Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

Kõik, mis puudutab ruigami söötmist-jootmist-närimist. Mida pakkuda maiustamiseks?

Moderaatorid: triini22, nirgike

Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas kirtu (Teema autor) » 19. september 2004, 13:51

Tere jälle kallid lontusõbrad!! :D
Nüüd oleks mul jälle teie nõu vaja..Pelakirjas tõin välja kõik need toidud mille kohta olen lugenud,et ei tohi anda..Aga kõk mu notsule maitseb ju :? :? Olen neid kõiki talle andnud..Kõik maitsevad ja midagi pole juhtunud..Aga ma pole endas kindel,et kas tohib ikka neid asju anda :? :?
kirtu
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 36
Teemad: 7
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamajad,ploomid,apelsinid,mandariinid,kartul jne..

PostitusPostitas Liz13 » 19. september 2004, 14:39

Liz13
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 299
Teemad: 49
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Helery » 01. oktoober 2004, 19:39

aga mul näit. selline küsimus et kui mul on selline puuvilja segu (kuivatatud) kas seda tohib anda sest seal vist pähklid ka sees aga see on spetsiaalselt närilistele.
Viimati muutis Endised kasutajad 27. oktoober 2004, 16:19, kokku muudetud 1 kord.
Helery
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 115
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas Kissu » 01. oktoober 2004, 19:46

Tohib anda küll. :)
Mitte küll väga suures koguses, sest pähklid sisaldavad palju rasvaineid ning seega kui koguaeg toidad neid selle segu peal võivad notsikud paksuks minna. :?
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas Kissu » 01. oktoober 2004, 20:02

Ahsoo :!:
Lugesin ka postituse pealkirja ning tahtsin lisada, et apelsine/sidruneid ega teisi sitruselisi ei tohi merisigadele mitte mingil juhul anda. Need mõjuvad neile mürgiselt ning asi võib lõppeda notsu surmaga!
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 05. oktoober 2004, 13:05

kas salatilehte annate oma notsudele?see on neile nii hea! :roll:
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas Kissu » 05. oktoober 2004, 13:19

Salati järgi on notsud nagu hullud ning salat peaks isegi kasulik olema neile. Kuid kõike peab andma õges koguses, liiga palju pole kunagi hea. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas Endised kasutajad » 14. oktoober 2004, 18:05

Mina tean, et kartulit vist ikka ei tohi kindlasti anda, lugesin kuskilt, aga ploomi anna ise ka ja preagu on siga väga terve :)
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas Kissu » 14. oktoober 2004, 18:23

Kartulit ma vahest ikka annan, kuid nad ei ole sellest kuigivõrd vaimustuses.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas Kerly91 » 14. oktoober 2004, 19:03

Kissu kirjutas:Kartulit ma vahest ikka annan, kuid nad ei ole sellest kuigivõrd vaimustuses.

Minu omad ikka natsa vaimustuses on, aga seda ma ei anna eriti.
Kerly91
Minu väiksed pätid! (L)
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 479
Teemad: 34
Pildid: 4
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas vaigla » 22. november 2004, 14:52

nu mina siga saab kartulit ainult siis, kui teised juurikad majapidamises otsas...siis ta näksib seda, seejärel vaatab tigedalt otsa ja nõuab NORMAALSET toitu :D
aga ploome sööb ta rõõmuga... mandariini sööb, apelsini aga mitte...
üldiselt: ma pean oma looma nii targaks, et ta teab ise, mis süüa kõlbab ja mis mitte, nii et kõik söögid, millest keeldutakse, neid rohkem ei paku ka.
minu merisea suurim saavutus toitumise alal: tegelane sõi ükskord ühe potis kasvava ratsuritähe lehed juurikani maha...ja ikka elab teine veel.
Kasutaja avatar
vaigla
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 525
Teemad: 21
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas Endised kasutajad » 09. jaanuar 2005, 15:15

Aga kas õuna võib anda? :? ..Ma arvan et võib, sest ma kusagil nägin, aga ikkagi küsin igaksjuhuks järele..Ma sain alles eile endale notsiku, 2 kuuse ja ta on hästi armas, aga natuke kardab. Ainult see on tema puhul imelik, et porgandeid läheb nagu naksti, aga kurk ei taha sugugi minna. Natuke näksib ja siis tõmbab pea eemale :eek: Aga ma arvan, et see sellest et ta võibolla natuke kardab, aga ma usun et ta hakkab kurki kah sööma :)
Endised kasutajad
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 9885
Teemad: 280
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas -Kristin- » 09. jaanuar 2005, 15:19

Ma arvan, et õuna ei tohiks anda? Aga võibolla võib. Õun ju tekitab gaase? Ma kindlalt ei tea. Moded, vastake! :wink: Selle kurgiga on nii, et võibolla talle lihtsalt ei maitse kurk. Erinevad maitsed on ju olemas.
NB! Ära kohe kindlasti anna oma meriseale kurgikoori! Neis võib olla liiga suur nitraadi sisaldus ja see võib su ruigamile saatuslikuks saada!
-Kristin-
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 294
Teemad: 20
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas Liz13 » 09. jaanuar 2005, 16:08

Õuna võib küll meriseale anda. Aga ainult eestimaist. Need välismaa omad on kõik täispritsitud jne. Ja väga tihti pole jah hea anda õuna, kuna need tõesti tekitavad gaase, nagu kapsaski. Paar korda nädalas õuna anda on täitsa ok.
Liz13
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 299
Teemad: 49
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas pelle » 09. jaanuar 2005, 17:24

mina olen andnud oma seale päris palju kapsast, vahepeal oli väljaheide vedel, aga siis läks jälle kõvemaks.. kas see võis olla kapsast?
pelle
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 28
Teemad: 3
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas -Kristin- » 09. jaanuar 2005, 19:04

Võis küll olla jah. Väga palju värsket teeb loomal kõhu lahti.
-Kristin-
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 294
Teemad: 20
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas tipsukel » 01. juuni 2005, 21:27

Ma küsisin loomaarstilt: kas õuna võib anda? Ja ta ütles et võib küll aga väga vähe.
tipsukel
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 10
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas -Merka- » 15. juuni 2005, 13:26

No mina ei tea... Kartulit ei anna mina oma notsule enam kunagi. Eelmine suri selle pärast ära.
-Merka-
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 45
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas kirtu (Teema autor) » 09. august 2005, 10:34

Selle pärast suri ära? ? :eek: Oled sa kindel, et just kartuli söömisse suri ära?? :eek: :eek:
kirtu
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 36
Teemad: 7
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas -Merka- » 15. august 2005, 20:30

Peale seda ta selliseks imelikuks jäi. Siis me viisime ta arsti juurde. Arst määras antibiootikumi ravile ja ka see võis ta ära tappa. Aga kogu see jama siis ühe kartuli tüki pärast jah. :(
-Merka-
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 45
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 16. august 2005, 19:36

:lol: Kui kartul talle midagi põhjustas, siis antibiootikumid selle vastu küll aidata ei saanud. Antibiootikumid aitavad, kui on bakteriaalne või viiruslik probleem - siis mõni nakkushaigus või põletik kuskil.
Mina arvan, et arst ei osanud muud ravi määrata kui antibiootikumid. Ja kui probleem muus oli, siis need ei aidanud teda. Või kui oli probleem antibiootikumidega ravitav, siis võis ravi jääda hiljaks. Samuti on hamsud antibiotsile tundlikud. Tagantjärgi raske öelda.
Aga kui kuskil pole kirjas, et kartul neile mürgine on, siis kartulis asi polnud.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

PostitusPostitas monika2004 » 18. august 2005, 17:39

kas tõesti kurgikoori ei või anda? mina olen oma meriseale 5 aastat iga õhtu kurki andnud( see on ta põhi söök) ilma selleta ta vaikseks ei jää ja kurk on tema leemik.Ja mitte see kurgi sisemine pool vaid just koored ja siiamaani ei ole midagi juhtunud.Kas siis enam ei tohigi anda?
monika2004
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 10
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 21. august 2005, 15:39

Kurgi koori üldiselt ei tasuks anda. Neis sisaldub palju nitraati mis pole notsule kuigi kasulik. Samuti kõik mürgised ained millega kurk kokku puutub jäävad koortesse. Üldiselt kui ma annan kurki, siis reeglina koorin ära.
Selle soovituse sain algselt rottide tarbeks Helectralt (tal oli veel mingine põhjendus miks ei tasu kurgikoori rottidele anda. aga see mul ammu meelest läinud). Igastahes parem karta kui kahetseda. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas -Merka- » 24. august 2005, 10:04

Ega mu merisiga kohe ei läinudki antibiootikumi kuurile. Algul saime ühte teist rohtu ka, mis ei aidanud. Aga peale kartuli söömist tal kõht lahti läks ja enam terveks ei saanud :cry:
-Merka-
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 45
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 24. august 2005, 11:04

Võibolla oli siis sinu notsul mingisugune kartulitalumatus. Sest rohkem selliseid juhuseid kuulda ei ole olnud seega ei saa seda võtta kui fakti, et kartulit söövad notsud surevad.
Mina olen kartulit andnud ja kõik notsud hetkel suured terved ja potsakad. Samuti pole kõht neil kunagi lahti läinud.
Üldiselt võis probleem tekkida sajast muust asjast - liiga palju värsket, liiga vähe värsket, võibolla oli seda värsket mõne sobimatu ainega pritsitud, võibolla oli sobimatu joogivesi ja tuhat muud asja.
Kõhulahtisus:
Seda võivad põhjustada vilets toitmine, bakterid, viirused, sooleussid ja -parasiidid. Eriti koleda, tihti surmaga lõppeva kõhulahtisuse võib su pisinäriline saada hallitanud heina või maapähklite söömisest. Haige looma hooldamisel tuleb olla üliettevaatlik, sest mõned kõhulahtisuse vormid võivad üle kanduda ka inimesele. Selle haiguse puhul tuleb merisea söögisedelist ajutiselt välja jätta värsked puu- ja köögiviljad ning asendada need heina, kuivtoidu ja vitamiinilisanditega.

Sellise jutu leidsin.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas Ruigaminni » 24. august 2005, 11:13

Kartul üldiselt on mõnes keelatud toitude nimekirjas siiski sees. Toores kartul on ju inimesele ka mürgine.
Ju on selle asjaga samuti nagu inimesel põldubadega - ametlikult on toorelt mürgine, aga mõni on terve elu söönud ja midagi ei juhtu - teine oksenda ja valutab kõhtu juba esimesel korral.
Ruigaminni
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 319
Teemad: 25
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Viinamarjad, ploomid, apelsinid, kartul jm notsule

PostitusPostitas paraboa » 24. august 2005, 11:59

Toores kartul inimesele mürgine !? No koored küll , aga kartul ise mitte (kui ta just roheline ei juhtu olema) . Toores kartul on suure C vitamiini sisalduse tõttu isegi kasulik ja mõnel pool raviti vanasti sellega skorbuuti . Midagi hullu ei sisalda ta ei inimese ega enamuse loomade jaoks . Meriseale on seal pisut liiga palju tärklist , mis sooltes käärimist võib põhjustada , seega palju anda ei tohiks , aga natuke ikka võib , kui maitseb :)
paraboa
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 276
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Ruigaminni » 24. august 2005, 12:17

See, mis kartulis mürgist on, on erinevad glükoalkaloidid, mida leidub eriti koores. Tuntuim ja mürgiseim neist on solaniin - seda on palju rohelistes mugulates, idudega mugulates ja kartulipealsetes, aga natuke siiski ka normaalsetes ja veel ilma idudeta mugulates. Solaniin võib põhjustada väga ohtlikku mürgistust juba ühe rohelise kartuli söömisel. Kuid kergemat mürgistust (ohsendamist, kõhuvalu) võivad põhjustada ka "kasvama läinud" kartulid, ka kooritult.
See jutt siis toore kartuli kohta muidugi. Solaniin laguneb keetmisel, kuid mitte täielikult - seega rohelisi kartuleid ei tohi üldse toiduks tarvitada.
See on ka üks põhjuseid, miks peale aastavahetust ei tohi kartuleid koorega keeta (idudega kartul mürgine, koorimine natuke leevendab).
Metsiku kartuli mugulad on näiteks selle pärast täiesti mittesöödavad, et sisaldavad väga palju solaniini. See aine on nii fungitsiidse kui ka pestitsiidesete omadustega ja osa taime loomulikust kaitsesüsteemst. Solaniin on ka teratogeen.
Kultuurkartulis tohib solaniini olla maksimaalselt 0.2 mg ühe grammi kartuli kohta. Rohelistes kartulites on see kordades suurem, isegi üle 1mg/g.
Solaniin mõjutab seede- ja närvisüsteemi. Mürgistuse sümptomiteks inimesel võivad olla: iiveldus, kõhulahtisus, oksendamine, kõhukrambid, põletav tunne kurgus, peavalu, pearinglus aga ka palavik, aistingute nõrgenemine, hallutsinatsioonid, halvatus, hüpotermia - viimased tõsise mürgistuse puhul.
Viimati muutis Endised kasutajad 24. august 2005, 12:27, kokku muudetud 2 korda.
Ruigaminni
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 319
Teemad: 25
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Kissu » 24. august 2005, 12:23

Ma arvan, et kui see nii ohtlik oleks siis oleks kartulite söömine ammu ära keelatud. Seega ei saa see olla nii. Võibolla mõnel kellel on eriline tundlikus nende ainete vastu võib see tõesti mügitust põhjustada (samuti mõnel notsul), kuid üks normaalne terve inimene ei saa sellest mürgitust kindlasti mitte (arvestades, et kartul on enamuse eestlaste põhitoiduks siis selle jutu järgi peaksime kõik olema haiglas maoloputusel). Pole mina veel ühtegi inimest kohanud, kes nn. "kartulimürgituse" oleks saanud, kuigi näiteks meie suguvõsas rahvas sööb koorega kartulit hea meelega. :)
Aga notsudele ma reeglina küll ära koorinud selle.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas Ruigaminni » 24. august 2005, 12:26

Kogu see eelnev jutt on ikka toore kartuli mürgisusest, muidugi ma ei mõtle, et keedetud (mitte roheline) kartul mürgine oleks. Mõni sööb kärbseseent ka ja midagi ei juhtu, kuigi tahaks ;) Mõju on tihti üsna individuaalne. Lihtsalt rasedatele, lastele ja loomadele ei tohiks toorest kartulit küll anda, kas või igaks juhuks.
Ruigaminni
Aktivist
Aktivist
 
Postitused: 319
Teemad: 25
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 6 külalist