Piim

Mida süüa anda, kui palju, kui tihti? Mida vältida?

Moderaatorid: E4-, Amelia

Piim

PostitusPostitas nuu » 18. jaanuar 2005, 17:32

Dude kirjutas:kas rotid tohivad piima juua? midagi halba ei tohiks ju tegelikult juhtuda. :?


Väidetavalt on inimesed ainsad imetajad, kelledest mingi osa on üleüldse suutelised piima seedima ka peale võõrutusperioodi. Et siis numbriliselt on põhja-eurooplaste hulgas umbes 15 % inimestest laktoositalumatud - värsket piima juues hakkab kõht valutama, tekivad gaasid, läheb kõht lahti. Mustanahaliste ja pilukate hulgas on laktoositalumatute protsent väidetavalt mingi 90 kandis. Teised imetajad, sealhulgas rotid, peaks olema kõik laktoositalumatud - laktoosi lõhustava ensüümi tootmine lakkab peale võõrutusperioodi. (Mul elukaaslane väidab kah, et ta ei saa piima juua, selle pärast olen selle kohta pisut uurinud.)
Värske piima asemel peaks paremini sobima biojogurt, hapupiim, keefir.
Ise tõttöelda ei ole tahtnud katsetada, mis juhtub, kui rottidele piima pakkuda. Ära surra keegi ei tohiks. Ja kassidele, kes selle loogika järgi peaksid samuti 100 % laktoositalumatud olema, on piima alati antud ja hästi nagu ei tahaks uskuda, et üks loom nii rumal on, et sööb ikka ja jälle sisse midagi, mis talle hirmsaid kõhuvalusid tekitab. Või mine sa tea...
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

PostitusPostitas Liisa » 18. jaanuar 2005, 23:48

Kassidel esineb ka laktoositalumatust. Sealjuures peaks olema oluline, kas piim on olnud saadaval kogu elu, niiet võõrutamise järel on piima edasi tarbitud - sellisel juhul võib ensüümi tootmine jätkuda ja ei juhtu midagi. Samas kõigil ei jätku, niiet võõrale kassile ära paku.
Riskid roti kõhulahtisusega. Paar "lonksu" sinu tassist ei tee neile midagi, aga ega nad piimast minu arvates eriti ei hooli ka. Jogurt, vot see on nämma.
Liisa
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 2083
Teemad: 201
Asukoht: Tartu
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 45
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas nuu » 18. jaanuar 2005, 23:55

No seda ma juba usun, et kassidest mingi osa on laktoositalumatuid. Aga kuidagi ei taha uskuda, et kõik kassid on, nagu sageli väidetakse.
Ja ma pean ka võimalikuks, et on võib-olla mingi väike hulk rotte, kellele piima joomine midagi ei tee, aga oma rottidega katsetama ei hakka. :)
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas paraboa » 16. juuni 2005, 20:45

Juustu tohid ikka anda , ainult võib selguda , et talle eriti ei maitse .Kui annad siis mõnda mahedama maitselist ja vähem soolast . Ka sellega pead arvestama , et enamik juuste on väga rammusad -seega tulevikus sõltub roti paksusest/ kõhnusest .
Ainus mida mitte mingil juhul ei tohi anda on hallitusjuustud - need on rotile mürgised !
paraboa
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 276
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas aiku » 17. juuni 2005, 13:26

Mul larpisid rotid päris pikka aega piima ja ei olnud neil kõht lahti ega midagi. Tõsi küll: rammusate toitudega läheb rotu ümaraks. Kutt sarnaneb mul juba väikese Michelini mehikesega. Kui külge keerab, siis voldid on seal nadu väikesed rattad. Iga päevaga läheb järjest nunnumaks.Mmmmmmm
aiku
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 178
Teemad: 3
Asukoht: Võru
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 50
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas nuu » 22. juuni 2005, 19:12

sattusin vahepeal lugema ühe soome toitumisteadlase raamatust arvamust, et kõhuhädad, mida laktoos tekitab ei erine oluliselt kõhuhädadest, mis tekivad liigse koguse tselluloosi tarbimisel (leib jms) - ühed seedumatud süsivesikud kõik... Kuna leiva pärast olen ise kah gaaside käes "vaevelnud", siis... no minu meelest sellise pisiasja pärast öelda, et suurem osa inimkonnast (+ ükski loom) ei tohiks mingil juhul piima tarbida... on küll ikka liialdatud. Kusjuures sama raamatu andmetel on igaüks suuteline ilma probleemideta seedima vähemalt mingitki kogust laktoosi, "laktoositalumatul" inimesel on see näiteks umbes 1 klaas piima päevas.
Et siis lühidalt kokku võttes - kui piim loomal kõhtu korrast ära ei keera, ei tohiks selle andmises vist midagi halba olla. Lihtsalt oleks tore, kui osataks karta, et kui loomal kõht lahti, siis see võib olla piimast...
*nuu muutub üha skeptilisemaks igasuguste "ära-mingil-juhul-annade" suhtes...
Kasutaja avatar
nuu
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 501
Teemad: 46
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 44
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Kissu » 28. juuni 2005, 00:36

Minu plikad pole kunagi saanud piima ja ei tunne sellest ka puudust. Ma annan neile palju jogurtit, kohupiima, kodujuustu, hapukoort, petti ja keefiri. Milleks üldse anda asju, mis siiski ei pruugi olla head neile, eriti kui on palju kasulikemaid alternatiive olemas. :P
:D
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

PostitusPostitas cougar » 28. juuli 2005, 10:44

Kes siis piima joogipudelisse paneb?? Seal läheb see ruttu müredaks ja kui piim enne ei tekitanud kõhuhädasid, siis sellisena küll! Hapupiim on iseasi, see on niiöelda juba teisenenud, nagu jogurt ja hapukoorgi, aga müre piim on täielik äkk!
Ja kuidas te pudeli pärast puhtaks saate - piimarasv on hullult kleepuv! Nõudepesuvahendit ei tohi siis kasutada, vaid näiteks sinepipulbrit, ja ikka hoolega loputada peaaegu keeva veega. Parem oleks pakkuda piima umbes lusikatäie kaupa, kui on kannatust oodata, kuni ta selle ära limpsib, või siis mingi pisikese nõuga. Kui on näha, et enam ei taha, siis nõu ära võtta.
Majahaldjate Heaolu Edendamise Selts ja Võlukunsti Ministeerium On Jobud Grupp teatavad: "Mehed, kes surmakuulutusi loevad, ei tea kunstist midagi!"
Kasutaja avatar
cougar
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1599
Teemad: 25
Pildid: 0
Asukoht: Rapla
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 57
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Nukkuke » 18. juuli 2008, 08:59

Minu Plikad joovad näiteks väga hea meelega Kitse piima :)-mis muide ei sisalda laktoosi :)
Kasutaja avatar
Nukkuke
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 104
Teemad: 8
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 43
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Mercar » 18. juuli 2008, 09:34

Laktoosi sisaldab see ikka, laktoos on piimas olev suhkur, kitselapsed ju peavad kuidagi üles kasvama, selleks on vaja aga energiarikast toitu.
Kitsepiim ei sisalda aga samu valke mis on lehmapiimas. Seega on kitsepiim sobilik neile kes on tundlikud lehmapiima valkudele. Rottidele põhjustab probleeme laktoos (suhkur, mitte valgud). Seega roti jaoks vahet pole kas kitspiim või lehmapiim.

Lactose is the sugar in milk. It is the same for any kind of milk--breast, cow, goat, or sheep. A person who is lactose intolerant tends to have gassy symptoms, bloating, and diarrhea after eating dairy foods. These symptoms can be avoided if the person drinks lactose-free milk.
link
Ehk siis ohutu on vaid vastavalt keemiliselt laktoosivabaks töödeldud piim. Eestis tavaliselt HYLA märgistusega.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Nukkuke » 24. juuli 2008, 14:15

Aitähh-läksime kohupiima ja hapukoore peale üle.




NB!Meile arst kunagi ütles et Kitse piim ei sisalda laktoosi-(seega kasutasin seda ennem ka oma väikse jänku luttitamisel)-siin kuskil ühes teises teemas oli sellest pikemalt-/Ära tõugatud jänesepoja toitmine.Niiet mina ka nüüd ei teagi täpselt!
Kasutaja avatar
Nukkuke
Tihe külaline
Tihe külaline
 
Postitused: 104
Teemad: 8
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 43
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Kissu » 24. juuli 2008, 16:55

Mina isiklikult arvan, et kuna see tegelikult hädavajalik toit pole ja samalaadsed ained saab ka teistest toiduainetest kätte, siis ei tasuks anda. Milleks riskida? Minu plikad armastavad väga jogurdeid ja kohupiima, pole tulnud pähegi neile piima pakkuma hakata olgu see siis kitse, lehma või lamba oma. :-D
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas rottXD » 17. august 2008, 21:51

oma eelmisele rotile andsin küll iga päev piima,vahelduseks jogurtit või muud piimatoodet.ta jõi seda hea meelega ja elas koguni 2 ja poole aastaseks.ka praegustele asukatele annan piima ka muid piimatooteid,muidugi väikestes kogustes.mingeid muutusi ma märganud pole
Allkiri eemaldatud - palun tutvu foorumi reeglitega!
rottXD
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Asukoht: Tallinn,Nõmme
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas rottXD » 17. august 2008, 21:53

piima panin neile ikka kausi mitte pudeli sisse
Viimati muutis samton 17. august 2008, 22:17, kokku muudetud 1 kord.
Allkiri eemaldatud - palun tutvu foorumi reeglitega!
rottXD
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 4
Asukoht: Tallinn,Nõmme
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 28
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas nuuu » 18. august 2008, 00:11

Mina enda rottidele piima ei anna. Isegi kui andnud olen siis seda eriti ei taheta. Kodujuustuga on sama lugu ainult kaks noorimat söövad kõike mis neile antakse, aga vanemad roti valivad. Siiski eelistan rottidele piima asemel jogurtit anda.
Jacky ♥
Mõnus maius
Alates 10 maist soome kolmeks kuuks , nii kaua eemal pisist :) Jacky & Keidi .
Kasutaja avatar
nuuu
Jacky ♥
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1594
Teemad: 24
Pildid: 3
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 30
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas alpachino » 21. august 2008, 10:09

Jõin oma Rotuga ühel õhtul sooja piima meega ja siis keerasime mõlemad omas pesas kerra ja magasime rahulikult kogu öö :-) .
Ei juhtunud Rotuga midagi halba selle piima peale-järgmine päev oli ikka kõht korras ja tuju hea.
Kasutaja avatar
alpachino
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 2
Pildid: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Kissu » 21. august 2008, 12:31

Nagu korduvalt rõhutatud on, siis ei peagi kõik halvad asjad absoluutselt koheselt mõju avaldama.

Kusjuures ma ei saa siiani aru sellest, et kui mingi asi on potensiaalselt ohtlik, siis milleks riskida. Mina küll armastan oma rotte liiga palju selleks, et nende peal selliseid katseid teha. Nad saavad igati mitmekülgset toitu ning piim ei lisaks nende toidulaule lisaks midagi, mida mujalt toitudest ei saa.

Seega näen mina sellisel katsetamisel ainult kahte eesmärki tegelikult:
1. lihtsalt huvipärst katsetamine
2. ei raatsi rotile osta kohupiima, jogurdeid jms.
Kumbgi ei ole minu arvates piisav vabandus.
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas alpachino » 21. august 2008, 13:35

:shock:
Ma ei teinud seda muideks üldsegi lihtsalt katsetamise pärast ning jogurtit saab ta niikuinii mitu korda nädalas.
Ta on minu juurde tulekust saadik erinevaid toitusid lisaks oma kuivtoidule saanud,nii ka vahel harva piima ning sellele ei ole järgnenud mingeid tagajärgi. Ega ma talle seda piima ju nii palju ka ei anna et ta sellest kõhu täis kaanib ja pärast halb hakkab.
Ma ka muideks hoolin oma loomast väga palju ja ei annaks talle midagi sellist, mis talle kannatusi põhjustaks.
Ja nagu näha, ei ole see vähene piim midagi talle teinud ja väheke piima anda talle ei ole riskantne. Kõike tuleb mõistuse piires võtta.
Kasutaja avatar
alpachino
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 2
Pildid: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Mercar » 21. august 2008, 18:28

Ja kus sa tead et vähene ei tee halba? Kas sa näed tema neerude siise ja muude organite sisse et teada et seal pole mingeid kahjustusi? Täiskasvanud imetajad ei suuda piima seedida nagu ka varem seletatud.
Kui Sa võtaksid nt. aegajalt natuke mürki või kord elus suure koguse. Kokkuvõtteks võib see sama moodi surmav (või heal juhul äärmiselt kahjustav) olla... Mis siis et väikeste kogustega võttes võib-olla mitu aastat ei märka selle mõju...
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas alpachino » 21. august 2008, 19:09

Lõpetan piima andmise siis ära. Ma ei teadnud seda neerude asja, arvasin, et asi ainult seedimises.
Kasutaja avatar
alpachino
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 2
Pildid: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Diana » 21. august 2008, 20:03

alpachino kirjutas:Ma ei teadnud seda neerude asja, arvasin, et asi ainult seedimises.


Kui vähe me iseennast ja oma organismi tunneme. Kõik organid ja süsteemid on omavahel seotud, see on elementaarne tõde. Aga olen aus ja ütlen, et paar aastat tagasi, enne seda, kui olen loomade tervisehädadega tõsiselt kokku puutunud, ei kujutanud ka eriti, mida need neerud ja maksad ja südamed seal ikka teevad. Elavad oma elu vist kuskil seal sees. :-) Ning isegi ülikooli bioloogia aine ei teinud mind targemaks. Arusaam tuli hiljem.
Kasutaja avatar
Diana
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 809
Teemad: 17
Pildid: 5
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas alpachino » 22. august 2008, 10:49

Ausõna ma pole halb inimene ja ma armastan oma rotti. Ma lihtsalt ei teadnud enne.
Kasutaja avatar
alpachino
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 2
Pildid: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas Kissu » 22. august 2008, 12:12

Tegelikult ma täitsa usun, et sa pole halb inimene ega halb rotiomanik ja sa armastad oma rotte väga. Ma lihtsalt kirjutasin selle postituse ennem pigem hetke emotsiooni ajel. Lihtsalt olen siin foorumis näinud palju inimesi, kes tulevad foorumisse ja kirjutavad, et ma andsin oma küülikule vorsti või meriseale seapraadi ning nendega ei juhtunud midagi. Kõige hullem on see, et siis tuleb mõni uus loomaomanik, kes on loomapoe müüjatelt niigi hulga kahtlase väärtusega infot saanud ja loeb foorumist veel sellist infot juurde. Lõppkokkuvõttes ei taha ma isegi teada, milliseks sellise merisea või küüliku elu kujuneb. :sad:

Mind lihtsalt huvitab, et mis motiveerib inimest andma oma loomale toitu, mis võib olla potensiaalselt ohtlik. Sina võibolla tõesti ei olnud piima kohta lugenud, enne kui esimesel korral andsid ja kuna seedehäireid ei tulnud, siis arvasid, et see on ohutu. Pigem huvitab mind just see, et mida mõtleb inimene kes tuleb foorumisse, loeb teema läbi ja siis läheb ikka ja söödab omale potensiaalselt ohtlikku toitu sisse? Minu jaoks on see lihtsalt hästi kummaline. Tagatipuks tuleb enamus neist veel pärast õnnelikult foorumisse kirjutama, et aga minu loomaga ei juhtunud sel korral midagi nagu see oleks asi, mille üle uhkust tunda.

Ma ei väida, et toidan oma rotte 100% õigesti ja tervislikult. Vahel ikka annan natuke magusat ja vahel tuleb ka ette natukene rasvasemaid toite. Lisaks kasutan toitudes mingil määral maitseaineid (õnneks ei söö ma ise kuigi soolaseid ja veelvähem pipraseid toite). Samas hoidun ma kõigest, mis võiks rotile siiski ohtlik olla.

Näiteks Helectra(?) omal ajal rääkis mulle juhtumist, kus rott tõmbas omale kurgikoore kurku ja pidi peaaegu ära lämbuma. Sellest ajast peale koorin ma kurgi alati ära, enne kui rotile seda annan, mis sellest, et ma pole ei varem ega hiljem kuulnud midagi sarnast. Leian, et parem karta kui kahetseda.

Võimalik, et see ettevaatlikus on mõnes mõttes tekkinud kogemustega. Mul on olnud kokku 8 rotti (enne praeguseid) ja nad enamus on surnud haiguste tagajärjel ning liiga noorelt. Seega teen kõik, mis minu võimuses, et järgmisi rotte hoida enda juures võimalikult kaua.

Väegade pikk jutt sai kokku. :ups:
(\(\
(>'.')
(~(")(")
Kasutaja avatar
Kissu
Mental health will soon be yours..
Administraator
Administraator
 
Postitused: 10146
Teemad: 936
Pildid: 1303
Asukoht: Tartu/Jõhvi
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Tuju: Unine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas alpachino » 22. august 2008, 15:44

Vähemalt see asi selge nüüd.
Päris hea, et siia foorumisse sattusin, palju teadmisi ikka juurde tulnud :-)
Kasutaja avatar
alpachino
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 91
Teemad: 2
Pildid: 2
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Piim

PostitusPostitas SugarBabex » 02. veebruar 2012, 14:57

Mõtlesin ka oma rotile piima pakkuda,aga nähes siin kirjutatud teksti siis ei hakka ma parem proovima.
Ennast lüües on topelt valu,siis tunned seda kohta mida lõid ja seda millega lõid...
Kasutaja avatar
SugarBabex
Kodustatud
Kodustatud
 
Postitused: 223
Teemad: 7
Pildid: 4
Asukoht: Valga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 27
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Toitumine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 4 külalist

cron