Esimesed päevad uues kodus

Head kombed ja halvad kombed ja kõik muu. Läbisaamine teiste loomadega.

Moderaator: Annie

Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 12. august 2014, 10:52

Tere!

Võtsime endale ka ühe viiru. Saime ta eile õhtul ja phmt sellest ajast on ta olnud vait (v.a paar säutsu täna, kui ta on üksi kodus olnud).
Kas peaks väga muretsema? Tal on toitu, juua, mänguasju... Ei taha teda segada ka väga, siis satub paanikasse ja hakkab ringi lendama puuris. Kui talle otsa vaadata, siis on näha, et hingamine kiireneb ja hakkab vist vaikselt paanikasse minema.
Kui poleks juhtunud, et me teda paar korda häirisime (suunasime lusika vaikselt tema poole, kus oli banaan peal, et äkki sööb), siis istuks vist sama koha peal. Hetkel on ta phmt eile õhtust saati olnud sama koha peal.

Ma tean, et teda ei tohi torkida ja täna ta ongi üksi kodus ning rahus. Õhtul, kui töölt koju jõuan, siis püüan temaga suhelda (laulda või lugeda talle midagi) ja väldin otsest silmsidet. Mida saaks veel teha? Kas see on väga ebatavaline, et ta on tardunud kui soolasammas ning isegi ei söö ega joo?
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Viiruarmastaja » 12. august 2014, 13:55

Ma arvan et ta ikka sööb ja joob,aga te lihtsalt ei juhtu sellel ajal toas olema.Ja minu linnuke hakkas korralikult laulma alles peale 2 kuud,oli ka ühe koha peal umbes nädal aega ja siis hakkas puuris ringi vaatama.Anna talle aega.Las ta harjub lõhnade ja keskonnaga.Kõik on talle ju uus ja võõras.Edu!
Kasutaja avatar
Viiruarmastaja
Kohanen
Kohanen
 
Postitused: 62
Teemad: 10
Teda kiideti: 0 korda
Vanus: 21
Sugu: Naine
Tuju: Õnnelik
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 12. august 2014, 15:48

Me jälgisime teda kaameraga otsepildis, kui tööl olime. Ma loodan küll, et vahepeal ikka käis ta söömas. Panime ka puuri põrandale toitu ja jooki, et äkki ta ei oska veel õigest nõust võtta. Erinevatest allikatest oleme lugenud, et 24-48 tundi võib söömata olla.

Aitäh!
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 13. august 2014, 08:53

Soovitan panna joogi sinna lähedale, kus ta istub põhiliselt. Riputa mitu maiusepulka tema lähedale. Võid võre külge maiusepulkadele lisaks riputada ka hirsitõlvikuid.
Linnule on puur ja keskkond täiesti uus, ta ei pruugi toitu ja jooki üles leida. Sellega tuleb arvestada.
Kui sa teaksid näiteks seda mis värvi ja milline ning kuidas, kus tasandil asetses vanas kodus toidu ja joogitops, siis saaksid puuris topsikud samamoodi asetada.
Näiteks minu linnud on harjunud, et toit on puuripõhjas. Noored linnud, ei oskakski toitu mujalt kohe otsida kui nad on alati harjunud põrandalt toitu leidma. Teised jälle ei pruugi taibata, et topsikud on võre küljes.

Kui lind loiuks jääb, siis anna talle süstlast leiget vett noka vahele. See on nagu lutipudel mis võiks igal linnuomanikul kodus olla.

Ära paiguta puuri kööki ega ka nii, et linnul pole võimalik päikese eest varjuda.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 13. august 2014, 12:49

Panime toitu ja juua nii kopsikutesse kui ka puuri põhja.
Eile õhtuks leidis ka toidu üles. Proovis juua ka õigest topsikust, aga kahjuks ei taibanud ta puuri külge minna ja siis juua. Üritas õrre pealt, sai nokaga vaevu joogitopsi äärest kinni ja siis kadus tasakaal ja kukkus maha. Naljakas oli. :D Täna juba asjatab rohkem, käib erinevates topsikutes ja sööb. Maiustus ja hirsitõlvik on ka puuris olemas.
Kööki ei tohi puuri üldse panna, seega seda me ka ei teinud. Laseme talle muusikat ja näitame multikaid, et ta end üksi ei tunneks.

Saba alt on küll natuke must, aga lugesime, et poeg ei pruugi osata end veel nii puhastada, et täitsa puhas oleks.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 13. august 2014, 16:57

Terve linnu väljaheide ei määri sabaaluseid sulgi, sest ei ole vedel. Vedel kaka viitab stressile. Sinu linnul on arvatavasti kolimisest tingitud stress.
Soovitan pakkuda joogiks lahjat-lahjat kummeliteed. Tee peaks olema sama lahja nagu inimeste beebidele tehakse.

Enda puhastamine on esimeste asjade seas, mida linnuvanemad oma tibudele õpetavad. See on eluliselt tähtis oskus. Iseseisvad tibud oskavad ennast küll puhastada.
Kas teleka vaatamine linnu silmadele halvasti ei mõju? Lind ei näe nii nagu meie.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 13. august 2014, 21:35

Nüüd on ta end puhastama hakanud küll. Võrreldes eilsega on palju puhtam.

Telekas on temast kaugel ja päeval oli arvuti lahti, mis ei ole ka nii ligidal. Seda multika/teleka vaatamise asja lugesime ka foorumitest. Seega ma loodan, et ei tee. Korralikult magada pole ta vist ikka saanud, kuid usun, et täna öösel õnnestub.
Enne istusin ta kõrval, harjutasin teda enda käega ja laulsin unelaulu. Näha on, et ta on väsinud - natuke nö puhevil sulgedest, ühe koha peal ja silmad kipuvad kinni minema. Ise usun, et see on hea märk, et ta julgeb minu kõrvalolekul niimoodi tukkuda.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 14. august 2014, 10:16

Ma olen enda kogemustest tähele pannud, et kui lind on tugevas stressiseisundis, siis tundub ta samamoodi jube väsinud aga ei saa korralikult magama jäädud. Silmad vajuvad kinni, kuid ta ei suuda magada, sest inimene on läheduses ja passib teda. Turvatunne puudub. Parem on jätta ta üksi.
Minu jutt võib tunduda väga otsekohene, kuid avaldan lihtsalt enda arvamust :)

Foorumist võib kõike lugeda. Kõige parem on uurida asjalike kasvatajate kodulehelt.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 14. august 2014, 13:27

See võib tõesti olla.
Eile suutis ta siiski ka magama jääda.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 14. august 2014, 16:51

Mis te arvate, kas viirpapagoi ehmataks väga, kui ma tolmuimeja käima panen?
Ta alles 3 päeva meil olnud. EI taha teda ehmatada.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 15. august 2014, 10:18

Aga proovi. Toimeta tolmuimejaga alguses kaugemal ja jälgi tema reageeringut.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 15. august 2014, 10:28

Kõik läks õnneks.
Viisin ta kööki (polnud sel päeval midagi süüa teinud ja aken oli lahti, seega ei tohiks natuke aega köögis olemine talle midagi teha) ja hakkasin toas asjatama. Köögis olles muutus ta aktiivsemaks ja hakkas siutsuma. Ma siis vastasin talle ja käisin ka tema juures. Ei tea, kas ta kutsus või niisama siutsus. Kui pärast tolmuimejaga köögi ukse taga olin, siis ei paistnud ta kartvat. Samuti ei olnud ta pärast rohkem hirmul. Seega ma eeldan, et ta ei karda seda. Muidugi päris nina alla ronima ei hakka. :)
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 16. august 2014, 16:35

Kas keegi oskaks öelda, mida tähendab selline viirpapagoi käitumine: https://www.youtube.com/watch?v=B6nvzEMhkS0
Sealjuures ei ole vahet, kas toit on seal kopsikus või mitte. Samamoodi kaabib ringi.

Kas ta otsib lemmikuid teri? Või tahab pessa/pesa teha? Topsik muidu oli läbipaistev, siis arvasime, et ehk ta proovib välja enda arust saada, kui teipisime need kleeplindiga üle. Nii et selles ka nagu asi olla ei saa.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 17. august 2014, 15:26

Ta sul ju nii tibu veel. Ehk igatseb pesas olla.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas emily » 19. august 2014, 16:06

Minu arvates on see normaalne. Arvatavasti oli ta lihtsalt pealt toidu ära söönud.
Või siis otsib tõesti lemmikpalasid, minu viirud otsivad neid tavalisi hirsiteri toidu seest niimoodi.
emily
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 22
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 20. august 2014, 10:52

Mulle siiski tundub, et sinna topsikusse ronides ei ole ta toidust huvitatud. Ta ei söö midagi, vaid tahab sinna sisse ronida. Topsik on aga väike. Olen sellist asja ka varem näinud. Kui papagoi või amadiin pesitseda tahab ja pesa pole, ronib topsikusse. Sinu tips ei taha arvatavasti mitte pesitseda vaid midagi muud sellest topsikust. Võib-olla lihtsalt seal sees istuda. Kui teil on nagunii vaid üks papagoi, siis võib-olla ei teeks halba mõte, panna talle mingi pesa. Nt. pappkarbist tehtud. Soomes olevat sellised papist libapesad päris hästi kasutusel.
Kui viirpapagoil oleks isalind seltsiks, siis ma seda ei teeks. Hakkab veel munele.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 24. august 2014, 09:38

Ta peaks meil olema isane. Vähemalt sellel vahanahal ei ole märkigi pruunist.
Igatahes, vahetasime ühe sellise topsi tavalise sisetopsi vastu ja enam ta seal niimoodi kaevamas ei käi. :) Nokib ilusti teri.

Võtab meilt ka käest süüa ja karjub, mis kole. :D Mis on muidugi hea. Juba teeb ka sellist suhtlemishäält, mitte ainult tibu siutsumist. Laseb vahel ka puudutada, pärast mida anname talle hirssi. Panime talle puust õrred, mille üle paistab ta eriti õnnelik olevat. Käib ja nokib neid pidevalt. Mänguasjadega on ka rohkem tegelema hakanud.

Ükspäev juhtus, et lendas puurist välja (mul oli käsi sees, andsin talle hirssi, aga tal oli piisavalt ruumi, et välja lipsata), aga kõik läks ilusti. Mees sai ta lõpuks näpule ja pani ta tagasi puuri. Paistab, et väga ära ta ei ehmunud selle peale.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 24. august 2014, 09:45

Vahanahk värvub siis kui nad suguküpseks saavad ja mõnel ei värvugi. Isastel on kas lõheroosa või sinine ja emastel ebamäärane valkjas-sinakas või pruun.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 24. august 2014, 11:25

Ma tean seda, ikkagi tundub hetkel, et on isane. Kuigi ega seal suurt vahet pole. :) Oma on Viiru ikkagi.

Täna aga on ta kuidagi rahutu vms. Lendab mööda puuri ja ainult siutsub. Muidu oli ikka rahulikum.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 24. august 2014, 12:15

Kas sa talle kaaslast ei taha võtta?
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 24. august 2014, 12:34

Hetkel ei tahaks. Tahaks, et ta rääkima hakkaks ja püüame ise ka temaga palju tegeleda.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 24. august 2014, 15:14

See on hea mõte :)
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas emily » 24. august 2014, 18:18

:mellow:
Viimati muutis emily 10. september 2014, 13:08, kokku muudetud 1 kord.
emily
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 22
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas emily » 24. august 2014, 18:23

Ah jaa, mina ei saanud sellelt videolt hästi aru, et ta üritab sinna sisse pugeda. Oleks see teise nurga alt olnud, siis oleks küll (ma arvan) aru saanud.
emily
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 22
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 24. august 2014, 18:33

