Otsingu kasutamine

Korduma kippuvad küsimused

Otsingu kasutamine

PostitusPostitas Celion (Teema autor) » 04. oktoober 2008, 01:43

Otsing ei ole peidetud funktsioon, seda saavad kasutada kõik kasutajad olenemata õigustest, kasutaja astmest jms. Tsitaat ühe HinnaVaatluse (Eesti suurim arvutifoorum - 30 000 kasutajat + 2 000 000 postitust) kasutaja postituste seast korduvatele teemadele: "See otsinguasi on ikka hämmastavalt sigalahe, kahju vaid, et see peidetud funktsioon ainult osadele kasutajatele nähtav on. Muidu saaksid sinagi kasutada." Kes nüüd selles irooniat ei tabanud, siis ...

Otsingut kasutatakse sind huvitavate teemade, sind huvitavate kasutajate postituste jne. otsimiseks. Otsingut kasutades väldime kordusteemade tekkimist, millega väldime Pisi foorumite Delfistumist. Väga tõenäoline on, et sind huvitaval teemal on varem juba arutatud - kuna foorum juba aastavananune on ja postitusi on siin veel pikemast ajast, siis on siit suure tõenäosusega kõikvõimalikud probleemid läbi käinud.

Otsingu positiivne külg on veel see, et kui vajutad nüüd teemale, siis on otsitud sõnad postitustes värvilise taustaga, nii et neid on kergem märgata.

Otsingu võib iga kasutaja leida enda foorumi akna ülevalt paremast servast või lingilt: http://www.pisi.ee/search.php

Kuidas otsida
Otsingus on võimalik otsida nii kasutaja nime kui ka teksti järgi. Kasutajanime järgi otsides tuleb kirjutada kasutajanimi lahtrisse Otsi autorit. Tavaliselt on vaja siiski leida, kus mingist konkreetsest asjast juttu on. Selleks tuleb otsitavad sõnad kirjutada lahtrisse Otsi märksõnu.

Otsida saab kindlastest foorumitest või foorumirühmadest. Selleks on nimekiri kõikidest foorumitest ja kategooriatest. Foorumi valimiseks lihtsalt kliki hiirega vastaval real. Mitme foorumi valimiseks hoia Ctrl klahvi all ja kliki igal foorumil (järgmise foorumini kerimiseks võib klahvi lahti lasta, see peab lihtsalt klikkimise ajal olema alla vajutatud). Samuti saab otsida tervest kategooriast korraga. Selleks kliki kategooria nimel.

Allpool on otsigu seaded - kuidas otsida ja kuidas tulemusi näidata. Saab valida:
 • kas otsida valitud foorumi/kategooria alamfoorumitest (seda ei ole vaja muuta)
 • mille järgi ja mispidi postitused sorteerida
 • mis aja jooksul tehtud postitusi näidata
 • millest otsida - teema pealkirjad, postituste sisu, jne.
 • kas otsida postitusi või teemasid. Reeglina on vaja leida pigem postitusi, kuna ei ole väga kasu teadmisest, et kuskil leitud teema 200 postituse hulgas on ka sind huvitav.
 • kui palju postitusest tulemuste eelvaates näidata

Kui kõik on paika seatud, võibki otsima asuda, selleks vajutada nuppu Otsing.

Lisamärgid
Märksõnade järgi otsides saab kasutada ka lisamärke, et detailsemat otsingut määrata:
 • Vaikimisi kasutatakse otsingus kõiki sõnu. Selleks ei lähe mingeid lisamärke vaja.
 • Lisa + sõnade ette, mis peavad tulemuses olema (üht sõna otsides ei ole seda vaja). Sel puhul otsitakse teemad/postitused, kus kindlasti esinevad mõlemad sõnad. Sama tulemuse saab nii kasutades valikut "Otsing kõikidele sõnadele kokku" ja otsides "punane piss" kui ka otsides "Otsing kõikidele sõnadele eraldi" ja "punane +piss".
 • - ütleb, et seda sõna ei tohi tulemuses olla - "punane -piss" annab postitused/teemad, kus on sõna "punane", aga ei ole sõna "piss" (kuigi sõna piss võib samas teemas mõnes teises postituses esineda).
 • Selleks, et leida postitusi, kus esineb ükskõik kumb sõna kahest, kasuta sulge ja | märki (see on eesti tähtedega klaviatuuril Z-klahvi kõrval ning selle saamiseks on vaja all hoida AltGr klahvi, mis on tühikust paremal. Süüdistage ameeriklasi - nende jaoks on see palju lihtsamini kättesaadav), näiteks "(küülik|jänes)". Seda läheb vaja ainult keeruliste konstruktsioonide jaoks - reeglina on lihtsam tulemused niisama läbi lapata. Näiteks selleks, et otsida infot merisigade või küülikute kandepuuri kohta, peaks otsinguks olema "kandepuur* +(merisea|küüliku)".
 • * on ka tihti kasulik sõna lõppu lisada (kuigi mitte alati - mõnikord võib see liiga palju tulemusi anda). Sel juhul otsides "jänes*" leitakse ka tulemused, kus on sõnad "jänese", "jänest" jne.
Kuigi tundub, et + ei olekski vaja - saab ju kasutada valikut "ükskõik, millne sõna" ja "Kõik sõnad", siis tegelikult on need vajalikud keerulisemate otsingute jaoks, kus erinevaid tingimusi on vaja kombineerida.

Otsing ühest foorumist/teemast
Lisaks on olemas mugav võimalus konkreetsest foorumist või teemast otsimiseks. Selleks of vastavalt foorumis teemade nimekirja kohal ning teemas postituste nimekirja kohal paremal kastike ning nupp Otsi. Kui sinna midagi sisestada, siis otsitakse seda parajasti sellest foorumist/teemast, kus sa praegu oled. See on väga mugav näiteks kümne leheküljega teemast vajalike postituste leidmiseks.
Cole'i aksioom: Intellekti summa planeedil on konstantne, rahvastik aga kasvab.
Kasutaja avatar
Celion
Karvane kahejalgne
Kasutajatugi
Kasutajatugi
 
Postitused: 493
Teemad: 79
Pildid: 321
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Mees
Prindi postitus

Tagasi: KKK

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline