Rääkima õpetamine

Head kombed ja halvad kombed ja kõik muu. Läbisaamine teiste loomadega.

Moderaator: Annie

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 28. veebruar 2004, 03:25

Kuidas saab õpetada lindu rääkima ja kaua see võtab?
Mis liiki linde üldse annab rääkima õpetada?


Väga suure järjekindlusega ainult. Kui sul lindu pole, siis pole ka mõtet sulle kogu õpetust ette anda? Igatahes kiiremini kui poole aasta hoolika tööga ma sul tulemusi oodata ei soovitaks.
Viirukad ja suured jakod (aafrika hallid papagoid) võivad rääkima õppida, ehk ka mõned teised.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. veebruar 2004, 09:14

aa, aga siis nagu ma kordan neid sõnu koguaeg vms??
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kuidas siis ikkagi õpetada lindu rääkima??

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. veebruar 2004, 09:28

ka mina tahax enda papakoid rääkima õpetada.......ta on mingi krameri papakoi.........
mina yritan teda nii rääima õpetada et algul koguaeg kui sa tema juurde lähed korda tema nime siis ta äkki kunagi isegi võtab õppust vähemalt ma loodan et minu papakoi hakkab rääkima :roll:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. veebruar 2004, 09:38

esiteks kirjutatakse papagoi nõrga G-ga ja sellist papagoid nagu krameri papagoi.. olemas ei ole. varem rääkisid et ta on nümfkakaduu. korda koguaeg sõna mida sa tahad õpetada. näiteks tere või tema nime.. ja küll aeg nmäitab.. aga janzzza sinu lind on ju juba vana ja teise omaniku käest tulnud niiet teda sa õpetada ei saa..
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. veebruar 2004, 10:18

kõiki linnuliike saab PÕHIMÕTTELISELT rääkima õpetada, pead valima lissalt õige, andeka ja intelligentse linnu....viirukatest hakkavad vähesed aga see eest kõik jakod peaaegu oskavad MIDAGIGI öelda...
sellisest kordamisest ei ole kasu et sa lähed puuri juurde ja ytled ~10 korda ta nime. sa pead u iga tunni tagant 20 minutit ainult kordama. rääkima õpetada saab ainult noori linde. poest pead valima sellise linnu , kes on hästi õpivalmis ja tahab õppida. veel ei tohi ta näha kuulda teisi linde. kui papagoi juba midagi oskab ja siis kuuleb kasvõi korrax linnu häält, jätab ta tihti kohe järele. ja ta ei tohi olla ennem teiste lindudega koos elanud (kuni 6 kuud) mida vanem lind on seda raskem on õpetada, aga kui on juba yle aasta, siis on see võimatu...muidugi on ka erandeid. igaljuhul edu õpetamisel kõigile :). kui su lind lissalt tegeleb millegi muuga, sel ajal kui sa räägid, mitte ei kuula sind hoolega, siis ta ei taha õppida, ja siis ta ei õpi ka. sellex tuleb poes jälgida teda ästi kaua, ja veel on vaja palju vedamist, et satux selline lind kes väga õppida tahax. minul õnnex vedas =) aega võtab see palju, ja muutub VÄGA tyytux...õpetamine peab olema järjekindel, mitte nii et 1 päev jääb vahele, siis alustad enam-vähem algusest jälle. kui oled linnu lähedal (kuuldeväljas) siis peaksid terve aja temaga rääkima. osad andmed (põhiliselt eesti omad :p) arvavad, et ainult isaslind, või isaslind õpib paremini rääkima. aga teiste maade raamatutes on kirjas et just emaslind, või et mõlemad yhepalju...niiet võimalusi on umbes võrdselt. olen ise kokgenud et õpetada on parem puurist väljas...ei teagi miks. sellex et õpetada peaks lind olema täiesti taltsas, (et nt. kui sa ta puurist välja lased siis ta tuleb sinu peale, mitte ei lenda kuhugi kardinapuu otsa) siis on õpetamine VÄGA PALJU kergem. alustada tulex yhest sõnast, ja mitte seda muuta enne kui see on täielikult selge. esimene sõna võix sisaldada tähti : a, o, i, r, s, t (mõnda nendest tähtedest). aga enne õpetama hakkamist, võiksid lugeda õpetamise kohta hästi palju erinevat kirjandust, sest igaltpoolt saab erinevaid häid nippe. :) pole mõtet hakata õpetama, kui sa tead, et sa võid paari nädala pärast ära tydineda, ja lissalt mõni päev ei õpeta ega räägi. ei oskagi rohkem präägu kirjutada, loodan et oli abi...
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 04. märts 2004, 17:38

