsalt ilus vaadata. "Tavainimese" jaoks on tuhkur koduloomana ka enamasti tundmatu teema, vabapidamisel tuhkur, kes on samal pulgal koera või kassiga, mitte suvaline merisiga (vabandust), aga on lisaks neile, natuke kummaline ka tuhkruomanike ringile endile ka ja see on kurb. Kui mul oli tuhkruvalimisperiood (mis kestis vist isegi viis aastat) lugesin ma infot päris palju ning ka siinse foorumi lugesin läbi ning seda, et "normaalne" on vabapidamise tõhk ning puuris pidamine on erand, mida tuleks vältida, seda ma teada ei saanud, aga sellise tõdemuseni olen ma praeguseks jõudnud.
Tuhkru võtmine teadmisega, et olude sunnil (beebi, hamstrid, koerad, avatud uksed-aknad, ema-ei-luba jne) jääb loom puuriloomaks, sellist käitumist peab taunima. Tõhu võtmine ei ole kohustuslik ning kui ei suudeta tuhkrule vabadust pakkuda, ei tohi tõhku võtta.
Ma ei räägi siin öösel tuhkru puuristamisest, sellest saan ise ka aru ning see on "päästa meie uni" üks võtetest, kui tõhule eraldi ruumi ei suudeta pakkuda (meil ööbib esikus), aga seda, et tõhk saab puurist välja ainult siis, kui omanikul selleks viitsimist on, see on kurjast. Siin ei ole vabanduseks, et mul on kolmekordne suur spetsiaalne tuhkrupuur koos viie lillelise kiige ja pesaga, mida iga kahe kuu tagant vahetatakse ning "nagunii magab tõhk 22h päevas", see ei loe, tuhkur ei ole puuriloom.

Seda kui keegi koera või kassi puuriloomana peaks, selle imelikkusest saavad vast kõik aru, kunagi võiks nii ka tõhkudega olla.

Kõik hetkel.
Gunnar
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 156
Teemad: 20
Pildid: 1
Asukoht: Mustamäe
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 44
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas AlbinoFurets » 30. aprill 2012, 05:58

Aga kui tuhkur teeb uksi lahti, ja ära põgeneb? Lukk osta?
AlbinoFurets
Vastutustundetu loomapidaja
 
Postitused: 827
Teemad: 22
Pildid: 8
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Tuju: Lohutamatu
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas väike kuradike » 30. aprill 2012, 11:28

Albinofurets - kas sa mõtled et tuhkur teeb korteriuksi lahti?

Jah, vahetevahel suudavad nad toauksed lahti kraapida ja paha peale minna. Selle vastu on ka abimeetmeid, kas kasutada lukustatavat ust, või leida muu moodus uste "tuhkrukindlustamiseks". Ja välisuksest ei saa nad ju ikka välja, see on lukus.


Gunnar - päris nii julmalt ei saa ka öelda, et tuhkruid ei tohiks üldse puuris hoida. Vabapidamine on küll tore ja kena, aga ei saa unustada, et tuhkrud ei ole nagu kassid ja koerad, nad on võimelised tegema kordades rohkem pahandust. Samuti oleneb see ka elukorraldusest - vahetevahel on see võibolla vajalik, aga sellisel juhul peaks valima tuhkru elamistingimustele sobiva piisavalt suure puuri. Sest fakt on see, et tuhkur niikuinii magab suurema osa päevast maha (kutsikana ja noorena mitte, aga paariaastaselt enamasti juba küll). Põhiline on ikka see, et ta piisavalt saaks igapäevaselt joosta, mängida ja inimkontakti.

Ära saa valesti aru, minu tuhkrud on ka vabapidamises, seega mina pooldan seda igakülgselt. Aga ma tean ka, et kui mu korterisse tekiks pidevalt ka teine inimene, siis võõraid mu tuhkrud ei kannata, ja asi lõpeks igapäevase verevalamisega. Seega võiks olla vajalik teha korrektuure. Kuigi minu loomad ilmselt kunagi puuri ei läheks :-)
Tuhkrupätid Arnold ja Sylvester, a.k.a šuurikute seiklused.
Ja Mõmmi, kes meil igavesti meeles.
Kasutaja avatar
väike kuradike
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
 
Postitused: 1774
Teemad: 11
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Ailen » 11. juuni 2012, 07:18

Mina lisaks siia, et kui mul oli hamster siis vaatamata sellele, et tema ei vajanud palju liikumist, lasin ma ikka teda lahti. Näidake mulle looma, kellele ei meeldi vabadus...
Kasutaja avatar
Ailen
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1222
Teemad: 27
Pildid: 0
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Nugis » 22. juuni 2012, 00:09

