Kui noorelt/vanalt võib paaritada?

Järglaste soetamine - kas, millal, miks? Ja kui, siis kellega? Kastreerimine ja steriliseerimine.

Moderaatorid: Loomahull, darkhelen

PostitusPostitas ilusjanes » 23. november 2004, 22:32

... oleks hea oodata ära, milline on tema iseloom ja tervis täiskasvanud loomana ...
Mis mõttes tervis?Näiteks hambumus on ju selleks ajaks selge.Mis koledat siis veel üle pooleaastasel loomal tulla võib?
Kasutaja avatar
ilusjanes
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 85
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 24. november 2004, 12:35

Võibolla jänesel tõesti ei tule tervist selle pilguga vaadata. Rottidel võib siis välja lüüa esimene hoog kopsupõletikku, kui nad vastuvõtlikud on. Ja nõrga tervisega looma pole ju hea paaritada. Vabandust, kui liialt üldistasin teise looma põhjal. :)
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas ilusjanes » 24. november 2004, 16:35

Vabandada pole küll vaja.Pole meist enamuses keegi siin foorumis suured tarkpead.Selleks siin ju mõtteid ja teadmisi vahetamas käimegi,et targemaks saada :)
Kasutaja avatar
ilusjanes
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 85
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Mio » 07. detsember 2004, 10:28

Kommentaariks lisaksin, et jänesed küll paaritusvõimelised varakult, aga see ei tähenda, et nad täiskasvanud on. Heade raamatute järgi ei soovitata paaritada enne 10 kuud.
Mio
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 351
Teemad: 14
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: 5-kuune ISAKS?

PostitusPostitas Endised kasutajad » 14. detsember 2004, 12:54

Kui isane on piisavalt vana siis ta võib paarituda ja isaks saama kuid, et ta saaks paarituda peab emane valmis olema ja puberteedist labi saama, et tiinaks saama muud muret ma ei näe sellel, kuid kui sa loed tutvustusest looma kohta, siis sa võid märkata et seal on kirjas kuidas loomast aru saada näiteks kas ta on armunud või ei.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kui vanalt võivad miniküülikud paarituma hakata

PostitusPostitas ilusjanes » 06. veebruar 2005, 14:32

Meie ootasime Juulia puhul,et ta oleks ilusasti 10 kuud vana,nagu lontudele soovitatakse.Nüüd olen Eesti Põllumajandusministeeriumi lehelt lugenud hoopis järgnevat:
"Paaritamine.
Paaritamiseks hakatakse emasküülikuid kasutama 6 kuu vanustena, isasküülikuid 8 kuu vanustena, kuigi nende füsioloogiline suguküpsus saabub varem."

Vaatasin ka üht teist teemat,kus arvati,et 5-kuune poiss saab hakkama küll.Miks siis isastele hoopis 8 kuud on ette nähtud?Kas 5-kuune isane on siis ehk alles "tühikargaja"?
Kasutaja avatar
ilusjanes
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 85
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kui vanalt võivad miniküülikud paarituma hakata

PostitusPostitas Ivika » 07. veebruar 2005, 13:21

Mina olen oma küülikuid paaritanud esimest korda vanuses 9k - 1,5a. Üldiselt 10-ndal, 11-ndal kuul. Oma Noraht paaritasin kuskil 1,5 aastaselt, kuna varem mulle lihtsalt tundus, et ta pole valmis. Alla 8-ndat elukuud ma kindlasti ei soovitaks paaritada emast küülikut. Ja minu meelest oleks 10-nes elukuu kõige õigem. Minu arvamus tuleneb mu oma praktikast.
Isaseid kasutatakse alates 6.-7-ndast elukuust.
Ivika
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 127
Teemad: 6
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 09. veebruar 2005, 18:26

See ministeeriumi soovitus on tüüpi nagu koertel on kirjas, et alla 18 kuu ei või emast paaritada - aga enamiku tõugude puhul tegelikult oodatakse kuni kahe aastane või vanem veel. See on looma kaitseks, et ka need, eks maksimaalselt poegi tahaks ühest lihaküülikust välja pigistada, seda päris noortega teha ei saaks.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas Mio » 09. veebruar 2005, 19:25

Varase paarituse puhul ei tea alati ka, mis päritavad vead loomal on. Tasub ikka oodata. Ja mis vaagnaluusse puutub, siis see võib enne 10 kuud hoopis katki minna ja eluaegseid puudeid anda.
Mio
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 351
Teemad: 14
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Kas 5-aastane jänku tohib veel poegida?