Ma olen kuulnud ,et nad tõesti väga vanalt rääkima ei õpi ja tean ka seda et isased hakkavad kiiremini õppima.Soovitan nad sul üksikult võtta sest koos olles nad ei taha eriti õppida,siis segab neid teine lind jne.õpetamise ajal soovitan ka raadiod,telekad jms. kinni panna see võib lindu õpetamise ajal häirida.Ma arvan et need viirpapagoid ja sellised ikka hakkavad rääkima.Loodan et oli abi. :)
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas kalakene » 04. märts 2004, 17:41

esiteks pole juttu viirpapagoist ja need asjad ei ole soovitused vaid on teadmised mis on õpetamisel esmatähtsad mitte soovitused.
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 04. märts 2004, 18:03

kalakene kirjutas:esiteks pole juttu viirpapagoist

Algne küsimus oli tegelikult kõiki linde hõlmav, niiet miks mitte ka viiruka kohta nõu anda. Viirukas on siiski kõige levinum kodune lind, keda õpetada.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 04. märts 2004, 20:16

anna andeks kalakene kui mu jutt sulle kuidagi ei meeldinud
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Viirpapagoi rääkima õpetamine?

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. märts 2004, 18:52

Aidake-->kas viirpapagoisid saab ka rääkima õpetada??? :(
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Uus mõnus foorum

PostitusPostitas Kerly91 » 28. märts 2004, 19:46

kui ta üksi elab ja temaga tegeleda pidevalt võib ta seda õppida....aga kui 2 tükki on siis nad suhtlevad oma vahel ja ei ole tal teisega suhelda...
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 28. märts 2004, 20:39

Minul on ka kaks viirukat ja nemad suhtlevad omavahel ja rääkima veel pole õppinud aga minu tuttaval oli üksik viirukas(nüüd un ta juba surnud) ja tema tõesti oskas mitte päris rääkida aga mõningaid sõnu küll.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 29. märts 2004, 16:40

ikka saap, aga peab olema noor ja yxik, ja metsikult kannatust sul endal...ja nii ei saa et võtad kätte ja hakkad õpetama...enne pead ikka kõikvõimalikest allikatest otsima infot selle kohta, et kuidas ja mis hetkel peab mida ytlema jne. peaasi et su lind olex sinuga suur sõber ja et te saax väga hasti läbi...kas ta ronib mööda sind vabalt ringi ja on väga taltsas? siis võid proovida :) aga vähesed viirukad õpivad rääkima...
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viiruka rääkima õpetamine

PostitusPostitas Endised kasutajad » 04. aprill 2004, 17:33

Kannatust peab olema viirpapagoiga. Mul eelmine papagoi rääkis üksikuid lauseid, et "Riki tuli", "Riki tulbli linnu", "Riki nii tubli" jne. Kutsumise peale tuli näpu peale ja ütles, et ta tuli jne.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Lili » 15. aprill 2004, 19:35

Kui ma oma isase Kiky sain, siis oli ta nii julge ja noor, et ma hakkasin teda kohe õpetama...ta oskab nüüd öelda oma nime...aga ka selle õpetamisega läks niiii palju aega:P mõningaid häälitsusi teeb ta veel, mis neile muidu omased pole...näiteks ütleb "Kiky pusu pusu" või siis teeb lihtsalt "piu piu piu"...need asjad ma õpetasin talle ka ise...merisea ruigamist oskab ka nii hästi järgi teha (mu kallis merisiga Frosja suri kahjuks talvel)nagu olekski merisiga...
nüüd on mu Kikyl juba paar aastat kaaslane Lola...ja nüüd nad jutustavad omavahel ja Kiky ei pööra mulle enam nii palju tähelepanu...aga peaasi, et tema õnnelik on:) siis olen mina ka...
Lili & Opaal
Kasutaja avatar
Lili
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 564
Teemad: 26
Pildid: 1
Asukoht: Sõmeru vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Tuju: Õnnis
Prindi postitus

Re: Viiruka rääkima õpetamine

PostitusPostitas Endised kasutajad » 06. mai 2004, 20:17

Meie vanaema sai EILE viiruka,aga täna juba piaaegu õppiski oma nime õtlema,ta nimeks sai Villi(vanillje järgi,ja jäätise järgi)!! :wink:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 08. mai 2004, 08:17

Saab küll õpetada.Eriti kerge on õpetada sõnu ,mis sisaldavad r-tähte.Aga see tähendab ka palju harjutamist ja kuis sa oled ta juba rääkima õpetanud siis pead sa iga päev harjutama kui jätad mõned päevad vahele ei hakka ta iial enam uuesti rääkima.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas kalakene » 10. mai 2004, 09:48

