Miks rottide paaritamine kirgi kütab

Paaritamisest loovutamiseni

Moderaatorid: E4-, Amelia

PostitusPostitas Liisa (Teema autor) » 29. jaanuar 2005, 02:20

Maigrit kirjutas:Miks peab koguaeg mingi kisma siin käima, et kellel natukenegi rohkem rotte on, tegeleb kohe mingi kasvandusega....vahet ju ei ole, kes palju rotte peab...peaasi,et ta hooldaks ja armastaks neid...ma võtaks igal heal võimalusel omale loomi juurde...mida ka kavatsen teha..kuigi mul on prgu aind kaks rotti..olengi neid vaid kahe kaupa pidanud...aga see lontu.ee ajab kohe sellise tahtmise tervet loomaaeda pidada...sest imetlen pea igapäev lontu.ee pildialbumit..
Rotid on ülekõige...ja teised närilised ja üldse loomad...:)))
Ok..:))sii:)))
kellelgi on pakkuda,müüa jänkut või rotti(beeši,valget,valge-beeši kirjut,pruuni..jne..mingit taolist värvi rotti...kuid jänku värv pole eriti oluline..kuid tahaks ka beeši)
Ok..olge mõnsad siis...!!!
rats rlz...forever!!!!!


Rottide paaritamise pärast on kisma peamiselt seetõttu, et väga palju on neid, kes seda mõtlematult, planeerimatult, kehvades tingimustes ja rotiema tervise arvelt teevad. No nt Caty kallal keegi ei irise, sest on teada, et ta ei tee järjest pesakondi ja tegeleb rotudega ja temalt saab sõbralikke sotsialiseeritud rotukaid. Aga võõra kohta see kindlus puudub. Seepärast ka soovitatakse, et võta rott otse omanikult, näed, mis tingimustes pojad kasvanud ja kas on sõbralikud.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas nuu » 10. veebruar 2005, 01:03

ma ei tea küll, millisest kismast jutt on, aga tunnen, et pean ka ennast kaitsma.
Enne lontu-lehe avamist ei olnud mul õrna aimugi kui paljude inimeste jaoks on täiesti arusaamatu, miks ei tohiks omavahel näiteks lähisugulasi paaritada. Minu jaoks oli paras šokk ka see, et lapsevanemad, täiskasvanud inimesed, oma lastel loomi niimoodi suvaliselt paaritada lubavad. Sellest peale pean paremaks seda pisiasja kõigile meelde tuletada... Hämmastav on tegelikult seegi, kui vähesed inimesed mõistavad, mille jaoks on koertele-kassidele "pabereid" vaja... Kuidas muudmoodi sa teed kindlaks, et sinu koeral ja tema "väljavalitul" ühist vanaema näiteks ei ole...
Veel on mul selline lapsik soov, et inimesed, kes oma loomi paaritavad, teeksid seda selle mõttega, et see tõug/liik (lemmikloomana) tema tegevuse tagajärjel "paremaks" muutuks. Näiteks rottide puhul peaks silmas pidama eelkõige tervist ja iseloomu. Selleks on vaja kinni pidada mingitest reeglitest ja tõsiselt asjaga tegeleda, südamega asja juures olla. Aga kui jälle tuua paralleele kasside-koertega, siis ilmselt võin mina ja mõned teised sellegi koha pealt jääda "hüüdjaks hääleks kõrbes". Aga ehk mõni vähemalt hakkab peale minu hõikumist natukenegi mõtlema...
et kellel natukenegi rohkem rotte on, tegeleb kohe mingi kasvandusega....vahet ju ei ole, kes palju rotte peab...

Paljude rottide omaniku musternäidiseks on ju Liisa ise, kusjuures ta ei ole kunagi rottide paaritamisega tegelenud. Keegi ei ole kunagi talle saanud kasvandamist ette heita. Samasuguseid paljurotilisi aga mitte-paaritavaid inimesi on siin ka teisi ja olgu nad positiivseks eeskujuks edaspidigi. Miks on üldse vaja oma lemmiklooma paaritada?
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Kissu » 10. veebruar 2005, 11:29

Nimeliselt ma välja tooma ei hakka aga meil on siiani lontulehel üks noor neiu, kes paaritab õdesid ja vendasid rottide hulgas - ning pojad viib poodi.
Samuti ei tea paljud kui palju rotipoegi ühes paaritusest võib tulla. Asi ongi selles, et kuuldakse, et meriseal tuleb maksimum 5 poega ja arvtakse, et rotipuhul olukord sarnane - keegi ei valmistu aga olukorraks kus tuleb 16 poega ja neid peab andma koos puuridega ära (st nagu laura ema ostis puure lausa kaasa rottidele).
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas nuu » 26. veebruar 2005, 19:24

lähisugulasi ei paarita omavahel kahjuks mitte ainult lapsed ja teismelised vaid ka täiskasvanud. Ka loomapoe müüjate hulgas leidub neid, kes ei saa aru, et selles midagi imelikku oleks...
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 26. veebruar 2005, 19:59

maigrit kirjutas:Ok..see Kissu jutt ajas jah nats hirmu nahka :eek:
et nagu, ta siis raha peal väljas või mida?
see on tõesti nats nõme! :eek: natuke palju nõme! :eek:
Ma poleks uskunudki, et päris nii tehakse!
:eek:

Just nii see on, tean ka, et temaga on püütud rääkida sel teemal, kuid tulutult. Seega on täiesti põhjendatud kahtlustega suhtumine uutesse paaritajatesse.
Ma aktsepteerin täiesti paaritajat, kes suudab adekvaatselt ära põhjendada miks ta tahab paaritada ning on lugenud ja uurinud rottide tervisest, tiinusest ja paaritamisest, tunneb geneetikat ning üldse teab millega tegu.
Teisalt ei saa mitte kuidagi toetada inimesi, kes paaritavad rotti selleks "sõbrad tahavad ja poes 6 kuud järjekord", "mul kaks nii armsat rotti, küllap nende järeltulijad on ka armsad", " ma tahan rotipoegi" jne. Nende põhjenduste vastu on vägagi veenvad argumendid olemas, miks ei peaks paaritama.
Inimesed ei teadvusta endale reeglina, et rotil võib tulla kuni 16 poega ja rohkem, öeldakse ikka, et " minuga sellist asja ei juhtu", aga kui pojad käes, siis on paanika. :roll:
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Siretike » 26. veebruar 2005, 23:05

Kunagi kui ma endale emased rotid võtan, siis tahaks ka kindlasti ühe korra paaritada lasta ja pojad saada. Aga enne kindlasti uuriksin poegade ja tiinuse kohta ja eriti veel, kas on tahtjaid. Ma küll ette ei kujuta, mida teeksin kümne rotiga või veel rohkemaga :eek:
Siretike
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 183
Teemad: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas sander » 28. veebruar 2005, 21:45

Siretike kirjutas:Kunagi kui ma endale emased rotid võtan, siis tahaks ka kindlasti ühe korra paaritada lasta ja pojad saada. Aga enne kindlasti uuriksin poegade ja tiinuse kohta ja eriti veel, kas on tahtjaid. Ma küll ette ei kujuta, mida teeksin kümne rotiga või veel rohkemaga :eek:

Kümnega? Kümme on rottidel pigem selline väikse pesakonna variant - see "oih kui palju neid on" on rotipoegade puhul nii kahekümne kandis. Ainult kümnega on siiski väga kahtlane arvestada...
sander
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 34
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas sander » 01. märts 2005, 23:10

Siretike kirjutas:Tegelikult arvestasin ma umbes 16-ga ja sealt veel omakorda maha nii palju, kui kindlasti õnnestuks kodu leida. Endale jätaksin ka nagunii paar. Tegelikult ei ole rotipoegade nõudlus nii väike minu meelest.

Nende Rakverest toodud rottidega läks küll kaua enne kui nad kõik (aga eriti viimane) endale kodud leidsid. Ja Tartus Zoomaanias on ühest vähemalt viiesest peskonnast kes seal puuris poolteist nädalat tagasi olid ikka veel kaks alles. Niiet minu arust suurt rotipuudust nagu ei ole ja kui kuskil oleks suur pesakond või kaks siis neile rottidele kodude leidmisega oleks kardetavasti palju tegemist. Kuna isased tuleb eraldi võtta siis see tähendab vähemalt ühte lisa-Jenny-t selleks ajaks.
sander
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 34
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas nuu » 13. märts 2005, 14:44

Ja veel üks asi rotipaaritamise planeerijatele järelemõtlemiseks: http://reptile.alkohol.ee/forum_viewtopic.php?7.3784
Mina isiklikult ei pea normaalseks, et inimene laseb oma lemmikloomal paljuneda ning tema pojad südame rahuga maosöödaks müüb. :(
Läbimõtlemata paaritamise tagajärg ilmselt seegi...
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 13. märts 2005, 17:31

Huvitav kes see rotipaaritaja meil on kes niimoodi maosöödaks pakub oma rotipoegi, kohe huvi tekkis.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Siretike » 13. märts 2005, 21:12

Samas peavad mõned suured "hobusearmastajad" täiesti normaalseks saata oma hobune kuskile tapamajja vorstiks :( :evil:
Siretike
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 183
Teemad: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas paraboa » 13. märts 2005, 22:54

Pole küll kuulnud ,et keegi paaritaks hobuseid selleks ,et varsad kohe vorstiks saata ,nii et see näide vist ikka hästi ei haaku teemaga.Tapale lähevad siiski vanad hobused kes on oma elu juba ära elada jõudnud , siin oli aga juttu loomakestest ,kes sünnivad selleks ,et kohe kellegi kõhtu rännata. Muidugi tahab madu ka süüa (ja on armas, ilus ja elegantne) ,aga elussööda kasvatamist ei nimetata lemmikloomapidamiseks.
paraboa
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 276
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas avalanche » 14. märts 2005, 15:13

nuu kirjutas:Ja veel üks asi rotipaaritamise planeerijatele järelemõtlemiseks: http://reptile.alkohol.ee/forum_viewtopic.php?7.3784
Mina isiklikult ei pea normaalseks, et inimene laseb oma lemmikloomal paljuneda ning tema pojad südame rahuga maosöödaks müüb. :(
Läbimõtlemata paaritamise tagajärg ilmselt seegi...

Appi kui kohutav!
(Ma saan aru, et madu tahab süüa ja ega ma isegi biifsteegist ära ei ütle, kuid pidada rotte ainult söögivabrikuna on kohutav!!! Tahaks kohe sellist inimest oma silmaga näha ja talle midagi väga karmilt öelda.)
Kasutaja avatar
avalanche
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 383
Teemad: 22
Pildid: 11
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Siretike » 14. märts 2005, 15:22

Pole küll kuulnud ,et keegi paaritaks hobuseid selleks ,et varsad kohe vorstiks saata ,nii et see näide vist ikka hästi ei haaku teemaga.Tapale lähevad siiski vanad hobused kes on oma elu juba ära elada jõudnud , siin oli aga juttu loomakestest ,kes sünnivad selleks ,et kohe kellegi kõhtu rännata. Muidugi tahab madu ka süüa (ja on armas, ilus ja elegantne) ,aga elussööda kasvatamist ei nimetata lemmikloomapidamiseks.

Mina pole samuti seda kuulnud, kuid minu jaoks ei ole eriti vahet, kas kasvatada selleks, et kellelegi toiduks anda või siis vanast peast. Ühtviisi nõmedad ja jubedad on mõlemad variandid. Ja kui üldse, siis oleks just normaalsem spetsiaalselt kasvatada toiduks/vorstiks, mitte vanast loomast teha vorsti, kes on pikka aega sind teeninud ja sõber olnud. :x
Siretike
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 183
Teemad: 14
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas nuu » 14. märts 2005, 22:59

Kissule: no vaevalt küll, et ta meile siia seda ütlema tuleb... :S
avalancele: tahaks uskuda, et ta ei pea rotte siiski ainult söödavabrikuna, sel juhul pakuks ta oma rotipoegi pigem ise reptile-foorumis mitte ei külastaks lontu-lehte. :roll: Arvan siiski, et tegemist oli läbimõtlemata paaritamisega ja kui siis selgus, et rotte ei ostetagi nii hästi, müüdi söödaks. Madudel on süüa vaja, selge see..., aga oma lemmiklooma paaritada ei ole vaja... eriti kui ei ole selge, mis poegadest edasi saab...
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Kissu » 14. märts 2005, 23:45

Kui ma nüüd hakkan järele mõtlema, siis lugesin kusagilt, et keegi pakkus nädal või paar tagasi eemise aasta novembris sündinud rotipoegi?!?
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas nuu » 15. märts 2005, 22:11

Kissule:
kaarel2 kirjutas:esimes pesakonna sünnipäev on 11.01.2005(vanem pesakond kus on 6 poega alles)
teise pesakonna sünnipäev on 22.01.2005(noorem pesakond kus on 2 poega alles)

Ehk siis kõnealused rotipojad sündisid selle aasta jaanuaris. Aga mis kasu sellest kahtlustamisest enam on... :roll: :(
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 15. märts 2005, 22:41

Tegelikult on. Võibolla kõnealused pojad on siiski paaritatud mõne noore "rotipoegade soovist". Ning võimalik, et ta ostab omale veel mõne roti paaritab targa näoga ning rotipoegi ootab sama saatus. Seega oleks teada vähemalt kellele rotti ei müüks näiteks.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas nuu » 15. märts 2005, 23:09

Nii tahaks loota, et too tegelane õppust võttis ja järgmine kord oma rotte enam ei paarita, kuna poegadega seekord lõpuks niiviisi läks... Võib-olla olen liiga sinisilmne...
Aga olgem ausad, üks "kahtlusalune" on mul endalgi. Eks ma jägin teda edaspidi teravdatud tähelepanuga.
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 15. märts 2005, 23:46

Eksole kired üles köetud ning igaüks hoiab oma kahtlusalusel silma peal (mul ka üks peale tolle, kes mitmeid kuid oma rotipoegi jagab) eks näeb. :P
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Kissu » 02. mai 2008, 15:32

Tahaksin seda teemat natukene kõrgemale tõsta, kuna see paaritamise ja poegimise teema on Pisis siiani väga aktuaalseks. Kauem foorumit kasutanud kasutajad suhtuvad tõesti äärmiselt skeptiliselt erinevatetesse rottide paaritajatesse ja aegade jooksul on kogunenud ka hulk põhjusi miks. Mõned neist on siin teemas ka välja toodud kenasti, seega tasuks lugeda ja mõelda.

Lisaks võiks siia veelgi postitada kahtlusi, mis seostuvad paaritamisega, kuna tegelikult on see suhteliselt tõsine teema.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Scratchy » 09. mai 2008, 22:24

nuu kirjutas:Enne lontu-lehe avamist ei olnud mul õrna aimugi kui paljude inimeste jaoks on täiesti arusaamatu, miks ei tohiks omavahel näiteks lähisugulasi paaritada.
… …
Hämmastav on tegelikult seegi, kui vähesed inimesed mõistavad, mille jaoks on koertele-kassidele "pabereid" vaja... Kuidas muudmoodi sa teed kindlaks, et sinu koeral ja tema "väljavalitul" ühist vanaema näiteks ei ole...

Sellega ei ole nõus. Lähisugulsate paaritamine, ehk siis linebreeding, on üks väga laialdaselt kasutatav meetod aretuses, nii rottide, kui ka teiste loomade, ka hiirte aretuses. Mõndade liikide puhul seda üldse ei kasutata, kuna loomad ei ole sellel vastupidavad ja ilmneb väga palju probleeme, kuid rotid on suguluspaaritusele väga vastupidavad. Et mitte tekitada segadust, siis kirjutan sellest pikemalt.

Ma isegi arvasin algul, et suguluspaaritus on õudselt paha ja halb asi, sest tänu sellele sünnivad vigased ja haiged loomad. Asi ei ole tegelikult üldsegi nii.

Suguluspaaritus on aretuses väga tähtsal kohal. Kasutades linebreedingus terveid ja hea iseloomuga loomi, saab tänu suguluspaaritusele veel parema tervisega loomi.
Liini aretus toob välja vead, haigused, mis on geenides peidus ning aretaja saab siis need vead eemaldada. Kui aga paaritada suvalisi loomi omavahel, kellel pole üksteisega ühiseid geene, siis võivad küll sündida pealtnäha hea tervisega rotid, kuid nad võivad endas peita, kanda vigaseid geene. Kui need vigased geenid peaksid kokku sattuma, siis sünnivad väga halva tervisega rotid.

Suguluspaaritus ei tekita haigusi vaid toob haigused välja, kui loom neid kannab.

nuu kirjutas:Veel on mul selline lapsik soov, et inimesed, kes oma loomi paaritavad, teeksid seda selle mõttega, et see tõug/liik (lemmikloomana) tema tegevuse tagajärjel "paremaks" muutuks. Näiteks rottide puhul peaks silmas pidama eelkõige tervist ja iseloomu. Selleks on vaja kinni pidada mingitest reeglitest ja tõsiselt asjaga tegeleda, südamega asja juures olla.

Olen sellega täiesti nõus, et kui paaritada, siis eesmärgiga eelkõige tervist ja iseloomu parandada. See ongi just aretajate eesmärk, kuid paaritades pealtnäha terveid mittesuguluses loomi, ei saa ta mitte kuidagi seda eesmärki täita. Selleks ongi suguluspaaritus hea ja enamus aretajaid kasutavad seda meetodit. Suguluspaaritusega saab algul väga lähedalt paaritades teada, kas liinis on mingeid vigu. Õe-venna, isa-tütre vms paarituse tegemine on aretuses tavaline, kui liini alles alustatakse. Nii paaritades kattuvad enamus geenidest ja sel viisil on tõenäoline, et satuvad kokku liinis olevad halvad geenid ja head geenid. Nii et on võimalik saada väga hea tervisega rotte ja samas ka väga halva tervisega rotte. Vigu, mis liinis välja ilmuvad, on võimalik liinist välja aretada, seetõttu ongi enne vaja teada, mis haigusi, vigu liini alustavad loomad endas peidavad. Seejärel siis aretatakse need vead, haigused välja ja jätkatakse pesakonna kõige paremate isenditega, kellel on kõige tugevam tervis ja ka hea iseloom. Kõige tähtsam ongi just algul kõik vead esile tuua ning neid siis parandada, et hiljem juba mitmete aastate pärast liinis ei tuleks välja vead, mis aegadejooksul aretades aina edasi on kandunud ja kuhjunud, sest liini esimesed loomad neid endas peitsid.
Samas kui aretada alles väga vähe levinud tüüpi looma (kui näiteks aretada mingi kindla värvusega, mis on väga vähe levinud või kui üritada nt. loomapoes esinenud uut värvi hakata aretama vms..), siis võib algus olla väga raske, kuna uute tüüpide kohta ei teata nii palju ja liinis võib esineda erinevaid haigusi, vigu, mis võivad olla väga raskekujulised. Kui aretaja näeb, et haigused on liiga tõsised, siis ta katkestab liiniga jätkamise, kuid vastaseljuhul jätkab liiniga üritades liini parandada, võtku see või mitmeid mitmeid aastaid.

Selle pikema jutu mõte on siis see, et rotiaretust ei saagi võtta südamega, tõsiselt, kui ei kasuta suguluspaaritust. Muud moodi lihtsalt ei saa liiki paremaks muuta. On küll võimalik erinevatest liinidest loomi paaritada, jälgides, et ükski esivanem ei oleks sama, et sugulust kindlasti ei oleks, et geenid ei kattuks… Kuid niiviisi paaritades jäävad vead lihtsalt peidetuks ja liigi parandamiseks seda nimetada ei saa. Lõpuks kõik need vead kanduvad edasi mitmekümnetele rottidele ja vigased geenid muudkui kuhjuvad ning kui need peaks lõpuks mingis paarituses kokku sattuma, siis võivad tagajärjed väga julmad olla, sel juhul võivad esineda haigused oma kõige hullemates vormides. Sellist mittesuguluses rottide paaritamist ei saa nimetada liiniks. Liin tähendab suguluses olevaid loomi. On aretajaid, kes ei paarita linebreedingu teel vaid täiesti mittesuguluses olevaid loomi ning nimetavad oma paaritusi liinideks. Kuid seda need kindlasti ei ole.

Linebreeding – liini aretus ning sinna alla kuulub ka inbreeding (inbreedingutega saab liin alguse üldse)

Kui kedagi huvitab see teema rohkem, siis soovitan näiteks Fancy Rat foorumis otsingusse panna linebreeding või inbreeding ja lugeda seda artiklit: http://carawatha.tripod.com/inbreeding.htm
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Kissu » 09. mai 2008, 23:41

Kogu selle jutu juurde jäi paar asja lisamata, mis peaks ilmtingimata kirjas olema.

1. Sellise paaritamisega peaksid tegelema AINULT inimesed, kes tõesti tegelevad rottide aretamisega selle sõna kõige tõsisemas tähenduses. Aretustööks on vaja ikkagi elementaarseid teadmisi geneetikast, rottide seas levivatest haigustest, oma rottide suguvõsast jne.

2. Reeglina on sellisel paaritamisel omad reeglid ja nõudmised, mis tuleks omale selgeks teha.

Sellise postituse juurde peaks käima disclaimer, et kui sa lähed loomapoodi ja ostad sealt õe ja venna, siis see ei ole liiniaretus - sa ei tea midagi nende geneetikast (mis haigused neil võivad olla, jne.) ning seega on tegu pimesi katsetamise, mitte aretamisega. Enne liiniaretust tegeletakse nende isenditega põlvkondi, et oleks teada, millised probleemid on konkreetsetel isenditel - liini ei saa alustada suvalisest õe ja venna paarist või isegi lähisugulaste paarist, selleks peavad mõlemal rotil olema juba teadaolevad haiguste ja defektide tõenäosused. Liiniartuseks kasutatakse ikkagi parimatest parimaid, mitte suvalisi isendeid. See ongi see millega paljud "aretajad" alt lähevad ja omale negatiivset kuulsus koguvad.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Scratchy » 09. mai 2008, 23:57

Jah, just täpselt. Need paar punkti jäid tõesti kirjutamata.

Sellise postituse juurde peaks käima disclaimer, et kui sa lähed loomapoodi ja ostad sealt õe ja venna, siis see ei ole liiniaretus - sa ei tea midagi nende geneetikast (mis haigused neil võivad olla, jne.) ning seega on tegu pimesi katsetamise, mitte aretamisega. Enne liiniaretust tegeletakse nende isenditega põlvkondi, et oleks teada, millised probleemid on konkreetsetel isenditel - liini ei saa alustada suvalisest õe ja venna paarist või isegi lähisugulaste paarist, selleks peavad mõlemal rotil olema juba teadaolevad haiguste ja defektide tõenäosused. See ongi see millega paljud "aretajad" alt lähevad ja omale negatiivset kuulsus koguvad.
Sellest osast ei saa täpselt aru. Mida sa sellega mõtled? :huh:
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Kissu » 10. mai 2008, 00:19

Ma muutsin seda natukene loodetavasti arusaadavamaks.
Nimelt minu põhiliseks mureks on see, et mõni noor rotipidaja loeb seda sinu postitust ja arvab, et kui ta läheb ja ostab loomapoest omale õe ja venna ning paaritab neid agarasti ja siis nende lapsi jne. Siis ta ongi kohe täisväärtuslik aretaja oma liinidega. Kahe roti paaritamine ei tee veel kellestki aretajat - selleks peab teadma, mida tehakse ja mis eesmärgiks on. Liini aretamisel peab olema mingi eesmärk, mille poole püüelda (eriline värv, markeering vms.), mida siis plaanitult üritatakse tugevdada, samal ajal vältides kahjulikke omadusi. Lihtsalt paar rotti võtta ja nende baasil sugupuud alustada ei ole liini aretamine ja veel vähem on seda suguluspaaritusest alustamine.

Suguluspaarituses kasutatakse liinide aretamisel ikka parematest parimaid rotte, mitte suvalisi õde-venda. Aretaja peab oskama planeeritud suguluspaaritusest välja valida need konkreetsed rotid, keda ta plaanib edasi oma liinides kasutada. See kõik ei ole lihtsalt nii lihtne, et võtad suvalisest pesakonnast kaks rotti ja paaritad neid ning oledki aretaja.

Selline liini aretamine selleks, et sul oleks "oma" liin, on mõttetu ja põhjendamatu.

Kirjuta veel öösel postitust, ise ka ei saa enam hommikuks aru, mida sellega öelda oli soovitud. Parandasin seda natukene eee... loodetavasti arusaadavamaks.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Miks rottide paaritamine kirgi kütab

PostitusPostitas Uru123 » 28. juuli 2014, 11:47

Mu isane rott pääses puurist välja ja
püüdis paarituda mu roti Uruga aga õnneks
see tal ei õnnestunud olen õnnelik et nii
läks sest mu isane rott Freddy oli väga vana
5aastane.

MA EI OLE TAHTLIKU PAARITAMISE
POOLT. :nono:
Uru123
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 17
Teemad: 3
Asukoht: Pärnu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Lahe
Prindi postitus


Tagasi: Paaritamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Google [Bot] ja 4 külalist

cron