Deegu silmadel kae?

Kõik deegude tervisliku elu heaks ja mida teha, kui haigus kibutab?

Moderaator: postituvi

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas LiisaDeegu (Teema autor) » 22. august 2014, 09:08

Tere,
mul on selline probleem, et mulle tundub et mu deegukese silmadel on kae. Silmadel oleks keskel nagu selline hallikas ring. Nagu inimesel pupill, ainult hall. See tekkis väga väga järsku. Üleeile ei olnud nagu midagi aga eile avastasime siis selle. Deegu ise on alles 2 aastane, nii et ma ei usu, et see on vanadusest. Suhkruhaigusega kaasnev kae see olla ka ei tohiks, sest ei anna neile isegi eriti maiust ega midagi. Värskest saavad võilille ja salatit, kuivtoiduks on versele laga degu nature kuivtoit, värske hein ja vesi alati ees. Ei oska nagu midagi teha. Kusagilt lugesin, et kae võib olla ka geneetiline, aga kas see on tõsi.
Igasugune abi kulub marjaks ära.
Ette tänades,
murelik deeguarmastaja.
Ära kunagi maadle seaga. Te saate mõlemad poriseks aga seale see meeldibki= )
Tirts & Milda
Kasutaja avatar
LiisaDeegu
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 197
Teemad: 11
Pildid: 16
Asukoht: Kollane maja punase aiaga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Pinto » 23. august 2014, 11:04

Kae võib tõesti olla ka vanematelt päritud kehvade geenide/suguluspaarituse tagajärg. Igaks juhuks võid arstile deegu ette näidata- võibolla on hoopis silma vigastanud kuidagi, kui see nii äkki tekkis.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas LiisaDeegu (Teema autor) » 24. august 2014, 17:39

Ma ei usu, et ta silma vigastanud sest kae on ju mõlemal silmal. :umm:
Ära kunagi maadle seaga. Te saate mõlemad poriseks aga seale see meeldibki= )
Tirts & Milda
Kasutaja avatar
LiisaDeegu
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 197
Teemad: 11
Pildid: 16
Asukoht: Kollane maja punase aiaga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Mercar » 24. august 2014, 19:05

LiisaDeegu kirjutas:Suhkruhaigusega kaasnev kae see olla ka ei tohiks, sest ei anna neile isegi eriti maiust ega midagi.

No kehvad geenid võivad asja soodustada aga samas on nende avaldumiseks siiski sageli vaja ka muid tegureid- ehk ka kehvade geenide puhul mängib toitumine suurt rolli.
Mida tähendab eriti ei anna magusat? Kui sageli saavad puuvilja / marju või rosinaid? Pähkleid ja seemneid? Mitu korda nädalas? Kui suures koguses? Palun mõtle see enda jaoks läbi ja püüa igati vähendada neid koguseid. :)
Nagu aru saan siis teisel loomal kaed ei ole. Sinu ülesanne on teha kõik selleks, et tal seda ei tekiks ja sellel loomakesel olukord hullemaks ei lähe. Kae enamasti ei tähenda kohe täielikku pimedust. St võimalik et ta näeb näiteks valgust ja varju. Peamine on et asi edasi ei areneks.
Teine asi mida tasub meeles pidada et puuris peaks võimalusel asju samades kohtades hoidma. Toidukausid, korrused, kiiged samadesse kohtadesse. Siis saab ka (peaaegu) pime loom oma eluga kenasti hakkama.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas LiisaDeegu (Teema autor) » 25. august 2014, 09:48

Vabandust, kui jäi arusaamatuks, aga ma pole neile mitte kunagi andnud puuvilja, marju, rosinaid ja isegi juurvilju, mis sisaldavad rohkem suhkrut nt. porgand (porgandi tükid on neil toidu sees, aga need ma korjan välja ja siis annan maiuseks). Maiust ei anna sellesmõttes eriti et nad on saanud kolm korda oma elus maiusepulka ja need kolm korda olid kahel sünnipäeval ja jõuludel (muidugi mitte tervet maiusepulka ära söömiseks, vaid pooleks tunniks puuri). Sivhkasid ei saa üldse. Värskest, nagu ma juba kirjutasin, saavad umbes kord nädalas võilillelehte ja salatit. Tavaliseks maiuseks anna neile toidu seest korjatud tükke, mis neile rohkem maitsevad. Vabandust, kui ma eksin, aga minu arvates pole nende menüü eriti rasva ja suhkrurikas. Ma olen alati aru saanud, et deegudele ei tohi anda puuvilju ja muid asju milles on rohkelt suhkrut, seepärast ma ei anna ka selliseid asju neile.
Ära kunagi maadle seaga. Te saate mõlemad poriseks aga seale see meeldibki= )
Tirts & Milda
Kasutaja avatar
LiisaDeegu
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 197
Teemad: 11
Pildid: 16
Asukoht: Kollane maja punase aiaga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Mercar » 25. august 2014, 09:57

No kui sina ei anna ja keegi teine peres ka ei anna siis on nende menüü igati eeskujulik ja tuleb lihtsalt nii jätkata.
Muidugi tasuks arstil looma üle vaadata lasta, sest sellise menüü puhul on kae väga ootamatu :(
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas LiisaDeegu (Teema autor) » 25. august 2014, 12:16

Kas oleks siis kõige parem kui ma läheksin arsti juurde kohe Tirtsuga?
Kas nende väljas jooksutamisel peab midagi nüüd eriliselt jälgima?
Lugesin siit pisist, et saialill ei lase kael edasi areneda. Kas seda võib siis Tirtsule anda?
Ja kui jah, siis kui tihti ja kui palju?
Ja kas teisele deegule võib siis seda ka anda?
Ja ma lugesin kusagilt inglise keeles, et kui korjata toidu seest ära kõige suhkrurikkamad ja rasvarikkamad tükid, teisisõnu need tükid, mis neile kõige rohkem maitsevad, siis ei arene kae ka nii edasi. Kas ma siis peaksin seda tegema?
Oih, päris palju küsimusi tuli :razz:
Ära kunagi maadle seaga. Te saate mõlemad poriseks aga seale see meeldibki= )
Tirts & Milda
Kasutaja avatar
LiisaDeegu
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 197
Teemad: 11
Pildid: 16
Asukoht: Kollane maja punase aiaga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Mercar » 25. august 2014, 13:11

Arstile tasuks jah ta ette näidata ikka kohe.

Üldiselt kvaliteetses deegu toidus ei tohiks ohtlikke koguseid suhkrut ja rasvu olla. Muidugi kui näed seal selgelt suhkrurikast kraami siis tuleks see välja võtta.
Kui palju nad sul seda kuivtoitu päevas saavad? Kui saavad liiga palju siis söödud suhkru sisaldus muidugi suur. Deegude põhitoit on ikka hein.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas LiisaDeegu (Teema autor) » 25. august 2014, 19:52

Kuivtoitu saavad nad nii, et panen kaussi umbes neli lusikatäit toitu ja siis ootan, kuni nad kausi tühjaks söövad( ehk nad söövad ära ka tükid, mis neile nii väga ei maitse). Lihtsalt mõtlesin, et kae puhul oleks võibolla parem dieet, mis ei sisalda üldse suhkruid või rasva, või sisaldavad seda võimalikult vähe. Kuidas on saialillega?
Ära kunagi maadle seaga. Te saate mõlemad poriseks aga seale see meeldibki= )
Tirts & Milda
Kasutaja avatar
LiisaDeegu
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 197
Teemad: 11
Pildid: 16
Asukoht: Kollane maja punase aiaga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Mercar » 25. august 2014, 23:15

Täiskasvanud deegu ei peaks saama kuivtoitu enam kui 1 supilusikas päevas. Mina vähendaksin korraga ette antava kuivtoidu hulka. Selliselt seda ette pannes on reaalne võimalus, et kaega deegu on boss ja sorteerib sealt kõik hea ja parema välja. Eks see oht on muidugi alati. Aga suurema koguse puhul suurem oht.
Aga jah põhitoit olgu hein ja kuivtoid võimalikult vähese rasva ja suhkruga. Ehk jah püüa sööta neid nii tervislikult kui võimalik.

Saialille osas vastata ei oska, aga vähemalt inimestel seda küll arstid ei soovita kae vastase ravimina. Kae arengu vastu on inimestel spetsiaalsed silmatilgad- näiteks teatud tüüpi kae tekib ja areneb eriti kõrge silmarõhu puhul ja siis aitavad silma rõhku alandavad tilgad.
Üldiselt aga reaalne abi ikka opist inimestel (loomadel ei usu et tehakse, vähemalt mitte Eestis).
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas LiisaDeegu (Teema autor) » 26. august 2014, 07:25

Saialillest oli juttu söödavate torude teemas
Aga ma siis üritan neile anda siis vähem kuivtoitu.
Ära kunagi maadle seaga. Te saate mõlemad poriseks aga seale see meeldibki= )
Tirts & Milda
Kasutaja avatar
LiisaDeegu
Peaaegu põliselanik
Peaaegu põliselanik
 
Postitused: 197
Teemad: 11
Pildid: 16
Asukoht: Kollane maja punase aiaga
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Mõtlik
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Mercar » 26. august 2014, 21:00

Saialille osas ei oska kahjuks kosta kui suures koguses seda pakkuma peaks või pakkuda võiks.
Lohe (geko liigist Rhacodactylus ciliatus)
[Pleig, Varglik, Murdjakääbik, Urglik, Vilks, Väle Kütt, Tahmanina]
Kasutaja avatar
Mercar
Hingelt Tartlane
Üldkorrapidaja
Üldkorrapidaja
 
Postitused: 3807
Teemad: 65
Pildid: 40
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 40
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Pinto » 28. august 2014, 21:13

Saialill ei ole kahjulik (kui ta ei peaksiki kae osas abiks olema, sest see aitamise jutt on erinevates foorumiste selline "võibolla" tasemel), nii et korja ja kuivata ka talveks neile neid. Eks seda tuleb anda nii nagu kõiki asju- mitte liiga palju.
Anna sulle ühe lingi, kus ühel inimese ka deegule tekkis kae (väidetavalt mitte suhkruhaiguse tagajärjel) ja siis ta hakkas neile sobivat toitu otsima, et võimalikult vähe saaks suhkruid. LINK Ehk leiad miskit kasulikku sealt.

Jälgi deegut ka suhkruhaiguse tunnuste osas. Esimene märk on suurenenud vee tarbimine. Suhkruhaiguse ennetamiseks pidi deegudele maapirn väga kasulik olema. Ma eelmine aasta kuivatasin seda (viiludena) ja mu hiirtele väga meeldis neid talvel näksida.
Kasutaja avatar
Pinto
Üldmoderaator
Üldmoderaator
 
Postitused: 4375
Teemad: 115
Pildid: 21
Asukoht: Tartu lähistel
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 38
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Deegu silmadel kae?

PostitusPostitas Aydy » 29. august 2014, 10:28

Minu venna ühel deegul tekkis samuti kae ootamatult. Arst määras kohe süstid, alguses tuli 3x päevas süstida, mida peale deegu muutus hästi uimaseks, ei söönud, joonud, kükitas ainult ühes nurgas ja magas. Ema muutus väga murelikuks ja teatas sellest arstile-arst käis kodus, vaatas looma üle, vähendas süsti annust.. aga kuna need süstid tema organismile hästi ei mõjunud, jäi ravi pooleli. Peale süste midugi kadus kae, aga siis mõne aja pärast tuli taas tagasi-seda ei tea, kas kae oleks täielikult kadunud kui oleks süste edasi teinud.. Nüüd on mõlemal silmal valge laik, aga deegu näeb, liigub vilkalt ringi, et pole täheldanud täielikku pimedust. Puuris asju muidugi ringi ei tõsta, et tal oleks kindlam ja turvalisem liikuda.
Mupsu- Krõõbu- Armiina
Kasutaja avatar
Aydy
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 678
Teemad: 9
Pildid: 6
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist

cron