Njaa, mina olen ka suht seda meelt, et tuhkur võiks ikka elada vabalt nagu koer või kass. Minu tuhkrulmpole algusest peale puuri olnud. Mul oli küll olemas suur merisea puur, mida plaanisin kasutada alguses vajadusel, aga seda vajadust otseselt ei tekkinud.
Samas....kui ma kunagi peaks veel võtma selle looma, siis muretseks küll puuri. Paneks ta sinna magamise ajaks, kuni saab selgeks, kus põiel ja muul käia. Sest jahh, pean tunnistama, et minu kallis Nugis on küll väga tore ja sotsiaalne poiss, aga no igas toas on tal oma kaks kusenurka, mida ta siis kasutab vastavalt sellele, kummale lähemal magab. Kohati ma näen, et tal polegi väga häda ja jookseb mööda korteri nurki ja katsetab saba püsti erinevates nurkas, kuni leiab kõige sabapärasema.
Kõige kindlam paik on vannitoas duššinurgas, kus ta on nõus isegi poole kehaga kolmnurksesse pissikasti ronima. Vahest, kui jaole saan, kui ta jälle saba sätib kuskil suva kohas, siis sinna viies on ta nõus alati end tühjendama. Vannituba on muidu pisem ruum. Seal veedab ta öid ja on kohe näha, kuidas see distsiplineerib.
Aga muidu jah, tuhkrud vabaks!!!!
Kasutaja avatar
Nugis
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas väike kuradike » 22. juuni 2012, 18:34

Puuris hoidmine õpetab tuhkru potil käima vaid puuris. Kõik mis väljaspool puuri on, on fair game, ja toanurkade säästmiseks tuleb alustada tõsist potitreeningut.

Foorumis on sellest terve teema, loe läbi, saad kindlasti häid nippe :wink:
Tuhkrupätid Arnold ja Sylvester, a.k.a šuurikute seiklused.
Ja Mõmmi, kes meil igavesti meeles.
Kasutaja avatar
väike kuradike
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
 
Postitused: 1774
Teemad: 11
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Nugis » 23. juuni 2012, 10:45

Ma olen selle teema läbi lugenud, kahjuks liiga hilja. Praegu 1,5 aastaselt on hilja veits alustada. Pealegi puuri ma teda panna ei saa. kui ikka pole harjunud, siis pole. Hakkab hullult laamendama ja märatsema. Distsiplineeerib hästi vaid öine vannitoas viibimine. Olen leppinud, et tal on omad nurgad ja nurkades imavad linad. Aga jah, värskele tuhkrupidajale soovitan puuri selles mõttes küll.
Kasutaja avatar
Nugis
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Sipsuka » 23. juuni 2012, 13:17

Mina võin omast kogemusest juba öelda, et annab küll vana looma ümber õpetada. Võtab rohkem aega ja kannatust peab olema, aga on saavutatav. Kui olen Hiiumaal, seda tihti lausa 2-3 nädalat jutti, siis tuhkrul on ainukeseks puuriks transport puur, mis on päeval avatud koguaeg. Esimesel korral tegi ta sinna kuhu juhtus. Teisel korral panin kastid sinna kuhu ise tahtsin. Paar korda lasi mööda aga nii nagu nägin, et tagurdab ja saba tõuseb, tõstsin õigesse kasti. Aega võttis ca 2 nädalat aga lõpuks sai selgeks.

Samuti olen nõus, et tuhkur pole puuri loom, kuid teatud olukorras on seda vaja, kasvõi isoleerimise mõttes. Meie 3 aastane ei salli ühte kindlat isikut, kes tegeleb meie interneti asjadega. Ta magab kasvõi surnuund aga kui see inimene saabub on ta hambad irevil tal järgi. Kui tuhkur hakkab puuris laamendama, tuleb seda lihtsalt ignoreerida. Võib küll kaua võtta, kuniks ta maha rahuneb aga mingi hetk ta teeb seda. Laamendamisel saadav tähelepanu ongi see, mida ta taga ajab ning tahab.

Puur võiks siiski olemas olla, et seda vajadusel kasutada. Aga ei tohi olla nii, et tuhkur on 2 h lahti ja 22h kinni puuris. Tuhkur on nagu igateinegi loom- vajab tegevust, aktiivset liikumist ja tähelepanu.
Tuhkrud Jok-Jok ja Sviby;
Hiir Muska;
Mälestustes Terror, Duracell, Mömmi ja Hassu
Kasutaja avatar
Sipsuka
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1020
Teemad: 10
Pildid: 3
Asukoht: Hiiumaa/Jõgeva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Ailen » 23. juuni 2012, 13:27

OT! Mul on selle puuri laamendamisega oma kogemus: minu loom hakkas puurist välja ennast laamendama, kui mina ignoreerisin tema laamendamist.

Kuid, jätkates vabapidamisega. Kui kasvatajatel on tavaliselt rohkem kui 3 tuhkrut kodus, siis ma just väga hästi ei kujuta seda ette, et need kõik koguaeg jookseksid ringi elamises. Lisaks võib end hulluks koristada... Heleri võib vast kommenteerida seda teemat, kui ta kõik oma šaakalid lahti laseb. Paneme aediku praegu puuriga samasse patta.
Kasutaja avatar
Ailen
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1222
Teemad: 27
Pildid: 0
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas väike kuradike » 23. juuni 2012, 19:56

OT: potil käimist ei ole kunagi liiga hilja õpetada. Tuhkrud on väga targad loomad. Minul õnnestus on põikpäist tegelast ka vahepeal poti peale käima saada umbes kuuajase trenniga ja tuubi nutriga. Järjepidevus on see mis tuhkrutele mõjub. Ja tema on mul 5 aastane, niiet 1,5 aastat on kökimöki :rofl:
Tuhkrupätid Arnold ja Sylvester, a.k.a šuurikute seiklused.
Ja Mõmmi, kes meil igavesti meeles.
Kasutaja avatar
väike kuradike
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
 
Postitused: 1774
Teemad: 11
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Nugis » 24. juuni 2012, 00:34

No jah, ilmselt olen ise laiskvurst :ups: . Ma saan aru, et see nüüd kaldub teemast kõrvale, aga ma käinud temaga külas, kus kassid. Ja ohh imet, tõhk on igas kohas väga teadlikult roninud kassi kasti asjale. Kodus aga teeb kasti ette või lähimasse nurka. Kusjuures liiv igal pool sama olnud - öko plus. Ilmselt on lõhn ikkagi ees kodunurkades...
Kui on mitu tuhkrut, siis on vist suur kambavaim ja sigasusi tehakse rohkem. Pean tunnistama, et minu Nugis ei tee sigadusi ja mul pole tõesti ühtegi põhjust teda isegi korra puuri pista. Samuti pole tal minu tuttavate seas vaenlasi :)

Aga kui vähemalt kolm sellist röövilt oma jõud ühendavad hetkel, kui kedagi kodus korrale kutsumas pole, siis saaks vist kõvasti koristada ja igapäevaselt murraks maha siuke orjamine...
Kasutaja avatar
Nugis
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 24
Teemad: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Ailen » 24. juuni 2012, 10:55

Siiski vast peaks tuhkur teadma, mis asi on puur. Kui kunagi tekib vajadus jätta paariks päevaks tuhkur koju või kellegi võõra juurde, siis vast vaja puuri kasutada?
Kasutaja avatar
Ailen
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1222
Teemad: 27
Pildid: 0
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Sipsuka » 24. juuni 2012, 10:57

Meil on olnud üksinda kodus 3 päeva, toas lahtiselt. Natuke sassis oli pärast, a la padjad põrandal jms, aga midagi hullu ei teinud. Samas eks see sõltu tuhkrust ka. Ma ei usu, et asjad nii roosiliseks jäävad peale uue tulekut.
Tuhkrud Jok-Jok ja Sviby;
Hiir Muska;
Mälestustes Terror, Duracell, Mömmi ja Hassu
Kasutaja avatar
Sipsuka
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1020
Teemad: 10
Pildid: 3
Asukoht: Hiiumaa/Jõgeva
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Katapegasus » 03. juuli 2012, 16:30

Mina pean kodust ära minnes oma tuhkrud puuri panema. Vastasel korral ootab mind kodus tõeline tohuvapohu. Kodus olles on nad aga lahti.

Võib-olla on just puuris olemine neid õpetanud kastil käima. Ei ole neid spetsiaalselt õpetanud. Sain nad Lätist nö karusnahakasvatusest (keegi tegelenud ei olnud nendega). Kodus on mul elutoas, kus asub ka nende puur, veel lisaks papist kast saepurugraanulitega ja koridoris on ka üks. 4toalise elamise peale on seega 3 kasti vaid. Joostakse mööda tube ringi aga asjale lipatakse ikka kasti või puuri. Väga vähestel kordadel juhtub õnnetus kasti ette.
Katapegasus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 1
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas väike kuradike » 04. juuli 2012, 21:18

Mõned tuhkrud on lihtsalt loomult intelligentsemad, pole midagi teha. Minul üks käib ja teine ei käi(noh, vahelduva eduga nüüdsel ajal käib). Aga eelmise aastal linna eksinud naarits, kes mul üheks ööks korteris köögis elutses, käis ka puhtalt loomulikust intelligentsist ainult poti peal. Ja tegemist oli ju metsiku loomaga, kes ei ole potti kunagi näinudki.
Tuhkrupätid Arnold ja Sylvester, a.k.a šuurikute seiklused.
Ja Mõmmi, kes meil igavesti meeles.
Kasutaja avatar
väike kuradike
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
 
Postitused: 1774
Teemad: 11
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Sannuu » 05. juuli 2013, 16:38

Kas selline tuhkru pidamis viis on normaalne, kui käid tööl või koolis ja seeaeg on tuhkur ka puuris ja kui kodus oled ,siis on ka tuhkur terve aeg lahti ?
Sannuu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 16
Teemad: 4
Asukoht: Põltsamaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas AlbinoFurets » 05. juuli 2013, 17:24

Jah, võib olla küll.
Aga see oleneb kui kaua ära oled, üldiselt töõl ollakse ju hommikust õhtuni ja see on liiga pikk aeg kahjuks. Öösel Sa vist teda vabalt lahti jätta ei tahaks? Parem tuhkrukindlusta tuba ära ja harjuta tasapisi, siis võid ta tuppa lahti jätta. Kus te elate, majas või korteris? :-)
AlbinoFurets
Vastutustundetu loomapidaja
 
Postitused: 827
Teemad: 22
Pildid: 8
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 25
Sugu: Naine
Tuju: Lohutamatu
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Marilin » 05. juuli 2013, 18:29

Jah.
Kasutaja avatar
Marilin
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1915
Teemad: 28
Pildid: 18
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas väike kuradike » 06. juuli 2013, 21:32

Kui tuhkur saab õhtul joosta 2-3h, siis on see täitsa piisav. Kui omanikku ei ole, siis tuhkur enamasti magab niikuinii. Samas, kui on võimalik, võib tuhkrule eraldada ka ühe toa. Minu omad on alati olnud nö vabakasvatuse peal, ehk päeval ühes toas kinni, ja õhtul saanud minuga joosta. Polnud südant neid puuri lukustada.

Samas, kui tuhkur vabalt on, siis peab arvestama võimalike pahandustega.
Tuhkrupätid Arnold ja Sylvester, a.k.a šuurikute seiklused.
Ja Mõmmi, kes meil igavesti meeles.
Kasutaja avatar
väike kuradike
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
 
Postitused: 1774
Teemad: 11
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Sannuu » 06. juuli 2013, 22:47

Ma elan majas . Sellist võimalust vist poleks ,et terve üks eraldi tuba tema omaks teha , kuid saaksid harjutada tal olema minu toas . Ma pole endale tuhkrut veel võtnud, aga tahaksin . Ma just sellepärast usun, et tal oleks hea minu juures ,et ma suur loomasõber ja tegeleks temaga iga oma vaba minuti .Samuti kuna elan oma majas ja maakohas siis oleks tal seal möllamis ruumi :)
Sannuu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 16
Teemad: 4
Asukoht: Põltsamaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas väike kuradike » 07. juuli 2013, 21:53

Maakohas elades võiks ju vabalt talle õue suure-suure puuri ehitada, kus ta soojemal ajal saaks lebotada. Ja sinu magamistuba sobib ka kenasti. Minu omad on mul alati magamistoas olnud. Samas, kui külalisi oma tuppa kutsuda siis peaks olema võimalus tuhkur kuhugi mujale paigutada kui vajadus tekib.
Tuhkrupätid Arnold ja Sylvester, a.k.a šuurikute seiklused.
Ja Mõmmi, kes meil igavesti meeles.
Kasutaja avatar
väike kuradike
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
Reklaamijuht & Tuhkrutelk
 
Postitused: 1774
Teemad: 11
Pildid: 7
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Tuhkur ei ole puuriloom

PostitusPostitas Sannuu » 08. juuli 2013, 15:55

Loomulikult muretseksin talle ka tuppa puuri :) Ja õue teeks mõnusa suure puuri või midagi :)
Sannuu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 16
Teemad: 4
Asukoht: Põltsamaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Käitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist