Vabapidamine vs. puuris pidamine

Kuidas pikasabaliste sõbrakeste eest hoolitseda? Küüntelõikusest vaba ajani.

Moderaatorid: E4-, Amelia

Minu rott elab...

vabapidamisel
1
1%
puuris aga see on kogu aeg lahti
5
7%
puuris ja ma lasen tal/neil iga päev vabalt joosta
57
84%
ainult puuris
5
7%
 
Hääli kokku : 68

Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas PrinCess (Teema autor) » 16. oktoober 2008, 16:39

Ennem jooksis peast ka selline mõte läbi, et kui hakkaks oma nupsusi vabalt pidama. Oma toas ma mõtlen.
Et kui ehitaks kuhugile nurka mingisuguse puust majakese, kus nad saavad käija söömas, joomas ja magamas. See maja oleks ikka piisavalt suur. Sama umbes nagu rotude puur praegu.
Mingisugune 2 meetrit kõrge umbes, meeter lai. Külgedelt tuleb ka üks meeter ära.
Täpsemalt siis üks korrus 1 meeter ja teine korrus ka 1 meeter kõrge. Puur on ikka parajalt suur. Et tulekski umbes samasugune, ainult et maja kujuga ja siuke mõnus sisustus, kus on hea pehme pesa, söögikoht ja joomiseks pudel. Aind, et ma kardan, et äkki jooksevad kuskile kapi taha ja ei tule välja? Kuid ma ei usu. Seni kuni ma olen neid voodile lasknud ja lauale, on nad küll minu küljes kinni. Kuidas Teie muidu oma rotte peate? Lahtiselt? Puuris?
Ma loodan, et mu tekstist on midagi aru saada.
Viimati muutis Kissu 16. oktoober 2008, 16:43, kokku muudetud 1 kord.
Põhjus: Lisasin küsitluse..
When I say: "Time to go back to the cage." My rats hear: "Please hide under the furniture and refuse to come out for the next hour."
Kasutaja avatar
PrinCess
never tell secrets
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 846
Teemad: 9
Pildid: 10
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas katzik » 16. oktoober 2008, 17:03

Ma tegin ka rottidele vana kolitoa tühjaks, kus nad nüüd elavad. Eks neil ikka meeldib kui saavad rohkem joosta. Kui nad sinuga harjunud on siis vaevalt nad end kapitaha koguaeg peidavad. Liiga uudishimulikud selleks. Toa peab ka suht rotikindlaks tegema, sest võib suur kiustatus närima hakata. Enne kui nad minu toas lahti olid siis muukisid ennast minu riidekappi ja närisid mu riided auklikuks ilusti. Enne kui nad said vaid kindlatel aegadel joosta siis ei näritud juhtmeid ka, kuid nüüd leidsin paaril juhtmel augud ka seest juba.
There are rats in my house.
Kasutaja avatar
katzik
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 213
Teemad: 6
Asukoht: Viljandi
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas nuuu » 24. oktoober 2008, 17:48

Meil ainult on siis puuris, kui ma olen koolis ja öösel on ka puuris. Seega saavad nad joosta lahtisel 7-8 tundi. Nii, et üsna vabapidamine.
Jacky ♥
Mõnus maius
Alates 10 maist soome kolmeks kuuks , nii kaua eemal pisist :) Jacky & Keidi .
Kasutaja avatar
nuuu
Jacky ♥
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1594
Teemad: 24
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Diana » 25. oktoober 2008, 02:25

Mina ei poolda sellist vabapidamist, kui rotid jooksevad maja peal või isegi ühes toas lahtiselt.
Esiteks, tuba peab olema siis täiesti rotikindel. Rotid närivad. Näiteks juhtmeid, mis on pinge all, kui seade või valgusti, mille juurde juhe kuulub, parajasti töötab. Elektrišokk viib koheselt looma surmani. Rotid võivad närida ka mööblit, kardinaid, riideid jms, mida toas leiavad, mis vaevalt meeldib sinule ja sinu perele.
Teiseks, võib toas keegi roti peale astuda, seda isegi märkamata. On olnud palju juhuseid, kui roti peale istuti diivanile või astuti looma peale siis, kui rott magas vaiba all ning omanik oli just töölt koju tulnud ja esikust tuppa astunud. Selle õnnetuse lõpp oli väga kurb - rott suri saadud vigastuste tõttu.
Kolmandaks, rott peab tundma ennast turvaliselt. Seega suure toa sees valib ta endale pesaks koha kas diivani sees või kapi all. Rott võib küll oma puuri minna, kuid see sõltub loomast endast.
Ja viimaseks, peab olema mugav tuba koristama. Lihtne on koristada puuri, isegi kui see on 2x1x1 m suur. Keeruline on koristada loomade järel, kui asju on tehtud kapi alla või diivani taha.
Sa võid lasta rotid tuppa jalutama mõneks tunniks, kuid loomad peavad olema pideva järelevalve all, kui toas on lahtiselt juhtmed või on kohti, kus rott võib ennast vigastada. Kui kavatsed muretseda sellise suurusega puuri (2x1x1 m), siis on rottidel piisavalt ruumi selleks, et ajada omi asju, kui oled kodust väljas ja ei saa nendega tegeleda.
Eelkõige on alati loomade heaolu ja ohutus.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas nuuu » 26. oktoober 2008, 21:20

Täpselt Diana. Kui enne pidasin ma vabapidamist siis nüüd enam eriti ei pea. Kuigi lasen neil küll ikka päris mitu tundi joosta lahtiselt. Samas enne olid nad mul ööpäeva ringselt lahti. Ja tõesti igasugu ohtlike asju on kasvõi minu toas neile. Muidugi on see üsna rotikindel kuid ega ma juhtmeid ei saa küll kuidagi ära peita, aga viimasel ajal samas näritakse neid meil palju ja nüüd ikka olen ettevaatlikum selle lahti laskmisega. Nüüd saavad nad ainult olla lahti siis kui mina toas ka passin.
Jacky ♥
Mõnus maius
Alates 10 maist soome kolmeks kuuks , nii kaua eemal pisist :) Jacky & Keidi .
Kasutaja avatar
nuuu
Jacky ♥
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1594
Teemad: 24
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Eva4 » 26. oktoober 2008, 21:42

Kui mul veel ainult emased olid, siis ma oma naiivsuses arvasin, et teen neile oma toa ja pean neid lahtiselt seal. Spetsiaalselt veel tapeeti ei pannud ja ainult värvisin seinad, juhtmeid ka polnud rottidele ligipääsetavas kohas. Asi lõppes sellega, et peale 48 h lahti olekut olid nad suutnud suure hulga liiste hävitada ja seintes olid augud kus enam värvi polnud ja kips paistis. Ma ei soovita seda ise järgi proovida :wink: Selline ühes toas lahtiselt pidamine oleks mõeldav kui seinad ja põrand on plaaditud.
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Mercar » 26. oktoober 2008, 22:21

Halvasti kasvatatud rotid teil siis :umm: , minu seitse küll 4-5 aastaga erilist hävitustööd ei teinud, no natuke tapeeti selle ajaga lahti sikutati aga seda tehti ka puurist ja läbi võre (kuigi puur oli lahti). Ju siis läbi võre sikutamine oli põnev. Ja nende kohtadepealt kust tapeet ära sikutati, näriti selle alust paneeli ka natuke, aga no ca 4,5 aasta kohta pole seda küll palju. Kogu selle aja jooksul olid nad puuris kinni praktiliselt vaid siis kui uusi rotte tõin ja neid eraldi oli vaja alguses hoida.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Eva4 » 26. oktoober 2008, 23:33

Mul oli üks rott kellel see komme oli ja muidugi teised õppisid ta järgi. Targad loomad :-)
Kasutaja avatar
Eva4
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 456
Teemad: 13
Pildid: 3
Asukoht: Talus
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas katzik » 28. oktoober 2008, 20:47

