Lümfoom tuhkrutel

Igasugused tervisega seotud teemad.

Moderaatorid: postituvi, Heleri, Sandra, väike kuradike

Foorumi reeglid
Kui sinu lemmikul on tõsisem probleem tervisega, soovitame pöörduda koheselt loomaarsti poole, mitte jääda foorumis vastuseid ootama. Loomaarstile võib alati ka helistada ja nõu küsida.
[Nimekiri Eesti loomakliinikutest koos kontaktinfoga][Loomapoed ja kliinikud]

Lümfoom tuhkrutel

PostitusPostitas triinabelle (Teema autor) » 14. aprill 2012, 10:56

Kunagi sai lubatud siia vahel mõnest haigusest kirjutada. Kuna ilm on vilets ja päev vaba ning kõik poisid tudivad - mis ei tähenda, et vutid ei mässaks :wink: - ja ma ise olen vaimustuses uuest saidist, mis leidsin, siis võtsin ennast käsile.
Kuna lümfoom on üks tuhkrutel väga sageli esinevaid haigusi, siis püüan siia eesti inimeste keeles teha kokkuvõtte paar päeva tagasi ilmunud artiklist selle kohta ja lisasin seel, mida veel tean. Artikkel ilmus saidil lafebervet.com.
Lümfoomi võib esineda nii noortel – isegi kuni aastastel tuhkrutel – ja vanematel. Teoreetiliselt on tegemist erinevate haigustega – st et rakuline tekkemehhanism on erinev aga tulemus on sama.
Noortel tekkiva ehk nn juveniilse vormi tunnuseks on tihti raskendatud hingamine, täiskasvanutel – enamasti üle kolme aastastel on haiguse tunnused samad, mis igasuguste teiste haiguste puhul – lisaks veel kõhulahtisus ja katsutavate lümfisõlmede suurenemine. Seda viimast võib olla raske avastada eriti külmematel kuudel, kus isastel loomadel koguneb lümfisõlmede ümber suhteliselt palju rasva. Lõpliku diagnoosi saab panna alles proovitüki analüüsimisel laboris – meie tingimustes tuleks see saata näiteks Saksamaale.
Raviks on keemiaravi. Paraku ei ole ükski ravimeetod seni teistest paremaks osutunud ja nii tuleks haige looma organismi lihtsalt igati toetada endaga hakkamasaamisel.
On pakutud, et haigust võib tekitada mingi viirus aga seni pole veel seda suudetud tõestada.
Kasvajaliseks muutunud rakud võivad tungida maksa, põrna, luuüdisse. Varajases staadiumis ei pruugi loom kuidagi haige tunduda. Hiljem võib tekkida vahelduv kõhulahtisus ja kaalu kõikumine.
Noortel esinev vorm tabandab sageli eelkõige nn harknääret hingetoru naabruses, mille tagajärjel tekib hingamistakistus ja vedeliku kogunemine kopsudesse. Veel võib täheldada isutust, kõhnumist, kaalulangust, väsimist, süljeerituse suurenemist, öökimist, vahel köha.
Seedeelundkonna lümfoom iseloomustub soolekinniti lümfisõlmede ja soole tabandumisega. Tihkenenud massi võib tihti tunda sõrmedega katsudes. Võib esineda oksendamist, kõhulahtisust, isutust, kaalulangust, uimasust, verd roojas, punnitamist kakamisel, käppadega suu ja koonu kraapimist.
Haiguse nahavormi on tuhkrutel harva. Sel puhul tekib tihkeid nahamuutusi, mis võivad haavanduda ja muutuda mädaseks.
Lümfoom võib välja näha nagu iga teinegi haigus ja tänu sellele on väga raskesti diagnoositav.
Vajalikud on kindlasti vereanalüüsid. Uriinianalüüs on tavaliselt korras. Röntgenpildid tuleks teha kahes suunas – nii külili kui selili oleval loomal. Ultraheliuuring võib olla abiks. Koetüki uuring võib olla mittespetsiifiline – st ainult sellest tavaliselt ei piisa.
Ravile alluvad tavaliselt paremini need loomad, kellel on tabandunud rinnaõõne keskseinandi lümfisõlmed, põrn või nahk. Soolte või mitmete organite tabandumisega loomadel pole ravi olnud nii tulemuslik.
Reaalseim oleks püüda aidata suhteliselt odava tabletiraviga, mis ka meile on kättesaadav – tableti sisseandmine ja doseerimine võib olla keeruline kuna sel on terav kibe maitse. Paraku ei pikenda see variant looma eluiga vaid teeb ainult olemise kergemaks. Nagu igal ravimil on olemas ka kõrvalmõjud.
Kombineeritud ja keemiaravi tähendab korduvaid veenisiseseid süste ja vereanalüüse. Tavaliselt tuleb seda teha narkoosis loomale. Paraku pole ka süstitav ravim meile siin kättesaadav.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lümfoom tuhkrutel

PostitusPostitas Liisukas » 14. aprill 2012, 11:52

Väga huvitav lugemine ja vajalik info tuhrute omanikele.
''Võimatu on olla masenduses kui sul on tuhkur'' :)
Ferrily & Kismet'i blogi
Kasutaja avatar
Liisukas
Pisi fotograaf 2013
Pisi fotograaf 2013
 
Postitused: 864
Teemad: 8
Pildid: 5
Asukoht: Tallinn, Kakumäe
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 35
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lümfoom tuhkrutel

PostitusPostitas Loomahull » 14. aprill 2012, 14:12

Kas seda esineb ka teistel (väike)loomadel või ainult spetsiifiliselt tuhkrutel? Millest see tekib? Nagu vähk rakulistest muutustest?
Nõelasilma ei mahu kahte niiti, nii ka südamesse kahte armastust.
Tuustik, Sueño ja Kilpsi
Kasutaja avatar
Loomahull
Armastus on edu saladus.
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
Küülikuküla & Kilpkonnaaedik
 
Postitused: 4007
Teemad: 36
Asukoht: Haapsalu
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 32
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lümfoom tuhkrutel

PostitusPostitas Heleri » 14. aprill 2012, 14:51

Lümfoomi võib ka teistel loomadel olla. Koertel on ka levinud nt.
Kasutaja avatar
Heleri
Tuhkrutelk
Tuhkrutelk
 
Postitused: 1582
Teemad: 72
Asukoht: Kulna küla, Keila vald
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 41
Sugu: Naine
Prindi postitus

Re: Lümfoom tuhkrutel

PostitusPostitas triinabelle (Teema autor) » 14. aprill 2012, 22:20

Loomahull kirjutas:Kas seda esineb ka teistel (väike)loomadel või ainult spetsiifiliselt tuhkrutel? Millest see tekib? Nagu vähk rakulistest muutustest?

Küll Sa veel õpid seda kõike :-) Sina saad ennast ka ausalt sellele lehele kasutajaks registreerida - mis kõige meeldivam - see on tasuta! Muidu, jah, seda on ikka kõigil aga pisiloomadest ma teiste puhul erinevusi ei tea. Tuhkrutel on pisut spetsiifilisem see asi. Ja tolles artiklis on originaalis seda ka lähemalt seletatud - normaalsele inimesele, st meditsiinikaugemale on see veidi keeruline.
Kui sul pole olnud tuhkruid, siis sa ei tea, kui tühi on kodu ilma nendeta...
Kasutaja avatar
triinabelle
Pere liige
Pere liige
 
Postitused: 871
Teemad: 22
Pildid: 1
Asukoht: Tallinn
Teda kiideti: 1 korda
Vanus: 53
Sugu: Naine
Prindi postitus


Tagasi: Tervis

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Registreeritud kasutajad pole ja 1 külaline