PostitusPostitas Endised kasutajad » 31. mai 2005, 10:13

Minu jänku saab mõne kuu pärast viieseks, kas ta veel võib poegida?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kas võib

PostitusPostitas Jänkumamma » 31. mai 2005, 10:42

Kardan, et 5-aastane jänku on juba natuke vana poegimiseks.
Kui tal varem pole ühtegi pesakonda olnud, siis ei tohiks teda enam paaritada, sest väidetavalt pidid umbes aastastel paaritamata jänkudel hakkama vaagnaluud kokku kasvama. Seega on 5-aastasel paaritamata jänkul vaagnaluud ammu kokku kasvanud ning sünnitus võib olla väga ohtlik nii poegadele kui ka jänkule endale.
Jänkumamma
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 446
Teemad: 30
Asukoht: Raplamaa võserik
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kas võib

PostitusPostitas Endised kasutajad » 31. mai 2005, 21:50

Ta on ühe korra poeginud kui oli umbes kolmene :?
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

kas 3 aastane küülik tohib paarituda

PostitusPostitas Endised kasutajad » 06. juuni 2005, 09:16

kas kolmene emane küülik tohib paarituda :?:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas scorpio77 » 10. juuni 2005, 19:19

ega enne teada saa, kui proovinud pole :wink:
Kace-exitus meetod! Kõige parem õppimise viis!
Kasutaja avatar
scorpio77
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 46
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: kas 3 aastane küülik tohib paarituda

PostitusPostitas Jänkumamma » 10. juuni 2005, 19:48

Küsimused Scorpiole:
Oletame, et küülik jääb tiineks, aga vajab sünnitusel keisrilõiget, kuna teda paaritati liiga vanana.
Oletame, et ta ei suuda sünnitada, kuna on liiga vana (sünnitamiseks, muus osas teda mingiks poolkoolnukeseks küll lugeda ei tasu) ning kõige mustema stsenaariumi puhul sureb koos poegadega.
Kas on mõtet sellist katset-eksitust teha?
Kui hästi google'i ingliskeelsetes materjalides tuhnida, siis leiab sealt infot, et emane küülik (jänes) on 2-3 aastat paljunemisvõimelises eas. Kas on mõtet oma sõbra tervisega lihtsalt huvi pärast riskida?
Jänkumamma
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 446
Teemad: 30
Asukoht: Raplamaa võserik
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kas 3 aastane küülik tohib paarituda

PostitusPostitas scorpio77 » 10. juuni 2005, 20:44

Panin sellise vastuse, kuna ei näe põhjust looma paaritamiseks, kes on sul kodus elanud juba kolm aastat ilma paaritamata. Kus äkki selline vajadus/himu/huvi/uudishimu küüliku paaritamiseks tekkis ?
Ja kuna arvatavasti tegemist on lemmikloomaga, mis pagana pärast teda üldse paaritama peaks? Mis nende poegadega hiljem peale hakatakse juhul, kui tiinestub? Müüakse maha. Taskuraha teenimiseks on ka teisi võimalusi.
Samuti arvan, et 11 aastane (mida teema algataja profiili järgi on) ei ole mitte adekvaatne taolist "protseduuri" läbi viima. Ka mitte vanemate kaasabil, eeldades, et ka vanemad asjast suurt midagi ei tea. Ja kui vanemad asjast midagi jagaks, siis inimene ei tuleks siia foorumisse seda järgi pärima. Seega võib järeldada, et teadmised, ressursid napid ning pole vaja väikest jumalat mängida.
Oi ma nüüd olin kuri!
:twisted:
Kasutaja avatar
scorpio77
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 46
Sugu: Mees
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 11. juuni 2005, 07:52

kust sa seda võtad et me pojad maha müüme
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Mio » 11. juuni 2005, 11:27

Vähestel inimestel on nii palju puure ja ruumi, et kõigile poegadele häid tingimusi saaks pakkuda. Eks selle pärast Scorpio77 ka eeldas, et pojad müüakse/antakse ära.
Ma olen oma kodumaal samuti uurimust teinud (muuhulgas helistasin siinse küülikukasvatajate üldliidu esindajaga sel teemal) ja praegune seis on selline, et selle vaagnaluu värgi kohta, millest Lontus juttu on, pole veel kinnitust leidnud. Küll aga soovituse emast nii umbes aastasena esimest korda paaritada, sest nad hiljem koguvad rasva ja sünnitus võib seepärast raskeks osutuda. 3-ne emane küülik ei ole küll vana, aga kuna emased pahatihti ebaõnnestuvad oma esimese pesakonnaga, ei leia ma tungivat põhjust, miks Su lemmiklooma tervist riskida. Ka võib see kalliks "lõbuks" osutuda, kui keisrilõige vajaduslikuks osutub. Ning kas oskad, Erikk, hinnata olukorra tõsidust, nii, et tead, millal aeg on veterinaari juurde kiirustada? Jagan ka Scorpio77 arvamust selles osas, et koduste lemmikute paaritamine selle pärast, et nad hästi nunnud on, on vastutustundetu, kui tegija eelnevalt kuhjaga informatsiooni korralikust aretustööst ei kogu. Niiviisi ei ole sul õrna aimugi, kas paaritatavad küülikud on sugulased, mis värvi pojad tulevad ja kas nad ka puhtatõulised on. Fakt sellest, et Sinu küülikul kõrvad lontis või kikkis, ei ole kinnitus sellest, et ta esivanemate hulgas teist tõugu või segaverelist küülikut ei ole.
Mio
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 351
Teemad: 14
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kas 3 aastane küülik tohib paarituda

PostitusPostitas liis » 11. juuni 2005, 15:36

scorpio77 kirjutas: Samuti arvan, et 11 aastane (mida teema algataja profiili järgi on) ei ole mitte adekvaatne taolist "protseduuri" läbi viima.

Ma ei saa aru, kui inimene on valmis vastutust võtma, las võtab siis. Mina sain jumala vabalt nii noorelt enda jänkule pesakonna tehtud ja selle eest hoolitsetud. Mida hekki see vanus siin loeb, tähtsam on rohkem jänese tervis.
Kasutaja avatar
liis
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 32
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: kas 3 aastane küülik tohib paarituda

PostitusPostitas Mio » 11. juuni 2005, 19:13

Kulla noored teismelised Lontulased!
Olete kindlasti kõik VÄGA tublid oma küülikutega. Raske küülikute aretuses pole mitte see paaritamine ja poegade eest hoolitsemine, sest sellega saavad enamasti küülikud ise hakkama. Keeruline on teadmised selle juures - mis viltu võib minna, mida siis teha ja kuidas see väljenduda võib? Kui vanalt võib poegi müüa ja millal saavad pojad suguküpseks? Saan aru küll, et kiusatus kodus endale väikeseid karvapalle saada võib olla suur, aga küülikuid, kes ei ole puhtatõulised, kelle vanematest suurt midagi ei tea (seega ka mitte võimalikest pärilikest haigustest, iseloomuvigadest, tõust ning värvist esivanemate hulgas, mis kõik mõjutab paaritustulemust), ei ole mõtet paaritada, eriti mitte, kui koolis veel seda natukest geneetikat õppinud ei ole, mida sealt edasi antakse. Loomulikult on ka krantsjänkud väga armsad ja head lemmikloomad, aga tore oleks ju, kui omanik saaks teada, mis tõugu (mida tead erinevatest küülikutõugudest?) jänkupoeg on ja kui suureks ta kasvab? Et Sinu küülik ja poegade issi kaalub (näiteks) 2 kilo ei ole tunnus sellest, et pojad 3-kilosteks ei kasva. See on aga tükk maad suurem küülik, kellele hoopis väiksem puur osteti, sest arvati, et jääb sama väikeseks, kui ema ja isa.
Nagu koerte ja kasside aretuses, peaks ka küülikute aretuses proovima saada tõuomadustele hästivastavaid ning hea iseloomuga pesakondi. See on aga VÄGA raske töö. Tabelid selle kohta, millist värvi võib omavahel kombineerida ja kuidas see siis tulemust annab, on suured ja keerulised. Juba see osa aretustööst on väga keeruline ja nõuab aastatepikkust kogemust ning tuge teistelt aretajatelt.
Noorena tunduvad kõik maailma asjad lihtsamana ning, kui veab, siis läheb ka kõik korda. Mina jään aga oma arvamuse juurde kindlaks, et teadlikuks ja korralikuks aretustööks on vaja rohkem vanust, kui 11-13 aastat. Hoopis teine asi on muidugi, kui vanemad tublid, targad ja kogenud küülikuinimesed on. :)
Mio
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 351
Teemad: 14
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

jutt tiinest jänkust

PostitusPostitas Endised kasutajad » 08. juuli 2005, 16:35

Ma olin varem küsinud kas viie aastane küülik võib veel poegida, ma sain igasugu vastuseid kuid ma küsisin ühelt küülikukasvatajalt kas võib, ning tema rääkis, et tema üks küülik poegis alles täiesti terved pojad, ning küülik ise oli kaheksa aastane!!!
Vot nii :lol: imesi juhtub. Kuid nüüd läks minu küülik juba peika juurde ja ajavad seal oma asju :roll:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: jutt tiinest jänkust

PostitusPostitas Jänkumamma » 08. juuli 2005, 16:59

Noh, loodame, et kõik läheb ilusti - ühtepidi või siis teistpidi. :?
Ega me siin Lontus saagi kedagi keelata. Me võime vaid panna inimesi asjade üle mõtlema.
Põhimõtteliselt on ka vanemad kui 60-aastased naised sünnitanud. On küll ju tore, kui vanaema lapse ilmale toob... aga kes hakkab seda lapsukest siis kasvatama, kui ta on näiteks 10-aastane ja 70-aastane ema ära sureb? :o
Elu on täis nuputamist ja mõtlemist vajavaid nüansse. Ja enne tegutsemist tuleb tegevuse võimalikele tagajärgedele ka mõelda... :o
Jänkumamma
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 446
Teemad: 30
Asukoht: Raplamaa võserik
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 08. juuli 2005, 17:21

Minu jaoks tekkis selline küsimus, et milleks nõu küsida, kui seda ei järgita? Põhimõtteliselt kui ei meeldi see, mis vastuseks tuleb siis ei käitu nõuanda järgi, kui aga meeldib siis käitutakse. Milleks siis üldse kogu seda jama?
Tõesti ei saa aru. :?
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kas 5-aastane jänku tohib veel poegida?

PostitusPostitas Endised kasutajad » 09. juuli 2005, 11:07

ega mu küülik ju kasvatab ise oma poegi ainult kuni 3 kuud.
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Kas 5-aastane jänku tohib veel poegida?

PostitusPostitas Tots » 09. juuli 2005, 12:40

Kallis, su jänku on nii vana...kas sa nagu üldse postitusi ei loe. :(
Kui tõesti sünnivad juhtumisi kena 8 ilusat armst poega, aga tegelikult oli emme ikka liiga vana sünnitama ning sünnituse järgselt sureb emme ära, mida sa kallikene siis ette võtad:(
Nutad jälle siin ja küsid abi...:? Väiksed pojad ju tahavad emmet..nad ei sa üksi hakkama...
Ma olen küll algaja jänksi kasvataja, aga õppinud olen seda foormit lugedes.
Mul on endal kodus kena armas 4 kuune jänku pliks ning vähemalt korra on plaan ka pojad lasta, kuid ikkagi enne seda veel mõtlen tõsiselt...
Mõtle palun veel kord, enne kui midagi teed, kui muidugi hilja ei ole! lihtsalt hea soovitus.
Tots
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: jutt tiinest jänkust