Kuidas see linnu piinamine on?
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 25. august 2014, 06:12

Linnu piinamine on see, kui lind kopitab päevast päeva puuris ja temaga keegi ei tegele. Wowee tahab lindu "rääkima" õpetada, see eeldab pühendumist ja suurt tööd. Selliseid linnuomanikke nagu teemaalgataja, võiks rohkem olla.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas emily » 25. august 2014, 12:57

Selle pärast on see linnu piinamine, et lind ei saa mitte ühegi omasugusega rääkida ja igavusest hakkabki inimesega "rääkima".
Ehk siis... Minu arvates oleks palju parem see kui linnukesel on ka sõber.
Ja see et sa lindu rääkima ei ürita õpetada ei tähenda kohe seda et sa temaga üldse ei tegele. Minu omad tahavad lihtsalt niisama üksi rahulikult olla mitte et mingi hiiglane nendega koos midagi tegema hakkaks. (aga tegelen ikka :happy: )
Viimati muutis emily 10. september 2014, 13:10, kokku muudetud 1 kord.
emily
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 22
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas nuki8 » 25. august 2014, 14:05

Mida see teadmine annab sulle Emily?
Võin anda mõningast nõu papagoide pidamisest, kuid ma ei viitsi pikalt mingi teema üle väidelda. Olen sellest välja kasvanud. Kui õige kellegi nõuanne foorumis on, võib igaüks ise papagoikasvatajate kodulehtedelt välja uurida. Minu nõuanded põhinevad minu isiklikel kogemustel ja loetud kirjandusel. Igaüks otsigu ise materjali ja leidku see piir kust saab alguse piinamine.

Emily palun ära saada mulle privasi, kui sulle midagi ei meeldi. Siin on niigi vähe neid kes linnuteemas aktiivselt sõna võtavad. Sööd viimasedki välja.
nuki8
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 1701
Teemad: 102
Pildid: 18
Teda kiideti: 1 korda
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas Wowee (Teema autor) » 25. august 2014, 19:20

emily, siis võiks ka Sind ju linnupiinajaks pidada?
Viirpapagoid elavad karjakesi, milles on sadu isendeid. Sinul ainult 2. On nad erinevast soost?

Mina võtan endale ikka looma, kes minuga suhtleb ja kellel minuga mugav on olla, mitte ei lase lihtsalt tunniks tuppa tiirutama, et siis on neil hea. Lendavaid linde võin ma aknast välja vaadates ka näha.
Wowee
Uudistan
Uudistan
 
Postitused: 33
Teemad: 5
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Määramata
Prindi postitus

Re: Esimesed päevad uues kodus

PostitusPostitas emily » 26. august 2014, 12:58

Kas sa tahad öelda et sa üldse ei lase oma lindu lendama?! :shock: Ning ega keegi küll ainult selleks et siis on ilus vaadata linde välja lase. Ja 2 on ikka parem kui 1.
Okei, kujuta ette et sina oled üks väike viiru, kes elab koos oma sõbraga poes. Ja siis ühel päeval tuleb üks inimene ja ostab su sealt poest ära ja viib su oma koju ühte puuri. Sa oled seal täitsa üksi ja pead terve oma elu niimoodi elama. Ning nagu sellest veel vähe oleks hakkab see inimene sulle iga natukese aja tagant mingit sõna kordama. See tüütab sind ära. Ja lõpuks sa hakkad lihtsalt teda kordama sest sul pole midagi targemat teha.

Selline on minu arusaam linnu piinamisest.
Viimati muutis emily 10. september 2014, 13:11, kokku muudetud 1 kord.
emily
Uus kasutaja
Uus kasutaja
 
Postitused: 22
Teemad: 4
Teda kiideti: 0 korda
Sugu: Naine
Tuju: Õnnetu
Prindi postitus

Järgmine

Tagasi: Käitumine/Õpetamine

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 3 külalist