Ei kurda mina ka oma rottide üle. Tapeeti pole nad puutund ning juhtmeid seal toas üldse pole õnneks. Ainus ohuallikas mis oleks, on ahi, kuid siis kui kütma hakkan panen rotid alati kinni. Kui vaja siis kutsumise peale ilmuvad ka kohale, saab ilusti puuri panna kohe.
There are rats in my house.
Kasutaja avatar
katzik
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 213
Teemad: 6
Asukoht: Viljandi
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 34
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Molly » 03. november 2008, 19:44

Minu šveitsi tuttaval on rottidel tõepoolest oma tuba- imetlen vahel neid pilte. Seal on tõepoolest nii seinad kui põrandad plaatidega kaetud. Toas pole mööblit ja on vaid puurid, kuhu rotid võivad jalutada ja uinakut teha. Põrandal on kõikvõimalikud redelid ja puust majakesed. Sellise toaga on muidugi võimalik rotte vabapidamisel pidada. Mina aga oma päntasid vabalt askeldama ei usaldaks. Hoolimata sellest, et jalutuskäikude ajal üritan neid pingsalt jälgida, avastasin hiljuti, et mobiilil on pisikesed hambajäljed peal. Eile päästsin Hilde käest oma kaelakee, mille ta oli laualt pätsanud ja mida ta üritas vaikselt ja kiiresti tükeldada. Millegipärast jäävad minu rottide isiklikud asjad (majakesed, puust kaldteed, kiiged jne.) ilusti terveks. Samas hekseldatakse mõnuga kardinaid ja patju ning diivanil on järjest rohkem väikseid augukesi. Ega ma kurda. Asjad on asjad ja neist pole nii väga kahju. Tõsiselt kahju oleks aga sellest, kui rotud endale juhtmete ja muude ohtlike asjade närimisel viga teeksid.
Juta, Marta, Kim, Amanda, Stephanie, Marie, Caroline
(Iris-Mirka, Truks, Trips, Kiku, Tibi, Serena, Fiona, Angela, Janina, Hilde, Reti, Hillary, Saara, Michelle, Vaska, Nina)
Molly
Rotipesa
Rotipesa
 
Postitused: 969
Teemad: 46
Asukoht: Paldiski-Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 65
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas nuuu » 11. november 2008, 17:17

Aga äkki paned neid pilte ka meile imetlemiseks?
Jacky ♥
Mõnus maius
Alates 10 maist soome kolmeks kuuks , nii kaua eemal pisist :) Jacky & Keidi .
Kasutaja avatar
nuuu
Jacky ♥
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1594
Teemad: 24
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Pippi » 11. november 2008, 17:20

Praegu rotte pole, kuid ennem lasin neid ikka iga päev välja ja tegelesin nendega.

Edit: kogemata olen valesse kohta risti pannud, sest ennem vastasin ära ja hakkasin allapoole nooleklahviga minema. :D
Those little rascals nibbled my heart away.
Naiivsed lillekesed. lol.
Kasutaja avatar
Pippi
Bite me!
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 843
Teemad: 17
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 14
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas rotitydo » 11. november 2008, 19:34

Mul on nii, et muidu on nad puuris aga kui ma õpin või olen oma toas siis lasen nad laua peale jooksma. Mul hea suur laud. Nii üritan ka oma lauda korras hoida kuna ei tahaks eriti et asjad auklikuks muutuksid. Muidu tahaks ka põrandale lasta aga ma kardan nati sest äkki saavad kuskilt putku panna või midagi.
Kasutaja avatar
rotitydo
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 14
Teemad: 1
Asukoht: rapla
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas WolfSweetie » 31. august 2010, 12:33

Aga vabalt pidamisel nad ju sirtsutavad ja kakavad terve elamise täis? Sest nt. kui ma oma rotusid voodi peale vahel jooksma lasen, siis see riie, mis ma sinna alla panen, on üldjuhul pabulaid ja vahel ka pissit täis.
WolfSweetie
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 9
Teemad: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Kissu » 31. august 2010, 13:33

Vabapidamisel olevatel rottidel on enamasti pissikast või puur, kus nad saavad oma hädasid teha ja nad on õpetatud oma hädasid ainult sinna tegema. :)
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas ellei » 01. september 2010, 12:58

Hm, mulle jääb mulje, et kambas teevad rotid palju rohkem pättust, kui üksi elades, mis tundub täiesti loogiline kah :)
Igastahes, minu rott elas vanal heal vene ajal suures akvaariumis, milles oli roostevabast maja, mille katus oli piisavalt kõrge, et igal ajal välja ronida ja teate, ta ronis sealt kolme aasta jooksul vaid korra välja, kui mind kodus ei olnud, et maha murda kehvas puuris kädistav viirpapagoi, kelle ema lolli peaga oli turult koju tassinud. Muul ajal oli ta puurist väljas vaid siis, kui sai minu juures olla, kas siis kodus või kus iganes me koos käisime. Ei mingeid aukke, nurka hädaldamist või putku panemist.
No korra trammis lasi mulle sirtsu kraevahele aga küllap ta lihtsalt üritas mind märgistada, et tema oma ja hoidku kõik eemale :)
Minu Joosu oli nüüd küll maailma intelligentseim rott vist või puudus tal igasugused huvid peale minu :)
Tegu oli täiesti tavalise mustavalge laigulise "loomaaia rotiga" ja ometi olen ma vaid korra elus näinud teist rotti, kes oma oleku ja käitumisega oli veidi sarnane, aga ikkagi, ma ei usu, et teist sellist oleks ja minu rott jäi mu elus küll ainukeseks ja asendamatuks.
Teate, kui mu õde omale koera ostis, ma ainult muigasin, et mis loom see veel selline on, pole tegu ega nägu, ega mõistust peas:)
Vot sellised lood:)
ellei
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 2
Asukoht: Harjumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 48
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas katuuuu » 01. september 2010, 14:47

Ma ei pea rotte just sellepärast vabalt, et kass võib hakata neid kiusamas käima. Kui mina seal olen, siis ta teab, et ei tohi neid puutuda, aga ma ei taha riskida sellega mis juhtub siis kui mina selja keeran.
Muidu häda tegemise poole pealt meil probleemi ei ole- minnakse ise puuri ja tehakse sinna, seda siis kui nad mul lahti on. Küll aga märgistamist tuleb ette, aga samas pole see just eriti suur probleem. :-)
Ja närimise poole pealt ka ei sooviks neid vabalt pidada. Vanem küll ei ole kunagi närimisest huvitatud olnud, aga pisikesel on see komme juba väiksest peale ja hambad lüüakse sisse kõigele- olgu siis minu püksi nöör, tekk või tapeet.
Kasutaja avatar
katuuuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 458
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 29
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Rauno » 09. september 2010, 06:01

Kui Rott passib koguaeg puuris,siis ta võib ka paksuks minna!
Kiki & Anna Friends forever!
Kasutaja avatar
Rauno
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 66
Teemad: 4
Pildid: 7
Asukoht: Harjumaa
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Mees
Prindi postitus

Re: Vabapidamine vs. puuris pidamine

PostitusPostitas Kissu » 09. september 2010, 09:37

Puuris pidamine on siin teemas vähe teistsuguse tähendusega, kui Sina sellest aru oled saanud.

Vaba pidamine - rott on 24/7 korteri või toa peal vabalt ning võib igal pool ringi tatsata, puuri teda kinni ei panda üldse.
Puuris pidamine - rotil on kindlad jalutusajad päevad aga muul ajal on rott puuris (nt. kui inimesed tööl, koolis vms. on).

Rott tõesti ei ole selline loom, keda võiks või tasuks kogu aeg puuris hoida. Rott tahab suhelda ja väljaspool puuri mängida ning toimetada ka. Samas, siin teemas ei ole mitte sellest juttu, et sulgeme rotid puuri ja neid üldse välja ei lase. Teinekord tasuks natukene teemat ka lugeda enne sõna võtmist.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus


Tagasi: Hooldus

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 2 külalist