PostitusPostitas Kissu » 23. juuli 2005, 09:37

jänksu kirjutas:Vot nii :lol: imesi juhtub. Kuid nüüd läks minu küülik juba peika juurde ja ajavad seal oma asju :roll:

Mis siin enam rääkida tegu on tehtud ja pigem tuleb jänkule pöialt hoida, et omaniku paaritamisehulluse tõttu midagi viltu ei läheks. :?
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Kas 5-aastane jänku tohib veel poegida?

PostitusPostitas Ivika » 10. august 2005, 14:16

Kuna küülikul on olnud ainult üks pesakond ja seegi ligi 2 aastat tagasi, siis ka mina arvan, et oma looma tervislikke huvisid silmas pidades ei ole mõtet teda paaritada. Ma arvan, et poleks probleemi, kui küülik oleks pidevalt pesakondi ilmale toonud, siis saaks ta vast ilusti hakkama, aga viie aastane küülik on siiski päris kõrges eas juba. Ma saan aru, et küülikupojad on hästi armsad ja nendega tegeleda on tore, kuid pigem võta küülik parem loomapoest või kasvatajalt. Saad pisikese jänku ning ka oma küülik saab rahulikult vanaduspõlve nautida. Mina näiteks soetasin endale just ühe pere poolt hüljatud küüliku, samas oleks võinud ju ka tahta endale pisikest ja "kasutamata" jänkut. Sellega tahan öelda, et pigem mõtle enne läbi, mis oleks kõige õigem tegu ja seejärel tee oma otsus. Alati ei ole see, mida sa tahad kõige õigem....
Ivika
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 127
Teemad: 6
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

1.aastane+3.aastane???

PostitusPostitas karru » 14. oktoober 2005, 21:38

Minu ühl tuttaval on emane lontkõrv jänku, kes on 1.aastane ja isane lontkõrv jänku on 3.aastane, kas ta võib neid lasta paaritada või on vanusevahe nö. liiga suur???
Viimati muutis Endised kasutajad 14. november 2005, 22:35, kokku muudetud 1 kord.
karru
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 27
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: 1.aastane+3.aastane???

PostitusPostitas Õunauss » 17. oktoober 2005, 15:51

Minuteada jänestel, ega loomadel üleüldse sellist vanusevärki pole, et liiga suur vanusevahe. :wink: Loom ei tohiks olla liiga vana (üle 5 aasta).
Kui sul on aastane loom siis on õige aeg teda esmakordselt paaritada, kuid oleneb sellest kus sa teda pead.
Talvel on pimedam, osades kohtades ka jahedam, peaksid vaatama et poegadel oleks hea. Samuti tuleb neile hiljem anda palju värsket, kui nad juba ise sõööma hakkavad. Seda aga talvel väljast võtta pole.
Kui jänku elab sul toas, sul on talle ja poegadele anda piisavalt kvaliteetselt toitu, oled nõus vähemalt 2 kuud kandma suurt vastutust (selle sees ka poegadele uute kodude leidmine), siis võiksid lasta oma jänest paaritada.
Edu!
Õunauss
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 13
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: 1.aastane+3.aastane???

PostitusPostitas Jänkumamma » 18. oktoober 2005, 23:09

Õunauss vastas Sulle väga ilusti jänkude paaritamise praktilise ja materiaalse poole kohta.
Oled Sa aga mõelnud asja eetilise ja vastutusliku poole peale? On Sul olemas 3-8 vastutustundega ning loomi armastavat tuttavat, kes sooviks omale küülikupoega saada? :?
Jänkumamma
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 446
Teemad: 30
Asukoht: Raplamaa võserik
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 49
Sugu: Määramata
Prindi postitus

EelmineJärgmine

Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 4 külalist