Ei ole asi nii hull, kui paar päeva vahele jääb. Kui viiru juba räägib siis ei unusta ta seda ühe päevaga ära.
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 21. mai 2004, 10:50

Mul oli alguses üksik isane papagoi ruudi ja tema õppis küll imekähku oma nime ütlema. tuleb lihtsalt temaga suheldes seda pidevalt öelda. kui pruudi ostsime, ütles alguses ikka edasi, aga lõpuks jäi sellest ainult rrrrr järgi. Tundub et neile meeldivad tõesti r-tähega sõnad. Ja veel- proovige laulda hästi kiiresti ridi-rudi-ralla, pakane on valla. minu oma reaktsioon oli küll vahva!
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

A'st-B'ni papagoi rääkima õpetamisel!

PostitusPostitas hunddu » 28. juuni 2004, 21:25

tere!
:) iga papagoi fänn, teab et saab ainult noort, julget, isast lindu rääkima õpetada. Niisiis.. millest alustada, minu sõber ütles mulle et alustada tuleb sellest et : kui papagoi teeb häälitsuse ntx: "priix" siis peab inimene seda järgi tegema. nagu algul peab inimene papagoid "ahvima" ja siis kui papagoi hakkab oskama sind kuulata. Kas see on tõsi?
või kui ei ole, siis mis on esimene samm, õpetamisel??
see teema on palju kordi läbi käinud. aga pole juttu täpsemalt olnud sellest "esimesest" sammust.
ette tänades HUNDDU!
hunddu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: A'st-B'ni papagoi rääkima õpetamisel!

PostitusPostitas kiwi » 28. juuni 2004, 21:51

Ma ise olen lugenud kuidas nümfi õpetada rääkima - ka selline teoreetiline jutt (ise tegelikult väga seda uurinud ega proovinud pole) - jah väidetavalt just isaseid ja üksikuid linde on kõige kergem õpetada(mitte et see kerge oleks).
Esiteks tuleb alustada rohkem linnu häälte matkimist - vilistamine näiteks - mingit spetsiifilist lihtsat viisikest (kasvõi sellist koera kutsumise vilistamist) - näiteks minu lind matkib minu vilistamist (ja minu telefoni häält - väga osavalt muuseas). Seda ühte ja sama heli korrata iga päev ühel ja samal ajal mingi aja vältel - näiteks korrutada kuni pool tundi iga õhtu ühte ja sama asja, niiet sul on kogu linnu tähelepanu(mõne aja pärast tunneb ta selle heli juba ära ning reageerib sellele ja hakkab kuulama - äratundmisrõõm vms.). Tuba peaks vaikne olema, mingeid segajaid ei tohi olla. Mingi aja jooksul hakkab ta sinu häält/vilistamist matkima(vähemalt püüab) ja nii siis võib edasi minna selliste helisevate sõnadeni või põrisevate, lihtsate sõnadeni - tere(terree). Tegelikult ma ei tea ka mis sõnu oleks mõttekas hakata proovima, sest eks lindude võimed on natuke piiratud, nad nähtavasti ei saa kõiki foneeme hääldada.Teine asi, mida kuulnud olen, et linnul on lihtsam matkida naise kui mehe häält (mehe hääl liiga madal või midagi sellist)
Aga erinevate helide ja viiside matkimine tuleb minu linnul hästi välja ja ta hakkas seda ise ilma mingi treenimiseta tegema. Väga tähtis on muidugi see, et lind usaldab sind ja, et ta tahab sinu seltsi ning arvab, et on ka 'inimene' (tahab olla sinu sarnane). Viirpapagoide kohta ma ei oska öelda kuid nümfid on väga seltsivad ja tahavad inimese juures olla ja nende lindude puhul pidi rääkima õpetamine vägagi reaalne olema.
Kasutaja avatar
kiwi
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 83
Teemad: 1
Pildid: 9
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas kalakene » 28. juuni 2004, 23:31

Ka emased viirukid õpuvad rääkima, erinevates andmetes olen lugenud, et mõlematel on sama suur võime rääkima õppida, mõningates ütleb, et emased hakkavad paremini rääkima, aga see mis tõsi on, ei tea tegelikult keegi... Võibolla, et isane õpib kergemini, aga emane paremini?
kalakene
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 596
Teemad: 78
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: A'st-B'ni papagoi rääkima õpetamisel!

PostitusPostitas Annie » 29. juuni 2004, 08:13

Minul hakkas emane lembelind koera järgi haukuma - ilma igasuguse õpetuseta. "Tere"-le vastas ka, aga rohkem omas keeles, mitte just inimese moodi.
Rosella haukus juba enne kui meile tuli, kuigi sealt, kust ta saime koera ei olnud. Ei tea, kas õppis teistelt lindudelt või mõnelt õues haukuvalt koeralt.
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: A'st-B'ni papagoi rääkima õpetamisel!

PostitusPostitas Endised kasutajad » 29. juuni 2004, 08:25

minu papagoi esimesel päeval meile sattudes hakkas minu järgi kukkuma. Tean et ka eelmises kohas, kus ta viibis korrati seda tihti. Nüüdseks aga on ta selgeks õppinud mitmeid erinevaid vilinaid. Mida ta siis kaks korda päevas omaette kordab. Vahepeal oli lemmikuks mingi autosignalisatsioon (ilmselt kisas auto liiga tihti akna all). Ainus sõnapaar mida talle meeldib korrata on "ära/ei kilju". päris selgelt ta seda ei ütle, aga aru siiski on saada. Mina seda talle otseselt ei õpetanud, aga ühel nädalal kui haige olin ja pea kohutavalt valutas, ei suutnud ma ta kiljumist kannatada ja kordasin seda päris mitu korda. Talle hakkas see meeldima.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: A'st-B'ni papagoi rääkima õpetamisel!

PostitusPostitas kiwi » 29. juuni 2004, 15:57

jah eks see oleneb linnust - väidetavalt pidid isased olema rohkem õppimisaltid kui emased aga see pole mingi reegel. Ma mäletan kui minu nümf oli mul tuttavatel hoiul ja ta tegi nende telefoni häält järgi ja pettis nad nii mõnegi korra ära. (muuseas igasugused telefonihelinad jms. meeldivad neile väga)
Kasutaja avatar
kiwi
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 83
Teemad: 1
Pildid: 9
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas hunddu » 18. juuli 2004, 09:35

proovix õpetada viirule neid teiste linnu hääli.. sealt sunsitest :D
kuidas see älja tuleks?
võibolla natuke raske..
hunddu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kuidas siis ikkagi õpetada lindu rääkima??

PostitusPostitas Endised kasutajad » 20. oktoober 2004, 06:49

viirukatel on väga väike võimalus rääkima õppida nad pigem hakkavad häälitsema
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kuidas siis ikkagi õpetada lindu rääkima??

PostitusPostitas Endised kasutajad » 20. oktoober 2004, 09:19

tegelikult on lind ikkagi lind ja ta ei pea rääkima! väga kurb kui keegi võtab linnu ekstra sellepärast.
Ja kahtlane, et linnulegi meeldib kui iga tund 20 minutit talle korratakse ühte ja sama sõna - ise taluksid seda? :)
Ise olen lugenud, et kui soovitakse lindu rääkima õpetada, siis peaks see sõna olema seotud mingi tegevusega ja seda korratakse iga päev mingil kindlal kellaajal. Et papagoi seostaks seda aja ja tegevusega. Näiteks igal hommikul papagoi tuppa minnes ütled tere.
Enda papagoile ei ole midagi õpetanud, ta ise lihtslat kordab mingeid sõnu, mida ma olen talle piisavalt tihti öelnud. Ntx: ei kilju, koju, puuri, kulu, juua. Aga see sõltub kõik papagoist - kuigi jakod on ühed parimad inimkõne jäljendajad, ei pruugi nad seda siiski iial tegema hakata.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 20. oktoober 2004, 13:57

ühes raamatus oli kirjas et linnud võivad ka hakkata millegi muu häält järgi tegema...
ja minu isane papagoi üritab tolmuimejaga kaasa laulda... :D
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kuidas siis ikkagi õpetada lindu rääkima??

PostitusPostitas Annie » 20. oktoober 2004, 15:01

Tolmuimeja on minu isase viiru lemmik ka. Kui isase 7 nädalasena sain, siis istus ta tükk aega vaikselt norus, aga nii kui tolmuimeja häält kuulis, hakkas vaikselt laulma.
Aga arusaadavalt jäljendavad ilmselt ainult suuremad papad. Minu lembelind ja rosella haukusid küll koera moodi (lembekal õnnestus paremini), aga sellega asi piirus :P . Tere ütlesid ka, aga oma keeles. Kuid olen kuulnud ka, et suuremad papad teevad näiteks igasugu mobiilide helinaid järgi.
(Kahju et meil siin nii vähe suurte papade omanikke on :cry: )
Kasutaja avatar
Annie
Suleliste suvila
Suleliste suvila
 
Postitused: 1111
Teemad: 55
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Käitumine/Õpetamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist