Vöötorava teemaline uurimistöö.

Vöödilised arutlused

Moderaator: v66dik

Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 22. oktoober 2008, 15:12

Tere,
Mina siis siin foorumis uus ja palun siinsetel elanikel mind lahkelt vastu võtta ja aidata.
Nimelt, meile koolis algab kümnendas klassis kohustuslik õppeaine Uurimistöö Alused ning tuleb teha aastaarvestuses uurimistöö, mille hinne läheb 12. klassi lõputunnistusele.
Meil kodus üks vöödik kasvamas (õe oma), seega minu teemaks on "Vöötaorava kasvatamisest kodus".
Olen lapanud mööda internetilehekülgi ( võib ka inglise keeles, kuid hetkel pole veel midagi leidnud.
Kui keegi teab raamatuid ja interneti lehekülgi vöötoravate ajaloost, kasvatamisest jne.., siis oleksin tänulik.
Veel on mul palve, et mul oleks vaja veel umbes 2-3 vöötorava omanikku, kes oleksid nõus oma vöödikut jälgida ja kirja panema, sest minu üks osa tööst on ka käitumise jälgimine ja võrdlus.

Ettetänades, Keidi
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas Kissu » 22. oktoober 2008, 16:59

Arvan, et vaatlusega peaksid sa tegelema ikka ise, mitte nõnda, et omanik paneb kirja ja siis saadab sulle. Nimelt on igal vaatlejal oma vaatlemis stiil ja märkmete tegemise tehnika ning asi mis võib ühe jaoks olla tohtult tähtis on teise jaoks tähtsusetu. Ei saa teha statistikat või üldistusi (rääkimata võrdlustest), kui erinevad inimesed on vaadelnud. Lisaks on vaatluse üheks tähtsamaiks reegliks see, et sa ei tohi vaadeldavat tunda (muidu on tõenäoline, et loom hakkab pöörama rohkem tähelepanu või eputama).

Sa oled omale väga raske teema valinud, kuna vöötoravate kohta on infot siiski väga vähe eriti Eesti keeles. Oleks sa muidugi natukenegi foorumis enne teema kirjutamist ringi vaadanud oleks sa leidnud sellise teema "Kust saada infot vöötoravate kohta?" Lisaks on vöötoravate pidajaid väga vähe ja nad kipuvad ikka olema üle Eesti laiali, seega ise vaatlemas käimine on ka raskendatud.

Viimaseks oleks pidanud arvestama aastaajaga, nimelt kuna talv on tulekul, siis vöötoravad hakkavad jääma rahulikumaks ja vaiksemaks. Nad võivad muutuda ka hulga tujukamaks ja lausa agressiivseks. Seega jääb su uuring tõenäoliselt selles osas väga ühekülgseks.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 22. oktoober 2008, 17:05

Vaatluseks, ongi just vaja mitut oravat, sest pean neid võrdlema. Selle, kuidas ja kus leppin kokku sellega, kes on nõus, ei hakka siinsamas heietama.
Loomulikult ma vaatan ka meie kodus olevat oravat, imelik olekski teisiti.
Teemat ma siiski ise ei valinud, ega ka aega ei ole mul võimalik ise valida, sest meile on antud täpsed kuupäevad kätte.
Loodan mõistvat suhtumist!
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas Katariina » 23. oktoober 2008, 08:24

Kahjuks praegusel hetkel arvan, et aidata ei saa ja põhjuseks nagu Kissugi ütleb on aastaaeg ja vöödiku tujukus ning agressiivsus.
Jälgimisest ei tuleks midagi välja, sest juba puuri kõrval istudes on poiss nii ärritunud, et pigem oleme nad rahule jätnud ja säästnud pisikest liigsetest pingetest.
Isegi toitu paneme hästi vaikselt ja salamisi siis kui vöödikud magavad.
Katariina
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 64
Teemad: 2
Pildid: 8
Asukoht: Pärnumaa
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas ossam_tossam » 25. oktoober 2008, 16:06

Kissu kirjutas:Lisaks on vaatluse üheks tähtsamaiks reegliks see, et sa ei tohi vaadeldavat tunda (muidu on tõenäoline, et loom hakkab pöörama rohkem tähelepanu või eputama).


Vabandust, aga siuke arvamus tekitab minus hämmingut, et kas sul endal ikka lemmikloomi on (mitte, et ma sind kuidagi solvata tahaksin...). Miks peaks loom hakkama oma tavapärase hooldaja ees eputama või rohkem tähelepanu pöörama? Kuigi ma pean loomi väga arukateks, siis sellist kontseptsiooni nagu "vaatlus" nad tõenäoliselt siiski ei tunne. Seega nende jaoks on tegu tavapärase situatsiooniga: nemad tegelevad oma asjadega, "see tore inimene, kes süüa annab", on ka kuskil läheduses.
Samas kui võõra vaatleja puhul võib juhtuda, et loom kardab, on häiritud ja ärevuses, eputab, poeb peitu vms ühesõnaga teeb kõike muud peale oma tavapärase käitumise.
Erinevate vaatlejate erinevuse tasandamiseks tuleb lihtsalt anda võimalikult täpsed juhtnöörid, mida tuleb jälgida. Paratamatult on vaatlus subjektiivne tegevus, kuid ma ei usu, et kümnenda klassi kodutöö nõudmised ka teadusliku uurimuse omaga võrreldavad on.
ossam_tossam
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 20
Pildid: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas Kissu » 25. oktoober 2008, 16:49

Üldiselt on mul ikka omajagu loomi kodus ja seda võivad kinnitada õige mitmed Pisi kasutajadgi. Mis aga puutub sellesse teemasse siis vaatlus on ikkagi looma vaatlemine kaugemalt, mitte ninapidi puuri vastas. Minul on küll ainukesteks nii aktiivseteks loomadeks rotid, kuid pean ütlema, et mind puuri kaugemaltgi jälgimas nähes on nad küll kohe puurivõre juures, teevad nägusid ja "räägivad" muga juttu, samas kui võõras inimene võib neid rahumeeli natukene eemalt jälgida ja nad jätkavad täiesti rahumeelselt oma igapäevast rotielu. See oli vaid üks osa sellest, miks omanik ise ei tohiks oma loomi jälgida. Lisaks kipub omanikul tekkima vahel soov sekkuda vaatlusesse, mis rikub jällegi vaatlus tulemusi ja lõpplikku statistikat. Rääkimata sellest, et omaniku jaoks on mitmed käitumismustrid nii tavalised, et ta ei pruugi absoluutselt neid märgata (olenemate juhtnööride täpsusest).

Sellega nõustun, et tõenäoliselt 10 klassi uurimistöö ei ole nii teaduslikku laadi, et selle nimel nahast välja pugema peaks. Samas leian, et milleks teha asja poolikult, pigem siis kohe ja korralikult. Rääkimata asja õppimisest poolikult - üks on ju selge, et vaatlust nõnda ei tehta, et omanik vaatleb kodus ja saadab siis andmed. Sellisel juhul oleks mõtekam kasutada küsitlemise meetodit (kas sinu loom käitub tihti nõnda jms.) ja saaks palju ühesema info kätte ning oleks ka uurimismeetod adekvaatne.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 28. oktoober 2008, 17:24

Kissu kirjutas:Mis aga puutub sellesse teemasse siis vaatlus on ikkagi looma vaatlemine kaugemalt, mitte ninapidi puuri vastas.


OT: Kus on kirjas, et ma loomapuuri juures ninapidi vaataksin?
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas Kissu » 28. oktoober 2008, 19:45

Kõike ei tasuks nii isiklikult võtta, see kommentaar ei olnud absoluutselt sinule mõeldud. :happy:
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 29. oktoober 2008, 20:12

OK :-D
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas ossam_tossam » 30. oktoober 2008, 15:28

Nojah, eks see oleneb loomast. Ma lihtsalt võtsin oma vöötorava järgi, et kui keegi võõras inimene toas on, siis ta poeb kuskile peitu ja siis natukese aja pärast saab uudishimu võitu ning natuke piilutakse nurga tagant. Samas kui ma toas olen, siis ta tegeleb rahumeeli oma asjadega.
Aga ses suhtes on sul küll õigus, et omanik võib vaatluse ajal jätta tähelepanuta neid asju, mida võõrad märkaksid.

Aga postituse autorile soovitaks Kissu ettepanekut kaaluda ja äkki hoopis mingi küsitluse laadne asi teha.
ossam_tossam
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 20
Pildid: 2
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 01. november 2008, 21:41

Eks ma kaalun ja räägin ka oma juhendajaga, kuidas kõige parem ja õigem, et töö vastaks nõuetele.
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 03. veebruar 2009, 18:29

Uurimistöö hakkab mul vaikselt valmis saama. Materjal on päris suur. Samas tekkis mul küsimus, et kas on mõtet teha sellest materjalist vöötoravateemaline koduleht.? Eesti keelseid neid ju pole.
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas Mercar » 03. veebruar 2009, 19:24

Eks ikka on mõtet! Alati on hea (eriti noorematele) kui infot saab just emakeeles.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas GunnyBunny » 03. veebruar 2009, 21:18

Muidugi! :)
Kasutaja avatar
GunnyBunny
Greevixor
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1767
Teemad: 16
Pildid: 9
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 26
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 04. veebruar 2009, 22:07

Aga oskab keegi öelda, millisele interneti saidile ma selle peaksin tegema, kust see oleks ka kättesaadav normaalselt?
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas Scratchy » 04. veebruar 2009, 23:01

See oleks küll väga hea, kui sa selle uurimustöö netti üles saaksid riputada! :) Ei oska soovitada, kuhu kõige paremini kodulehte teha oleks, aga üks võimalus on see lihtsalt nt. pdf-failina kuhugi panna.
Hovawart Hunka
(rotid Ruu, Donnie, Darko, Blak ja Blu)
[Merisiga Põnnu, rotid Andy, Scratchy, Mia, Misty, Aura, Annabel, Tölps]
Kasutaja avatar
Scratchy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2098
Teemad: 42
Pildid: 2
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 31
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 15. märts 2009, 22:26

Nii, uurimustöö on valmis, aprillis hakkavad kaitsmised.
Kas keegi oskaks pakkuda, kuhu teha koduleht, et see ka neti otsingu teel kättesaadav oleks?
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Vöötorava teemaline uurimistöö.

PostitusPostitas Kissu » 16. märts 2009, 00:56

Neti otsingusse loomateemaliste lehtede alla võid selle ju ise lisada, kui leht valmis on.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

vöötorava teemaline koduleht

PostitusPostitas keidi (Teema autor) » 26. märts 2009, 21:20

Tere,

Tegin siis kodulehe nagu lubasin.
Hetkel pole küll midagi erilist. jagasin teemad peatükkideks ja riputasin töömaterjali ülesse.

Kui kellelgi on ideid või tahab näiteks kodulehte üle võtta/aidata kaasa uuendamisele (ise pole sel teemal just kõige aktiivsem), siis võite sellest postkasti kirjutada.



http://vootorav.edicypages.com/
keidi
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 11
Teemad: 1
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus


Tagasi: Üldised jutud

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline